sanktuarium na krzeptówkach

Zakopiańskie sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach jest jednym z miejsc w Zakopanem, które z pewnością warto zobaczyć. Przybywają tu rzesze pielgrzymów, ale Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odwiedzają również przebywający w Zakopanem turyści poszukujący doznań duchowych i wrażeń estetycznych. Sanktuarium na Krzeptówkach powstało stosunkowo niedawno. Oddalone jest tylko około 4 km od centrum Zakopanego.

Jak dojechać do Sanktuarium na Krzeptówkach

Jeśli ktoś lubi spacery, dobry pomysłem jest dotarcie do Sanktuarium piechotą. Z Centrum Zakopanego należy iść ul. Kościeliską w kierunku Witowa, a następnie jej przedłużeniem – Skibówkami. To około godzina marszu z widokiem na Tatry.

Można też dojechać komunikacją miejską (bilet 3 zł) lub busami przewoźników prywatnych (bilet 4 zł) i wysiąść na przystanku Skibówki II znajdującym się 100 metrów od Sanktuarium. Po prawej stronie znajduje się sporych rozmiarów kompleks sakralny – Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Adres:

ul. Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane

Współrzędne GPS:

49°17′06,42″N 19°55′22,41″E

Dojazd:

Autobusy: 11 (przystanek “Skibówki II”)

Busy prywatne (przystanek “Skibówki II”)

Historia Sanktuarium na Krzeptówkach

Choć budowę świątyni ukończono w roku 1992 to historia sanktuarium fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem sięga roku 1959, kiedy to zbudowano skromną kaplicę, poświęconą przez metropolitę krakowskiego, abp Baziaka. Początkowo wierni modlili się do obrazu przedstawiającego objawienia Matki Bożej trojgu pastuszkom.

Dwa lata później do kaplicy dotarła figura Matki Bożej, którą otrzymał Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński od biskupa Fatimy z przesłaniem, aby peregrynowała po Polsce. Figurę poświęcił biskup Karol Wojtyła, po czym przez 20 lat pielgrzymowała ona po Polsce.

W roku 1987 biskup Wojtyła, już jako papież Jan Paweł II koronował figurę Matki Bożej w Rzymie. Wtedy też wykonano makietę i rozpoczęto budowę obecnego sanktuarium. Miało ono być wotum za cudowne ocalenie życie papieża podczas zamachu na Placu św. Piotra w Watykanie 13 maja 1981 r.

Polecany artykuł: Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem

W 9. rocznicę tego zdarzenia kardynał Franciszek Macharski wmurował dwa kamienie węgielne przywiezione z grobu św. Piotra oraz z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Kamienie te mają symbolizować szczególną więź Sanktuarium z Rzymem i Fatimą. W fundamenty kościoła wmurowano także fotografię Jana Pawła II oraz papieski różaniec. Pod każdą cegłą kładzioną na fundamentach zamurowano Cudowny Medalik.

Kościół Sanktuarium na Krzeptówkach został konsekrowany przez papieża Jana Pawła II podczas VI pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

Zwiedzanie Sanktuarium na Krzeptówkach

Oryginalny wygląd Sanktuarium na Krzeptówkach przykuwa wzrok już z ulicy. Jest on wynikiem połączenia stylu zakopiańskiego z nowoczesną techniką budowlaną. Kompleks składa się z Sanktuarium, Kaplicy oraz Parku Fatimskiego z drogą krzyżową, położonego z tyłu za Sanktuarium.

sanktuarium na krzeptówkach
Sanktuarium na Krzeptówkach

Do Sanktuarium na Krzeptówkach wchodzi się przez bramę zwieńczoną koroną maryjną oraz napisem “Totus Tuus”, co ma przypominać o zawierzeniu Jana Pawła II Matce Bożej.

Zwiedzanie kościoła i kaplicy podczas nabożeństw jest zabronione.

Świątynia

Kościół jest najważniejszą i najpiękniejszą budowlą Sanktuarium na Krzeptówkach. U progu świątyni stoi pomnik papieża Jana Pawła II patrzącego na Tatry i wyciągającego ręce ku krzyżowi na Giewoncie.

Ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża […]

— Jan Paweł II

Po prawej stronie stoi replika krzyża ustawionego na szczycie Giewontu.

Do kościoła wchodzi się po szerokich schodach liczących 21 stopni. Nad wejściem do świątyni umieszczono napis: “Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej votum wdzięczności za ocalenie Ojca Św. w dniu 13 V 1981 r.” Nad drzwiami zamieszczono łaciński napis: “Monstra te esse Matrem” (Okaż, że jesteś Matką).

W przedsionku kościoła umieszczono relikwie: po lewej stronie relikwie “Crucis D.N.J.C.” (Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa), po prawej zaś relikwie św. Ludwika Grignion de Montfort.

Już od samego wejścia widzimy oryginalny i przepiękny wystrój wnętrza kościoła z przykuwającym wzrok prezbiterium w kształcie papieskiej tiary oraz wykonanym w formie monstrancji tabernakulum. Projekt architektoniczny kościoła wykonał Stanisław Tylka z Zakopanego zaś oryginalny wystrój wnętrza jest dziełem góralskich snycerzy.

W prezbiterium znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej otoczona promieniami światła. Szczególnie atrakcyjnie prezbiterium wygląda w czasie kiedy nie są tu sprawowane nabożeństwa. Wtedy prezbiterium emanuje niebieskim światłem.

Warto zwrócić uwagę na herb papieski umieszczony nad łukiem prezbiterium oraz na napis “Totus Tuus” umieszczony nad chórem.

Dwa ołtarze boczne poświęcone są pastuszkom z Fatimy, beatyfikowanym przez papieża Jana Pawła II: Franciszkowi oraz Hiacyncie.

sanktuarium na krzeptówkach

Z prawej strony znajduje się ołtarz papieski z relikwiami Jana Pawła II. Wątki papieskie odnajdujemy również w dwóch stacjach Drogi Krzyżowej. W stacji V zamiast Szymona z Cyreny to Jan Paweł II pomaga Jezusowi nieść krzyż. Z kolej w stacji XII pod krzyżem umierającego Chrystusa obok Maryi zamiast Jana Apostoła stoi Jan Paweł II.

W oknach świątyni zostały zamontowane piękne witraże przedstawiające historię fatimskich orędzi i wydarzenia z nimi związane. W kolorowym układzie szkiełek dostrzec można scenę zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku, objawienie Anioła w 1916 roku, poświęcenie świata przez papieża Piusa XII, pielgrzymkę papieża Pawła VI do Fatimy w 1967 roku, pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie 13 maja 1917 roku, przekazanie figury Matki Bożej Fatimskiej przez Prymasa Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II podczas koronacji figury z Zakopanego.

Park Fatimski

Za główną świątynią, nieco poniżej poziomu kościoła, urządzono tzw. Park Fatimski, który powstał według wskazówek kustosza sanktuarium księdza Mirosława Drozdka. Schodząc w dół mijamy maryjne kapliczki oraz stacje drogi krzyżowej.

Centralnym punktem Parku Fatimskiego Sanktuarium na Krzeptówkach jest Ołtarz Papieski, przy którym pod Wielką Krokwią w Zakopanem papież Jan Paweł II odprawił mszę w dniu 6 czerwca 1997 r. dla kilkuset tysięcy pielgrzymów.

sanktuarium na krzeptówkach

W ołtarzu znajdują się sceny biblijne, dodatkowo zaś umieszczono w nim witraż przedstawiający słynny hołd górali.

Zdobienia wykonane są w typowo zakopiańskim stylu i przedstawiają m.in. owce, symbolizujące Jezusa jako pasterza.

Na poziomej drewnianej belce umieszczono napis: “Sursum corda” na pamiątkę wygłoszonego przez papieża kazania.

Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała: Sursum corda. W górę serca.

— Jan Paweł II

Jako ciekawostkę warto podać, że po wizycie papieża w Zakopanem Rada Miejska uchwaliła zmianę herbu miasta. Po zmianie znajduje się w nim giewoncki krzyż i klucze św. Piotra.

W bliskim sąsiedztwie ołtarza znajduje się pomnik Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza kardynała Stanisława Dziwisza.

sanktuarium na krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem jest naprawdę przepiękne. Miejsce to jest przeważnie odwiedzane przez osoby czczące kult Matki Bożej Fatimskiej, ale polecam wizytę w Sanktuarium na Krzeptówkach również osobom niereligijnym, ponieważ obiekt dostarcza wielu wrażeń estetycznych.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *