pamukkale

Wapienne tarasy w Pamukkale – zobacz słynny turecki cud natury

Pamukkale, znane również jako “Bawełniana Twierdza”, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Turcji. To magiczne miejsce, prawdziwy cud natury, jest znane ze swoich wapiennych tarasów, które tworzą niesamowity krajobraz. Jednak miejsce to oferuje nie tylko imponujące białe tarasy, ale także wiele innych atrakcji, takich jak ruiny Hierapolis czy Basen Kleopatry. Warto tu przyjechać podczas wakacji w Turcji. Pamukkale położone jest w pobliżu miasta Denizli i przyciąga rocznie tysiące turystów z całego świata.

Wapienne tarasy Pamukkale – turecki cud natury

Wapienne tarasy Pamukkale w Turcji to obszar geotermalny znajdujący się w tureckiej miejscowości położonej w dolinie Cürüksu, w południowo-zachodniej części kraju. Słowo “pamukkale” w języku tureckim dosłownie oznacza “bawełniany zamek”, co odnosi się do białych wapiennych tarasów, które są charakterystyczne dla tego miejsca.

Naturalne tarasy wapienne są uważane za jeden z największych cudów natury na świecie. Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce przyciąga turystów nie tylko ze względu na swoją niezwykłą urodę, ale także ze względu na starożytne ruiny miasta Hierapolis, które znajdują się na szczycie tarasów. Hierapolis był ważnym ośrodkiem w starożytności, dziś można obejrzeć wiele dobrze zachowanych budynków i zabytków, takich jak teatr, nekropolia i łaźnie rzymskie.

Kąpiel w wodach termalnych Pamukkale jest również popularna ze względu na swoje lecznicze właściwości. Woda  jest bogata w minerały pozytywnie wpływające na skórę i układ oddechowy.

Pamukkale w Turcji (©Sajith Sankar Janardana Panicker / Depositphotos.com)
©Sajith Sankar Janardana Panicker / Depositphotos.com

Jak powstało Pamukkale?

Tarasy w Pamukkale powstały w wyniku długotrwałego, trwającego około 14 tysięcy lat procesu geologicznego powodowanego przez 17 źródeł termalnych. Bogata w związki wapnia woda spływa w dół ze zbocza góry Cökelez.

Wydobywająca się z gorących źródeł woda ma temperaturę od 35 aż do blisko 100 stopni Celsjusza i zawiera rozpuszczone sole mineralne, takie jak węglan wapnia. Kiedy woda dociera na powierzchnię, temperatura i ciśnienie ulegają zmianie, co powoduje wytrącanie się osadów na powierzchni. W wyniku tego procesu tworzą się wielopoziomowe tarasy trawertynowe. Trawertyn to inaczej martwica wapienna. Ten proces trwał tysiące lat i nadal trwa, co sprawia, że miejsce to stale się zmienia. 

Co warto zobaczyć w Pamukkale poza tarasami?

Naturalnie stworzone tarasy trawertynowe w samym Pamukkale nie są jedyną atrakcją turystyczną w tej części Turcji. W okolicach Pamukkale znajduje się starożytne miasto Hierapolis. Wizytę w Pamukkale warto uprzyjemnić sobie kąpielą w Basenie Kleopatry, gdzie można skorzystać z leczniczych właściwości wód termalnych.

Starożytny Hierapolis

Hierapolis to miasto położone nieopodal Pamukkale, które w starożytności było ważnym ośrodkiem kulturowym i handlowym. Dziś można tam zobaczyć wiele dobrze zachowanych ruin Hierapolis. To miejsce zachwyca swoją historią i architekturą, a także pięknymi krajobrazami, które otaczają miasto.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Stambule – 12 miejsc, które warto odwiedzić

Miasto zostało założone około 190 roku p.n.e. przez króla Pergamonu Eumenesa II. Nazwano je Hierapolis najprawdopodobniej od imienia Hiera, które nosiła żona Telefosa, legendarnego założyciela Pergamonu. Grecy założyli w tym miejscu uzdrowisko, do którego przybywali kuracjusze z Azji Mniejszej oraz z całego basenu Morza Śródziemnego. 

Teatr rzymski w Hierapolis (©Emirali Kokal / Depositphotos.com)
Teatr rzymski w Hierapolis (©Emirali Kokal / Depositphotos.com)

Wśród najważniejszych zabytków znajduje się teatr, który był jednym z największych w tamtym czasie i mógł pomieścić aż 12 tysięcy widzów. Kolejnym zabytkiem są łaźnie rzymskie będące kiedyś miejscem relaksu i rekreacji dla mieszkańców miasta.

Kolejną atrakcją Hierapolis jest Świątynia Apollina. Była ona miejscem kultu religijnego i uważano ją za jedną z najważniejszych świątyń w starożytności. 

Kąpiel w Basenie Kleopatry

Na terenie Hierapolis znajduje się Basen Kleopatry, który jest naturalnym basenem z wodą termalną. Według legendy, to właśnie tutaj kąpała się Kleopatra. Basen ten ma bardzo dobrą reputację jako miejsce, w którym można skorzystać z leczniczych właściwości wody i jest bardzo popularny wśród turystów. To idealne miejsce na relaks i odpoczynek po całym dniu zwiedzania.

Woda w basenie jest bardzo ciepła i ma korzystny wpływ na skórę oraz układ nerwowy. Warto tu spędzić chociaż kilka godzin i skorzystać z kąpieli w Basenie Kleopatry, aby poczuć prawdziwe odprężenie.

Basen Kleopatry na terenie Hierapolis (©Iuliia Belousova / Depositphotos.com)
Basen Kleopatry na terenie Hierapolis (©Iuliia Belousova / Depositphotos.com)

Godziny otwarcia i ceny biletów wstępu

Pamukkale jest otwarte dla turystów przez cały rok, jednak godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu:

  • okres letni, od maja do października: 6:30 – 21:00
  • okres zimowy, od listopada do kwietnia: 8:00 – 18:00 

Wstęp do Pamukkale kosztuje 200 lir tureckich (TRY). Bilet wstępu do Pamukkale obejmuje również wejście na teren obszaru archeologicznego Hierapolis oraz do Muzeum Archeologicznego.

Dodatkowo płatny jest wstęp do Basenu Kleopatry. Bilet kosztuje 100 lir tureckich (TRY). Basen Kleopatry czynny jest:

  • w okresie letnim, od 15 kwietnia do 2 października: 08:00 – 21:00
  • w okresie zimowym, od 3 października do 14 kwietnia: 9:00 – 19:00 

Wycieczka do Hierapolis i Pamukkale

Hierapolis i Pamukkale to doskonały pomysł na wycieczkę fakultatywną w trakcie wakacji w Turcji. Pamukkale jest dobrze skomunikowane i można tam dotrzeć różnymi środkami transportu.

Jeśli podróżujesz samochodem, możesz dojechać drogą krajową D320, która łączy Denizli z innymi miastami w regionie. Z lotniska w Denizli, leżącego około 65 km od Pamukkale, można skorzystać z taksówki lub wynająć samochód. Jest również wiele autobusów, które kursują z różnych miast w Turcji.

Powered by GetYourGuide

Zwiedzanie Pamukkale – rady praktyczne

Pamukkale jest ogólnie uważane za bezpieczne miejsce dla turystów. Warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podczas zwiedzania tarasów należy zachować ostrożność i unikać chodzenia po obszarach, które są oznaczone jako niedostępne. Ważne jest również, aby chronić się przed słońcem i nosić odpowiednią odzież i obuwie, odpowiednie do poruszania się po śliskich powierzchniach.

Polecany artykuł: Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji

Tarasy trawertynowe są delikatne i łatwo je uszkodzić, dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednią ostrożność. Nie należy również zostawiać po sobie śmieci. Pamukkale jest miejscem o dużej wartości historycznej i kulturowej. Trzeba być tego świadomym i szanować to dziedzictwo.

Wyjątkowość Pamukkale o różnych porach roku

Pamukkale jest piękne o każdej porze roku, ale różne pory roku sprzyjają różnym doświadczeniom. Wiosną i jesienią temperatura jest przyjemna, co sprawia, że jest to idealny czas na zwiedzanie i spacery po okolicy. Latem jest tu upalnie, zwłaszcza w południe, więc należy być przygotowanym na dokuczliwe temperatury. Zimą tarasy mogą być pokryte śniegiem, co tworzy niesamowity widok.

Polecany artykuł: Pogoda w Turcji – kiedy jechać na wakacje

Warto również zauważyć, że w okresie letnim miejsce to jest bardzo zatłoczone, więc jeśli preferujesz spokojniejszą atmosferę, lepszym czasem na wizytę może być wiosna lub jesień.

Pamukkale to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Jego wapienne tarasy są nie tylko piękne, ale mają również ogromne znaczenie historyczne. Starożytne miasto Hierapolis i Basen Kleopatry to tylko niektóre z atrakcji, które można znaleźć w pobliżu Pamukkale.

Jeżeli dysponujesz czasem możesz wybrać się do położonej 7 km na północ od Pamukkale miejscowości Karahayıt, która słynie ze źródeł bogatych w związki żelaza, magnezu i sodu. Z kolei 5 km dalej na zachód znajdują się termalne źródła w Kavakbaşı, charakteryzujące się dużą zawartością związków siarki.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *