najpiękniejsze plaże na zakynthos

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos – 10 polecanych miejsc na wyspie

Plaże Zakynthos słyną z naturalnego piękna i egzotycznej szmaragdowej wody. Najbardziej znana jest wspaniała plaża Navagio (Shipwreck), z miękkim białym piaskiem, turkusową wodą, imponującymi klifami, do której można dotrzeć tylko łodzią. Inne piękne plaże na Zakynthos w Grecji to Gerakas, Agios Sostis, Kalamaki i Tsilivi. Jakie są najładniejsze plaże na Zankynthos? Na wyspie można spotkać wiele różnorodnych plaż, zarówno piaszczystych, kamienistych, jak również żwirkowe i piaszczysto- żwirkowe. Na Zakynthos naprawdę jest gdzie plażować, ale jest tu również wiele miejsc do zwiedzania. Zobacz 10 najpiękniejszych plaż na wyspie Zakynthos. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos

W tym artykule znajdziesz polecane przeze mnie plaże na Zakynthos. Wśród nich znajdują się kąpieliska zarówno dysponujące bogatą infrastrukturą turystyczną, jak i te dziewicze i półdzikie. Wybrałem plaże piaszczyste jak również żwirkowe i kamieniste. Wszystkie 10 plaż dzięki linkom łatwo znajdziesz na Mapach Google.

Plaża Navagio (Navagio Beach, Zatoka Wraku)

Zatoka Wraku jest wizytówką wyspy. To właśnie tutaj, na zachodnim wybrzeżu Zakynthos, znajduje się plaża Navagio zwana też Plażą Wraku lub Plażą Przemytników. Plaża i Zatoka Wraku leżą w pobliżu wioski Anafotiria, w otoczeniu 300-metrowych klifów. Jest to częściowo piaszczysta a częściowo piaszczysto-żwirowa plaża uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Grecji. Ma ona łagodne zejście do morza, a tak przepiękny turkusowy kolor wody można spotkać tylko w Zatoce Wraku. Można się na nią dostać jedynie od strony morza. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Navagio Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Navagio Beach

Początkowo miejsce to nazywało się Agios Georgios, na cześć św. Jerzego. Obecnie swoją nazwę zawdzięcza wrakowi statku, który przewoził nielegalny transport papierosów i rozbił się w tej okolicy w 1983 roku. Zardzewiały wrak statku na plaży jest obecnie jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Grecji. Plaża Navagio przyciąga turystów z całego świata.

Z powodu niedawnego oderwania się fragmentu skały z klifu plaża jest zamknięta dla turystów z powodów bezpieczeństwa. Można jednak z pobliskich klifów obejrzeć Zatokę z góry i zostać tu do wieczora, aby obejrzeć malowniczy zachód słońca.

Plaża Gerakas (Gerakas Beach)

Gerakas jest uważana za jedną z najbardziej atrakcyjnych plaż Zakynthos ze względu na turkusowy kolor wody i wyjątkowo dziewiczy charakter. Piaszczysta plaża Gerakas położona jest na półwyspie Vasilikos na wschodnim wybrzeżu, 18 km na południe od stolicy wyspy. Miejsce to jest schronieniem dla zagrożonego wyginięciem żółwia morskiego Caretta-Caretta. Stąd też na plaży brak gwaru, a w okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się specjalni strażnicy strzegący miejsc lęgowych żółwi. 

Polecany artykuł: Zakynthos – 5 atrakcji, które warto zobaczyć

Do plaży schodzi się ścieżką prowadzącą od parkingu. Plaża Gerakas jest fenomenalnym miejscem do pływania i opalania. To jedna z nielicznych całkowicie piaszczystych plaż na wyspie. Łagodne zejście do wody i dno morza pokryte piaskiem czyni ją idealną zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Rozrzucone na brzegu morza różnorodne formacje skalne dają poczucie izolacji od cywilizacji. Plaża Gerakas jest wybitnym przykładem obłędnych krajobrazów i piękna natury wyspy Zakynthos. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Gerakas Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Gerakas Beach

Plaża Kalamaki (Kalamaki Beach)

Plaża Kalamaki leży 6 kilometrów na południe od miasta Zakynthos, na końcu wschodniej strony zatoki Laganas. Kalamaki to mały i zatłoczony kurort dla rodzin z dziećmi i miłośników sportów wodnych, którego krajobraz zdominowany jest przez imponujące formacje skalne i bujną roślinność. Piaskowo-żwirowa plaża nie jest tak popularna jak inne na wyspie, ale bywa zatłoczona. Należy do najdłuższych kurortów na Zakynthos i ma długość 5 kilometrów.

Infrastruktura plażowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Można tu skorzystać zarówno z leżaków, parasoli, pryszniców jak i przebieralni. Przy promenadzie znajdują się tawerny i restauracje. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Kalamaki Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Kalamaki Beach

Agios Sostis i Cameo Beach

Agios Sostis to raczej mała i wąska, ale malownicza plaża położona 11 km na południowy wschód od miasta Zakynthos, pomiędzy miejscowościami Laganas i Porto Koukla, po zachodniej stronie zatoki Laganas. W krajobrazie okolicy dominują niezwykłe formacje skalne, małe jaskinie i sosny. Na plaży istnieje możliwość wynajęcia łodzi i podróżowania po nadmorskich wioskach. Plaża jest piaszczysta i jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi oraz par.

Plaża Agios Sostis jest naturalną kontynuacją większej plaży Laganas. Zejście do morza jest łagodne a woda płytka. Przy plaży znajduje się wiele tawern i kawiarni czynnych do późnych godzin nocnych.

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Cameo
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Cameo

Drewnianym mostkiem z Agios Sostis można dotrzeć na małą skalistą wyspę Cameo, zwaną również Wyspą Ślubów, na której znajduje się maleńka piaszczysta plaża. Wyspa Cameo zawdzięcza swoją nazwę stojącemu na niej niewielkiemu kościołowi, który wraz z mostkiem i drzewami tworzy idylliczną scenerię. Klimatu dopełniają powiewające nad plażą charakterystyczne pasy tkanin. Plaża jest idealnym miejscem na nurkowanie, przy odrobinie szczęścia w towarzystwie żółwi. 

Plaża Porto Zorro (Porto Azzuro)

Plaża Zorro to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zorganizowanych pod względem infrastruktury plaż w południowo-wschodniej części Zakynthos, 17 kilometrów od stolicy wyspy. Wyposażona jest nie tylko w parasole i leżaki, ale również można tu korzystać z darmowego wi-fi. Dzięki restauracji Porto Azzuro Beach Bar można korzystać z bogatej oferty gastronomicznej. W bliskiej okolicy znajduje się duży hotel. 

Plaża charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą i bujną zielenią, która wraz z imponującymi formacjami skalnymi wyłaniającymi się z morza tworzą egzotyczną scenerię. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Zorro Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Zorro Beach

Banana Beach

Banana Beach jest największą i jedną z najbardziej znanych plaż na wyspie, położoną na półwyspie Vasilikos. Jej nazwa pochodzi od kształtu przypominającego banana. Plaża dysponuje doskonałą infrastrukturą turystyczną. Można tu wypożyczyć parasole i leżaki, a także skorzystać z usług gastronomicznych. 

Piaszczysta plaża słynie z szerokich możliwości uprawiania sportów wodnych. Na plaży jest czasami dość wietrznie, co dla plażowiczów może być uciążliwe, ale z kolei dla miłośników sportów wodnych taka pogoda stwarza sprzyjające warunki do aktywności fizycznej. 

Najbardziej tłoczna i hałaśliwa jest centralna część Banana Beach. Woda jest krystalicznie czysta, a zejście do morza łagodne. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Banana Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Banana Beach

Porto Vromi Beach

Plaża Porto Vromi jest piaszczysta i zaciszna. Znajduje się nad zatoką Vromi na zachodnim wybrzeżu Zakynthos. Zejście do plaży jest długie i strome, ale bardzo widowiskowe. Zarówno zatoka jak i plaża są dość małe. Plaża jest usłana piaskiem i białymi kamykami. Otaczają ją skały z naturalnymi grotami, w których można nurkować. Zejście do wody jest co prawda łagodne, ale już kilka metrów od brzegu głębokość wody bardzo szybko rośnie. Dno morskie jest kamieniste. 

Z zatoki Vromi wypływają łodzie, którymi turyści mogą dotrzeć na słynną plażę Navagio i do Błękitnych Grot. Przy plaży znajduje się bar i jest to w zasadzie jedyne udogodnienie dla turystów w tym miejscu. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Porto Vromi Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Porto Vromi Beach

Tsilivi Beach

Tsilivi to jeden z najpopularniejszych kurortów na Zakynthos, położony 6 kilometrów na zachód od głównego miasta. Tsilivi Beach jest jedną z najbardziej malowniczych plaż na wyspie. Jest położona na wschodnim wybrzeżu w otoczeniu gajów oliwnych i winnic. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej przyciąga wielu turystów w sezonie letnim. 

Główna plaża jest piaszczysta i dość długa, a linia brzegowa ma 40 metrów szerokości. Woda jest krystalicznie czysta a brzeg pokryty piaskiem i kamykami. Miejsce to jest dość zatłoczone, szczególnie w ścisłym sezonie wakacyjnym. Przychodzą tu zarówno rodziny z dziećmi jak i pary. Na plaży jest możliwość uprawiania sportów wodnych. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Tsilivi Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Tsilivi Beach

Plaża Laganas (Laganas Beach)

Ogromna plaża Laganas to najpopularniejszy i najbardziej kosmopolityczny kurort Zakynthos, położony 9 kilometrów na północ od głównego miasta w południowej części wyspy. Laganas Beach ma 9 kilometrów długości. Centralna część plaży jest pokryta ziarnistym ale miękkim piaskiem, a zejście do morza jest łagodne. Brzeg poza centralną częścią jest bardziej kamienisty i można się natknąć na jeżowce. Plaża jest zamykana na noc, kiedy budzą się do życia żółwie Caretta Caretta. Okolica znajduje się z ich powodu pod ochroną i jest częścią morskiego obszaru chronionego Ethniko Thalassio Parko Zakynthou. 

Laganas Beach posiada doskonałą infrastrukturę w postaci leżaków, parasoli, toalet oraz barów. W okolicy znajdują się również liczne tawerny z widokiem na zatokę, a także luksusowe hotele z basenami. Turyści mają również dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Plaża jest zatłoczona przez cały rok. 

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Tsilivi Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Tsilivi Beach

Plaża Xigia (Xigia Beach)

Xigia Beach to kamienista plaża znajdująca się na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, około 23 kilometrów od stolicy. Ponieważ plaża leży w otoczeniu gór, woda jest tu nieco chłodniejsza niż w innych częściach Zakynthos.

Z uwagi na występujące w tym miejscu złoża siarki i dużą zawartość tego pierwiastka w wodzie plażę śmiało można nazwać naturalnym SPA. Zapach siarkowodoru nie jest zbyt przyjemny, ale pływanie i nurkowanie w źródłach siarkowych mogą pomóc w pozbyciu się cellulitu i leczeniu stawów. 

Xigia Beach jest plażą dziewiczą i nie ma tu dobrej infrastruktury turystycznej, co z drugiej strony sprzyja wypoczynkowi bez gwaru. Można tu co prawda w sezonie wypożyczyć w pobliskim hotelu leżaki i parasole, ale najbliższa kawiarnia znajduje się na skałach nad plażą. To nie jest również dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Xigia Beach
Najpiękniejsze plaże na Zakynthos — Xigia Beach

Na wyspie jest wiele innych plaż, na które warto się wybrać. Miłośnikom kąpieli morskich i słonecznych polecam także inne miejsca do plażowania na Zante: Argassi Beach, Porto Limnionas, Plaża Dafni i Porto Roma. 

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *