Start Facebook Instagram YouTube BuyCoffee Email Cookies Do góry
na trzy korony ze sromowiec niżnych

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Choć najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka (1.050 m n.p.m.) to najwięcej turystów przyciągają Trzy Korony. We wpisie poznasz szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych. Ta majestatyczna góra z nagimi turniami jest popularna za sprawą prowadzącego na nią szlaku tworzącego pętlę przepięknych widoków. Początek i koniec tego szlaku znajduje się przy schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych.

Majestatyczne Trzy Korony najładniej prezentują się od strony leżącej nad samym Dunajcem wsi Sromowce Niżne.

Jak dojechać do Sromowiec Niżnych?

Sromowce Niżne znajdują się tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad Dunajcem. Można tu dojechać prywatnymi busami ze Szczawnicy i Krościenka lub własnym samochodem.

Początek wędrówki na Trzy Korony rozpoczynamy na parkingu płatnym przy ul. Trzech Koron 1, obok kładki Sromowce Niżne – Czerwony Klasztor. Opłata za parkowanie wynosi 12 zł za cały dzień.

Adres: ul. Trzech Koron 1, 34-443 Sromowce Niżne
Współrzędne GPS: 49°23’41.7″N 20°24’34.0″E

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – statystyka trasy

Szlaki
Czas przejścia3h 05′
Odległość8,5 km
Najwyższy punktTrzy Korony (982 m n.p.m.)
Różnica wysokości527 m
Poziom trudności★★☆☆☆

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – punkty orientacyjne i czasy przejścia

Sromowce Niżne (455 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.)

0h 20′
Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.)

0h 05′
Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.)

0h 55′
Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) → Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.)

0h 30′
Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) → Trzy Korony (982 m n.p.m.)

0h 05′
Trzy Korony (982 m n.p.m.) → Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.)

0h 02′
Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) → Kosarzyska (824 m n.p.m.)

0h 10′
Kosarzyska (824 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.)

0h 35′
Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.)

0h 03′
Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Sromowce Niżne (455 m n.p.m.)

0h 20′

Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – opis trasy

Pieniński Park Narodowy nie pobiera opłat za wstęp na swój teren. W okresie od 20 kwietnia do 31 października za wejście na platformę widokową na szczycie Trzech Koron pobierane są opłaty (bilet normalny – 6 zł, bilet ulgowy – 3 zł). Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny tego samego dnia na Sokolicy.

Na szczycie Trzech Koron z reguły dość mocno wieje, dlatego warto zabrać ze sobą kurtkę chroniącą przed wiatrem oraz odpowiednio przygotować plecak przed wędrówką na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych.

Sromowce Niżne (455 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 20′

Początkowy odcinek szlaku to tak naprawdę asfaltowa ul. Trzech Koron w Sromowcach Niżnych. Następnie przy drogowskazie skręcamy w prawo szlakiem żółtym, by po kilku chwilach dotrzeć do Schroniska PTTK Trzy Korony, położonego pod skalnymi ścianami szczytu Trzech Koron.

Jeśli ktoś nie jadł śniadania, można skorzystać z oferty gastronomicznej właśnie w schronisku, aby w pełni sił wyruszyć na Trzy Korony. Po drodze mijamy również bacówkę, w której można zaopatrzyć się w góralskie sery.

Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.)


czas przejścia: 1h 00′

Po około 500 metrach za schroniskiem docieramy do rozwidlenia szlaków: żółtego i zielonego. Idziemy dalej prosto szlakiem żółtym. Po około 200 metrach wkraczamy na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Przez najbliższą godzinę pokonamy 300 m różnicy wzniesień.

Wędrujemy dnem Wąwozu Szopczańskiego, uważanego za najładniejszą dolinę Pienin. Szlak jest kamienisty, ale bez nierówności. Ten odcinek wąwozu ma formę skalistego i wysokiego na 20-40 metrów kanionu z licznymi przesmykami skalnymi i załomami.

Według powszechnie znanej legendy to właśnie w tym miejscu górale uratowali króla Jana Kazimierza, podczas napadu Szwedów na jego orszak. Również tutaj nakręcono scenę do filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W wąwozie znajdują się dwie niewielkie jaskinie, kiedyś służące jako kryjówki, a według legend jako miejsca ukrycia skarbów.

Ścieżka delikatnie wznosi się do góry, a my możemy podziwiać wspaniałe porośnięte zbocza z przebijającymi się białymi wapiennymi skałami. Towarzyszy nam szum Szopczańskiego Potoku.

Górna część podejścia biegnie poprzez zalesione zbocze wygodną ścieżką ze stopniami. Ponad drzewami można dostrzec najwyższe fragmenty Trzech Koron i skałę „Kopa Siana”.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Dalej idziemy nieco wyboistym podejściem prowadzącym przez las. Po około 80 minutach marszu docieramy do Przełęczy Szopka, zwanej też „Chwała Bogu”. W tym miejscu szlak żółty, którym dotychczas wędrowaliśmy krzyżuje się ze szlakiem niebieskim biegnącym z Czorsztyna na Trzy Korony.

Warto w tym miejscu zatrzymać się na kilka chwil. Z Polany Szopczańskiej można podziwiać malownicze widoki na okolicę.

Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) → Trzy Korony (982 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 35′

Skręcamy w prawo i szlakiem niebieskim dalej kierujemy się w górę w stronę Trzech Koron. Ten odcinek jest stosunkowo krótki, ale w ciągu pół godziny pokonamy 200 m wzniesienia.

Po około pół godzinie docieramy do niewielkiej polanki, na której znajduje się kilka ławek. Przed samym wejściem na Okrąglicę w sezonie może się okazać, że jest trochę więcej osób chętnych do wejścia na taras widokowy i trzeba będzie trochę poczekać na swoją kolej.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Tutaj również znajduje się niewielka drewniana budka, w której należy kupić bilet wstępu na platformę widokową.

Samo wejście na szczyt prowadzi po stalowych schodach i pomostach. Platforma widokowa jest niewielka i mieści 30 osób. Schody są dwukierunkowe, zatem pamiętamy o zasadzie prawej strony i wspinamy się na górę.

na trzy korony ze sromowiec niżnych
Kulminacyjna część szlaku na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Z wierzchołka Okrąglicy można podziwiać majestatyczną panoramę Pienin i Tatr, a także Zalew Czorsztyński i leżący po słowackiej stronie Czerwony Klasztor.

Patrząc w kierunku wschodnim można dostrzec pasma Przehyby i Radziejowej. Z tej perspektywy mamy również wspaniały widok na Przełom Dunajca. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Babią Górę i Gorce.

Trzy Korony (982 m n.p.m.) → Kosarzyska (824 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 12′

Zejść z Trzech Koron można przez Wąwóz Sobczański, czyli tą samą drogą, którą dotarliśmy na górę, albo też dojść do miejsca, w którym kupowaliśmy bilet na platformę widokową, a następnie skręcić szlakiem niebieskim w prawo w kierunku Polany Kosarzyskiej. Proponuję wybrać ten drugi wariant, z uwagi na widoki podczas zejścia.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Poza tym na Polanie Kosarzyskiej można odbić w lewo (szlak niebieski) i udać się w 20-minutową wędrówkę na Zamkową Górę z ruinami tzw. Zamku Pienińskiego, z którym związana jest legenda o tym, jak w zamku św. Kinga schroniła się przed Tatarami.

na trzy korony ze sromowiec niżnych
Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – Polana Kosarzyska

Kosarzyska (824 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 35′

Z Polany Kosarzyskiej wybieramy odbijający w prawo szlak zielony, który prowadzi do Schroniska PTTK Trzy Korony. Schodzimy w dół do Szopczańskiego Potoku ścieżką wśród zieleni i podziwiamy widoki na leżące w dole Sromowce Niżne.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Sromowce Niżne (455 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 23′

Na rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo, by po 20 kilku minutach dotrzeć na parking w Sromowcach Niżnych.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

Nasza wędrówka na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych i z powrotem dobiegła końca. Teraz można pokusić się o przejście na drugą stronę Dunajca kładką pieszo-rowerową do Czerwonego Klasztoru i zwiedzić tam dawny klasztor kartuzów i kamedułów.

na trzy korony ze sromowiec niżnych

W Czerwonym Klasztorze znajduje się również przystań flisacka, z której przez Pieniński Przełom Dunajca spływają słowackie tratwy.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.