Ćevapčići, zwane również ćevapi, można zjeść na w wielu krajach bałkańskich. Wszędzie danie to smakuje niby podobnie, a jednak trochę inaczej. Moim zdaniem najlepsze ćevapi przyrządzane jest w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny. Co to za potrawa? Ćevapčići to małe wałeczki z mielonego bądź drobno siekanego mięsa, smażone na grillu. Podaje się je z różnymi dodatkami. Oczywiście każda ćevabdžinica (czyli knajpa serwująca ćevapi) pilnie strzeże swojej receptury.
W tym artykule
Bośnia i Hercegowina jest krajem w większości muzułmańskim, zatem w prawdziwym bośniackim ćevapi nie ma mięsa wieprzowego. Bośniackie ćevapi podawane są na metalowym talerzu, w lepinii, czyli małym, gorącym chlebku, z kajmakiem (tłustym serem z koziego mleka) oraz cebulą. Do picia podaje się kefir.
Składniki
- wołowina (500 g)
- baranina (300 g)
- jajko (1 szt.)
- czosnek (4 ząbki)
- cebula (2 szt.)
- soda (1 łyżeczka)
- sól (1 łyżeczka)
- mielony pieprz (2 łyżeczki)
- mielona czerwona papryka (1/2 łyżeczki)
Dodatki
- pita lub tortilla (4 szt.)
- biały kremowy ser (200 g)
- ajvar ostry (duży słoik)
- ogórek świeży (2 szt.)
- dymka (2 szt)
- natka pietruszki (pęczek)
Przygotowanie ćevapčići
- Połowę z każdego rodzaju mięsa posiekać drobno ostrym nożem. Drugą połowę zmielić w maszynce do mięsa o drobnym sitku.
- Obrać dwie cebule i 4 ząbki czosnku. Drobno posiekać.
- Do miski włożyć zmielone mięso, wszystkie przyprawy, sodę, posiekaną cebulę, czosnek i jajko. Wszystko dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Jeżeli po wyrobieniu masa mięsna jest zbyt zbita można dodać pół szklanki wody i ponownie wymieszać. Całość odstawić do lodówki na godzinę.
Polecany artykuł: Co zjeść w Bośni i Hercegowinie – 3 odmiany ćevapi i nie tylko
- Z masy mięsnej formujemy wałeczki o średnicy około 2,5 cm. Uformowane wałeczki układamy na patelni grillowej lub ruszcie elektrycznego grilla. Pieczemy aż mięso przestanie być surowe.
- Na talerzach układamy placki tortilli lub pity. Smarujemy je grubo ajvarem. Obok układamy plastry ogórka, posiekaną dymkę, plastry ogórka, biały kremowy ser i posiekaną natkę pietruszki. Na tak przygotowane talerze wykładamy upieczone ćevapi. Do picia podajemy kefir.
Największy problem na równiach to skąd wziąć kawałek baraniny.
Rzeczywiście jest z tym problem, bo trzeba trochę pokombinować. Robiłem ćevapi z baraniną, robiłem też z wieprzowiną zamiast baraniny. Wygląda tak samo, ale smak zupełnie inny.