Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Tajemnicza Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Egipt to kraj bogactwa kulturowego i historycznego. Jest pełen fascynujących zabytków. Jednym z nich jest Świątynia Bogini Hathor w Denderze. Ta mistyczna świątynia, położona na zachodnim brzegu rzeki Nil stanowi nie tylko znaczący element dziedzictwa egipskiego, ale także zapewnia wgląd w starożytną religijność i architekturę.

Podążamy z Abydos na południe wzdłuż Nilu. Rzeka skręca tu na wschód zataczając na przestrzeni 200 kilometrów potężne zakole. Naszym kolejnym celem jest położona nieopodal miasta Qena majestatyczna Świątynia Bogini Hathor w Denderze. W tutejszej świątyni przez tysiące lat czczona była bogini-krowa Hathor. Uważano, że to ona wykarmiła swoim mlekiem młodego Horusa.

Historia Świątyni Hathor w Denderze

Pierwsze świątynie na tym terenie powstały już w okresie Starego Państwa. Ta, którą dziś możemy podziwiać pochodzi z czasów Ptolemeuszy, a dokładnie z lat 125 p.n.e – 60 n.e. Jest więc stosunkowo nowa, ale jednocześnie jest jednym z najstarszych kompleksów sakralnych w Egipcie. Wybudowano ją na miejscu starszej budowli, która pochodziła najprawdopodobniej z czasów Cheopsa z IV dynastii.

Polecany artykuł: Co zobaczyć w Egipcie – Abydos, czyli święte miasto Ozyrysa

Hathor była boginią miłości, piękna, muzyki i tańca oraz patronką kobiet, płodności i macierzyństwa. Była również utożsamiana z grecką boginią Afrodytą. Uważano ją także za patronkę sztuk, a jej imię tłumaczone jest jako “Oko Horusa”. Świątynia Hathor w Denderze była jednym z głównych miejsc kultu tej bogini, gdzie wierni modlili się i składali ofiary, wierząc w jej łaskę i opiekę.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze
Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Świątynia Bogini Hathor w Denderze nie tylko służyła celom religijnym, ale również miała wpływ na sztukę i kulturę tamtego okresu. Jej architektura i zdobienia znalazły odzwierciedlenie w różnych formach sztuki, takich jak malowidła, rzeźby, a nawet w biżuterii.

Warto wiedzieć

Kraj:

Egipt

Stolica:

Kair

Waluta:

funt egipski (EGP)

Język urzędowy:

arabski

Liczba ludności:

106.437.000

Powierzchnia:

1.001.450 km2

Religia dominująca:

islam

Strefa czasowa:

UTC+2

Zwiedzanie Świątyni Bogini Hathor w Denderze

Świątynia Bogini Hathor w Denderze wyróżnia się swoją imponującą architekturą i dbałością o detale. Składa się z kolejno po sobie następujących pylonów i dziedzińców. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem jest dach świątyni, zdobiony reliefami znanymi jako “Dach Hathor”. Przedstawiają one symboliczne motywy związane z boginią, takie jak słup słońca i skrzydła ptaka.

Wnętrza świątyni skrywają kaplice, sale kultowe oraz komory sakralne. Każda z nich poświęcona jest innemu aspektowi kultu Hathor. Na szczególną uwagę zasługują również freski przedstawiające sceny z życia codziennego, rytuały religijne oraz wizerunki samej bogini.

Godziny zwiedzania:

codziennie 07:00 – 17:00

Bilety wstępu:

120 EGP (ok. 16 zł)

Przed wejściem na plac po prawej stronie znajduje się koptyjski kościół z V wieku, którego niewielkie wnętrze kryje aż 20 kolumn. Warto przy tym zauważyć, że budulca dostarczyły pobliskie ruiny.

Wejście do Świątyni Hathor w Denderze
Wejście do Świątyni Hathor w Denderze

Sam plac otoczony jest zniszczonym murem z pozostałościami bramy. Przechodząc przez nią zbliżamy do wejścia. Do połowy wysokości frontu wznosi się ściana pokryta reliefami wyobrażającymi rzymskich cesarzy Klaudiusza i Tyberiusza, którzy składają ofiary bogom. Powyżej wznosi się sześć masywnych kolumn z kapitelami w kształcie głowy bogini Hathor, na których spoczywa belkowanie i dach świątyni.

Tuż za wejściem rozciąga się sala hypostylowa. Środkiem biegnie szeroki korytarz. Na lewo i prawo stoi po dziewięć kolumn z podobnymi co poprzednio kapitelami. Ich trzony zdobione są reliefami. Warto przyjrzeć się dekoracjom stropu. To jeden z nielicznych zachowanych stropów świątynnych. Ozdobiony jest wyobrażeniami astronomicznymi, rzymskimi znakami zodiaku oraz wizerunkami egipskiej bogini Nut. W dużej części zachowały się ich oryginalne kolorowe polichromie. Natomiast ściany znów ozdobiono przedstawieniami rzymskich cesarzy składających ofiary Hathor.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze
Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Kolejne pomieszczenie jest znacznie mniejsze i jest nazywane Salą Pojawień. Strop podtrzymuje sześć kolumn, a po prawej i po lewej stronie od wejścia dostrzegamy po trzy mniejsze kaplice, gdzie dawniej stały posągi bóstw. Ściany pokryte są różnorodnymi reliefami wyobrażającymi procesje i składanie ofiar.

Następne pomieszczenie to Sala Ofiar, gdzie dzień po dniu kapłani modlili się i składali ofiary bogini. Po bokach znajdują się schody, które wiodą na Dach Hathor.

Polecany artykuł: Pogoda w Egipcie – kiedy najlepiej jechać na wakacje

Kilka metrów dalej wchodzimy do Sanktuarium, w którym stał posąg Hathor. Po obu stronach drzwi wejściowych ukazany został faraon ofiarujący bogini miedziane lustra, jeden z jej świętych atrybutów. To najświętsze miejsce świątyni obiega korytarz, po którego zewnętrznej stronie znajduje się wieniec 11 kaplic poświęconych bóstwom. Zarówno korytarz jak i kaplice są bogato zdobione reliefami.

Odkrycia archeologiczne

Świątynia Bogini Hathor w Denderze przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoją historyczną i religijną wartość, ale także ze względu na liczne odkrycia archeologiczne, jakich dokonano w jej wnętrzu. Dzięki pracom wykopaliskowym odkryto nie tylko dobrze zachowane inskrypcje, ale także rzeźby i artefakty, które dostarczają cennych informacji na temat życia i wierzeń starożytnych Egipcjan.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze

Obecnie Świątynia Hathor w Denderze przyciąga turystów z całego świata. Jej ogromne historyczne i kulturowe znaczenie sprawiło, że została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta w tym miejscu stanowi niezapomniane doświadczenie, pozwalając turystom na podróż w czasie i zanurzenie się w tajemniczej atmosferze starożytnego Egiptu.

Świątynia bogini Hathor w Denderze to nie tylko majestatyczna budowla, ale także świadectwo głębokiej wiary i kultury starożytnego Egiptu. Jej architektura, historia i znaczenie religijne sprawiają, że stanowi ona obowiązkowy punkt zwiedzania Egiptu, szczególnie dla miłośników historii, archeologii oraz kultury starożytnego świata.

Świątynia Bogini Hathor w Denderze – wycieczki zorganizowane

Najwygodniejszą opcją dotarcia do Dendery i zwiedzenia kompleksu świątynnego jest skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki z Luksoru. Można tu również dotrzeć korzystając z rejsu po Nilu. Lokalne wycieczki organizowane są także z Kairu oraz z Hurghady.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *