multimedialny park fontann

Multimedialny Park Fontann i legenda o złotej kaczce

Multimedialny Park Fontann to kompleks czterech fontann znajdujący się w Warszawie na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP, na stołecznym Podzamczu, u podnóża Nowego Miasta. Obecnie to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy. Po zakończeniu zwiedzania warszawskiej Starówki i odpoczynku na Rynku Starego Miasto warto pokonać spacerem kilkaset metrów i obejrzeć same fontanny jak i legendy przez nie opowiadane.

Multimedialny Park Fontann został uruchomiony w roku 2011 z okazji 125. rocznicy powstania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Główną atrakcją Multimedialnego Parku Fontann są nie tyle same fontanny, którym oczywiście trudno odmówić uroku, ale przede wszystkim półgodzinne pokazy światła, wody i dźwięku, odbywające się w piątkowe i sobotnie wieczory od maja do września. Każdy sezon to inny pokaz mający formę animowanej opowieści.

Multimedialny Park Fontann – informacje ogólne

Główna, największa w całym kompleksie fontanna zajmuje powierzchnię 2.200 metrów kwadratowych. Dwie pozostałe są znacznie mniejsze i mają łączną powierzchnię 600 metrów kwadratowych. Za efekty wodne odpowiada 367 dysz wodnych pompujących około 30 tysięcy litrów wody na minutę. Iluminacje świetlne powstają dzięki 295 reflektorom LED emanującym pełną skalą barw. Animacje i obrazy są wyświetlane laserem na wodnym ekranie utworzonym z rozpylonej wody.

multimedialny park fontann

Obok fontann jest ławeczka Williama Heerleina Lindleya, projektanta warszawskiej sieci kanalizacyjnej oraz miejskich wodociągów. Nieopodal znajduje się również wodny plac zabaw dla najmłodszych. Wiadomo, że w upalne dni największą frajdę sprawiają dzieciom harce w tryskającej wodzie.

Multimedialny Park Fontann warto odwiedzić również zimą. Wtedy przy dźwiękach muzyki zamiast wody tańczą strumienie światła.

Multimedialny Park Fontann – lokalizacja

Multimedialny Park Fontann znajduje się na warszawskim Podzamczu. Od Rynku Starego Miasta dzieli go zaledwie 400 metrów, których pokonanie zajmie nie więcej niż 8-10 minut piechotą.

Adres:

Skwer 1 Dywizji Pancernej WP, 00-221 Warszawa

Współrzędne GPS:

52°15’14.3″N 21°00’40.8″E

Dojazd:

Autobusy: 100, 118, 150 (przystanek “Sanguszki 01”)

Autobusy: 118, 185 (przystanek “Sanguszki 02”)

Multimedialny Park Fontann – pokazy światła, wody i muzyki

Pokazy odbywają się w każdy piątek i sobotę w okresie od maja do września. W maju, czerwcu i lipcu pokazy zaczynają się o godzinie 21:30, w sierpniu – o godzinie 21:00, a we wrześniu – o godzinie 20:30. Jak widać czas rozpoczęcia pokazów multimedialnych jest ściśle uzależniony od godzin zachodu słońca.

multimedialny park fontann

Warto przyjść tutaj na pół godziny przed pokazem aby skorzystać z ochłody, jaką w upalne dni dają fontanny, a także żeby zająć dobre i wygodne miejsce. Najlepiej zasiąść na trawiastej skarpie. Odważni mogą również zająć miejsce przy samej fontannie, a przy odrobinie szczęścia nie zostaną opryskani przez rozpyloną wodę tworząca ekran dla pokazu laserowego.

Wstęp na pokazy w Multimedialnym Parku Fontann jest bezpłatny.

Opowieści i legendy warszawskie w Multimedialnym Parku Fontann

Przez ostatnie kilka lat inspiracją pokazów w Multimedialnym Parku Fontann były warszawskie legendy wybrane przez mieszkańców stolicy w ankiecie internetowej. Tematami spektakli multimedialnych były jak dotychczas legendy o syrenach, Księciu Niedźwiedziu oraz Warsie i Sawie. W roku 2022 przyszła pora na ostatnią z legend – o Złotej Kaczce.

multimedialny park fontann

Multimedialny Park Fontann i legenda o złotej kaczce

Wersji legend o złotej kaczce jest kilka. Ta najbardziej znana i najpopularniejsza wyszła spod pióra Artura Oppmana.

Usłyszawszy podczas wieczernicy legendę o złotej kaczce, ubogi szewczyk Lutek idzie w noc świętojańską do podziemi Zamku Ostrogskich. Spotyka tam zaklętą królewnę, która obiecuje mu skarby, pod warunkiem że w jeden dzień roztrwoni na własne przyjemności sto dukatów. Mimo wysiłków Lutkowi udaje się wydać ich tylko dziesięć, resztę zaś oddaje żebrzącemu weteranowi wojen napoleońskich.

Nieco inne wersje tej legendy zostały zapisane przez Ewę Szelburg-Zarembinę, Hannę Januszewską, Wandę Chotomską i Joannę Papuzińską.

A jaką wersję legendy o złotej kaczce opowiedzą nam warszawskie fontanny?

Dawno, dawno temu w lochach zamku Ostrogskich przy ulicy Tamka żyła złota kaczka. Mówiono, że tego, który zdoła ją odnaleźć, może uczynić bogatym. Pewnej czerwcowej nocy biedny uczeń piekarza ze Starówki udał się do lochów zamku, by sięgnąć po worek złotych dukatów. Czy spełni oczekiwania złotej kaczki? Czy darowane dukaty zapewnią mu szczęście?

O tym opowiedzą warszawskie fontanny. Jeśli chcesz poznać zakończenie historii biednego piekarczyka obejrzyj poniższy film, a najlepiej przyjdź do Multimedialnego Parku Fontann i obejrzyj na żywo widowisko przygotowane przez Stołeczną Estradę. Legenda, choć stara, to zadziwia swoją aktualnością.

Polecany artykuł: Stare Miasto w Warszawie – kompletny przewodnik

Historii głównego bohatera towarzyszą piosenki zespołu Maanam: “Wyjątkowo zimny maj”, “O! Nie rób tyle hałasu”, “Po to jesteś na świecie”, “Nie poganiaj mnie bo tracę oddech”, “Cykady na cykladach”. Można również podziwiać światła laserów podświetlających kilkumetrowe słupy wody poruszające się w rytm muzyki.

Jeśli jesteś w Warszawie przejazdem, zamiast siedzieć wieczorem w hotelu lub knajpie lepiej wybierz się na spacer po Warszawie i zakończ wieczór w Multimedialnym Parku Fontann. A złotą kaczkę możesz spotkać w małej fontannie przy ul. Tamka. Jeśli przyjdziesz tu w noc świętojańską być może usłyszysz od niej historię piekarskiego ucznia i jego spełnionego życia. Gorąco zachęcam do spaceru po Warszawie.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 376
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *