co warto wiedzieć przed wyjazdem do turcji

Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji

Podróż do Turcji może być niezapomnianym doświadczeniem, ale trzeba wiedzieć, czego się spodziewać przed wyjazdem. Ten artykuł zawiera kompleksowe informacje na temat podróżowania do Turcji i może pomóc w lepszym przygotowaniu się do przygody. Przed wyjazdem warto poznać podstawowe informacje o kraju, wymaganych dokumentach, klimacie, bezpieczeństwie, transporcie, walucie, języku, kuchni i atrakcjach turystycznych. Pomoże to zaplanować wczasy w Turcji z większą pewnością i entuzjazmem. Sprawdź co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji.

Turcja to kraj idealny na cel podróży dla osób pragnących poznać bogatą historię, zrelaksować się na plażach i podziwiać wspaniałe krajobrazy. W Turcji znajdują się zarówno kurorty wypoczynkowe oferujące możliwość uprawiania sportów wodnych, jak i miasta pełne życia, a także regiony idealne na piesze wędrówki i wycieczki objazdowe. Na terenie Turcji można znaleźć także wiele miejsc pełnych starożytnych zabytków. To stosunkowo tani kraj, co czyni go idealnym miejscem na wakacje dla osób o ograniczonym budżecie. Jeśli szukasz pięknych plaż, bogatej historii i kultury, a także różnorodnych atrakcji w przystępnej cenie, zdecydowanie warto jechać do Turcji na wakacje.

Hagia Sophia w Stambule
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji — Jednym z najważniejszych zabytków Turcji jest Hagia Sophia w Stambule

Turcja – podstawowe informacje

  • Turcja (Republika Turcji) jest państwem położonym w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza. Część Turcji leży w Europie Południowo-Wschodniej. Turcja graniczy z Bułgarią, Grecją, Syrią i Irakiem, oraz Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. Od północy kraj otacza Morze Czarne, od zachodu – Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne.
  • Państwo to zajmuje powierzchnię 783 tysięcy kilometrów kwadratowych. 
  • Stolicą kraju jest Ankara.
  • Obowiązującą walutą jest lira turecka (TRY).
  • Językiem urzędowym jest turecki. W miejscach turystycznych bez problemu można się porozumieć w języku angielskim oraz niemieckim, a czasem nawet polskim. 
  • Kraj leży w strefie czasowej UTC+3. Oznacza to, że podczas pobytu w Turcji w porze letniej należy przestawić zegarki o godzinę do przodu, a zimą 2 godziny do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.
  • Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce. Nie ma potrzeby zakupu adaptera.
  • Główne kurorty turystyczne to Bodrum, Marmaris, Side, Alanya, Kemer i Belek. 
  • Średni czas przelotu z Polski wynosi około 3 godzin.

Wjazd do Turcji – paszport czy dowód osobisty

Obywatele polscy mogą wjechać do Turcji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu ważnego minimum 150 dni od daty wjazdu. Polacy podróżujący do tego kraju na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. 

Warto zabrać ze sobą kserokopię paszportu lub dowodu osobistego na wypadek zgubienia dokumentu.

Po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu na lotnisku w Turcji otrzymasz potwierdzenie wjazdu w formie zwykłej kartki ze stemplem. Będzie ona potrzebna w trakcie kontroli granicznej na lotnisku przed powrotem do Polski.

Waluta i płatności – informacje praktyczne

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TRY). 1 lira turecka dzieli się na 100 kuruszy.

W obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach: 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy, 1 liry
  • banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir

Można kupić je w Polsce w kantorze, lub zabrać ze sobą dolary lub euro i wymienić je na lotnisku na liry. W kurortach turystycznych można płacić dolarami lub euro.

co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji — Walutą Turcji jest lira

Warto mieć przy sobie gotówkę, szczególnie w mniejszych miejscowościach i na bazarach, gdzie karty płatnicze nie są powszechnie akceptowane. Karty płatnicze są akceptowane w większości sklepów, restauracji i hoteli. W niektórych miejscach można również płacić telefonem komórkowym.

Kultura i obyczaje – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji

Turcja jest krajem muzułmańskim, dlatego należy szanować lokalne obyczaje i tradycje. Warto poznać lokalne zwyczaje i kulturę, aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności. 

Należy zakrywać ramiona i kolana, szczególnie w miejscach kultu religijnego, w których dodatkowo obowiązuje nakaz zakrycia głowy. Należy unikać zbyt krótkich spódniczek i bluzek z głębokim dekoltem w miejscach publicznych, zwłaszcza w bardziej tradycyjnych regionach. W miejscach publicznych warto unikać ostentacyjnego okazywania uczuć.

Islam jest dominującą religią w Turcji, co wpływa na wiele aspektów życia codziennego. Pięć razy dziennie muezin wzywa z minaretów do modlitwy. W większych miastach można spotkać zarówno kobiety ubrane w tradycyjne stroje, jak i te w bardziej nowoczesnym stylu.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji — Turcja jest krajem muzułmańskim

Turcy słyną z gościnności. Zaproszenie na herbatę lub posiłek do domu jest powszechne, nawet dla nowo poznanych osób. Odmowa może być odebrana jako brak szacunku. Pamiętaj, aby zdjąć buty przed wejściem do domu. Znając kilka podstawowych zwrotów po turecku, z pewnością zdobędziesz sympatię mieszkańców. 

W Turcji powszechne jest witanie się i żegnanie pocałunkiem w oba policzki. Podczas rozmowy należy unikać kontaktu wzrokowego z osobami starszymi lub o wyższym statusie społecznym.

Choć napiwki nie są obowiązkowe, są mile widziane w restauracjach, barach i taksówkach. Zwyczajowo jest to około 10-15% rachunku. W Turcji powszechne jest targowanie się, szczególnie na bazarach i w sklepach z pamiątkami.

Zdrowie, szczepienia i ubezpieczenie turystyczne

Żadne szczepienia nie są obowiązkowe przed podróżą do Turcji. Zaleca się jednak szczepienia przeciwko WZW typu A i B, tężcowi i błonicy.

Turcja nie należy do Unii Europejskiej, zatem nie jest tu honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w na terenie Unii Europejskiej przynajmniej w minimalnym stopniu chroni przed wysokimi kosztami medycznymi. Warto wiedzieć, że opieka zdrowotna w Turcji jest w większości prywatna. Jeden dzień pobytu w szpitalu może kosztować nawet ponad 2000 zł. Dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty leczenia, transportu medycznego i innych nieprzewidzianych zdarzeń. 

W Turcji woda z kranu jest zdatna do picia. Jednak bezpieczniej jest pić tylko wodę butelkowaną oraz unikać jedzenia surowych owoców i warzyw. 

Bezpieczeństwo w Turcji – informacje praktyczne

Turcja jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Jednak warto przestrzegać podstawowych środków ostrożności. Dobrą praktyką jest unikanie noszenia przy sobie dużych kwot pieniędzy i biżuterii rzucającej się w oczy. Należy także uważać na kieszonkowców, szczególnie miejscach cieszących się ogromną popularnością wśród turystów.

W niektórych regionach Turcji mogą występować zagrożenia związane z terroryzmem lub przestępczością, dlatego zaleca się unikanie obszarów przygranicznych oraz miejsc o dużym skupisku ludzi. Warto również korzystać z oficjalnych środków transportu. Zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność pozwolą cieszyć się podróżą bez obaw o własne bezpieczeństwo.

W Turcji bardzo surowo karane jest posiadanie i handel narkotykami.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji — Turcja jest stosunkowo bezpiecznym krajem

Przygotowując się do wyjazdu do Turcji, warto również zapoznać się z aktualną sytuacją polityczną i bezpieczeństwa w tym kraju. Informacje na ten temat warto sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka jest bogata i różnorodna. Łączy w sobie wpływy kuchni śródziemnomorskiej, bałkańskiej i orientalnej. Charakteryzuje się świeżymi składnikami, aromatycznymi przyprawami i bogatą gamą smaków.

Polecany artykuł: Co zjeść w Turcji – 10 tradycyjnych potraw, których musisz spróbować

Oto kilka potraw, których koniecznie warto spróbować podczas wakacji w Turcji:

  • Kebab – mięso pieczone na rożnie, podawane w chlebie pita z warzywami i sosem jogurtowym. Istnieje wiele różnych rodzajów kebaba w zależności od użytego mięsa i sosu.
  • Meze – zestaw małych przekąsek idealnych na przystawkę lub jako samodzielne danie. Meze mogą składać się z różnych potraw, np. hummus, baba ghanoush, falafel, yaprak sarma (faszerowane liście winogron), dolma (faszerowane papryki) i çiğ köfte (surowe kotlety z bulguru).
  • Baklava – słodkie ciasto filo przekładane orzechami i miodem. Baklava to popularny deser w Turcji i innych krajach Bliskiego Wschodu.
  • Lokum (rachatłukum) – tureckie słodycze z cukru, wody i skrobi kukurydzianej. Lokum może być aromatyzowane różnymi smakami, np. różanym, cytrynowym lub pistacjowym.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji — Kuchnia turecka jest bogata i różnorodna

W Turcji jest wiele restauracji serwujących kuchnię narodową. Możesz również spróbować jedzenia od ulicznych sprzedawców lub na lokalnych bazarach.

Pogoda w Turcji

Klimat Turcji jest zróżnicowany ze względu na położenie geograficzne kraju. W regionach nadmorskich panuje klimat śródziemnomorski, z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. Wewnątrz kraju klimat jest bardziej kontynentalny, z gorącymi latami i mroźnymi zimami.

Wybrzeże Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego znajdują się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 28°C, a w styczniu około 10°C.

Na wybrzeżu Morza Czarnego klimat jest bardziej umiarkowany, z chłodnymi latami i łagodnymi zimami. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 24°C, a w styczniu około 6°C.

W regionie Anatolii klimat jest bardziej kontynentalny, z gorącymi latami i mroźnymi zimami. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 30°C, a w styczniu około 0°C.

Szczyt sezonu turystycznego w Turcji trwa od początku maja do końca października. W lipcu i sierpniu w niektórych regionach kraju temperatura może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Warto wziąć na wyjazd krem z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne i kapelusz.

Najlepszy okres na wyjazd wakacyjny do Turcji zależy od tego, co chcesz robić. Warto sprawdzić pogodę w poszczególnych miesiącach i zaplanować termin wyjazdu w zależności od jego charakteru. 

Polecany artykuł: Pogoda w Turcji – kiedy jechać na wakacje

Jeśli chcesz plażować i pływać, wybierz się do Turcji w okresie od maja do października. W tym czasie temperatury powietrza i wody są wysokie, a słońce świeci przez większość dnia. Jeśli chcesz zwiedzać, wybierz się do Turcji wiosną (od marca do maja) lub jesienią (od września do listopada). W tym czasie temperatury są przyjemne, a tłumy mniejsze.

Jeśli chcesz uniknąć tłumów, wybierz się do Turcji poza sezonem, czyli zimą (od grudnia do lutego). W tym czasie ceny są niższe, ale niektóre hotele i restauracje mogą być zamknięte.

Transport w Turcji

Tureckie koleje państwowe (TCDD) obsługują sieć kolejową o długości ponad 12 tysięcy kilometrów. Pociągi są komfortowym i niedrogim sposobem podróżowania po Turcji. Istnieje kilka różnych typów pociągów, w tym ekspresy, pospieszne i regionalne. Pociągi sypialne są dostępne na dłuższych trasach.

Najpopularniejszym środkiem transportu w Turcji są autobusy. W kraju działa wiele firm autobusowych oferujących połączenia do wszystkich większych miast i miasteczek. Autobusy są wygodne i stosunkowo tanie.

Bardzo popularnym środkiem transportu są dolmusze, czyli prywatne minibusy, które kursują na ustalonych trasach. Są tańsze niż autobusy, ale i z reguły bardziej zatłoczone. Dolmusze to dobry sposób na podróżowanie na krótkich dystansach.

Wynajęcie samochodu to najwygodniejszy sposób na zwiedzanie kraju we własnym tempie. W Turcji działa wiele wypożyczalni samochodów. Należy pamiętać, że w Turcji obowiązuje ruch prawostronny. Opłaty za autostrady są pobierane elektronicznie.

Jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić

Turcja oferuje turystom wiele atrakcji, zarówno zabytków jak i atrakcji przyrodniczych. Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Turcji to m.in.:

  • Hagia Sophia – dawny kościół, meczet, a obecnie muzeum w Stambule. Jest to jeden z najważniejszych zabytków bizantyjskich na świecie.
  • Błękitny Meczet  w Stambule z sześcioma minaretami, będący jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Turcji.
  • Pałac Topkapı – dawny pałac sułtanów osmańskich w Stambule. Obecnie jest to muzeum, w którym można zobaczyć m.in. skarbiec sułtański i harem.
  • Efez – starożytne miasto greckie, które było jednym z najważniejszych miast w imperium rzymskim. Obecnie jest to miejsce wykopalisk archeologicznych.
  • Pamukkale – unikalne miejsce z białymi tarasami z wapienia. Jest to popularne miejsce uzdrowiskowe.
  • Kapadocja – region w środkowej części kraju znany z bajkowych formacji skalnych. Można tam zobaczyć m.in. podziemne miasta, kościoły i domy wykute w skałach.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji
Błękitny Meczet w Stambule

Piękne plaże w Turcji

Turcja posiada długą linię brzegową, zarówno nad Morzem Śródziemnym, jak i Morzem Egejskim. Znajdziemy tu zarówno piaszczyste plaże idealne dla rodzin z dziećmi, jak i żwirowe zatoczki chętnie odwiedzane przez miłośników nurkowania.

Oto kilka najpopularniejszych plaż w Turcji:

  • Plaża Kleopatry – znajduje się w Alanyi i jest znana z czystego, złocistego piasku i czystej wody.
  • Plaża Ölüdeniz – położona jest w Fethiye i jest znana z błękitnej laguny i białego piasku.
  • Plaża Iztuzu – 4,5-kilometrowa plaża położona w Dalyan. Jest jedną z najdłuższych piaszczystych plaż w Turcji i jest znana z żółwi morskich caretta caretta, które składają tam jaja.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji – pytania i odpowiedzi (FAQ)

Podróż do Turcji to niezapomniane doświadczenie, które łączy w sobie piękno natury, bogatą historię i gościnność miejscowych mieszkańców. Przygotowanie się do podróży poprzez zrozumienie miejscowej kultury i zwyczajów sprawi, że Twój pobyt będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący.

Kiedy jechać na wczasy do Turcji?

Najczęściej wybierane na wakacje w Turcji wybrzeże Morza Egejskiego leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Zatem najlepiej wybrać się na wakacje w okresie od czerwca do września. Temperatury w tym okresie w ciągu dnia wahają się od 28°C do 32°C. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu trzeba się też liczyć z największymi tłumami turystów na plażach oraz w miejscach z największymi atrakcjami turystycznymi. Z kolei osoby wybierające się do Turcji na narty powinny wybrać miesiące poza sezonem turystycznym, czyli luty, listopad lub grudzień. 

Gdzie jechać na wczasy w Turcji?

Na wakacje w tym kraju turyści najczęściej wybierają popularne kororty leżące na Wybrzeżu Egejskim (Bodrum, Didim, Gumbet, Icmeler, Kusadasi, Marmaris), Wybrzeżu Likijskim (Calis, Fethiye, Oludeniz, Yaniklar) lub na Riwierze Tureckiej (Alanya, Antalya, Belek, Kemer, Konakli, Manavgat, Side). Warto wybrać hotele z wyżywieniem All Inclusive wysoko oceniane przez turystów i zapewniających atrakcje dla gości w każdym wieku. Do tych hoteli śmiało można wybrać się całą rodziną.

Jakie hotele wybrać na wakacje w Turcji?

Jeśli jedziesz na wczasy z biurem podróży warto wybrać hotele minimum 4-gwiazdkowe, z wyżywieniem All Inclusive i wysoko oceniane przez urlopowiczów. Polecam wybranie następujących hoteli: Side Premium by OZ Hotels, Justiniano Club Park Conti, Galeri Resort, Gypsophila Holiday Village, Diamond Premium, Forever Club, Side Royal Paradise (ex. Desiree Resort), Oz Sui Resort, Arnor De Luxe Hotel & SPA, Ayaz Aqua. Sprawdź zestawienie ofert wakacyjnych w najlepszych hotelach w Turcji.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Jeśli spędzasz wakacje w Turcji czas spędzony przy hotelowym basenie na hotelowych animacjach i na plaży warto urozmaicić sobie zwiedzaniem lokalnych zabytków i atrakcji. Rezydent biura podróży z pewnością zaproponuje Ci wycieczki fakultatywne, które sprawią, że Twoje wakacje będą jeszcze ciekawsze. Podczas wakacji w Turcji warto wybrać się do Stambułu i zobaczyć świątynię Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Pałac sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana i Wielki Bazar. Polecam także wybrać się do stolicy Turcji – Ankary, z ruinami świątyni bogini Romy i cesarza Augusta. Popularnym kierunkiem wycieczek fakultatywnych jest również Kapadocja słynąca z księżycowego krajobrazu, Pamukkale z bawełnianym zamkiem i wapiennymi tarasami, oraz Efez, starożytne miasto znajdujące się na liście UNESCO. 

Podziel się artykułem
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 366
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *