na śnieżkę spod świątyni wang

Na Śnieżkę spod Świątyni Wang

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów, a także Czech. Dumnie góruje nad Karpaczem i przyciąga rzesze miłośników górskich wędrówek. Na szczyt Śnieżki można się dostać kilkoma trasami z Karpacza oraz od strony czeskiego Pec pod Sněžkou. We wpisie znajdziesz opis szlaku na śnieżkę spod Świątyni Wang. To najpopularniejszy wariant trasy, dostarczający urokliwych widoków. Sprawdź jak wejść na Śnieżkę spod Świątyni Wang w Karpaczu.

Śnieżka to bardzo wietrzna góra. Prędkość wiatru na szczycie potrafi dochodzić do 230 km/h, a dodatkowo panują tu dość niskie temperatury – średnio około 0 stopni Celsjusza. Na dni o średniej temperaturze powyżej +5°C można liczyć tylko w okresie między czerwcem a połową września. Dlatego nawet jeśli na Śnieżkę wybierasz się w porze letniej przygotuj na wyjście przynajmniej ciepły polar, a najlepiej nieprzepuszczającą wiatru ciepłą kurtkę i czapkę.

Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty

Wycieczka na Śnieżkę spod Świątyni Wang trwa ponad 4 godziny. Warto zadbać o adekwatną do długości trasy zawartość plecaka. Przynajmniej 1,5 litra wody na głowę i kilka kanapek nie będą przesadą.

Niektóre fragmenty opisanego poniżej szlaku są zamykane w okresie zimowym ze względu na zagrożenie lawinowe. Ograniczenia te zostały wyraźnie zaznaczone w dalszym opisie.

Początek szlaku na Śnieżkę spod Świątyni Wang

Tuż obok Świątyni Wang w Karpaczu znajduje się kasa Karkonoskiego Parku Narodowego, w której należy kupić bilet wstępu (normalny – 9 zł, ulgowy – 4,50 zł). Tutaj również rozpoczyna się szlak niebieski, którym powędrujemy na Śnieżkę.

Adres:

Skawa – Wysoka, 34-240 Karpacz

Współrzędne GPS:

50°46’37.7″N 15°43’24.3″E

Bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego można kupić również przez internet.

na śnieżkę spod świątyni wang
Początek szlaku na Śnieżkę spod Świątyni Wang

Na Śnieżkę spod Świątyni Wang – statystyka trasy

Szlaki
Czas przejścia4h 16′
Odległość11,8 km
Najwyższy punktŚnieżka (1603 m n.p.m.)
Różnica wysokości722 m
Poziom trudności★★★☆☆

Na Śnieżkę spod Świątyni Wang – punkty orientacyjne i czasy przejścia

Świątynia Wang (881 m n.p.m.) → Równienka (957 m n.p.m.)

0h 15′
Równienka (957 m n.p.m.) → Budnicza Struga (964 m n.p.m.)

0h 03′
Budnicza Struga (964 m n.p.m.) → Wapniak (1038 m n.p.m.)

0h 20′
Wapniak (1038 m n.p.m.) → Pod Polaną w Karkonoszach (1054 m n.p.m.)

0h 05′
Pod Polaną w Karkonoszach (1054 m n.p.m.) → Polana w Karkonoszach (1067 m n.p.m.)

0h 05′
Polana w Karkonoszach (1067 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Samotnia (1195 m n.p.m.)

0h 45′
Schronisko PTTK Samotnia (1195 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Strzecha Akademicka (1266 m n.p.m.)

0h 15′
Schronisko PTTK Strzecha Akademicka (1266 m n.p.m.) → Kocioł Białego Jaru (1233 m n.p.m.)

0h 10′
Kocioł Białego Jaru (1233 m n.p.m.) → Kopa (1367 m n.p.m.)

0h 30′
Kopa (1367 m n.p.m.) → Przełęcz Pod Śnieżką (1385 m n.p.m.)

0h 15′
Przełęcz Pod Śnieżką (1385 m n.p.m.) → Schronisko Dom Śląski (1395 m n.p.m.)

0h 05′
Schronisko Dom Śląski (1395 m n.p.m.) → Odejście Drogi Jubileuszowej (1408 m n.p.m.)

0h 05′
Odejście Drogi Jubileuszowej (1408 m n.p.m.) → Śnieżka (1603 m n.p.m.)

0h 35′
Śnieżka (1603 m n.p.m.) → Droga Jubileuszowa (1517 m n.p.m.)

0h 10′
Droga Jubileuszowa (1517 m n.p.m.) → Odejście Drogi Jubileuszowej (1408 m n.p.m.)

0h 15′
Odejście Drogi Jubileuszowej (1408 m n.p.m.) → Schronisko Dom Śląski (1395 m n.p.m.)

0h 03′
Schronisko Dom Śląski (1395 m n.p.m.) → Przełęcz Pod Śnieżką (1385 m n.p.m.)

0h 05′
Przełęcz Pod Śnieżką (1385 m n.p.m.) → Kopa (1367 m n.p.m.)

0h 15′

Na Śnieżkę spod Świątyni Wang – opis trasy

Po przejściu szlaku na Śnieżkę spod Świątyni Wang i osiągnięciu szczytu wrócimy na Kopę, by stamtąd udać się na górną stację kolejki linowej “Zbyszek”, którą zjedziemy do Karpacza w okolice Dzikiego Wodospadu. Jeśli decydujemy się na przejście pieszo całej trasy powrotnej czas wędrówki wydłuży się o 2 godziny.

Świątynia Wang (881 m n.p.m.) → Polana w Karkonoszach (1067 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 48′

Początkowy odcinek trasy na Śnieżkę spod Świątyni Wang biegnie przez las. Idziemy ścieżką wybrukowaną kamieniami. Mniej więcej w połowie tego odcinka mijamy Równienkę. Odcinek jest niewymagający, choć miejscami czekają nas ostrzejsze podejścia. Po niecałej godzinie marszu docieramy do Polany w Karkonoszach. Warto tutaj zrobić krótką przerwę.

Pomimo, że pierwszy odcinek jest dość łatwy, to jednak okresowe podejścia pod górę podnoszą tętno i warto na Polanie zrobić sobie 5-10 minut odpoczynku i napić się wody.

Polana (zwana również Starą Polaną) ma około 10 ha powierzchni i rozciąga się pomiędzy potokiem Pląsawa a niewysokim grzbietem ciągnącym się od Pielgrzymów po Suszycę. Lasy na tym terenie były dość mocno eksploatowane. Polana powstała w wyniku działalności kurzaków, czyli węglarzy wypalających węgiel drzewny dla przemysłu szklarskiego, a następnie była wykorzystywana jako miejsce wypasu bydła.

na śnieżkę spod świątyni wang
Polana na szlaku na Śnieżkę spod Świątyni Wang

Polana w Karkonoszach (1067 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Samotnia (1195 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 45′

Z Polany odbijamy kamienną ścieżką w lewo, a następnie przy Kozim Mostku (1.082 m n.p.m.) skręcamy w prawo w kierunku schroniska “Samotnia”.

Ten odcinek pokonujemy po kamiennych stopniach. Ścieżka prowadzi przez las.

na śnieżkę spod świątyni wang
Szlak na Śnieżkę spod Świątyni Wang

Przy szlaku ustawiono tablice informacyjne z ciekawostkami o Karkonoszach. Mijamy ośrodek edukacyjno-informacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego “Domek Myśliwski”.

Odcinek szlaku na Śnieżkę od Domku Myśliwskiego do Schroniska PTTK Samotnia jest zamykany w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe. Przed wyruszeniem na szlak w okresie zimowym warto sprawdzić ostrzeżenia Grupy Karkonoskiej GOPR o warunkach panujących w górach i zamkniętych szlakach.

Po kilku chwilach wychodzimy z lasu i podążamy kamienną ścieżką biegnącą pośród kosodrzewiny. Szlak staje się bardziej widokowy, a w oddali widoczny jest budynek “Samotni”.

Podziwiając widoki wędrujemy ścieżką przyrodniczą wokół kotłów Małego i Wielkiego Stawu zbliżając się do schroniska PTTK “Samotnia”, jednego z najstarszych schronisk w Karkonoszach.

Miejsce jest bardzo widokowe, stąd często wybierane jest na miejsce odpoczynku. Można stąd podziwiać widok na Kocioł Małego Stawu. Jego 200-metrowej wysokości ściany usłane są licznymi żlebami, a u podnóża występują potężne stożki usypiskowe zwane piargami. Zbiornik wodny w zagłębieniu to Mały Staw, o powierzchni prawie 3 ha.

Schronisko PTTK Samotnia (1195 m n.p.m.) → Schronisko PTTK Strzecha Akademicka (1266 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 15′

Biegnącym po prawej stronie schroniska szlakiem kierujemy się w stronę “Strzechy Akademickiej”. Ten odcinek również będzie obfitował w widoki m.in. na Mnichy.

Po kwadransie zbliżamy się do kolejnego schroniska PTTK – “Strzecha Akademicka”. Jeśli ktoś zrezygnował z odpoczynku przy “Samotni” koniecznie powinien sobie zrobić 15-minutowy odpoczynek na regenerację sił przed dalszym etapem wędrówki.

na śnieżkę spod świątyni wang
Na Śnieżkę spod Świątyni Wang – Schronisko “Strzecha Akademicka”

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka (1266 m n.p.m.) → Kocioł Białego Jaru (1233 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 10′

Odcinek szlaku na Śnieżkę od schroniska PTTK Strzecha Akademicka do kotła Białego Jaru jest zamykany w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe. Obejście zamkniętego odcinka odbywa się po wytyczonym szlaku od Strzechy Akademickiej do górnej stacji wyciągu na Kopę. Przed wyruszeniem na szlak w okresie zimowym warto sprawdzić ostrzeżenia Grupy Karkonoskiej GOPR o warunkach panujących w górach i zamkniętych szlakach.

Za “Strzechą Akademicką” biegnie stroma kamienna ścieżka wiodąca do kotła Białego Jaru. Miejscami występują dość forsowne podejścia.

na śnieżkę spod świątyni wang
Szlak na Śnieżkę spod Świątyni Wang

Biały Jar jest niszą niwalną, którą ukształtowały zbierające się potężne masy śniegu. Nie było ich jednak na tyle dużo, aby pod wpływem własnego ciężaru zamienić się w lód, tak jak się dzieje w kotłach polodowcowych. W okresie zimowym w Białym Jarze zalegają duże ilości śniegu, nawiewanego tu przez wiatr z Równi pod Śnieżką. Stąd też tak liczne o tej porze roku lawiny w tym miejscu.

Kocioł Białego Jaru (1233 m n.p.m.) → Schronisko Dom Śląski (1395 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 50′

Na dalszym etapie wędrówki na Śnieżkę spod Świątyni Wang mijamy “Spaloną Strażnicę”. Szlak nabiera coraz bardziej wysokości. W oddali widać już Śnieżkę.

Mijamy rozgałęzienie szlaków. W lewo trasa odbija na Kopę. Szlak na Śnieżkę prowadzi prosto. Docieramy do schroniska PTTK “Dom Śląski”. To ostatni przystanek przed zdobyciem Śnieżki. Tutaj warto zrobić sobie odpoczynek adekwatny do odczuwanego zmęczenia i naszej kondycji. Przed nami bowiem najbardziej wymagający odcinek marszu. Nie jest on zbyt długi, ale podejście jest naprawdę strome.

Schroniskowy bar serwuje dania ciepłe i przekąski, dania z grilla, napoje ciepłe i zimne. Warto również w schronisku skorzystać z łazienki, bo na szczycie Śnieżki toalety są nieczynne.

Schronisko Dom Śląski (1395 m n.p.m.) → Śnieżka (1603 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 40′

Zaraz za schroniskiem “Dom Śląski” znajduje się rozwidlenie szlaków: w prawo biegną szlaki czarny i czerwony, a w lewo – niebieski. Co do zasady na szczyt Śnieżki powinniśmy iść szlakiem czarnym/czerwonym. Szlak niebieski, dużo łagodniejszy, polecany jest dla osób, którym chodzenie ze względów zdrowotnych sprawia trudność i dla turystów z małymi dziećmi.

Przed nami ostatni etap wspinaczki, bardzo wymagający, którego pokonanie zajmie około 40 minut. Na szczyt wchodzimy po stromych kamiennych schodach. Większa część tego odcinka zabezpieczona jest łańcuchami.

Kiedy trafimy na ładną pogodę szczyt Śnieżki jest doskonałym punktem widokowym, bowiem w takich warunkach widoczność dochodzi do 200 km.

Już w połowie XIX wieku na Śnieżce wybudowano pierwsze schronisko. Budynki, które widzimy obecnie, popularnie zwane “latającymi talerzami” lub “spodkami”, to Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa wybudowane na przełomie lat 60. i 70. XX stulecia. Kiedyś w budynku funkcjonowała również restauracja. Obecnie nie ma możliwości zwiedzania budynku obserwatorium.

Na Śnieżce znajduje się drewniana XVII-wieczna kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich. Po czeskiej stronie Śnieżki stoi budynek poczty oraz stacja końcowa kolei gondolowej na Śnieżkę z czeskiego miasta Pec pod Sněžkou. Po stronie polskiej najbliższy wyciąg ma górną stację na leżącej nieopodal Kopie.

Śnieżka (1603 m n.p.m.) → Kopa (1367 m n.p.m.)


czas przejścia: 0h 48′

Zejście ze szczytu Śnieżki odbywa się szlakiem niebieskim prowadzącym przez Drogę Jubileuszową.

Odcinek szlaku od Drogi Jubileuszowej do odejścia Drogi Jubileuszowej jest zamykany w zimie ze względu na zagrożenie lawinowe. Przed wyruszeniem na szlak w okresie zimowym warto sprawdzić ostrzeżenia Grupy Karkonoskiej GOPR o warunkach panujących w górach i zamkniętych szlakach.

na śnieżkę spod świątyni wang
Zejście ze Śnieżki Drogą Jubileuszową

Po minięciu schroniska “Dom Śląski” dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Prosto biegnie szlak, którym można wrócić do Karpacza tą samą drogą, którą tu dotarliśmy.

W prawo odbija szlak czarny na Kopę. Szlakiem tym dotrzemy również do górnej stacji kolei linowej “Zbyszek” na Kopę.

Czas zjazdu w dół, w okolice Dzikiego Wodospadu w Karpaczu, wynosi 7 minut (bilet normalny i ulgowy w cenie 50 zł).

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *