Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Tajemnicza Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Egipt to kraj bogactwa kulturowego i historycznego. Jest pełen fascynujących zabytków. Jednym z nich jest Świątynia Bogini Hathor w Denderze. Ta mistyczna świątynia, położona na zachodnim brzegu rzeki Nil stanowi nie tylko znaczący element dziedzictwa egipskiego, ale także zapewnia wgląd w starożytną religijność i architekturę.

Podążamy z Abydos na południe wzdłuż Nilu. Rzeka skręca tu na wschód zataczając na przestrzeni 200 kilometrów potężne zakole. Naszym kolejnym celem jest położona nieopodal miasta Qena majestatyczna Świątynia Bogini Hathor w Denderze. W tutejszej świątyni przez tysiące lat czczona była bogini-krowa Hathor. Uważano, że to ona wykarmiła swoim mlekiem młodego Horusa.

Historia Świątyni Hathor w Denderze

Pierwsze świątynie na tym terenie powstały już w okresie Starego Państwa. Ta, którą dziś możemy podziwiać pochodzi z czasów Ptolemeuszy, a dokładnie z lat 125 p.n.e – 60 n.e. Jest więc stosunkowo nowa, ale jednocześnie jest jednym z najstarszych kompleksów sakralnych w Egipcie. Wybudowano ją na miejscu starszej budowli, która pochodziła najprawdopodobniej z czasów Cheopsa z IV dynastii.

Polecany artykuł: Co zobaczyć w Egipcie – Abydos, czyli święte miasto Ozyrysa

Hathor była boginią miłości, piękna, muzyki i tańca oraz patronką kobiet, płodności i macierzyństwa. Była również utożsamiana z grecką boginią Afrodytą. Uważano ją także za patronkę sztuk, a jej imię tłumaczone jest jako “Oko Horusa”. Świątynia Hathor w Denderze była jednym z głównych miejsc kultu tej bogini, gdzie wierni modlili się i składali ofiary, wierząc w jej łaskę i opiekę.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze
Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Świątynia Bogini Hathor w Denderze nie tylko służyła celom religijnym, ale również miała wpływ na sztukę i kulturę tamtego okresu. Jej architektura i zdobienia znalazły odzwierciedlenie w różnych formach sztuki, takich jak malowidła, rzeźby, a nawet w biżuterii.

Warto wiedzieć

Kraj:

Egipt

Stolica:

Kair

Waluta:

funt egipski (EGP)

Język urzędowy:

arabski

Liczba ludności:

106.437.000

Powierzchnia:

1.001.450 km2

Religia dominująca:

islam

Strefa czasowa:

UTC+2

Zwiedzanie Świątyni Bogini Hathor w Denderze

Świątynia Bogini Hathor w Denderze wyróżnia się swoją imponującą architekturą i dbałością o detale. Składa się z kolejno po sobie następujących pylonów i dziedzińców. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem jest dach świątyni, zdobiony reliefami znanymi jako “Dach Hathor”. Przedstawiają one symboliczne motywy związane z boginią, takie jak słup słońca i skrzydła ptaka.

Wnętrza świątyni skrywają kaplice, sale kultowe oraz komory sakralne. Każda z nich poświęcona jest innemu aspektowi kultu Hathor. Na szczególną uwagę zasługują również freski przedstawiające sceny z życia codziennego, rytuały religijne oraz wizerunki samej bogini.

Godziny zwiedzania:

codziennie 07:00 – 17:00

Bilety wstępu:

120 EGP (ok. 16 zł)

Przed wejściem na plac po prawej stronie znajduje się koptyjski kościół z V wieku, którego niewielkie wnętrze kryje aż 20 kolumn. Warto przy tym zauważyć, że budulca dostarczyły pobliskie ruiny.

Wejście do Świątyni Hathor w Denderze
Wejście do Świątyni Hathor w Denderze

Sam plac otoczony jest zniszczonym murem z pozostałościami bramy. Przechodząc przez nią zbliżamy do wejścia. Do połowy wysokości frontu wznosi się ściana pokryta reliefami wyobrażającymi rzymskich cesarzy Klaudiusza i Tyberiusza, którzy składają ofiary bogom. Powyżej wznosi się sześć masywnych kolumn z kapitelami w kształcie głowy bogini Hathor, na których spoczywa belkowanie i dach świątyni.

Tuż za wejściem rozciąga się sala hypostylowa. Środkiem biegnie szeroki korytarz. Na lewo i prawo stoi po dziewięć kolumn z podobnymi co poprzednio kapitelami. Ich trzony zdobione są reliefami. Warto przyjrzeć się dekoracjom stropu. To jeden z nielicznych zachowanych stropów świątynnych. Ozdobiony jest wyobrażeniami astronomicznymi, rzymskimi znakami zodiaku oraz wizerunkami egipskiej bogini Nut. W dużej części zachowały się ich oryginalne kolorowe polichromie. Natomiast ściany znów ozdobiono przedstawieniami rzymskich cesarzy składających ofiary Hathor.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze
Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Kolejne pomieszczenie jest znacznie mniejsze i jest nazywane Salą Pojawień. Strop podtrzymuje sześć kolumn, a po prawej i po lewej stronie od wejścia dostrzegamy po trzy mniejsze kaplice, gdzie dawniej stały posągi bóstw. Ściany pokryte są różnorodnymi reliefami wyobrażającymi procesje i składanie ofiar.

Następne pomieszczenie to Sala Ofiar, gdzie dzień po dniu kapłani modlili się i składali ofiary bogini. Po bokach znajdują się schody, które wiodą na Dach Hathor.

Polecany artykuł: Pogoda w Egipcie – kiedy najlepiej jechać na wakacje

Kilka metrów dalej wchodzimy do Sanktuarium, w którym stał posąg Hathor. Po obu stronach drzwi wejściowych ukazany został faraon ofiarujący bogini miedziane lustra, jeden z jej świętych atrybutów. To najświętsze miejsce świątyni obiega korytarz, po którego zewnętrznej stronie znajduje się wieniec 11 kaplic poświęconych bóstwom. Zarówno korytarz jak i kaplice są bogato zdobione reliefami.

Odkrycia archeologiczne

Świątynia Bogini Hathor w Denderze przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoją historyczną i religijną wartość, ale także ze względu na liczne odkrycia archeologiczne, jakich dokonano w jej wnętrzu. Dzięki pracom wykopaliskowym odkryto nie tylko dobrze zachowane inskrypcje, ale także rzeźby i artefakty, które dostarczają cennych informacji na temat życia i wierzeń starożytnych Egipcjan.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Obecnie Świątynia Hathor w Denderze przyciąga turystów z całego świata. Jej ogromne historyczne i kulturowe znaczenie sprawiło, że została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta w tym miejscu stanowi niezapomniane doświadczenie, pozwalając turystom na podróż w czasie i zanurzenie się w tajemniczej atmosferze starożytnego Egiptu.

Świątynia bogini Hathor w Denderze to nie tylko majestatyczna budowla, ale także świadectwo głębokiej wiary i kultury starożytnego Egiptu. Jej architektura, historia i znaczenie religijne sprawiają, że stanowi ona obowiązkowy punkt zwiedzania Egiptu, szczególnie dla miłośników historii, archeologii oraz kultury starożytnego świata.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze – wycieczki zorganizowane

Najwygodniejszą opcją dotarcia do Dendery i zwiedzenia kompleksu świątynnego jest skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki z Luksoru. Można tu również dotrzeć korzystając z rejsu po Nilu. Lokalne wycieczki organizowane są także z Kairu oraz z Hurghady.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 372
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *