Choć najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka (1.050 m n.p.m.) to najwięcej turystów przyciągają Trzy Korony. We wpisie poznasz szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych. Ta majestatyczna góra z nagimi turniami jest popularna za sprawą prowadzącego na nią szlaku tworzącego pętlę przepięknych widoków. Początek i koniec tego szlaku znajduje się przy schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych.
W tym artykule
Majestatyczne Trzy Korony najładniej prezentują się od strony leżącej nad samym Dunajcem wsi Sromowce Niżne.
Jak dojechać do Sromowiec Niżnych
Sromowce Niżne znajdują się tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad Dunajcem. Można tu dojechać prywatnymi busami ze Szczawnicy i Krościenka lub własnym samochodem.
Początek wędrówki na Trzy Korony rozpoczynamy na parkingu płatnym przy ul. Trzech Koron 1, obok kładki Sromowce Niżne – Czerwony Klasztor. Opłata za parkowanie wynosi 12 zł za cały dzień.
Adres:
ul. Trzech Koron 1, Sromowce Niżne
Współrzędne GPS:
49°23’41.7″N 20°24’34.0″E
Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – statystyka trasy
Szlaki | |
Czas przejścia | 3h 05′ |
Odległość | 8,5 km |
Najwyższy punkt | Trzy Korony (982 m n.p.m.) |
Różnica wysokości | 527 m |
Poziom trudności | ★★☆☆☆ |
Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – punkty orientacyjne i czasy przejścia
Sromowce Niżne (455 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) 0h 20′ |
Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.) 0h 05′ |
Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) 0h 55′ |
Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) → Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) 0h 30′ |
Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) → Trzy Korony (982 m n.p.m.) 0h 05′ |
Trzy Korony (982 m n.p.m.) → Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) 0h 02′ |
Pod Trzema Koronami (942 m n.p.m.) → Kosarzyska (824 m n.p.m.) 0h 10′ |
Kosarzyska (824 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.) 0h 35′ |
Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) 0h 03′ |
Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Sromowce Niżne (455 m n.p.m.) 0h 20′ |
Na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych – opis trasy
Pieniński Park Narodowy nie pobiera opłat za wstęp na swój teren. W okresie od 20 kwietnia do 31 października za wejście na platformę widokową na szczycie Trzech Koron pobierane są opłaty (bilet normalny – 6 zł, bilet ulgowy – 3 zł). Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny tego samego dnia na Sokolicy.
Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty
Na szczycie Trzech Koron z reguły dość mocno wieje, dlatego warto zabrać ze sobą kurtkę chroniącą przed wiatrem oraz odpowiednio przygotować plecak przed wędrówką na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych.
Sromowce Niżne (455 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 20′
Początkowy odcinek szlaku to tak naprawdę asfaltowa ul. Trzech Koron w Sromowcach Niżnych. Następnie przy drogowskazie skręcamy w prawo szlakiem żółtym, by po kilku chwilach dotrzeć do Schroniska PTTK Trzy Korony, położonego pod skalnymi ścianami szczytu Trzech Koron.
Jeśli ktoś nie jadł śniadania, można skorzystać z oferty gastronomicznej właśnie w schronisku, aby w pełni sił wyruszyć na Trzy Korony. Po drodze mijamy również bacówkę, w której można zaopatrzyć się w góralskie sery.
Schronisko PTTK Trzy Korony (470 m n.p.m.) → Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.)
czas przejścia: 1h 00′
Po około 500 metrach za schroniskiem docieramy do rozwidlenia szlaków: żółtego i zielonego. Idziemy dalej prosto szlakiem żółtym. Po około 200 metrach wkraczamy na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Przez najbliższą godzinę pokonamy 300 m różnicy wzniesień.
Wędrujemy dnem Wąwozu Szopczańskiego, uważanego za najładniejszą dolinę Pienin. Szlak jest kamienisty, ale bez nierówności. Ten odcinek wąwozu ma formę skalistego i wysokiego na 20-40 metrów kanionu z licznymi przesmykami skalnymi i załomami.
Według powszechnie znanej legendy to właśnie w tym miejscu górale uratowali króla Jana Kazimierza, podczas napadu Szwedów na jego orszak. Również tutaj nakręcono scenę do filmu “Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
W wąwozie znajdują się dwie niewielkie jaskinie, kiedyś służące jako kryjówki, a według legend jako miejsca ukrycia skarbów.
Ścieżka delikatnie wznosi się do góry, a my możemy podziwiać wspaniałe porośnięte zbocza z przebijającymi się białymi wapiennymi skałami. Towarzyszy nam szum Szopczańskiego Potoku.
Górna część podejścia biegnie poprzez zalesione zbocze wygodną ścieżką ze stopniami. Ponad drzewami można dostrzec najwyższe fragmenty Trzech Koron i skałę “Kopa Siana”.
Dalej idziemy nieco wyboistym podejściem prowadzącym przez las. Po około 80 minutach marszu docieramy do Przełęczy Szopka, zwanej też “Chwała Bogu”. W tym miejscu szlak żółty, którym dotychczas wędrowaliśmy krzyżuje się ze szlakiem niebieskim biegnącym z Czorsztyna na Trzy Korony.
Warto w tym miejscu zatrzymać się na kilka chwil. Z Polany Szopczańskiej można podziwiać malownicze widoki na okolicę.
Przełęcz Szopka (780 m n.p.m.) → Trzy Korony (982 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 35′
Skręcamy w prawo i szlakiem niebieskim dalej kierujemy się w górę w stronę Trzech Koron. Ten odcinek jest stosunkowo krótki, ale w ciągu pół godziny pokonamy 200 m wzniesienia.
Po około pół godzinie docieramy do niewielkiej polanki, na której znajduje się kilka ławek. Przed samym wejściem na Okrąglicę w sezonie może się okazać, że jest trochę więcej osób chętnych do wejścia na taras widokowy i trzeba będzie trochę poczekać na swoją kolej.
Tutaj również znajduje się niewielka drewniana budka, w której należy kupić bilet wstępu na platformę widokową.
Samo wejście na szczyt prowadzi po stalowych schodach i pomostach. Platforma widokowa jest niewielka i mieści 30 osób. Schody są dwukierunkowe, zatem pamiętamy o zasadzie prawej strony i wspinamy się na górę.
Z wierzchołka Okrąglicy można podziwiać majestatyczną panoramę Pienin i Tatr, a także Zalew Czorsztyński i leżący po słowackiej stronie Czerwony Klasztor.
Patrząc w kierunku wschodnim można dostrzec pasma Przehyby i Radziejowej. Z tej perspektywy mamy również wspaniały widok na Przełom Dunajca. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Babią Górę i Gorce.
Trzy Korony (982 m n.p.m.) → Kosarzyska (824 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 12′
Zejść z Trzech Koron można przez Wąwóz Sobczański, czyli tą samą drogą, którą dotarliśmy na górę, albo też dojść do miejsca, w którym kupowaliśmy bilet na platformę widokową, a następnie skręcić szlakiem niebieskim w prawo w kierunku Polany Kosarzyskiej. Proponuję wybrać ten drugi wariant, z uwagi na widoki podczas zejścia.
Poza tym na Polanie Kosarzyskiej można odbić w lewo (szlak niebieski) i udać się w 20-minutową wędrówkę na Zamkową Górę z ruinami tzw. Zamku Pienińskiego, z którym związana jest legenda o tym, jak w zamku św. Kinga schroniła się przed Tatarami.
Kosarzyska (824 m n.p.m.) → Szopczański Potok (486 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 35′
Z Polany Kosarzyskiej wybieramy odbijający w prawo szlak zielony, który prowadzi do Schroniska PTTK Trzy Korony. Schodzimy w dół do Szopczańskiego Potoku ścieżką wśród zieleni i podziwiamy widoki na leżące w dole Sromowce Niżne.
Szopczański Potok (486 m n.p.m.) → Sromowce Niżne (455 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 23′
Na rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo, by po 20 kilku minutach dotrzeć na parking w Sromowcach Niżnych.
Nasza wędrówka na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych i z powrotem dobiegła końca. Teraz można pokusić się o przejście na drugą stronę Dunajca kładką pieszo-rowerową do Czerwonego Klasztoru i zwiedzić tam dawny klasztor kartuzów i kamedułów.
Polecany artykuł: Czerwony Klasztor – najsłynniejszy klasztor u stóp Trzech Koron
W Czerwonym Klasztorze znajduje się również przystań flisacka, z której przez Pieniński Przełom Dunajca spływają słowackie tratwy.