pogoda w turcji

Pogoda w Turcji – kiedy jechać na wakacje w 2024 roku

Turcja, ze względu na swoje położenie geograficzne, oferuje różnorodne warunki pogodowe. Od ciepłych i słonecznych plaż Morza Śródziemnego po chłodne i śnieżne szczyty gór Taurus. Sprawdź jaka jest pogoda w Turcji w każdym miesiącu w roku i kiedy najlepiej jechać na wakacje.

Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Kraj ten kusi pięknymi plażami, bogatą historią, wspaniałą kuchnią i mnóstwem atrakcji. Wybierając się na wakacje do tego kraju, warto sprawdzić wcześniej jaka jest pogoda w Turcji, aby móc w pełni wykorzystać czas urlopu.

Klimat Turcji jest zróżnicowany, w zależności od regionu i pory roku. Na ogół jednak można oczekiwać gorącego i suchego lata oraz łagodnej zimy. Średnie temperatury latem wynoszą około 30-35 stopni Celsjusza, podczas gdy zimą spadają do około 10-15 stopni Celsjusza. Opady deszczu są najczęstsze w okresie zimowym, zwłaszcza na wybrzeżu Morza Czarnego.

Pogoda w Turcji w styczniu

Styczeń jest jednym z najzimniejszych miesięcy w Turcji. W tym okresie temperatury w Turcji są stosunkowo niskie. W dzień wahają się od 10°C do 15°C, a w nocy mogą spadać nawet do 0°C. Temperatura wody w morzu jest również niska, około 16°C.

Na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Egejskiego pogoda jest zazwyczaj łagodna, z temperaturami w ciągu dnia od 10 do 15°C. W nocy temperatury mogą spadać do 5°C. Opady deszczu są dość częste, ale zazwyczaj krótkotrwałe.

W regionach centralnych i wschodnich Turcji jest zimniej, z temperaturami w ciągu dnia od 5 do 10°C. W nocy temperatury mogą spadać poniżej zera. Opady śniegu są dość częste, zwłaszcza w górach.

Styczeń to dobry czas na zwiedzanie Turcji bez tłumów turystów, jednak to nie jest najlepszy miesiąc na wakacje na plaży. Jeśli jednak chcesz uniknąć tłumów i skorzystać z niższych cen, styczeń może być dobrym wyborem.

Pogoda w Turcji w lutym

Luty to jeden z najchłodniejszych miesięcy w Turcji, ale nadal może być dobrym wyborem na wakacje, jeśli nie przeszkadzają Ci niższe temperatury.

Średnia temperatura w lutym waha się od 5°C do 12°C. W regionach nadmorskich, takich jak Antalya i Alanya, temperatury w ciągu dnia mogą sięgać 15°C, a w nocy spadać do 8°C. W regionach śródlądowych, takich jak Ankara i Kapadocja, temperatury są niższe, z dziennymi wartościami około 10°C i nocnymi spadkami do 0°C. Wieczory i poranki mogą być chłodne.

W lutym w Turcji występuje umiarkowana ilość opadów. Można spodziewać się około 6-8 godzin słonecznych dziennie. Ilość słońca jest większa w regionach nadmorskich niż śródlądowych.

Pogoda w Turcji w marcu

Marzec to dobry czas na wyjazd do Turcji, jeśli szukasz przyjemnej temperatury i mniejszej liczby turystów. W tym miesiącu temperatury stopniowo rosną, a słońce świeci coraz dłużej.

Średnia temperatura w marcu wynosi około 15°C. W ciągu dnia temperatury mogą sięgać 20°C, a w nocy spadać do nawet 7-10°C. Opady deszczu są umiarkowane. Jest około 11 dni deszczowych w miesiącu. Słońce świeci średnio przez 12 godzin dziennie. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym wynosi około 16°C.

Na Riwierze Tureckiej panuje przyjemna pogoda z temperaturami w granicach 15-20°C. W Alanyi i Antalyi można spodziewać się nawet 21°C. Na Wybrzeżu Egejskim jest nieco chłodniej niż na Riwierze Tureckiej. Średnia temperatura w marcu wynosi 13°C w Bodrum i 18°C w Kusadasi. W Stambule temperatury w marcu są zmienne. W ciągu dnia mogą sięgać 15°C, a w nocy spadać do 5°C. W Kapadocji jest jeszcze chłodniej niż w innych regionach Turcji. Średnia temperatura w marcu wynosi 10°C.

Pogoda w Turcji w kwietniu

Kwiecień to dobry czas na wyjazd do Turcji, jeśli chcesz uniknąć tłumów i upalnych temperatur. Pogoda jest wtedy zmienna, ale generalnie jest ciepło i słonecznie. Kwiecień jest stosunkowo suchym miesiącem z 9 dniami deszczu. Słońce świeci średnio przez 13 godzin.

W kwietniu na Riwierze Tureckiej jest już ciepło i słonecznie. Temperatury w ciągu dnia wahają się od 20°C do 25°C, a w nocy od 12°C do 15°C. Opady są rzadkie.

Nad Morzem Egejskim w kwietniu jest chłodniej niż na Riwierze Tureckiej. Temperatury w ciągu dnia wahają się od 18°C do 22°C, a w nocy od 10°C do 13°C. Opady są bardziej prawdopodobne.

W Kapadocji w kwietniu jest jeszcze chłodno, a w nocy może być nawet zimno. Temperatury w ciągu dnia wahają się od 10°C do 18°C, a w nocy od 0°C do 8°C. Opady są rzadkie.

Pogoda w Turcji w maju

Pogoda w Turcji w maju jest zazwyczaj bardzo przyjemna i słoneczna. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 23°C, a w nocy spada do 14°C. Woda w morzu jest już wystarczająco ciepła do kąpieli, osiągając temperaturę około 19-20°C. W maju w Turcji jest mnóstwo słońca. Średnia ilość godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi 12. Istnieją jednak pewne różnice w pogodzie w zależności od regionu Turcji.

Na Riwierze Tureckiej w maju panuje typowa śródziemnomorska pogoda. Dni są słoneczne i ciepłe, z temperaturami sięgającymi 25°C. Noce są chłodniejsze, z temperaturami około 15°C.

Na Riwierze Egejskiej jest nieco cieplej niż na Riwierze Tureckiej. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 26°C, a w nocy 16°C. Woda w morzu jest również cieplejsza, osiągając temperaturę 22°C. Opady deszczu są rzadkie.

W maju w Kapadocji jest jeszcze dość chłodno. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 18°C, a w nocy 8°C. Opady deszczu są częstsze niż na wybrzeżu.

W Stambule panuje przyjemna pogoda. Dni są słoneczne i ciepłe, z temperaturami sięgającymi 22°C. Noce są chłodniejsze, z temperaturami około 12°C. Opady deszczu są rzadkie.

Pogoda w Turcji w czerwcu

Czerwiec to doskonały miesiąc na wakacje w Turcji. Pogoda jest wtedy słoneczna, a temperatury powietrza i wody idealne do plażowania i pływania.

Średnia temperatura w czerwcu wynosi około 29°C w dzień i 19°C w nocy. W południowej części Turcji, na Riwierze Tureckiej, temperatury mogą być wyższe, sięgając nawet 35°C. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym i Morzu Egejskim w czerwcu wynosi około 23°C. Jest to wystarczająco ciepło, aby komfortowo pływać i opalać się na plaży. W Stambule w czerwcu jest ciepło i słonecznie, ale temperatury powietrza są nieco niższe niż na Riwierze Tureckiej.

W czerwcu w Turcji jest mało opadów. Deszcz pada średnio tylko 2-3 dni w miesiącu. W czerwcu w Turcji jest mnóstwo słońca. Słońce świeci średnio przez 15 godzin dziennie.

Pogoda w Turcji w lipcu

Lipiec to jeden z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w Turcji. Średnia temperatura powietrza w tym czasie wynosi 32°C w dzień i 23°C w nocy. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym i Morzu Egejskim osiąga 26°C, co czyni ją idealną do pływania. Należy jednak pamiętać, że lipiec to szczyt sezonu turystycznego, więc ceny mogą być wyższe, a w popularnych kurortach może być tłoczno.

Na Riwierze Tureckiej można spodziewać się temperatur od 28°C do 34°C, z niewielkim prawdopodobieństwem opadów. W Turcji Egejskiej jest trochę chłodniej niż na Riwierze Tureckiej, ale nadal jest bardzo ciepło i słonecznie. Można spodziewać się temperatur od 26°C do 32°C. W lipcu w Turcji słońce świeci średnio przez około 15 godzin dziennie.

Pogoda w Turcji w sierpniu

Sierpień to jeden z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w Turcji. Średnie temperatury wynoszą w ciągu dnia 32°C, a w nocy 23°C. Słońce świeci przez około 13 godzin dziennie, a opady deszczu są rzadkością (średnio 1 dzień deszczowy w miesiącu).

Średnia temperatura w sierpniu na Riwierze Tureckiej to 32°C, a temperatura wody w Morzu Śródziemnym wynosi 27°C. W rejonie Turcji Egejskiej temperatury są nieco niższe niż na Riwierze Tureckiej, ale nadal bardzo przyjemne. Średnia temperatura w sierpniu to 29°C, a temperatura wody w Morzu Egejskim wynosi 25°C. W Kapadocji jest nieco chłodniej niż w innych regionach Turcji. Średnia temperatura w sierpniu to 25°C, a w nocy może spaść do 15°C. W Stambule panuje klimat subtropikalny wilgotny. Średnia temperatura w sierpniu to 28°C, a wilgotność powietrza jest wysoka.

Pogoda w Turcji we wrześniu

Wrzesień to jeden z najlepszych miesięcy na wyjazd do Turcji. Pogoda jest wtedy słoneczna, ale nie jest tak upalnie jak w lipcu i sierpniu. Temperatury w ciągu dnia wahają się od 26°C do 30°C, a w nocy od 18°C do 22°C. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym i Morzu Egejskim wynosi około 26°C, co idealnie nadaje się do pływania i opalania. Opady deszczu są we wrześniu rzadkością, ale mogą się zdarzyć, szczególnie w północnej części kraju. W ciągu miesiąca można spodziewać się około 3 dni z deszczem.

W regionie Wybrzeża Egejskiego panuje typowy klimat śródziemnomorski. We wrześniu jest ciepło i słonecznie, z niewielkimi opadami. Na Riwierze Tureckiej pogoda jest podobna, ale temperatury mogą być nieco wyższe. W Kapadocji we wrześniu jest ciepło w ciągu dnia, ale noce mogą być chłodne. Opady są rzadkie. Pogoda w Stambule jest zmienna. Mogą wystąpić przelotne opady deszczu, ale temperatury są zazwyczaj przyjemne.

Pogoda w Turcji w październiku

Październik to dobry miesiąc na podróż do Turcji. Pogoda jest wciąż przyjemna i słoneczna, ale temperatury zaczynają się obniżać, co czyni ją idealną dla osób, które nie przepadają za upałami.

Średnia temperatura powietrza w październiku wynosi około 23°C w ciągu dnia i 15°C w nocy. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym i Morzu Egejskim wynosi około 23°C. W regionach nadmorskich temperatury mogą być nieco wyższe, a w regionach śródlądowych nieco niższe. W październiku można spodziewać się około 7 dni z deszczem. Opady są zazwyczaj krótkotrwałe i nie powinny przeszkadzać w zwiedzaniu. Słońce świeci w październiku przez około 11 godzin w ciągu dnia.

Na Riwierze Tureckiej, w takich kurortach jak Antalya, Alanya i Side, temperatury powietrza w październiku wahają się od 20°C do 25°C. Słońce świeci przez około 10 godzin dziennie, a opady deszczu są rzadkie. W Turcji Egejskiej, w takich kurortach jak Bodrum, Marmaris i Fethiye, temperatury powietrza w październiku wahają się od 22°C do 26°C. Słońce świeci przez około 11 godzin dziennie, a opady deszczu są rzadkie.

Pogoda w Turcji w listopadzie

Listopad w Turcji to miesiąc, kiedy temperatury zaczynają spadać, ale wciąż jest przyjemnie ciepło, szczególnie na południu kraju. Można spodziewać się średnich temperatur w okolicach 17°C, z 10 godzinami słońca dziennie i 9 dniami deszczowymi w miesiącu.

Na Riwierze Tureckiej i w Antalyi temperatury w listopadzie wahają się od 15°C do 20°C. Woda w morzu jest jeszcze stosunkowo ciepła (około 20°C), więc można się kąpać, jeśli pogoda dopisze.

W rejonie Bodrum i Marmaris temperatury są nieco niższe niż na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale wciąż przyjemne (około 14°C-18°C). Woda w morzu jest chłodniejsza (około 18°C).

W Stambule w listopadzie jest chłodno i deszczowo. Średnia temperatura wynosi około 12°C, a deszcz pada przez około 12 dni w miesiącu. W Kapadocji temperatury w listopadzie są niskie, wynoszą około 5°C-10°C. W nocy może padać śnieg.

Pogoda w Turcji w grudniu

Pogoda w Turcji w grudniu różni się w zależności od regionu. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Egejskiego jest zazwyczaj łagodnie, z temperaturami w ciągu dnia w granicach 10-15°C. W nocy temperatury mogą spadać do 5-7°C, a czasami nawet do 0°C. Opady deszczu są dość częste, ale zazwyczaj krótkie i umiarkowane.

W regionach śródlądowych jest znacznie chłodniej, z temperaturami w ciągu dnia w granicach 5-10°C. W nocy temperatury mogą spadać poniżej 0°C, a w wyższych partiach gór może padać śnieg.

Ogólnie rzecz biorąc, grudzień nie jest najlepszym miesiącem na wakacje w Turcji, jeśli szukasz ciepłej i słonecznej pogody. Jest to jednak dobry czas na zwiedzanie, ponieważ jest mniej turystów, a ceny są niższe.

Pogoda w Turcji – kiedy najlepiej jechać na wakacje

Turcja ma kilka sezonów turystycznych, z których każdy ma swoje zalety i wady. W lecie, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, jest najwięcej turystów, co oznacza tłumy na popularnych plażach i w atrakcjach turystycznych. Jednak te miesiące są idealne dla miłośników plażowania i kąpieli w morzu, ponieważ temperatury są najwyższe i słońce świeci przez większość dnia.

Jeśli nie przeszkadzają nam tłumy i wysokie temperatury, lipiec i sierpień mogą być dobrym wyborem. Jednak jeśli preferujemy spokojniejsze wakacje, czerwiec i wrzesień są idealnymi miesiącami na odwiedzenie Turcji. Wtedy tłumy są mniejsze, a temperatury nadal są wysokie. Możemy również uniknąć maksymalnych cen za noclegi i bilety lotnicze.

Polecany artykuł: Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji

Lato w Turcji, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, ma swoje zalety i wady. Jedną z największych zalet jest oczywiście piękna pogoda i możliwość korzystania z piaszczystych plaż i turkusowego morza. Jednak trzeba być przygotowanym na tłumy turystów, które mogą wpływać na nasze doświadczenie podróżnicze. Popularne plaże i atrakcje turystyczne mogą być bardzo zatłoczone, co może ograniczać naszą swobodę.

Wysokie temperatury to kolejna wada lata w Turcji. W lipcu i sierpniu termometry często pokazują ponad 30°C, a czasami nawet przekraczają 40°C. Może to być wyzwanie dla osób, które nie lubią upałów. Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i unikać długotrwałego wystawiania się na słońce w najgorętszych godzinach dnia.

Czerwiec i wrzesień to miesiące, które oferują wiele korzyści dla osób planujących wakacje w Turcji. W tych miesiącach tłumy turystów są mniejsze, co oznacza, że możemy cieszyć się spokojniejszymi plażami i atrakcjami turystycznymi. Ponadto, temperatury są nadal wysokie, ale nie tak ekstremalne jak w lipcu i sierpniu.

Czerwiec jest idealnym miesiącem dla miłośników plażowania, ponieważ woda jest już odpowiednio ciepła do kąpieli, a plaże nie są jeszcze zatłoczone. Wrzesień natomiast jest doskonały dla osób, które chcą połączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Temperatury są nadal przyjemne, a tłumy turystów zaczynają maleć. To również dobry czas na odkrywanie kulturalnych atrakcji Turcji, takich jak Stambuł czy Kapadocja.

Wiosna to doskonały czas na odwiedzenie Turcji. Temperatury są przyjemne, a krajobrazy zachwycające. Wiosną można uniknąć tłumów turystów, które pojawiają się latem, co oznacza większą swobodę podczas zwiedzania atrakcji turystycznych.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc do odwiedzenia wiosną jest Kapadocja. To magiczne miejsce słynie z malowniczych krajobrazów i unikalnych formacji skalnych. Wiosną Kapadocja nabiera jeszcze większego uroku. Inne popularne miejsca do odwiedzenia wiosną to Stambuł, Efez i Pamukkale.

Jesień to również dobry czas na odwiedzenie Turcji. Temperatury są nadal przyjemne, a dużo mniejsza liczba turystów sprzyja odkrywaniu pięknych plaż i atrakcji turystycznych bez tłumów.

Jesienią warto odwiedzić region Morza Egejskiego, który słynie z pięknych plaż i malowniczych miasteczek. Bodrum, Kusadasi i Çeşme to tylko kilka z wielu miejsc, które warto odwiedzić w tym regionie. Jesień to również doskonały czas na odkrywanie kulturalnego dziedzictwa Turcji, takiego jak starożytne ruiny w Efezie czy historyczne zabytki Stambułu.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *