Wakacje Tanie loty Hotele Atrakcje Zwiedzanie Do góry

Przystanek Neum

Bośnia i Hercegowina posiada niewielki 21-kilometrowy odcinek linii brzegowej, który wcina się pomiędzy chorwacką Dalmację. Jedynym nadmorskim kurortem tego kraju jest Neum. Miasto to oddziela północną część kontynentalnej Chorwacji od części południowej.

Większość osób kojarzy Neum jako miejsce, gdzie jest tańsza niż w Chorwacji benzyna, z dużymi hotelami oraz z widokiem na Półwysep Klek. Choć samo Neum nie jest najpiękniejszym miastem adriatyckiego wybrzeża, to może stanowić dobrą i bardzo ekonomiczną bazę wypadową do Medjugorie, Mostaru, Dubrownika i Splitu.

Wpis ten jest nieco inny od poprzednich. Nie będzie w nim o zabytkach i innych atrakcjach, ale za to trochę informacji praktycznych.

Informacje ogólne o Neum

Neum będzie idealnym miejscem dla osób, których nie stać na wakacje w Chorwacji. Oczywiście tutejsze plaże nie są tak piękne, jak na Makarskiej Riwierze czy w okolicach Dubrownika, ale coś za coś. Można stąd bez trudu organizować wypady do Chorwacji. Miasto to oddalone jest 60 km od chorwackiego Dubrownika i 80 km od lotniska dubrownickiego. Od Mostaru dzieli go odległość około 70 km.

Miasto ma dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Posiada ponad 5.000 miejsc noclegowych dla turystów, z czego ponad 1.800 jest oferowanych przez hotele, motele i kwatery prywatne. Ceny są tutaj o około 10-30% niższe niż w Chorwacji.

Miasto zbudowane jest amfiteatralnie. Zabudowa jest bardzo ciasna. Ogromne hotele, a każdy z basenem, wille, apartamenty, pokoje gościnne. Zejście do morza jest strome i czasem odległe.

Neum
Amfiteatralna zabudowa Neum

Historia Neum

Początki miasta sięgają 1699 roku, kiedy to ustanowiono pokój karłowicki, a na jego mocy Republika Dubrownicka oddała kawałek wybrzeża adriatyckiego Turcji. Tym sposobem nie graniczyła z Republiką Wenecką i zapewniła sobie bezpieczeństwo przed najazdami Wenecjan. Miasto ma herb związany z rodziną Nikolić. Na przełomie XIII i XIV wieku władała ona w Hercegowinie. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o Neum. Władze miasta postanowiły uczcić tę rodzinę i w herbie umieszczono motyw jastrzębia. Ptak ten widniał w herbie rodziny Nikolić.

Plaże w Neum

Plaże są tu głównie żwirkowe. Trudno znaleźć piękne piaszczyste plaże, które ja osobiście preferuję. Większość plaż jest wyposażona w leżaki, za które należy uiścić niewielką opłatę.

Jeżeli nie zdecydujemy się na leżaki, plażowanie na samym kocu będzie niewygodne ze względu na uwierające kamyki. Koniecznie trzeba wziąć jakąś matę lub piankę. I koniecznie trzeba uważać na jeżowce, które nie należą tu do rzadkości.

Promenada

Szeroka na kilka metrów promenada zabudowana jest knajpami i sklepami. Miejscami jej szerokość wynosi niecałe 3 metry. Brak też zejść do wody, która jest tu dość głęboka. Jedynie można dostać się do łódek zacumowanych przy promenadzie. Dość jest mocno Neum reklamowane wśród polskich turystów, ale być nad morzem bez możliwości kąpieli to trochę przykre. Warto tu zajrzeć na wycieczkę. Oprócz spacerów po nadmorskiej promenadzie, można spacerować uliczkami miejskimi. Przy nich są liczne sklepy z pamiątkami, restauracje i kawiarnie.

W mieście jest też kościół katolicki p.w. św. Anny, jeszcze w budowie, ale niedzielne msze już się odbywają.

Komunikacja

Jako, że pobyt w Chorwacji i Bośni miałem zorganizowany przez biuro podróży nie korzystałem z innego transportu, ale nie omieszkałem rozeznać terenu w tym zakresie.

Nie wiem jakie są naprawdę możliwości wypożyczenia samochodu, bo nigdzie nie znalazłem wypożyczalni. Ceny za przejazd autobusem w porównaniu do polskich warunków nie są zbyt atrakcyjne, np. za bilet z Neum do Dubrownika (odległość 60 km) zapłacimy około 40 zł, a czas przejazdu wynosi około 1,5 godziny.

Hotele w Neum

Najpopularniejsze hotele, w których zatrzymują się Polacy to “Grand Hotel Neum” i “Sunce”.

Grand Hotel Neum
Grand Hotel Neum

Moje opinie o bazie hotelowej Neum są oparte na bazie pobytu w “Grand Hotelu”, w którym nocowałem dwukrotnie: raz zgodnie z programem wycieczki, a drugi raz z powodu pożarów w Chorwacji i konieczności zmiany miejsca noclegu w ostatniej chwili.

Grand Hotel Neum

“Grand Hotel” to największy i najbardziej luksusowy hotel w tej części wybrzeża. Obiekt pamięta czasy marszałka Tito, jednak po gruntownej renowacji i przebudowie na przełomie 2013 i 2014 roku hotel zyskał zupełnie nowe oblicze. Ze względu na wysoki standard i korzystną lokalizację można połączyć wypoczynek w komfortowych warunkach ze zwiedzaniem.

Neum
Pokój z widokiem na “morze”

Przed przyjazdem tutaj dziwiły mnie bardzo rozbieżne opinie na jego temat, jakie znalazłem w internecie. Mój pobyt przekonał mnie, że większość z tych opinii jest prawdziwa.

Neum
Zatoka Neumska

W hotelu wszystkie pokoje posiadają widok na “morze”, czyli tak naprawdę na Zatokę Neumską. Pierwsze wrażenie po zakwaterowaniu: komuna, komuna i jeszcze raz komuna. Miały być mrówki i jaszczurki a tu czysto i schludnie. Trafiłem na pokój na 4 piętrze, gdzie pokoje są nieco bliższe standardom europejskim. Niestety za drugim razem zostałem uszczęśliwiony pokojem w bocznym skrzydle hotelu gdzie już nie było tak uroczo, ale nawet tu nie spotkałem miejscowych robaczków. Na duży plus, że obsługa doskonale komunikuje się z turystami po angielsku, a nawet, co mnie zaskoczyło, całkiem dobrze po polsku.

Pokój w “Grand Hotel Neum”

Wyżywienie dość urozmaicone, ale nie powala. Totalnie natomiast wykończyły mnie windy. Nie dość, że jest ich kilka i nie każdą można dotrzeć na to samo piętro, to czas oczekiwania na pojawienie się kabiny może doprowadzić do szału.

Z hotelu można zejść wprost na promenadę. Samo zejście jest dość dziwne… Zjeżdża się windą na najniższy poziom i potem wędruje długim betonowym tunelem do ogromnych metalowych wrót lub jak kto woli drzwi. Dalej schodkami nad wodę. Tunel robi na początku wrażenie i jest mało przyjemny. Zbudowany był jako schron w czasie wojny na Bałkanach. Z hotelu można schodzić też schodami, ale to trochę uciążliwe.

Tunel prowadzący z hotelu na plażę

Tunel, początkowo budzący niezbyt ciekawe skojarzenia, okazał się być schludnym i chłodnym miejscem prowadzącym wprost na plażę. Można wypożyczyć leżaka czy parasola (cena 6KM) oraz rower wodny (cena 12KM/h).

Przeczytaj artykuł:

Grand Hotel Neum

Waluta

Na recepcji hotelu można wymienić euro na ichniejsze marki. Co prawda lokalne sklepy przyjmują zarówno marki, chorwackie kuny i kuny, ale nazwać przeliczniki lichwiarskimi to mało. Porównując ceny kilku artykułów pobliskim markecie łatwo policzyłem, że płacąc w euro będę w plecy prawie 50% w stosunku do kursu kantorowego.

Ceny w sklepach

W samym Neum znajduje się wiele niedrogich sklepów (strefa wolnocłowa). Poniżej podaję przykładowe ceny najczęściej kupowanych produktów spożywczych i nie tylko.

ProduktCena w KM
Bułka kajzerka 0,25
Kawa rozpuszczalna 11,00
Konserwa mięsna 1,85
Jogurt 1,00
Cytryny 1,35
Udka z kurczaka 3,50
Mięso wieprzowe12,00
Ryby10,00
Mleko1,00
Masło2,10
Ajvar3,20
Ogórki konserwowe3,15
Olej2,15
Napój gazowany 2 litry1,75
Sok 1 l0,90
Piwo1,25
Ser twardy8,00-10,00
Rakija30,00-40,00
Wino10,00-18,00
Czekolada4,50
Benzyna1,90
Obiad dla 2 osób plus piwo20,00-30,00

Dość dobrze wyposażone są dwa markety w Neum: Konzum oraz CD&Souvenir Shop. Sklepy te są bardzo podobne do polskich dyskontów.

Gdzie spać w Neum? Polecane noclegi

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Motel Jadranka
Ruđera Boškovića 50

Hotel Orka
Jazine bb

Apartments Jurković
Ruđera Boškovića 46

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto
Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *