na trzy korony ze sromowiec niżnych

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Choć najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka (1.050 m n.p.m.) to najwięcej turystów przyciągają Trzy Korony. We wpisie poznasz szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych. Ta majestatyczna góra z nagimi turniami jest popularna za sprawą prowadzącego na nią szlaku tworzącego pętlę przepięknych widoków. Początek i koniec tego szlaku znajduje się przy schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych.

Majestatyczne Trzy Korony najładniej prezentują się od strony leżącej nad samym Dunajcem wsi Sromowce Niżne.

Jak dojechać do Sromowiec Niżnych

Sromowce Niżne znajdują się tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad Dunajcem. Można tu dojechać prywatnymi busami ze Szczawnicy i Krościenka lub własnym samochodem.

Początek wędrówki na Trzy Korony rozpoczynamy na parkingu płatnym przy ul. Trzech Koron 1, obok kładki Sromowce Niżne – Czerwony Klasztor. Opłata za parkowanie wynosi 12 zł za cały dzień.

Adres:

ul. Trzech Koron 1, Sromowce Niżne

Współrzędne GPS:

49°23’41.7″N 20°24’34.0″E

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – statystyka trasy

Szlaki
Czas przejścia3h 05′
Odległość8,5 km
Najwyższy punktTrzy Korony (982 m n.p.m.)
Różnica wysokości527 m
Poziom trudności★★☆☆☆

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – punkty orientacyjne i czasy przejścia

Sromowce Niżne (455 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.)

0h 20′
Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.)

0h 05′
Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.)

0h 55′
Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) → Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.)

0h 30′
Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) → Trzy Korony (982 m n.p.m.)

0h 05′
Trzy Korony (982 m n.p.m.) → Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.)

0h 02′
Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) → Kosarzyska (824 m n.p.m.)

0h 10′
Kosarzyska (824 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.)

0h 35′
Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.)

0h 03′
Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Sromowce Niżne (455 m n.p.m.)

0h 20′

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – opis trasy

Pieniński Park Narodowy nie pobiera opłat za wstęp na swój teren. W okresie od 20 kwietnia do 31 października za wejście na platformę widokową na szczycie Trzech Koron pobierane są opłaty (bilet normalny – 6 zł, bilet ulgowy – 3 zł). Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny tego samego dnia na Sokolicy.

Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty

Na szczycie Trzech Koron z reguły dość mocno wieje, dlatego warto zabrać ze sobą kurtkę chroniącą przed wiatrem oraz odpowiednio przygotować plecak przed wędrówką na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych.

Sromowce Niżne (455 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 20′

Początkowy odcinek szlaku to tak naprawdę asfaltowa ul. Trzech Koron w Sromowcach Niżnych. Następnie przy drogowskazie skręcamy w prawo szlakiem żółtym, by po kilku chwilach dotrzeć do Schroniska PTTK Trzy Korony, położonego pod skalnymi ścianami szczytu Trzech Koron.

Jeśli ktoś nie jadł śniadania, można skorzystać z oferty gastronomicznej właśnie w schronisku, aby w pełni sił wyruszyć na Trzy Korony. Po drodze mijamy również bacówkę, w której można zaopatrzyć się w góralskie sery.

Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.)


czas przejścia: 1h 00′

Po około 500 metrach za schroniskiem docieramy do rozwidlenia szlaków: żółtego i zielonego. Idziemy dalej prosto szlakiem żółtym. Po około 200 metrach wkraczamy na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Przez najbliższą godzinę pokonamy 300 m różnicy wzniesień.

Wędrujemy dnem Wąwozu Szopczańskiego, uważanego za najładniejszą dolinę Pienin. Szlak jest kamienisty, ale bez nierówności. Ten odcinek wąwozu ma formę skalistego i wysokiego na 20-40 metrów kanionu z licznymi przesmykami skalnymi i załomami.

Według powszechnie znanej legendy to właśnie w tym miejscu górale uratowali króla Jana Kazimierza, podczas napadu Szwedów na jego orszak. Również tutaj nakręcono scenę do filmu “Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W wąwozie znajdują się dwie niewielkie jaskinie, kiedyś służące jako kryjówki, a według legend jako miejsca ukrycia skarbów.

Ścieżka delikatnie wznosi się do góry, a my możemy podziwiać wspaniałe porośnięte zbocza z przebijającymi się białymi wapiennymi skałami. Towarzyszy nam szum Szopczańskiego Potoku.

Górna część podejścia biegnie poprzez zalesione zbocze wygodną ścieżką ze stopniami. Ponad drzewami można dostrzec najwyższe fragmenty Trzech Koron i skałę “Kopa Siana”.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Dalej idziemy nieco wyboistym podejściem prowadzącym przez las. Po około 80 minutach marszu docieramy do Przełęczy Szopka, zwanej też “Chwała Bogu”. W tym miejscu szlak żółty, którym dotychczas wędrowaliśmy krzyżuje się ze szlakiem niebieskim biegnącym z Czorsztyna na Trzy Korony.

Warto w tym miejscu zatrzymać się na kilka chwil. Z Polany Szopczańskiej można podziwiać malownicze widoki na okolicę.

Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) → Trzy Korony (982 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 35′

Skręcamy w prawo i szlakiem niebieskim dalej kierujemy się w górę w stronę Trzech Koron. Ten odcinek jest stosunkowo krótki, ale w ciągu pół godziny pokonamy 200 m wzniesienia.

Po około pół godzinie docieramy do niewielkiej polanki, na której znajduje się kilka ławek. Przed samym wejściem na Okrąglicę w sezonie może się okazać, że jest trochę więcej osób chętnych do wejścia na taras widokowy i trzeba będzie trochę poczekać na swoją kolej.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Tutaj również znajduje się niewielka drewniana budka, w której należy kupić bilet wstępu na platformę widokową.

Samo wejście na szczyt prowadzi po stalowych schodach i pomostach. Platforma widokowa jest niewielka i mieści 30 osób. Schody są dwukierunkowe, zatem pamiętamy o zasadzie prawej strony i wspinamy się na górę.

na trzy korony ze sromowiec niżnych
Kulminacyjna część szlaku na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Z wierzchołka Okrąglicy można podziwiać majestatyczną panoramę Pienin i Tatr, a także Zalew Czorsztyński i leżący po słowackiej stronie Czerwony Klasztor.

Patrząc w kierunku wschodnim można dostrzec pasma Przehyby i Radziejowej. Z tej perspektywy mamy również wspaniały widok na Przełom Dunajca. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Babią Górę i Gorce.

Trzy Korony (982 m n.p.m.) → Kosarzyska (824 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 12′

Zejść z Trzech Koron można przez Wąwóz Sobczański, czyli tą samą drogą, którą dotarliśmy na górę, albo też dojść do miejsca, w którym kupowaliśmy bilet na platformę widokową, a następnie skręcić szlakiem niebieskim w prawo w kierunku Polany Kosarzyskiej. Proponuję wybrać ten drugi wariant, z uwagi na widoki podczas zejścia.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Poza tym na Polanie Kosarzyskiej można odbić w lewo (szlak niebieski) i udać się w 20-minutową wędrówkę na Zamkową Górę z ruinami tzw. Zamku Pienińskiego, z którym związana jest legenda o tym, jak w zamku św. Kinga schroniła się przed Tatarami.

na trzy korony ze sromowiec niżnych
Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – Polana Kosarzyska

Kosarzyska (824 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 35′

Z Polany Kosarzyskiej wybieramy odbijający w prawo szlak zielony, który prowadzi do Schroniska PTTK Trzy Korony. Schodzimy w dół do Szopczańskiego Potoku ścieżką wśród zieleni i podziwiamy widoki na leżące w dole Sromowce Niżne.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Sromowce Niżne (455 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 23′

Na rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo, by po 20 kilku minutach dotrzeć na parking w Sromowcach Niżnych.

Nasza wędrówka na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych i z powrotem dobiegła końca. Teraz można pokusić się o przejście na drugą stronę Dunajca kładką pieszo-rowerową do Czerwonego Klasztoru i zwiedzić tam dawny klasztor kartuzów i kamedułów.

Polecany artykuł: Czerwony Klasztor – najsłynniejszy klasztor u stóp Trzech Koron

W Czerwonym Klasztorze znajduje się również przystań flisacka, z której przez Pieniński Przełom Dunajca spływają słowackie tratwy.

Podziel się artykułem
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 366
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *