gdzie na wakacje w maju

Gdzie na wakacje w maju 2024 roku

Wakacje w maju mają kilka zalet. Nie bez znaczenia jest słoneczna pogoda, którą można się cieszyć w ciepłych krajach. Wiele osób wybiera również wakacje w maju ze względu na ceny wycieczek dużo niższe niż w sezonie. Często można znaleźć takie oferty, które pozwolą na spędzenie urlopu w cenie, która nie zrujnuje portfela. Znajdź swój wymarzony kierunek na wakacje w maju 2024 roku.

Pierwszym argumentem za tym, aby jechać na wakacje w maju jest weekend majowy, dzięki któremu biorąc tylko 1 dzień urlopu można cieszyć się aż 7-dniowym urlopem jeszcze przed sezonem. Drugim atutem majowego urlopu są bardzo atrakcyjne ceny wyjazdów oferowanych przez biura podróży. Przykładem takiego wyjazdu mogą być wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka, które w okresie od lipca do sierpnia będą kosztować dużo więcej niż w maju. Dzięki temu można spędzić urlop w egzotycznym kraju w cenie np. Turcji czy Egiptu w szczycie sezonu.

Polecany artykuł: Wakacje z biurem podróży krok po kroku

Sprawdź gdzie w maju jest piękna pogoda i do których krajów warto jechać na wakacje w maju 2024 roku.

Wakacje w maju 2024 roku na Wyspach Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka, a w zasadzie Republika Zielonego Przylądka to doskonały pomysł na wakacje w maju 2024 roku spędzone na tropikalnych wyspach. To archipelag leżący niedaleko od najdalej na zachód wysuniętego punktu Afryki – Zielonego Przylądka. W skład archipelagu wchodzi w sumie 26 wysp – 10 głównych i 16 nieco mniejszych. Wszystkie wyspy należą do Republiki Zielonego Przylądka.

Do XV wieku wyspy te były niezamieszkane. Obecni mieszkańcy wysp są potomkami przybyłych tu Portugalczyków i czarnoskórych niewolników z Afryki, którzy osiedlili się na wyspach po ich odkryciu. Przez stulecia wyspy były centrum światowego handlu niewolnikami oraz największym ośrodkiem połowu wielorybów.

Cała populacja Wysp Zielonego Przylądka liczy nieco ponad pół miliona osób. Ponad 70 procent mieszkańców stanowią Mulaci, czyli osoby pochodzące z mieszanych czarnych i białych związków. W dzisiejszych czasach ludność Republiki Zielonego Przylądka zajmuje się głównie rolnictwem i nie jest zbyt zamożna. Około 20 procent dochodu narodowego kraju stanowią pieniądze przesyłane przez przebywających za granicą członków rodzin rdzennych mieszkańców.

Największym spośród niewielkich miast, a zarazem stolicą Republiki Zielonego Przylądka jest Praia, w której mieszka prawie jedna trzecia populacji tego wyspiarskiego kraju. Dość dużym miastem jest również Mindelo.

Spędzając wakacje w maju na Wyspach Zielonego Przylądka docenisz malowniczo położone szerokie plaże, które są główną atrakcją turystyczną wysp. Oblewający wyspy Ocean Atlantycki przyciąga amatorów windsurfingu. Wyspy są górzyste, a na wielu z nich znajdują się nieczynne wulkany. To z kolei wymarzone cele górskich wycieczek. Najbardziej znanym wulkanem jest ten położony na wyspie Fogo, mający 2.829 metrów wysokości.

Wakacje w maju na Wyspach Zielonego Przylądka

Temperatura

22°C

czas lotu

7:30

Co warto zobaczyć na Wyspach Zielonego Przylądka

Praia, stolica Republiki Wysp Zielonego Przylądka, położona jest na największej wyspie archipelagu – Santiago. Trudno nazwać Praię pięknym miastem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Są tu piękne plaże oraz architektura w stylu kolonialnym.

W mieście warto zobaczyć wybudowany w XIX wieku Pałac Prezydencki, znajdujący się w samym centrum stolicy wysp. W pobliżu pałacu znajduje się Muzeum Etnograficzne, które warto zwiedzić z uwagi na zgromadzone w nim eksponaty. Z punktów widokowych w Praia można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale także najbliższą okolicę. Warto również wybrać się na targ, gdzie oprócz znanych nam warzyw i owoców, można również kupić te uprawiane tylko w tej części świata.

Wyspy Zielonego Przylądka na wakacje w maju 2024 — Saliny na wyspie Sal
Wyspy Zielonego Przylądka na wakacje w maju 2024 — Saliny na wyspie Sal

W Praia funkcjonuje bardzo duży port o ogromnym znaczeniu dla miasta, z tego powodu, że Wyspy Zielonego Przylądka nie są ekonomicznie samowystarczalne. Do portu przypływają statki z zaopatrzeniem, przywożące m.in. kawę, trzcinę cukrową i owoce tropikalne. Znajduje się tu również port rybacki. Po zwiedzeniu stolicy warto również wybrać się do pobliskiego niewielkiego miasteczka Cidade Velha, słynącego z przepięknej zabytkowej starówki.

Wybierając wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka z biurem podróży, trafisz na wyspę Sal, do jednego z kompleksów rekreacyjno-wypoczynkowych w pobliżu miejscowości Santa Maria. Na wyspie, w pobliżu osady Pedra da Lume można zobaczyć saliny, czyli duże baseny, w których w wyniku odparowywania pozyskiwana jest sól z wody morskiej. Dziś, choć saliny nadal są użytkowane, nie mają one większego gospodarczego znaczenia. Dawno temu przez wiele lat Portugalia była zaopatrywana w sól pozyskiwaną właśnie w ten sposób.

Chcesz zaoszczędzić na zwiedzaniu Wysp Zielonego Przylądka? Dołącz do zorganizowanej grupy i zobacz najciekawsze miejsca na wyspach. Sprawdź atrakcje i wycieczki lokalne z Praia, z których warto skorzystać.

Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń22°C21°C22°C
luty21°C20°C22°C
marzec21°C20°C22°C
kwiecień21°C20°C22°C
maj22°C21°C22°C
czerwiec22°C22°C23°C
lipiec24°C23°C24°C
sierpień26°C26°C26°C
wrzesień26°C25°C26°C
październik26°C25°C26°C
listopad25°C25°C25°C
grudzień23°C22°C24°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Republika Zielonego Przylądka

Stolica:

Praia

Waluta:

escudo Zielonego Przylądka (CVE)

Język urzędowy:

portugalski

Liczba ludności:

538.000

Powierzchnia:

4.033 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC-1

Zanzibar na wakacje w maju 2024 roku

Zanzibar to należąca do Tanzanii wyspa położona na Oceanie Indyjskim. Tą samą nazwą określa się archipelag trzech wysp, w skład którego, oprócz największej – Zanzibaru, wchodzą również Pemba i Mafia a także wiele mniejszych wysepek. Największym miastem na Zanzibarze jest… Zanzibar.

Powszechnie Zanzibar kojarzy się jako ojczyzna Freddiego Mercury’ego, legendarnego lidera zespołu Queen. Jest również uważana za wyspę przypraw, egzotycznych owoców i owoców morza. Zanzibar jest światowej rangi eksporterem przypraw. Cechą charakterystyczną zanzibarskiego krajobrazu są plaże, których biel wspaniale kontrastuje z lazurową wodą. Warto jechać na wakacje w maju na Zanzibar i zachwycić się tymi rajskimi widokami.

Zanzibar przypadnie do gustu każdemu kto lubi wypoczywać w egzotycznej scenerii i cieszyć się słońcem. Zadowolone będą również osoby lubiące odkrywać lokalne kultury i kuchnię. Na Zanzibar warto przyjechać na wakacje o każdej porze roku.

Wakacje w maju na Zanzibarze

Temperatura

27°C

czas lotu

11:40

Co zobaczyć na Zanzibarze

Jednym z najważniejszych zabytków Zanzibaru jest Stone Town, miasteczko wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Małe uliczki przeplatają się tu z pachnącymi przyprawami straganami oraz XIX-wiecznymi pałacami. Stone Town, najstarsza część stolicy Zanzibaru, jest często określane “Kamiennym Miastem”. Warto tu zajrzeć na tętniący życiem targ w ogrodach Forodhani, gdzie co wieczór można skosztować grillowanych owoców morza oraz potraw lokalnej kuchni.

Wakacje w maju 2024 roku na Zanzibarze — Stone Town
Wakacje w maju 2024 roku na Zanzibarze — Stone Town

Skoro Zanzibar jest określany wyspą przypraw, spędzając tu wakacje w maju nie można przegapić wycieczki na plantację przypraw. Atrakcją tego miejsca jest możliwość zobaczenia dojrzewających ziaren pieprzu, owoców gałki muszkatołowej i kakaowca, kory cynamonowej oraz wanilii.

Warto także odwiedzić park narodowy Jozani Forest. To największy obszar leśny na Zanzibarze z palmami, baobabami, figowcami oraz egzotycznymi ptakami i motylami. Warto poczuć ten niezwykły tropikalny klimat spacerując po lesie naturalnymi ścieżkami. Rezerwat słynie z czerwonych małp endemicznych żyjących wyłącznie na tym terenie.

Spędzając wakacje na Zanzibarze koniecznie trzeba się wybrać na blue safari, czyli rejs drewnianą żaglówką po wodach opływających wyspę. W trakcie wycieczki łódka zatrzymuje się nad rafami koralowymi. Wtedy można zanurkować i podziwiać podwodne cuda. Jeśli dopisze szczęście można także zobaczyć żółwie morskie lub delfiny.

Osoby lubiące poimprezować powinny wybrać się na Full Moon Party, odbywające się co miesiąc w wiosce Kendwie. Jak nazwa wskazuje jest to impreza całonocna, odbywająca się w czasie pełni księżyca. Odbywają się wtedy liczne koncerty i dyskoteki, a niesamowity klimat imprezy przyciąga wielu turystów wypoczywających na wyspie.

Chcesz zobaczyć największe atrakcje Zanzibaru? Dołącz do zorganizowanej grupy i zobacz najciekawsze miejsca na wyspie. Sprawdź atrakcje i wycieczki lokalne, które mogą Cię zainteresować.

Pogoda na Zanzibarze

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń28°C26°C28°C
luty28°C26°C28°C
marzec28°C26°C29°C
kwiecień28°C25°C28°C
maj27°C24°C27°C
czerwiec26°C23°C26°C
lipiec26°C23°C25°C
sierpień26°C23°C25°C
wrzesień26°C23°C25°C
październik27°C24°C26°C
listopad27°C25°C27°C
grudzień28°C25°C28°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Tanzania

Stolica:

Zanzibar

Waluta:

szyling tanzański (TZS)

Język urzędowy:

suahili, angielski

Liczba ludności:

495.000

Powierzchnia:

1.658 km2

Religia dominująca:

chrześcijaństwo

Strefa czasowa:

UTC+3

Wakacje w maju 2024 roku na Zakynthos

Wszystkie greckie wyspy zachwycają swoim spokojem i przepięknymi krajobrazami, dzięki którym spędzając tu wakacje można odnieść wrażenie, że czas płynie wolniej. Jedną z nich jest Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa grecka wchodząca w skład archipelagu Wysp Jońskich, leżąca niedaleko Półwyspu Peloponez. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego króla Dardanosa władającego Arkadią. Kiedyś nazwano ją Kwiatem Orientu.

Jeśli polecisz na wakacje w maju na Zakynthos zachwycisz się białymi majestatycznymi klifami, przepięknymi plażami oraz nigdzie indziej nie spotykanym kolorem wody. Tym krajobrazom na Zakynthos towarzyszą zielone wzniesienia porośnięte drzewami cytrusowymi i lasami sosnowymi. Te widoki na długo zapadają w pamięci.

Zakynthos nie ma do zaoferowania zbyt wielu zabytków, ponieważ większość z nich uległa zniszczeniu w trzęsieniu ziemi w 1953 roku. Można tu jednak zobaczyć zagrożony gatunek żółwi morskich Caretta Caretta, które są symbolem Zakynthos.

Wyspa jest idealnym miejscem na wakacje w maju 2024 roku zarówno dla plażowiczów jak i amatorów górskich wędrówek oraz miłośników sportów wodnych.

Wakacje w maju na Zakynthos

Temperatura

20°C

czas lotu

2:20

Co zobaczyć na Zakynthos

Jedną z największych atrakcji Zakynthos jest Zatoka Wraku z przepiękną plażą Navagio. Zatokę z białą kamienisto-piaszczystą plażą i wrakiem statku można podziwiać ze specjalnej platformy, jak również od strony morza. Woda morska w tym miejscu ma wyjątkowo błękitny kolor i wraz z białą plażą tworzy niesamowity widok. Niestety w tegorocznym sezonie dostęp zarówno do zatoki jak i plaży będzie bardzo utrudniony. Pozostaje liczyć na kreatywność lokalnych organizatorów wycieczek w pokazaniu turystom tego przepięknego zakątka wyspy.

Drugą najbardziej znaną atrakcją Zakynthos jest Przylądek Skinari z Błękitnymi Grotami. Groty są dostępne dla turystów wyłącznie od strony morza. W jaskiniach można podziwiać niezwykły turkusowy kolor wody, odbijający się na skalnych ścianach.

Wakacje w maju na Zakynthos — Blue Caves
Wakacje w maju na Zakynthos — Błękitne Groty (Blue Caves)

Podczas wakacji na Zakynthos warto popłynąć na wyspę Marathonisi określaną mianem “wyspy żółwi”. Marathonisi jest miejscem, w którym składają swoje jaja żółwie Caretta Caretta. Z uwagi na ścisłą ochronę tych żółwi można co prawda dopłynąć do rozległej plaży, ale przebywać na niej można jedynie przy samym brzegu.

Jednym z najładniejszych miejsc na Zakynthos jest półwysep i miejscowość Vassilikos. Można tu znaleźć niezwykle zjawiskowe plaże m.in. Porto Zoro, Banana Beach i Dafni.

Polecany artykuł: Najpiękniejsze plaże na Zakynthos – 10 polecanych miejsc na wyspie

Gaje oliwne zdominowały krajobraz półwyspu Keri, najdalej wysuniętej na południe części Zakynthos. Warto też odwiedzić tradycyjną wioskę Keri słynącą z wąskich uliczek i weneckich budynków. Polecam także wybrać się na latarnię morską położoną na stromym klifie, z zapierającym dech widokiem na morze i okolicę.

Warto również odwiedzić położoną na północy wyspy małą wioskę Anafonitria, gdzie według legendy schronił się w klasztorze patron wyspy Św. Dionizos i spędził ostatnie dni swojego życia. Wioska słynie również z własnoręcznie tłoczonego oleju, produkcji miodu i ziół.

Kwintesencją Zakynthos są zapierające dech w piersi plaże, turkusowa woda i żółwie. Sprawdź jakie lokalne atrakcje warto zobaczyć i wybierz się na zorganizowaną wycieczkę po Zakynthos.

Pogoda na Zakynthos

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń13°C10°C15°C
luty13°C10°C14°C
marzec14°C11°C14°C
kwiecień16°C14°C15°C
maj20°C17°C27°C
czerwiec22°C21°C22°C
lipiec25°C23°C24°C
sierpień26°C24°C25°C
wrzesień24°C22°C24°C
październik21°C19°C22°C
listopad18°C15°C20°C
grudzień14°C12°C17°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Grecja

Stolica:

Zakynthos

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

grecki

Liczba ludności:

41.000

Powierzchnia:

405 km2

Religia dominująca:

prawosławie

Strefa czasowa:

UTC+3 (lato); UTC+2 (zima)

Na wakacje w maju na Cypr

Jednym z kierunków, gdzie warto wybrać się na wakacje w maju 2024 roku jest Cypr. To trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, na której przez 300 dni w roku świeci słońce. Wakacje w maju na Cyprze to gwarancja ładnej pogody sprzyjającej wypoczynkowi na piaszczystych plażach położonych nad lazurowym morzem. Cypr to również cenne zabytki kultury antycznej, głównie greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. Niektóre nich, leżące w regionach Pafos, Chirokitia i Troodos zostały wpisane na listę UNESCO.

Cypr jest podzielony na dwie części: południową – grecką, oraz północną z Republiką Turecką Cypru Północnego, samozwańczym państwem uznawanym wyłącznie przez Turcję.

Stolica Cypru – Nikozja jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miastem. Sporą popularnością cieszy się również słynąca z długiej rozległej plaży Larnaka oraz Limassol.

To właśnie na Cyprze znajduje się miejsce, w którym z piany wyłoniła się Afrodyta, grecka bogini miłości, piękna i kwiatów. Ciepła woda w morzu będzie wakacyjną atrakcją dla miłośników sportów wodnych, szczególnie surfingu i nurkowania. Zadowoleni będą również amatorzy muzeów i parków tematycznych. Nie lada atrakcją dla osób lubiących smakować lokalnych trunków jest coroczny Festiwal Wina odbywający się we wrześniu w publicznym ogrodzie Limassol.

Wakacje w maju na Cyprze

Temperatura

20°C

czas lotu

3:20

Co zobaczyć na Cyprze

W trakcie wakacji na Cyprze warto udać się na wycieczkę do Nikozji, stolicy kraju, miasta o burzliwej historii. Starówka otoczona jest XV-wiecznym murem obronnym wybudowanym przez Wenecjan. Mury mają trzy bramy: Famagusta, Pafijska i Kireńska.

Zwiedzając Nikozję nie można ominąć Muzeum Cypru, gromadzącego eksponaty z różnych okresów historii kraju. Najstarsze eksponaty pochodzą z czasów prehistorycznych, z epoki miedzi i brązu (metalowe krzyże oraz ceramiczne naczynia). Pod koniec zwiedzania Nikozji warto wybrać się na wieczorny spacer wąskimi uliczkami starówki.

Wakacje w maju na Cyprze — Stanowisko archeologiczne w Pafos
Wakacje w maju na Cyprze — Stanowisko archeologiczne w Pafos

Jeśli szukasz miejsca idealnego do nurkowania warto się wybrać na przylądek Greko, najbardziej wysunięte na południe miejsce na Cyprze. Na skalistym wybrzeżu możesz nie tylko podziwiać ciekawe formacje skalne i kamiennie łuki. Znajdują się tutaj również pozostałości po antycznych świątyniach Afrodyty oraz Diany. Dodatkowego smaczku nadają leżące na dnie morskim wraki statków.

Osoby lubiące zwiedzać antyczne zabytki powinny wybrać się do Kurion, miasteczka, które dawno temu było miejscem kultu Apollina. Ruiny starożytnego miasta leżą na klifowym wzgórzu. Możesz tu również zobaczyć Dom Gladiatorów ze słynnymi mozaikami, Dom Achillesa, ruiny teatru rzymskiego, starożytne łaźnie oraz pozostałości kamiennych fontann.

Niedaleko miasta Pafos znajduje się starożytna nekropolia z podziemnymi grobowcami wykutymi w skale, z których najstarsze pochodzą z IV wieku p.n.e. Większość z nich posiada zachowane fragmenty dawnych fresków. Od lokalnych przewodników możesz usłyszeć, że w tych grobowcach pochowani byli królowie, jednak w rzeczywistości chowani tu byli wysocy urzędnicy, arystokracja i dostojnicy.

W Kykkos, w paśmie gór Troodos znajduje się okazały XI-wieczny prawosławny klasztor cypryjski. Warto go odwiedzić ze względu na przepiękne zachowane freski, mozaiki i ikony, z których najbardziej cenna jest ikona Matki Bożej Miłosierdzia. Warto również zajrzeć do klasztornego muzeum.

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe oblicze Cypru nie musisz korzystać z wycieczek oferowanych przez rezydenta biura podróży. Sprawdź lokalne atrakcje i wycieczki organizowane m.in. z Pafos, Larnaki i Ayia Napa.

Pogoda na Cyprze

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń15°C13°C17°C
luty15°C13°C16°C
marzec16°C14°C16°C
kwiecień18°C16°C17°C
maj20°C19°C20°C
czerwiec24°C22°C23°C
lipiec26°C25°C26°C
sierpień27°C26°C27°C
wrzesień26°C24°C26°C
październik23°C22°C24°C
listopad20°C18°C21°C
grudzień17°C15°C19°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Cypr

Stolica:

Nikozja

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

grecki, turecki

Liczba ludności:

1.222.000

Powierzchnia:

9.251 km2

Religia dominująca:

prawosławie

Strefa czasowa:

UTC+3 (lato); UTC+2 (zima)

Wakacje w maju 2024 w Turcji

Turcja leży częściowo w Azji a częściowo w Europie na Półwyspie Azja Mniejsza. Jej stolicą od 1923 roku jest Ankara, drugie, po Stambule, największe miasto tego kraju. Stambuł, wcześniej noszący nazwę Konstantynopol, jest najludniejszym i jednym z największych miast świata. Jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Kraj ten słynie z przepięknych czystych plaż. Najbardziej popularne wśród turystów są kurorty zlokalizowane na Riwierze Tureckiej i Wybrzeżu Egejskim. Miejscowości takie jak: Bodrum, Didim, Gumbet, Icmeler, Kuasadasi, Marmaris, Calis, Fethiye, Alanya, Antalya, Belek, Kemer, Konakli, Manavgat czy Side stale zachwycają turystów swoim niepowtarzalnym klimatem.

Wakacje w maju w Turcji przypadną do gustu każdemu z powodu licznych i różnych atrakcji. Zachwyceni będą zarówno zwolennicy beztroskiego wypoczynku na plażach i kąpieli morskich, jak i miłośnicy historii i zabytków. Osoby uwielbiające zakupy będą w swoim żywiole z powodu niezliczonych okazji do targowania się. Nudzić nie będą się także imprezowicze oraz amatorzy górskich wędrówek i cudów natury.

Ścisły sezon urlopowy w Turcji przypada na okres od kwietnia do listopada. Najgorętszymi miesiącami jest lipiec i sierpień kiedy temperatura powietrza sięga nawet 40 stopni Celsjusza. Jeśli nie lubisz ekstremalnych temperatur warto udać się do Turcji na wakacje w maju, wrześniu lub październiku, kiedy aura nie jest męcząca.

Wakacje w maju w Turcji

Temperatura

20°C

czas lotu

3:45

Co zobaczyć w Turcji

Turcja jest ogromnym krajem i nie da się poznać wszystkich atrakcji w czasie jednego urlopu. Dodatkowe atrakcje warto zaplanować stosownie do lokalizacji kurortu, w którym spędzasz wakacje.

Stolica Turcji – Ankara powstała w samym sercu stepu. Miasto istniało już w czasach rzymskich, ale metropolią stało się dopiero w latach 20. XX wieku. Choć Ankara jest mniej prestiżowa od Stambułu to warto ją zwiedzić. Warto zacząć od zobaczenia mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji, zmarłego w 1938 roku. Znajduje się tu również grobowiec İsmeta İnönü – drugiego prezydenta republiki. Mauzoleum dzieli się na Aleję Lwów, Miejsce Ceremonii, Halę Honoru oraz otaczający budynek Park Pokoju.

W Ankarze warte odwiedzenia jest również Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej. W okolicy Ankary znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, które także warto zobaczyć. W poszukiwaniu śladów starożytnych cywilizacji warto zobaczyć Świątynię Romy i cesarza Augusta, kolumnę Juliana Apostaty oraz ruiny rzymskich łaźni. Warto też udać się do dzielnicy Ulus i pospacerować uliczkami, przy których jest wiele sklepików z pamiątkami i wyrobami tureckiego rękodzieła.

Wakacje w maju w Turcji — Kapadocja
Wakacje w maju w Turcji — Kapadocja

Leżąca w cieniu wzgórz Parku Narodowego Beydağları Sahil Milli Parkı Antalya jest uznawana za najpiękniejsze miasto w całej Turcji. Mówi się nawet, że miasto jest stolicą Riwiery Tureckiej. Prawie z każdego punktu miasta widoczny jest Żłobiony Minaret XIII-wiecznego meczetu Yivli. Jest on jednym z pierwszych islamskich obiektów w mieście. Dzisiaj mieści się tu Muzeum Etnograficzne. W Antalyi warto również zobaczyć Bramę Hadriana, monumentalny łuk triumfalny wzniesiony na cześć cesarza. Jeśli spędzasz wakacje w bliskiej okolicy Antalyi lub na Riwierze Tureckiej miasto jest idealnym punktem wypadowym do zwiedzenia starożytnych ruin Termessos, Perge czy Aspendos.

Warto także wybrać się na wycieczkę do otoczonego wzgórzami antycznego Efezu. Kiedyś było to jedno z najważniejszych miast w Azji Mniejszej. Warto zobaczyć zrekonstruowaną Bibliotekę Celsusa, największą na świecie po tej w Aleksandrii i Pergamonie. Dawno temu przechowywano tu ponad 12 tysięcy zwojów. Innymi godnymi uwagi zabytkami są: Odeon, Świątynia Hadriana, Prytanejon, Fontanna Trajana.

W dolinie Cürüksu leży bardzo znana miejscowość Pamukkale, której nazwa po turecku oznacza “bawełniany zamek”. Miejsce to zawdzięcza swoją popularność gorącym źródłom bogatym w związki wapnia. Przez tysiąclecia woda utworzyła tu przepiękne wapienne nacieki i stalaktyty. Wejście na tzw. trawertyny możliwe jest tylko po zdjęciu butów. To jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Turcji.

Równie popularną atrakcją turystyczną Turcji jest Kapadocja. Ta historyczna kraina leży w środkowej Turcji w centralnej części Anatolii. Główną atrakcją tego miejsca jest Uçhisar – skalne miasto, z jaskiniami niegdyś zamieszkiwanymi przez ludzi oraz kościołami wykutymi w wulkanicznych skałach. Skały tworzą w tym miejscu krajobraz rodem z Księżyca.

Spędzając wakacje w maju w Turcji warto także rozważyć wycieczkę do Stambułu, Zielonego Kanionu, Fethiye, na greckie wyspy Lesbos czy Kos.

Opisane w artykule atrakcje Turcji możesz zobaczyć w trakcie lokalnych wycieczek. Sprawdź propozycje zorganizowanych wycieczek, które mogą Cię zainteresować.

Pogoda w Turcji

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń7°C0°C18°C
luty8°C0°C17°C
marzec11°C2°C16°C
kwiecień15°C6°C18°C
maj20°C10°C21°C
czerwiec24°C14°C24°C
lipiec28°C18°C27°C
sierpień28°C18°C28°C
wrzesień25°C15°C27°C
październik20°C11°C25°C
listopad14°C6°C22°C
grudzień9°C2°C19°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Turcja

Stolica:

Ankara

Waluta:

lira turecka (TRY)

Język urzędowy:

turecki

Liczba ludności:

82.835.000

Powierzchnia:

783.562 km2

Religia dominująca:

islam sunnicki

Strefa czasowa:

UTC+3

Zaplanuj wakacje w roku 2024

Maj to dobry moment na przeanalizowanie ofert biur podróży i zaplanowanie wakacji. Możesz oczywiście czekać na korzystne oferty last minute, bo z pewnością i takie będą się pojawiać. Jeśli jednak już teraz na poważnie myślisz o wakacjach w roku 2024 możesz sprawdzić oferty do Chorwacji, Bułgarii, Maroka i Grecji.

Nie jestem organizatorem wyjazdów wakacyjnych oraz innych imprez turystycznych. Jeśli klikniesz w linki zamieszczone w tym artykule i za ich pomocą dokonasz zakup wycieczki, mogę otrzymać wynagrodzenie od serwisu Wakacje.pl. Nie ma to jednak żadnego wpływu na wybór zamieszczonych w artykule ofert. Zawarte w tym artykule informacje i ceny wyjazdów nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *