sabat krajno

Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur – ponad 60 miniatur z całego świata

U stóp Łysicy, najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich znajduje się Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno”. Aleja Miniatur jest jednym z elementów całego Parku, który oferuje również odwiedzającym wiele atrakcji dodatkowych: lunapark, park linowy, kino 6D, restauracje, a zimą stok narciarski. Aleja Miniatur zlokalizowana jest na wzgórzu, co pozwala na podziwianie panoramy najsłynniejszych budowli z całego świata, która z każdym krokiem staje się coraz ładniejsza. Powstało tu ponad 60 miniatur, a ich liczba ciągle wzrasta. Istnieje również możliwość nocnego zwiedzania Alei Miniatur, które dostarcza jeszcze większych wrażeń wizualnych.

Sabat Krajno – dojazd

Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” znajduje się u stóp Świętokrzyskiego Parku narodowego w miejscowości Krajno-Zagórze, 20 km od Kielc. Najłatwiej jest tu dojechać własnym samochodem. Najłatwiej jest odbić z trasy S7: w miejscowości Suchedniów w drogę 751 w kierunku na Bodzentyn a następnie w drogę 752; lub na obwodnicy Kielc w drogę 74 i po dojechania do miejscowości Górno skręcić w lewo w drogę 752. Przy parku znajduje się duży parking, więc raczej nie powinno być problemu z zaparkowaniem samochodu.

Adres:

Krajno-Zagórze 43c

Współrzędne GPS:

50°53’46.4″N 20°51’22.9″E

Godziny otwarcia Alei Miniatur

Od poniedziałku do piątku:

10:00 – 17:00

Sobota i niedziela:

10:00 – 17:00

Cennik biletów wstępu do Alei Miniatur

Bilet normalny:

39 zł

Bilet ulgowy:

34 zł

Bilet rodzinny (2+1):

99 zł

Bilet rodzinny (2+2):

120 zł

Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” – Aleja Miniatur

Większość modeli w Alei Miniatur wykonana jest w skali 1:25. Pozwala to łatwo wyobrazić sobie rzeczywistą wielkość oryginałów. Przy każdej miniaturze znajdują się tabliczki informacyjne, dzięki którym można uzyskać najważniejsze informacje o oglądanych obiektach. Poniżej znajdziesz opis i zdjęcia większości miniatur. Zapraszam w podróż dookoła świata.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno"
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno”

Włochy

Zanim zobaczymy słynne włoskie budowle na początek stajemy przed Bazyliką św. Piotra, najważniejszą budowlą Watykanu, i nie mniej ważnym Placem św. Piotra. W odróżnieniu od większości miniatur model Bazyliki został wykonany w skali 1:13. Plac św. Piotra został zaprojektowany przez Gian Lorenzo Berniniego na zamówienie papieża Aleksandra VII. Plac jest otoczony kolumnadą ze 140 posągami świętych. Tuż przed najważniejszą świątynią chrześcijańską znajdują się rzeźby: św. Piotra z kluczem i św. Pawła z mieczem. Na środku placu stoi obelisk, a po jego bokach dwie bliźniacze fontanny: Fontanna Czterech Papieży i Fontanna św. Oficjum.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Bazylika św. Piotra w Watykanie
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Bazylika św. Piotra w Watykanie

W Parku Miniatur można się poczuć jakby się było w Rzymie. Nie mogło zatem zabraknąć najważniejszych budowli z Rzymu, ale również z Wenecji i Pizy.

Jedną z najwspanialszych budowli antycznych jest Koloseum, olbrzymi amfiteatr, mieszczący się na terenach parku Domus Aurea Nerona. Budowa Koloseum trwała od 72 do 80 roku. Pierwotnie znajdowało się tu ponad 50.000 miejsc siedzących i kilka tysięcy miejsc stojących. To tutaj rzymscy cesarze oferowali ludowi igrzyska, a nawet inscenizacje bitew morskich.

Polecany artykuł: Góry Świętokrzyskie – 6 ciekawych miejsc

Kolejną budowlą, którą można zobaczyć w Parku Miniatur jest Fontanna di Trevi. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej imponujących włoskich budowli wodnych. Główną postacią fontanny jest Neptun stojący na rydwanie ciągniętym przez dwa hippokampy oraz trytony symbolizujące Kastora i Polluksa. Według legendy fontanna zawdzięcza swoją nazwę Trevii, dziewicy, która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu, który dostarczał wodę do tej fontanny.

W Parku Miniatur nie mogło zabraknąć również słynnego weneckiego Mostu Rialto, Krzywej Wieży w Pizie i Katedry w Mediolanie.

Most Rialto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Wenecji. Budowla opiera się na jednym łuku wznoszącym się 7,5 metra nad lustrem wody. Jego długość to 48 metrów, a szerokość – 22 metry. Ze szczytu mostu roztacza się wspaniały widok na Canale Grande.

Krzywa Wieża w Pizie należy do najbardziej znanych budowli na świecie. Wieża jest dzwonnicą katedralną i należy do kompleksu zabudowań na Campo dei Miracoli. Tuż po rozpoczęciu budowy wieża zaczęła odchylać się od pionu, ponieważ została usytuowana na podmokłym, gliniastym gruncie. Konstruktorzy próbowali ratować sytuację, jednak Krzywa Wieża na zawsze pozostała już krzywa. Rocznie budowlę odwiedza około 10 milionów turystów z całego świata.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pizie, wraz z Krzywą Wieżą i Baptysterium San Giovanni, należy do najlepszych przykładów włoskiej architektury gotyckiej i romańskiej. Katedra zbudowana została na planie krzyża łacińskiego, a jej wnętrze zostało podzielone na pięć naw. Katedra jest otoczona ozdobnymi arkadami. Ich zwieńczeniem jest frontowa galeria arkadowa zdobiąca nawę główną. Inspiracją budowy Baptysterium San Giovanni była Kopuła na Skale w Jerozolimie, którą można zobaczyć na późniejszym etapie spaceru po Alei Miniatur.

Ostatnią włoską budowlą w Alei Miniatur jest Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. Zaliczana jest do największych kościołów na świecie. W Europie większe od niej są tylko Bazylika św. Piotra w Watykanie i Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli. Katedra nazywana jest czasami “jeżem” z powodu spiczastej fasady. Świątynia zachwyca turystów prostym i majestatycznym wnętrzem z witrażami przedstawiającymi sceny biblijne.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie

Australia

Najsłynniejszą budowlą na kontynencie australijskim jest Opera w Sydney. Już na etapie projektowania założono, że gmach powinien przypominać pełnomorskie jachty wpływające do zatoki. Warto zwrócić uwagę na dach złożony z cienkich, przenikających się żelbetowych łupin, wyglądających jak wydęte na wietrze żagle. Opera w Sydney została oficjalnie otwarta przez królową Elżbietę 20 października 1973 roku. Budowla jest nie tylko symbolem Sydney, ale też całej Australii i współczesnej architektury.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Opera w Sydney
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Opera w Sydney

Ameryka Północna

Po bardzo krótkim pobycie w Australii udajemy się do parku rozrywki Magic Kingdom w Orlando na Florydzie. Można tu obejrzeć znany z filmów Walta Disney’a Zaczarowany Zamek Kopciuszka (Cinderella Castle). Budowla nawiązuje wyglądem do bawarskiego zamku Neuschwanstein. W oryginalnym Zamku Kopciuszka na ścianach można obejrzeć przepiękne barwne mozaiki, z których niektóre przedstawiają bajkę o Kopciuszku. Można również spędzić noc w zamkowych apartamentach tego pałacu.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Zaczarowany Zamek Kopciuszka
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Zaczarowany Zamek Kopciuszka

Francja

Na kontynent amerykański wrócimy na późniejszym etapie wędrówki Aleją Miniatur, a teraz udajemy się do Francji.

Symbolem Francji, a w szczególności Paryża jest Wieża Eiffla, którą odwiedza ponad 200 milionów turystów rocznie. Konstruktorem wieży jest francuski inżynier Aleksander Gustaw Eiffel. Ponad 300-metrowa wieża wybudowana została w 1889 roku na 100-lecie rewolucji francuskiej. Do jej budowy zużyto ponad 7 tysięcy ton stali. Wieża Eiffla znajduje się w centrum Paryża na Polu Marsowym.

Drugim, niemniej znanym obiektem Paryża jest Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) wzniesiony z inicjatywy Napoleona. Łuk Triumfalny jest wzorowany na Łuku Konstantyna w Rzymie, ale jest dwukrotnie wyższy. Stoi na Placu Charles’a de Gaulle’a i stanowi zakończenie perspektywy Pól Elizejskich.

Będąc w Paryżu nie można pominąć Katedry Notre-Dame. Budowa Katedry trwała ponad 180 lat. Uwagę zwracają dwie identyczne wieże oraz przepiękna rozeta umieszczona nad środkowym portalem. Pod rozetą ciągnie się tzw. galeria królewska, element charakterystyczny dla gotyckich katedr francuskich. Wewnątrz Katedry znajdują się liczne witraże, a w skarbcu katedry przechowywane są m.in. relikwie korony cierniowej.

W 2019 roku w świątyni wybuchł pożar, który spowodował ogromne zniszczenia. W wyniku pożaru zawalił się dach katedry, część sklepień oraz iglica.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Katedry Notre-Dame w Paryżu
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Katedra Notre-Dame w Paryżu

Niemcy

W mgnieniu oka przenosimy się do Niemiec, aby zobaczyć Bramę Brandenburską. Jest ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Berlina. Brama Brandenburska powstała po śmierci króla Fryderyka II, aby upamiętnić jego dokonania na tronie Prus, dzięki którym stały się one jednym z najpotężniejszych państw w całej Europie. W okresie późniejszym brama została wzbogacona kwadrygą, którą powoziła Wiktoria, bogini zwycięstwa. Brama Brandenburska była kiedyś częścią Muru Berlińskiego, a po jego zburzeniu w 1990 roku stała się symbolem pokoju i wolności.

Z Berlina szybko przenosimy się do Bawarii, gdzie stoi pałac z bajkowej krainy – Zamek Neuschwanstein. Wybudował go Ludwik II, który już w wieku 18 lat objął tron króla Bawarii. Nie interesowała go jednak ani polityka, ani bitwy. Po przegranej wojnie z Prusami Zamek Neuschwanstein miał mu zrekompensować utratę suwerenności i stać się jego prywatnym królestwem. Zamek wznosi się na wysokiej stromej skale na południu Niemiec, nieopodal granicy z Austrią. Jest on pierwowzorem Zaczarowanego Zamku Kopciuszka, który można było zabaczyć na wcześniejszym etapie spaceru Aleją Miniatur. Neuschwanstein jest najbardziej rozpoznawalnym zamkiem na świecie.

Teraz błyskawicznie przemieszczamy się do Kolonii. Znajduje się tu najwyższa katolicka świątynia na świecie – Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. Strzeliste wieże Katedry wznoszą się na wysokość 157 metrów. Budowa Katedry trwała ponad 600 lat. Przez 10 lat po zakończeniu budowy świątynia cieszyła się mianem najwyższej budowli świata. Na wieżach Katedry wisi dwanaście dzwonów, w tym największy bijący dzwon w Europie – Dzwon Świętego Piotra. Powierzchnia świątyni wynosi 7.000 m2.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Katedra w Kolonii
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Katedra w Kolonii

Wielka Brytania

Wizyta w Londynie bez Big Bena? To niemożliwe. Big Ben to w zasadzie nie tyle sama wieża, co znajdujący się w niej dzwon nazwany imieniem sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót. Budowa wieży zakończyła się w 1859 roku, a odlany w Whitechapel dzwon był już drugim z kolei, ponieważ na pierwszym pojawiło się pęknięcie i nie udało się go umieścić na 96 metrowej wieży. Obecny dzwon waży 14 ton. Big Ben uważany jest za symbol Wielkiej Brytanii.

W londyńskiej dzielnicy Lambeth naprzeciwko Pałacu Westminsterskiego znajduje się London Eye (Millennium Wheel), 135-metrowej wysokości atrakcja turystyczna. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 31.12.1999 roku z okazji 1000. rocznicy powstania Londynu. Samo zamontowane poziomo koło waży ponad 1000 ton. Jeden pełny obrót koła zajmuje około 30 minut. Kapsuły mieszczą po 25 osób i jest ich 32, czyli tyle ile dzielnic w Londynie. Rocznie London Eye odwiedzany jest przez ponad 3 miliony turystów. Podobne konstrukcje powstały m.in. w Las Vegas i Gdańsku.

Stany Zjednoczone

W trakcie podróży dookoła świata w miniaturze ponownie wyruszamy do Ameryki Północnej. Już z daleka widać słynne wieże World Trade Center, stojące w nowojorskiej dzielnicy Lower Manhattan. Otwarcie dwóch bliźniaczych wież, które stały się siedzibą Światowego Centrum Handlu nastąpiło 4 kwietnia 1973 roku. Przez dwa lata od ukończenia były najwyższymi budynkami na świecie. Północna wieża mierzyła 417 metrów, a południowa – 415 metrów. Każda z wież liczyła 110 pięter. 11 września 2001 roku wieże zostały zniszczone w wyniku zamachu terrorystycznego, o którego przygotowanie podejrzewa się Al-Kaidę.

Statua Wolności (Statue of Liberty) to posąg na Wyspie Wolności w Nowym Jorku u ujścia rzeki Hudson. Jest symbolem wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ten monumentalny obiekt został wzniesiony w latach 1884-1886. Miał być darem rządu francuskiego dla USA z okazji stulecia uchwalenia Deklaracji Niepodległości. W 1924 roku Statua Wolności została uznana za narodowy pomnik USA, a w 1984 – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z Nowego Jorku udajemy się do Park National w Waszyngtonie gdzie można zobaczyć Pomnik Waszyngtona (Washington Monument), obelisk nazywany czasem wielkim ołówkiem. Monument jest wykonany z marmuru, piaskowca i granitu. Jest on najwyższym pomnikiem kamiennym na świecie, a w momencie ukończenia był najwyższą budowlą na świecie, aż do wybudowania Wieży Eiffla w Paryżu. Pomnik ma 169,2 metra wysokości i waży ponad 90 tysięcy ton. Na szczycie monumentu funkcjonuje platforma widokowa, z której rozciąga się widok na kilkadziesiąt kilometrów.

W Waszyngtonie ma swoją siedzibę Prezydent USA. Oficjalną rezydencją prezydencką jest Biały Dom (White House). Uroczyste oddanie budynku do użytku nastąpiło w roku 1800, a pierwszym jego lokatorem był prezydent John Adams.

Prezydenci Stanów Zjednoczonych są bohaterami gigantycznego monumentu wykutego w Górze Rushmore leżącej w Dakocie Południowej. Mount Rushmore National Memorial to 18-metrowy monument przedstawiający prezydentów: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta oraz Abrahama Lincolna. Ich oblicza są symbolem pierwszych 150 lat historii Stanów Zjednoczonych.

Dubaj

Nowy Jork dzieli od Dubaju 11 tysięcy kilometrów. W Parku „Sabat Krajno” odległość ta wynosi jednak tylko kilkanaście kilometrów. Zatem możemy zobaczyć dwa najbardziej znane symbole Dubaju.

Pierwszy z nich – Palma Jumeirah, jest sztuczną wyspą, która miała uczynić Dubaj światowej klasy atrakcją turystyczną. Sama palma, którą tutaj oglądamy w skali 1:200, była prawdziwym cudem inżynierii. Do jej budowy użyto 94 miliony metrów sześciennych piasku wydobytego z dna Zatoki Perskiej oraz ponad 7 milionów ton skał. Z tego budulca powstała wyspa o powierzchni nieco ponad 5 km2 składająca się z pnia, korony i 16 liści. Każdy liść palmy ma dostęp do morza z piękną piaszczystą plażą.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Palma Jumeirah w Dubaju
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Palma Jumeirah w Dubaju

Drugim symbolem Dubaju jest luksusowy 7-gwiazdkowy Hotel Burj al-Arab. Budynek hotelu powstał na sztucznej wyspie położonej 280 metrów od plaży nad Zatoką Perską. Kształtem przypomina żagiel. Hotel ma 321 metrów wysokości, co czyni go najwyższym hotelem świata. Budowa Burj al-Arab została ukończona w roku 1999. W hotelu znajdują się 202 apartamenty, kilkanaście restauracji, platforma widokowa, dwie wielkopowierzchniowe pływalnie, dwa głębokie baseny do nurkowania, pokoje z hydroterapią i masażami, solarium, sauna i jacuzzi, studio fitness, muzeum, biblioteka, lądowisko dla śmigłowców, a nawet kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową.

Indie

Indyjskie mauzoleum Taj Mahal (nazywane czasem świątynią miłości) wzniesione zostało na pamiątkę przedwcześnie zmarłej Mumtaz Mahal. Obiekt znajduje się w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Według legendy Mumtaz Mahal przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek. Zrozpaczony małżonek spełnił wszystkie jej prośby. Budowa Taj Mahal trwała 22 lata a pracowało przy niej ponad 20 tysięcy robotników.

W New Delhi znajduje się Świątynia Lotosu, świątynia dla każdego bez względu na wyznawaną religię. Nie ma tu symboli żadnej z religii jak również nie odprawia się tu żadnych nabożeństw. W całkowitej ciszy można medytować i osiągnąć wewnętrzny spokój. Budowla ma 40 metrów wysokości, a jej kształt inspirowany jest półotwartym kwiatem lotosu, symbolizującym pokój, czystość, miłość i nieśmiertelność. Ta jedna z najbardziej złożonych budowli na świecie wykonana jest z marmuru, cementu, dolomitu i piasku. Może pomieścić prawie 2.500 osób.

Izrael

Ściana Płaczu jest częścią Świątyni Jerozolimskiej. Jej nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Zgodnie z tradycją między kamienie ściany wkładane są karteczki z prośbami do Boga. Ściana Płaczu była celem pielgrzymek i miejscem modlitwy Żydów od wielu wieków. Jest ona częścią muru będącego zachodnią ścianą kompleksu Wzgórza Świątynnego.

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie jest świątynią chrześcijańską położoną w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Na przestrzeni wieków sanktuarium było wielokrotnie przebudowywane oraz nękane przez pożary, trzęsienia ziemi i grabieże. Mimo że zewnętrzny wygląd Grobu został znacznie odmieniony, a skała Golgoty w dużym stopniu zniszczona, nadal należą one do najcenniejszych relikwii chrześcijańskich. Sanktuarium przyciąga ogromne liczby pielgrzymów z całego świata.

Chiny

Symbolem Chin jest Wielki Mur Chiński. Ma długość 2.400 kilometrów i jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Pierwsze fragmenty muru powstały w VI wieku p.n.e. Kolejni Cesarze Chin dobudowywali dalsze odcinku muru. Wielki Mur Chiński ma wysokość 5-10 metrów i szerokość 5-8 metrów. Co 100-200 metrów wznoszono wieżę obserwacyjną, których na całej długości muru jest około 20 tysięcy. Wielki Mur Chiński stanowi największą atrakcję turystyczną Chin. W 1987 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku Wielki Mur Chiński ogłoszono jednym z siedmiu cudów świata.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Wielki Mur Chiński
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Wielki Mur Chiński

Japonia

Tuż nieopodal możemy zobaczyć dwie miniatury rodem z Japonii. Pierwszą z nich jest Zamek Himeji wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest on jedną z najstarszych budowli Japonii, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Choć zamek wygląda na murowany jest on efektem mistrzowskiej pracy japońskich cieśli. Zamek przetrwał zarówno trzęsienia ziemi, okresy walk, a nawet burzliwe czasy II wojny światowej, a dzięki swojej konstrukcji zachował swój oryginalny kształt przez blisko 400 lat.

Druga miniatura przedstawia Wulkan Fuji, czynny stratowulkan na wyspie Honsiu. Wysokość wulkanu wynosi 3.776 m n.p.m. a średnica krateru – 500 metrów. Wulkan położony jest w miejscu, gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne: amurska, ochocka i filipińska. Choć od ponad 300 lat nie wybuchł, to nigdy nie wiadomo kiedy znów da o sobie znać. Fuji obecnie stanowi jedną z największych japońskich atrakcji turystycznych, a w okresie zimowym działają tam również wyciągi i stoki narciarskie. Na szczyt prowadzą liczne szlaki turystyczne. Fuji to święta góra dla wyznawców shinto.

Grecja

W starożytności Ateńskie wzgórze Akropol było ośrodkiem kultu religijnego. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały jednak zniszczone podczas wojen perskich. Na ruinach poprzednich świątyń powstał kompleks nowych świątyń, a wśród nich Partenon, którego nazwa oznacza „pokój dziewic”. Zarówno dziś, jak i w starożytności to doryckie arcydzieło zbudowane w zgodzie z zasadami złotego podziału, przyciągało rzesze zwiedzających z całego świata. Dzięki doskonałemu projektowi i mistrzowskiemu wykonaniu Partenon przetrwał niemal 2500 lat.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Partenon na Akropolu w Grecji
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Partenon na Akropolu w Grecji

Brazylia

Znakiem rozpoznawczym Brazylii jest 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Został on wzniesiony na szczycie góry Corcovado. Olbrzymia statua Chrystusa obejmuje rozpostartymi ramionami miasto oraz wita przybywających turystów. Odsłonięcie pomnika miało miejsce w 1931 roku.

W Alei Miniatur możemy również zobaczyć brazylijską Katedrę Matki Bożej z Aparecidy. Architekt nadal katedrze kształt kojarzony z koroną cierniową Chrystusa. Niektórzy w bryle budowli dopatrują się wyciągniętych ku niebu rąk. Katedrę na planie okręgu wybudowano ze zbrojonego betonu i szkła. Z podstawy świątyni wyrasta 16 potężnych przypór łączących się pośrodku sklepienia i tworzących krąg przypominający koronę, w środku której umieszczono wysoki krzyż. Przestrzeń pomiędzy przyporami jest wypełniona niebiesko-białymi witrażami.

Egipt

Dotarliśmy do Egiptu, którego jednym z symboli jest Piramida Cheopsa w Gizie zwana również Wielką Piramidą. Piramida jest miejscem pochówku faraona Cheopsa (Chufu). Budowla jest zorientowana zgodnie z kierunkami świata. Jej boki są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Wielkie bloki kamienne, o wadze około 2,5 tony każdy, ustawiono z niebywałą precyzją. Piramida Cheopsa jest najcięższą budowlą stworzoną przez człowieka – waży ponad 6 milionów ton.

Piramidy strzeże Sfinks, mityczne stworzenie z ciałem lwa i głową człowieka. Według jednej z teorii Sfinks był szakalem. Anubis, bóg z głową szakala, w egipskiej religii jest strażnikiem umarłych. Najczęściej sfinksy opisywano jako strażników świątyń, które miały strzec także grobów królewskich. Największym i najsłynniejszym przedstawieniem tego mitycznego stworzenia jest Wielki Sfinks z Gizy wykuty z bloku skalnego o długości 73 metrów i wysokości 20 metrów.

Kolejną egipską miniaturą jest Wielka Świątynia w Abu Simbel, której wejścia strzegą cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Podpierające fasadę kolosy świadczą o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, mniejsze, przedstawiające matkę Ramzesa, żonę Nefertari oraz jego synów i córki. Świątynia ta poświęcona była bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu sztuki i rzemiosł Ptahowi.

Meksyk

Aleja Miniatur ma swój koniec w Meksyku, z którym kojarzy się Piramida Kukulkana, piramida schodkowa położona w centrum starożytnego miasta Chichén Itzá w Meksyku. Budowla składa się z dziewięciu platform i świątyni znajdującej się na szczycie. Łącznie mierzy 30 metrów wysokości oraz 55 metrów długości u podstawy. Majowie, którzy wznosili piramidę posiadali szeroką wiedzę z zakresu matematyki, geometrii i astronomii. Jednym z najciekawszych dowodów tej wiedzy jest zjawisko, które można zaobserwować podczas wiosennej i jesiennej równonocy. W tym czasie narożnik piramidy rzuca wężowaty cień na północną ścianę budowli. Każdy z czterech schodów prowadzących na szczyt ma dokładnie 91 stopni co daje wynik 364 plus szczyt platformy, czyli łącznie 365, tyle ile jest dni w kalendarzu słonecznym.

Jedną z ostatnich miniatur na trasie spaceru jest Piramida Słońca w Teotihuacán.

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno" — Piramida Kukulkana
Park Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno” — Piramida Kukulkana

I tak oto dotarliśmy na sam szczyt trasy, gdzie w cieniu Wulkanu Etna można posilić się i odpocząć podziwiając z góry widoki na wszystkie budowle, jakie ustawiono w Alei Miniatur.

Oprócz wymienionych wyżej miniatur w Parku “Sabat Krajno” znajdują się również:

 • Wielki Budda z Leshan
 • Wodospad Niagara
 • Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie
 • Torii Chramu Itsukushima
 • Źródła Grand Prismatic Spring w Parku Narodowym Yellowstone
 • Dom Marii Panny w Efezie
 • Uchisar w Kapadocji
 • Pole Pasterzy – Sanktuarium Excelsis Deo w Palestynie
 • Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem
 • Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny na Górze Syjon w Jerozolimie
 • Bazylika Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor
 • Kościół Błogosławieństw w Kafarnaum
 • Kościół Wszystkich Narodów (Bazylika Agonii) na Górze Oliwnej w Jerozolimie
 • Kopuła na Skale w Jerozolimie
 • Kolos Rodyjski

Aby spokojnie obejrzeć wszystkie obiekty w Alei Miniatur należy zarezerwować sobie 2-3 godziny. Po specyficznej podróży dookoła świata można po zejściu na dół skorzystać z innych atrakcji, których wykaz i cenniki znajdziesz na stronie internetowej Parku Rozrywki i Miniatur “Sabat Krajno”.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *