Być w Czarnogórze i nie widzieć Jeziora Szkoderskiego to trochę tak, jak być w Watykanie i nie iść na audiencję papieską. To właśnie w tej części Bałkanów spotkamy rzadkie ptactwo i nacieszymy oczy bajkowymi widokami na urokliwe Jezioro Szkoderskie z kilkoma niewielkimi wysepkami rozsianych w jego różnych częściach.
W tym artykule
Jak dojechać nad Jezioro Szkoderskie?
Jezioro Szkoderskie jest bardzo rozległe, ale jeżeli chcesz się wybrać na rejs, to musisz jechać do miejscowości Vranjina lub Virpazar. Obie miejscowości, a w zasadzie wioski, położone są po przeciwnych brzegach zachodniej części akwenu.
Z Ulcinj dotrzemy tu trasą E80, kierując się najpierw na Sutomore a następnie na Podgoricę, stolicę Czarnogóry. Zatrzymujemy się nad samym jeziorem na parkingu położonym po prawej stronie, obok przystani. Przedsmak zapierających dech w piersiach widoków na to gigantyczne jezioro będziemy mieć już z okien samochodu, pokonując ostatnie kilometry trasy.
Zarówno w wiosce Vranjina jak i Virpazar na przydrożnych straganach można nabyć od mieszkańców świeże owoce, ryby oraz domowej produkcji oliwę, wino i oczywiście rakiję.
Trochę informacji o jeziorze
Jezioro Szkoderskie to największy śródlądowy akwen na Półwyspie Bałkańskim. Położone jest na granicy Albanii i Czarnogóry. Większość powierzchni jeziora leży w Czarnogórze. Do Albanii należy zaledwie 30% powierzchni zbiornika. Jezioro ma charakter krasowy i jest położone w dolinie Zeta, oddalonej 7 km od brzegu morza.
Powierzchnia jeziora jest zmienna i waha się między 360 a 550 km. kw. Średnia głębokość wody wynosi 7-10 m, natomiast w najgłębszym miejscu dochodzi do 44 m.
Specyfiką jeziora są tzw. “oka” czyli zatoczki o głębokości dużo większej niż samo dno Jeziora Szkoderskiego. Zatoczki te są szczególnie ważne dla żyjących w akwenie ryb, które w chłodne miesiące przypływają tu na zimowanie.
Do Jeziora Szkoderskiego uchodzi kilka większych rzek, z których największa to Morača. Z jeziora wypływa rzeka Buna (Bojana), która wpada wprost do Morza Adriatyckiego. Opuszcza ona jezioro w jego południowo-wschodnim krańcu. Kilkaset metrów dalej rzekę zasila znacznie większy ciek Drin.
Największe miasto w okolicy to albańska Szkodra, położona na wschodnim brzegu jeziora. Z terenu jeziora widoczna jest Twierdza Rozafa w Szkodrze.
Rejon Jeziora Szkoderskiego to nie tylko sam akwen. Po jednej stronie jeziora znajduje się pasmo gór Rumija, oddzielające Jezioro Szkoderskie od Adriatyku, a po stronie albańskiej są równiny z widokiem na góry Północnoalbańskie, zwane też Albańskimi Alpami. Również okoliczne miasteczka urzekają swoją urodą i spokojem.
Polecany artykuł: Czarnogóra – 4 miejsca, które warto zobaczyć
Jezioro, a w zasadzie jego większa część, znajduje się w obrębie Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie, położonego na powierzchni 40 tys. ha.
Kiedy na Bałkanach trwała wojna domowa pomiędzy Jugosławią a Albanią, Jezioro Szkoderskie było swoistą “zieloną granicą” dla miejscowej ludności utrzymującej się z przemytu.
Bogactwo ptaków
To co przede wszystkim przykuwa wzrok turysty, to prawdziwe bogactwo ptactwa. Na terenie Jeziora Szkoderskiego powstał park narodowy chroniący rzadkie gatunki ptaków, w tym pelikany, które są jego symbolem. Poza tym występują tutaj: kormoran mały, czapla, warzęcha, ibis kasztanowaty, podgorzałka, dzięcioł białoszyi i inne. W sumie jezioro i jego okolice zamieszkuje blisko 280 gatunków ptaków, co stanowi połowę wszystkich gatunków występujących w Europie.
Rejsy po jeziorze
Większość uroków Jeziora Szkoderskiego nie jest dostępna wprost z brzegu. Żeby poznać w pełni urok jeziora najlepiej wykupić rejs po jego najciekawszych zakątkach. Można popłynąć w większej grupie większymi statkami, jak również małymi łodziami motorowymi. Wybór floty nie jest może imponujący, ale myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu płyniemy po to, aby podziwiać przyrodę, a nie zachwycać się technicznymi cudami żeglugi.
Ceny rejsów są bardzo jednolite, bo lokalni przedsiębiorcy dbają o swoje interesy. Oczywiście zawsze można potargować się o ostateczną cenę wycieczki z pozytywnym skutkiem.
Koszt rejsu jest uzależniony od czasu trwania oraz wielkości statku. W sezonie, w zależności od wybranego środka wodnej lokomocji, trzeba się przygotować na cenę od 50 do 80 euro za godzinę. Do tego dochodzi cena obowiązkowego biletu wstępu do Parku Narodowego (4 euro od osoby). Dla oszczędnych oferowane są nieco krótsze rejsy – do najbliższej plaży i z powrotem. Kąpiel w jeziorze w trakcie takiego rejsu należy do prawdziwej przyjemności, bowiem niezbyt głębokie wody Jeziora Szkoderskiego dość szybko się nagrzewają.
Nawet jeżeli nie zdecydujemy się na rejs po jeziorze, a po prostu przejeżdżamy w tej okolicy (np. celem naszej podróży jest stolica Czarnogóry), warto zatrzymać się przy jednym z parkingów na dłuższą chwilę, i podziwiać piękno Jeziora Szkoderskiego z jego brzegu. To nie ta sama perspektywa jak z pokładu statku, ale naprawdę warto, bo jezioro jest ogromne i przepiękne.
Jezioro Szkoderskie od strony Albanii
Pomimo, że do Albanii należy niewielka część Jeziora Szkoderskiego, to również od strony albańskiej jezioro wygląda zjawiskowo. Można go podziwiać odwiedzając Szkodrę.
Z ruin twierdzy Rozafa będziemy mieć nie tylko wyjątkowy widok na Jezioro Szkoderskie, ale również na miejsce, gdzie spotykają się rzeki Buna i Drin.
Gdzie spać w pobliżu Jeziora Szkoderskiego? Polecane noclegi
Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.
Hotel Pelikan
Virpazar bb
Delightful Studio Sara
Next to post office
Guesthouse Vukasevic
Virpazar bb