co zjeść w bośni i hercegowinie

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – 3 odmiany ćevapi i nie tylko

Kiedy zapytać podróżujących po Bałkanach turystów o to co zjeść w Bośni i Hercegowinie, większość z nich bez wahania odpowie, że ćevapi. Rzeczywiście ćevapi jest najpopularniejszym w tym kraju daniem i prawdziwą dumą narodową Bośni i Hercegowiny. Oprócz ćevapi warto jednak spróbować innych równie smacznych potraw. Sprawdź co zjeść w Bośni i Hercegowinie.

Kuchnia bośniacka pozostaje pod silnymi wpływami zarówno kuchni tureckiej, śródziemnomorskiej, bliskowschodniej, jaki i środkowoeuropejskiej. W Bośni i Hercegowinie nie używa się zbyt wielu przypraw. Dania bośniackiej kuchni są lekkostrawne ponieważ głównie gotowane są w wodzie. Jeśli już pojawiają się sosy to są one przygotowywane z naturalnych składników.

Najczęstszymi składnikami potraw są pomidory, ziemniaki, cebula, czosnek, papryka, ogórki, marchew, grzyby, szpinak, cukinia, fasola, wołowina, baranina, śmietana i kajmak.

Z dań mięsnych najpopularniejszymi są ćevapi, pljeskavica i burek. Wśród dań warzywnych króluje buranija, czyli gulasz z zielonej fasolki. Łasuchom przypadną do gustu bośniackie desery: tufahija, baklava i kadaif.

Ćevapi

Pomimo wyraźnych tureckich korzeni, bośniackie ćevapi są wielką dumą narodową i ulubionym daniem w Bośni i Hercegowinie. Te małe, ręcznie formowane kiełbaski z mięsa mielonego są zwykle wytwarzane z mielonej wołowiny lub mieszanki wołowiny i innych gatunków mięs – wieprzowiny, cielęciny lub jagnięciny. Mięso doprawia się mieszanką różnych przypraw: czosnku, soli, czarnego pieprzu, a czasem czerwoną papryką.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Ćevapi
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Ćevapi

Uformowane z mięsa wałeczki odstawia się następnie na kilka godzin, a później grilluje na węglu drzewnym. Tradycyjnie jedna porcja tego dania składa się z dziesięciu kawałków ćevapi schowanych w miękkim, wilgotnym, lekko grillowanym płaskim chlebie zwanym lepinja lub somun, razem z różnymi dodatkami, takimi jak kajmak, ajvar oraz surowa cebula.

Sarajevski ćevapi

Ta unikalna odmiana ćevapi pochodzi ze stolicy Bośni i Hercegowiny – Sarajewa, stąd nazwa sarajevski ćevapi. Istnieje kilka szkół przyrządzania mięsa na sarajewskie ćevapi. Jedni robią je tylko z mielonej wołowiny, soli i pieprzu. Z kolei inni do wołowiny dodają baraniny. Osobiście bardziej smakuje mi ta druga wersja.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Sarajevski ćevapi
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Sarajevski ćevapi

Najczęściej jednak sarajevski ćevapi jest wytwarzany tylko z mielonej wołowiny doprawionej solą i pieprzem. To właśnie ten smak ćevapi można spotkać w Sarajewie. Według tradycyjnej receptury po przygotowywaniu mięso powinno być przechowywane w lodówce przez 48 godzin. Dopiero po tym czasie ćevapi są grillowane i tradycyjnie podawane w okrągłym chlebie zwanym somun z dodatkiem surowej cebuli.

Polecany artykuł: Ćevapčići – przepis na “bosanske ćevapi”

Banjalučki ćevapi

Najczęściej spotykane w Bośni i Hercegowinie ćevapi mają formę cienkim mięsnych kiełbasek lub jak kto woli wałeczków. Banjalučki ćevapi wyróżnia się przede wszystkim wyglądem. W tej wersji ćevapi jest formowane w formie „płytki” mięsnej składającej się zazwyczaj z czterech ćevapi połączonych w rzędzie.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Banjalučki ćevapi
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Banjalučki ćevapi

Zwykle są one wytwarzane tylko z mielonej wołowiny, soli i pieprzu, podobnie jak sarajevski ćevapi, ale czasami do mieszanki mięsnej dodaje się również cielęcinę i czosnek. Podobnie jak sarajewska odmiana ćevapi, banjalučki ćevapi po ugrillowaniu podawany jest tradycyjnie w okrągłym chlebie somun, a potrawie towarzyszy spora ilość surowej cebuli.

Burek

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie oprócz ćevapi? Drugą najpopularniejszą w tym kraju potrawą jest burek. Robi się go z warstw ciasta filo nadziewanych różnymi rodzajami pikantnego farszu. Pomimo tureckiego pochodzenia, danie to, podobnie jak ćevapi, stało się prawdziwym klejnotem bośniackiej kuchni narodowej. Chociaż większość mieszkańców twierdzi, że tylko burek z mieloną wołowiną można nazwać burkiem, to samo danie pojawia się również z innymi nadzieniami- serem, szpinakiem lub ziemniakami.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Burek
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Burek

Burek ma kształt przypominający ślimaka i taki właśnie jego rodzaj jest zwykle spotykany w piekarniach. Z kolei tradycyjne restauracje często przyrządzają burka w formie okrągłego ciasta krojonego na ćwiartki przed podaniem. Danie jest szalenie popularne na całych Bałkanach, chociaż w Bośni i Hercegowinie kulturowe znaczenie tego codziennego produktu jest nieporównywalne. Przyjęło się nawet, że na żonę nadaje się tylko kobieta, która umie zrobić dobrego burka.

Zeljanica

To pikantne bośniackie ciasto składa się z cienko zwiniętego ciasta filo wypełnionego nadzieniem z blanszowanego szpinaku, świeżego sera krowiego, śmietany i jaj. Ciasto jest bardzo cienko rozwałkowane a następnie wykłada się na nie nadzienie i zwija w płaski rulon.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Zeljanica
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Zeljanica

Po upieczeniu ciasto jest czasami oblewane ciepłym mlekiem lub mieszanką oleju i wody. Zeljanica najlepiej smakuje zaraz po upieczeniu, podana ze śmietaną lub jogurtem.

Buranija

Buranija to aromatyczny bośniacki gulasz składający się z fasoli Romano (odmiana zielonej fasoli) i kawałków cielęciny, będących głównym składnikiem tego dania. Gulasz jest zazwyczaj doprawiany solą, papryką, pieprzem i liśćmi laurowymi. Dodaje się do niego również cebulę, czosnek, marchew a nawet ziemniaki.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Buranija
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Buranija

Danie to jest gotowane na wolnym ogniu przez kilka godzin, aż wszystkie składniki oddadzą swój smak i aromat, a mięso stanie się miękkie. Można również spotkać się z wegetariańską wersją tej potrawy, tak więc nawet jarosze będą zadowoleni.

Sač

Sač lub peka to tradycyjna technika przygotowywania różnych potraw w specjalnym naczyniu przypominającym kształtem odwrócony dzwon. Tą techniką przygotowuje się najczęściej mięso, warzywa lub owoce morza, które są przyprawiane i gotowane razem z oliwą z oliwek, innymi rodzajami tłuszczu, ziołami, a czasami winem.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Sač
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Sač

Od góry naczynie jest nakrywane pokrywą w kształcie kopuły, a następnie całe naczynie jest umieszczane w piecu. Na pokrywę zgarniany jest żar z pieca. Ta technika przygotowania potraw polega na powolnym gotowaniu składników, dzięki czemu zachowane są ich smaki i aromaty. Kiedyś tą metodą w Chorwacji, Serbii i Bośni pieczono nawet chleb.

Tufahija

Tufahija to deser z jabłek duszonych w wodzie z cukrem, nadziewane kremem migdałowym lub orzechowym, a następnie krótko pieczone i oblewane syropem cukrowym. Deser ten ma korzenie perskie.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Tufahija
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Tufahija

Tufahija jest deserem bardzo orzeźwiającym i warto go spróbować. Deser ten podaje się schłodzony oraz przyozdobiony bitą śmietaną i wiśnią. Można go otrzymać na talerzyku lub w dużej szklance.

Gurabije

Kolejny klasyczny bośniacki deser to gurabije. To rodzaj okrągłych, płaskich kruchych ciasteczek, które zwykle są wytwarzane z mąki, cukru i oleju. Uważa się, że ten słodki specjał ma orientalne pochodzenie i jest istotną częścią kultury, tradycji i dziedzictwa kulinarnego całych Bałkanów.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Gurabije
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Gurabije

Chociaż można się spotkać z kilkoma wariantami tych ciastek, to najczęściej w ich składzie znajdują się jajka, proszek do pieczenia, masło lub margaryna, jogurt lub mleko. Ciasto jest najczęściej aromatyzowane cukrem waniliowym, skórką z cytryny, orzechami i suszonymi owocami.

Kadaif

Ten bośniacki deser powstaje z połączenia rozdrobnionego ciasta kadayıf i posiekanych orzechów włoskich. Kadaif składa się zazwyczaj z warstw ciasta przełożonych nadzieniem orzechowym. Na wierzchu układa się podsmażane na maśle „nici” migdałowe.

Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – Kadaif
Co zjeść w Bośni i Hercegowinie — Kadaif

Po upieczeniu deser jest oblewany gęstym syropem cytrynowym z dodatkiem cynamonu lub goździków. Kadaif ma swoje korzenie w tureckiej tradycji kulinarnej, ale obecnie jest bardzo popularnym deserem w Bośni i Hercegowinie. Najlepiej smakuje z mocną bośniacką kawą.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *