zakynthos

Zakynthos – 5 atrakcji, które warto zobaczyć

Zwiedzanie Grecji proponuję zacząć od wyspiarskiej części kraju, bo to właśnie wyspy zachwycają, każda w innym stylu. Doskonałym wyborem na wakacje jest Zakynthos, trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Jońskich z niezapomnianymi widokami i panoramą na skały oraz bezkresny horyzont.

Zakynthos jest należącą do słonecznej Grecji wyspą na zachodzie kraju. Jej malowniczy krajobraz ze zdjęć zna chyba każdy, choć prawdopodobnie nawet o tym nie wie: jasne wstęgi drobnego piasku, obmywane lazurową wodą, nad którymi rozciąga się bezkresne, czyste i błękitne niebo.

Historia Zakynthos

Według Homera wyspa Zakynthos wchodziła w skład państwa Odyseusza. W średniowieczu była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Od 1185 roku władzę nad wyspą sprawowało wchodzące w skład Królestwa Sycylii niewielkie Hrabstwo Kefalenii i rządzący nim od 1357 ród Tocco. W 1479 roku Zakynthos został zdobyty przez Turcję, która w 1484 roku przekazała ją Republice Weneckiej.

W 1797 roku po upadku Republiki Weneckiej, na mocy pokoju w Campo Formio wyspa znalazła się pod kontrolą Republiki Francuskiej wchodząc w skład Departamentu Morza Egejskiego. Francuzi jednak wkrótce zostali wyparci przez siły Imperium Osmańskiego. W latach 1800-1807 Zakynthos była częścią greckiej Republiki Siedmiu Wysp pod protektoratem tureckim. Od 1807 roku wyspa przeszła ponownie pod władzę francuską na mocy traktatu tylżyckiego. 2 października 1809 roku flota brytyjska odniosła zwycięstwo nad Francuzami w bitwie pod Zakynthos i opanowała wyspę. W latach 1815-1864 wyspa wchodziła w skład znajdującego się pod brytyjskim protektoratem państwa określanego jako Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich. Państwo to zostało zlikwidowane w roku 1864 na mocy porozumienia londyńskiego (brytyjsko-francusko-grecko-rosyjskiego), które przekazało władzę nad tym terytorium Grecji.

W kwietniu 1941 roku wyspę zajęły wojska włoskie, a po poddaniu się rządu włoskiego aliantom we wrześniu 1943 roku, okupację wyspy rozpoczął niemiecki Wehrmacht. Grecy odzyskali wyspę we wrześniu 1944 roku. W dniu 12 sierpnia 1953 roku na wyspie miało miejsce trzęsienie ziemi, które uszkodziło ponad 90% budynków. Stąd też nie ma tu zbyt wiele zabytków.


Kwintesencja greckiej wyspy – zapierające dech w piersi plaże, turkusowa woda i żółwie. Oto kilka atrakcji i wycieczek na Zakynthos, które mogą Cię zainteresować:

Geografia wyspy Zaktynthos

Południowo-wschodnia część wyspy ma charakter nizinny, a zachodnia – górzysty. Zachodnie wybrzeże jest wyraźnie klifowe. Panuje tu klimat śródziemnomorski. Długość wyspy wynosi około 40 km, a szerokość 20 km. Najwyższa góra to Wrachionas (758 m), znana również pod nazwą Kaki Rachi, co znaczy “trudna do zdobycia”.

Zakynthos z lotu ptaka
Widok z lotu ptaka na wyspę Zakynthos

Stolicą wyspy jest miasto Zakynthos, w którym mieści się również największy port na wyspie. Lotnisko położone jest około 8 km od stolicy. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe to: Laganas, Argassi, Planos, Alikanas, Kieri.

Na wyspie byłem podczas wakacji w 2013 roku. Przez tydzień wypoczywałem w miejscowości Argassi.  

Rosnące przy ulicy drzewo cytrynowe

Jeżeli udajesz się tam na wakacje warto zobaczyć kilka charakterystycznych miejsc, które moim zdaniem odwiedzić trzeba koniecznie. Można oczywiście wypożyczyć samochód i udać się na całodzienny objazd po wyspie. Lepszym jednak wyjściem będzie wykupienie całodziennego rejsu wokół wyspy, podczas którego statek zatrzymuje się w najładniejszych miejscach nabrzeża, a my możemy podziwiać widoki i korzystać z kąpieli.

Zakynthos - Argassi
Hotelowa dzielnica miasteczka Argassi

W lecie panują tu dość upalne temperatury w granicach 40 stopni Celsjusza. Udając się na rejs warto zadbać o nakrycie głowy, przeciwsłoneczne okulary, lornetkę, strój kąpielowy i buty plażowe, ręcznik oraz krem do opalania z mocnym filtrem. Jeżeli ktoś nie lubi dźwigać bagażu można sobie podarować prowiant na drogę, gdyż niezwykle uprzejmi Grecy ugoszczą nas na statku do rozpuku.

Zatoka Wraku

Zatoka Wraku (inne nazwy: Navagio, Shipwreck, Zatoka Przemytników, Smugglers cove) to niewątpliwie najbardziej znane, popularne i moim zdaniem najpiękniejsze miejsce na Zakynthos. Duża piaszczysto-żwirowa plaża otoczona jest wysokimi na około 300 metrów wapiennymi klifami i dostępna wyłącznie od strony morza. Lazur wody w zatoce zachwyca i takiego koloru wody nie zobaczycie nigdzie indziej. Znajduje się tutaj wrak statku Panagiotis, od którego plaża wzięła swoją nazwę. Wcześniej nazywała się Agios Georgios.

Jedna z teorii mówi, że był to statek przemytników, który płynął z Turcji. Wzbudził on zainteresowanie greckich celników, a w wyniku pościgu rozbił się w tym miejscu. Inna wersja mówi, że władze greckie umieściły wrak na plaży, by stanowił atrakcję dla turystów. Myślę, że bliższa prawdzie jest druga wersja, jednak mimo swojej komercyjności nie ujmuje uroku tego miejsca.

Zakynthos - Zatoka Wraku
Zakynthos — Zatoka Wraku

Wrak statku jest całkowicie zardzewiały i niezbyt ciekawy, ale za to plażę oblewa krystalicznie czysta i niezwykle błękitna woda. Każdego dnia do Navagio kursują dziesiątki dużych i małych statków pasażerskich.

Małym statkiem można dopłynąć tu m.in. z Porto Vromi, Skinari lub Agios Nikolaos (cena rejsu 10-15 euro), skąd jest najbliżej. Z portu w Zakynthos można wsiąść na duży statek i podczas rejsu dookoła wyspy (cena od 30 euro) zatrzymać się także na Navagio. Zwykle postój w Zatoce Wraku trwa od 1 do 2 godzin. To wystarczająco długo, aby nacieszyć oczy przepięknym widokiem i skorzystać z dobrodziejstwa greckiego słońca.

Zakynthos - Zatoka Wraku
Wrak pirackiego statku

Podczas schodzenia ze statku kilka kroków trzeba zrobić w wodzie i odpowiednio się przygotować. Zazwyczaj fale są wysokie i silne, trzeba więc bardzo uważać opuszczając pokład, bo statek mocno się kołysze i bardzo łatwo zapaść się głęboko w miękki żwir. Trzeba pamiętać, że na plaży nie ma toalet, parasoli ani leżaków.

Zakynthos - Zatoka Wraku
Zakynthos — Zatoka Wraku

Zatokę można obserwować również z góry, ze szczytu klifu, gdzie znajduje się malutka platforma widokowa. Jednak najlepszy widok roztacza się dopiero z końca klifu. Przejście wąską ścieżką otoczoną roślinami zajmuje około 20 minut w jedną stronę, ale widok jest wart tego wysiłku, tym bardziej że spokojnie zdążymy podczas postoju statku w zatoce. Plażę najlepiej oglądać z góry w okolicach południa, kiedy słońce jest wysoko, oświetla piasek i nadaje wodzie najpiękniejszy odcień.

Zakynthos - Zatoka Wraku
Widok na Zatokę Wraku

Vasilikos

Ten malowniczy półwysep położony jest we wschodniej części Zakynthos. Vassilikos słynie z niesamowitych krajobrazów (z postrzępionymi klifami i bujnymi lasami) oraz zjawiskowych plaż. Jedną z najpiękniejszych i bardziej kameralnych jest bez wątpienia Porto Zoro. Pas drobnego piasku układa się tutaj w kształt niemal idealnego księżyca, a uroku temu miejscu dodają przybrzeżne skały zanurzone w turkusowym morzu. Pięknie prezentuje się też plaża Gerakas – jej walory doceniły żółwie Caretta Caretta, które wybrały tę część wybrzeża na miejsce lęgowe. Dla fanów sportów wodnych polecana jest Banana Beach oraz St Nicholas Beach.

Przylądek Skinari – Błękitne Groty

Skinari to niesamowite formacje skalne. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na wyspie.

Jaskinie odkryto pod koniec XIX wieku, a ich nazwa wzięła się od błękitnego odcienia skalnych ścian – to zasługa słońca odbitego od morza. Na rejs do Błękitnych Grot najlepiej udać się łodzią o szklanym dnie, by móc równocześnie podziwiać skalne krajobrazy oraz podwodny świat.

Błękitne Groty

Miasto Zakynthos

To największe miasto wyspy, a zarazem jej stolica. Rozczaruje się ten, kto na Zakynthos szuka typowej greckiej architektury. Uliczki miasta mają zdecydowanie bardziej włoski niż grecki charakter, ponieważ przez kilka wieków wyspa była we władaniu Wenecjan.

Port w Zakynthos
Port w mieście Zakynthos

Z powodu poważnych zniszczeń stolicy w połowie XX wieku (trzęsienia ziemi), zachowało się tutaj niewiele zabytków. Warto wstąpić jednak do Muzeum Bizantyjskiego lub zobaczyć kościół św. Dionizosa z 1708 roku. Atrakcją dla turystów są również ruiny weneckiej twierdzy, z której roztaczają się wyjątkowe widoki na całe miasto Zakynthos.

Będąc w porcie warto podejść do kramów rybackich, gdzie można kupić świeże oraz wędzone ryby.

Marathonisi i żółwie Caretta Caretta

Samą wyspę można zobaczyć z morza podczas rejsu dookoła Zakynthos. Jednakże warto wydać dodatkowo około 25 euro na rejs małym stateczkiem w rejony, gdzie można spotkać żółwie Caretta Caretta. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć słynne żółwie morskie w Zatoce Laganas, a dysponując dobrej klasy aparatem umożliwiającym wykonywanie zdjęć seryjnych oraz filtrem polaryzacyjnym można nawet uchwycić te zwierzęta w całej okazałości. Trzeba się jednak wykazać dobrym refleksem, bowiem żółwie pojawiają się na powierzchni na zaledwie 2-3 sekundy, żeby zaczerpnąć powietrza. Z portu w Zakynthos można wyruszyć w krótki ale relaksujący rejs łodzią, połączony z kąpielami w Jaskiniach Keri oraz w pobliżu idyllicznej wyspy Zatoki Laganas – Marathonisi.

Wyspa Marathonisi

Caretta Caretta jest jednym z siedmiu żyjących obecnie gatunków żółwi morskich. Szybkie zmniejszanie się ich populacji sprawiło, że Zakynthos stało się jedynym miejscem, gdzie można obecnie podziwiać te stworzenia. Ich głowa pokryta jest regularnie rozmieszczonymi tarczkami. Żółwie te mają szczęki podobne do ptasiego dzioba. Posiadają 5 par rogowych tarcz żebrowych, czym różnią się od innych gatunków żółwi mających 4 pary. Kończyny przekształcone w płaskie i szerokie wiosła na przednich krawędziach mają po 2 pazury. Skorupa żółwia jest w różnych odcieniach brązu a plastron jest żółtawy. Dorosłe osobniki są dość spore – długość 120 cm. Masa żółwia osiąga do 100 kg choć można spotkać osobniki ważące prawie pół tony.

Zakynthos - żółw caretta caretta
Żółw caretta caretta

Raz w roku samice tych żółwi wychodzą na ląd, aby złożyć około 150 jaj do wykopanych przez siebie dołków. Samice składają jaja na dużej piaszczystej plaży położonej na południowej stronie wyspy Marathonisi, na którą wstęp dla turystów obwarowany jest wieloma restrykcjami. Okres składania jaj trwa od maja do sierpnia. Na 1000 młodych przeżywa jednak średnio zaledwie jeden żółw, dlatego ich miejsca lęgowe są pod szczególną ochroną.

Zakynthos - żółw caretta carett
Żółw caretta caretta

Cameo

Znana również pod nazwą “wyspa miłości”. Na wysepkę Cameo można dotrzeć przez malowniczy mostek portu w miejscowości Agios Sostis, które praktycznie jest przedłużeniem miejscowości Laganas. Cameo to w zasadzie wyspa, choć woda jest tu bardzo płytka. Sama wysepka jest dość skomercjalizowana. Po przejściu darmowym mostkiem trafiamy na schody w górę na klif, gdzie na górze czeka nas bramka z miłym panem, który zbiera po 4 euro za wejście na teren wyspy. Na jej górze jest bar oferujący napoje. W ramach opłaty za wejście na teren wyspy w barze można otrzymać darmowy drink.

Wyspa Cameo

Wyspa jest bardzo mała. Najciekawszym miejscem jest malutka, kamienista plaża na jej drugim końcu (schodzi się schodami bezpośrednio z baru). Na plaży zwykle gra dość głośna muzyka, ale plażę warto odwiedzić – od razu przy plaży można obejrzeć dość spore ryby, a obok plaży znajduje się ciekawy drewniany pomost wychodzący w morze na którym można się rozłożyć z ręcznikiem.

Drewniany pomost prowadzący na wyspę Cameo

Nad plażą, która jest w zatoczce otoczonej klifami rozciągnięta jest lina, na której powiewają ogromne białe chusty – cienia co prawda dają niewiele, ale wyglądają interesująco. Często te powiewające białe chusty przedstawiane są na pocztówkowych fotografiach z Zakynthos.

Zakynthos

Laganas

Dotychczasowa treść wpisu mogłaby sugerować, że wyspa jest bardzo spokojna, a może nawet nudna. Nic podobnego. Nocny gwar międzynarodowego towarzystwa i zabawa do białego rana, a w dzień wspaniałe plaże, to wymarzone miejsce dla młodych ludzi. Laganas to najlepsze miejsce dla osób, które na wakacjach pragną zabawy w klubach i dyskotekach do białego rana. Poza bogatym życiem nocnym, mieści się tu najdłuższa piaszczysta plaża morza Śródziemnego.

Polecany artykuł: Najpiękniejsze plaże na Zakynthos – 10 polecanych miejsc na wyspie

Do Laganas udałem się całkiem przypadkowo, a w zasadzie z konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej, już bardzo późnym wieczorem, lub jak kto woli – w środku nocy. Pierwsze skojarzenie: światła i gwar rodem z Las Vegas. Nieco gorzej miejsce to wyglądało rano, kiedy wszyscy imprezowicze rozeszli się do swoich hoteli. Na ulicach pełno walających się śmieci mogło stworzyć wrażenie, że Grecy nie radzą sobie z gospodarką komunalną.

Zakynthos
Zakynthos — Plaża w Argassi

Zakynthos to miejsce gdzie na pewno nie będziesz narzekać na brak słońca. Plaże są bardzo ładne, piaszczyste, choć wąskie. Jak w każdym podobnym miejscu nastawionym na turystykę trzeba się liczyć z opłatą za skorzystanie z leżaków (około 8 euro za komplet).

Lokalna kuchnia

Na koniec krótko o specjałach lokalnej kuchni. Będąc gościem jednego z hoteli nie mamy co liczyć na lokalne potrawy, może poza lokalnymi alkoholami. Chcąc spróbować prawdziwie greckich potraw warto udać się do lokalnej restauracji bądź tawerny. Grecy przywiązują do posiłków ogromną wagę. Popularną grecką przekąską jest chrupiący chleb maczany w oliwie, choć ja wolę oliwy pochodzące z Bałkanów. Chcąc poznać kulinarny charakter tego regionu, warto zamówić musakę – zapiekankę z bakłażanów z mięsem mielonym i sosem beszamelowym.

Nie zapominajmy również o owocach morza, które są jednym z głównych składników kuchni greckiej. Możemy raczyć się tutaj chociażby smażonymi kalmarami, marynowanymi ośmiorniczkami czy gotowanymi w winie rybami.

Polecany artykuł: Co zjeść w Grecji – 10 alternatyw dla sałatki greckiej

Oprócz tego, popularne są oczywiście małże, krewetki oraz, mniej znane poza greckimi wyspami, jadalne jeżowce. Tradycyjnym deserem na Zakynthos jest frigania, z syropem cukrowo-cynamonowym oraz puszystą pianką z karmelem. Jeśli ktoś lubi słodkości powinien spróbować baklavy, czyli ciasta filo z nadzieniem z miodu, mielonych orzechów i cynamonu.

Gdzie spać na Zakynthos? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Natalie Hotel

Laganas

Zante Calinica Hotel

Tsilivi

Lemon Garden

Vasilikos

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *