Hydropolis – poznaj tajemnice wody

Do “Hydropolis” trafiłem zupełnie przypadkowo w trakcie służbowej wizyty we Wrocławiu. A ponieważ nie byłem przygotowany na zbieranie materiału na bloga, zdjęcia musiałem wyjątkowo zrobić smartfonem. Moje zauroczenie tym miejscem było tak duże, że postanowiłem podzielić się moim “odkryciem” z Czytelnikami bloga. “Hydropolis” mieści się we Wrocławiu przy ul. Przy Grobli 17.

Centrum Edukacji Ekologicznej “Hydropolis” w swojej koncepcji daleko odbiega od tradycyjnego muzeum. To centrum wiedzy poświęcone wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą przekazu. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce.

Lokalizacja Hydropolis

Wystawa mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4.600 m kw. Zbiornik należący do wrocławskich wodociągów pełnił swą pierwotną funkcję od XIX wieku, aż do roku 2011 roku. Po przeprowadzeniu koniecznych prac remontowych otwarto tutaj w grudniu 2015 roku Centrum Edukacji Ekologicznej “Hydropolis”.

Adres:

ul. Na Grobli 17, 50-421 Wrocław

Współrzędne GPS:

51°06’15.6″N 17°03’26.6″E

Dojazd:

Autobusy: 920 (przystanek “Plac Piłsudskiego”/Hydropolis)

Tramwaje: 3, 5, 16, 70 (przystanek “Plac Wróblewskiego”)

Jeszcze zanim wejdziemy na teren obiektu przechodzimy przez 46-metrową drukarkę wodną. Jej zadaniem jest wizualizacja na ścianie wody różnych wzorów i napisów. Kiedy podchodzimy do jednego z wejść na wystawę, kurtyna wodna rozstępuje się, abyśmy mogli wejść do środka “suchą nogą”.

Hydropolis — wejście na ekspozycję

Obecne na każdym kroku technologie multimedialne, interaktywne instalacje, ekrany dotykowe, wierne repliki i modele ukazują wodę z różnych perspektyw: od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na ziemi. Obejrzymy film o powstaniu wody na panoramicznym ekranie 360 stopni, wejdziemy do batyskafu “Trieste” – pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi, sprawdzimy działanie starożytnych wynalazków wodnych.

Hydropolis

Ekspozycja składa się z następujących stref tematycznych:

  • Planeta Wody,
  • Głębiny,
  • Ocean Życia,
  • Strefa Relaksu,
  • Człowiek i Woda,
  • Historia Inżynierii Wodnej,
  • Miasto i Woda,
  • Stany Wody,
  • Strefa Dzieci.

Bilety wstępu do Hydropolis

Bilet normalny:

38 zł

Bilet ulgowy:

29 zł

Godziny otwarcia Hydropolis

Od poniedziałku do piątku:

9:00 – 18:00

Sobota i niedziela:

10:00 – 20:00

Ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem obiektu. Spędzimy tu od 1 do 2 godzin, w zależności od formy zwiedzania, jaką wybierzemy: z przewodnikiem, lub, jeżeli ktoś woli robić to w samotności, można skorzystać z dedykowanej aplikacji na smartfony “Hydropolis”. Aplikacja mobilna jest naprawdę godna uwagi. Dzięki zastosowanej technologii zbliżenie się do jednego z eksponatów uruchamia odtworzenie materiału przypisanego do danej atrakcji. Można również zsynchronizować odsłuchiwany dźwięk z kadrem napotkanym w jednej z sal kinowych.

Polecany artkuł: Gdzie wyjechać na weekend? 10 propozycji

Przed wejściem na teren wystawy przywita nas robot, który wskaże konkretne miejsca obiektu komputerowym głosem i równie mechanicznymi gestami.

Hydropolis
Sympatyczny android witający gości “Hydropolis”

Ciekawa jest również umieszczona w tym miejscu instalacja przedstawiająca zjawisko wiru wodnego. W trzymetrowym cylindrze ze szkła akrylowego specjalny mechanizm wprawia w ruch 4,5 tysiąca litrów wody. Efektem tego ruchu jest fantastyczny spektakl, ukazujący siłę żywiołu.

Hydropolis
Wir wodny

Zarówno wystrój wnętrz obiektu, jak i naukowa strona wystaw po prostu zachwyca. Zaciemnione korytarze i wszechobecne niebieskie światło nadają temu miejscu niesamowitego nastroju, pozwalającego odwiedzającym wczuć się w wodny klimat.

Początkiem wszechrzeczy jest woda.

— Tales z Miletu

Planeta wody

Na 65-metrowym ekranie przywita nas projekcja w systemie 360 stopni. 10-minutowy film opowiada w jaki sposób powstała na Ziemi woda – substancja życia. Niezwykłości prezentacji dodaje 2-metrowej średnicy kula ziemska zawieszona nad wodą. Wrażenie naprawdę niesamowite. Całości dopełnia wspaniała muzyka. O historii powstania wody na ziemi opowiada zza kadru Krystyna Czubówna.

Hydropolis
Hydropolis — Planeta Wody

Głębiny

Zaprezentowano tu różne stworzenia żyjące w głębinach. Całości dopełnia replika batyskafu “Trieste”, który w 1960 roku dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi.

W tej strefie można również wejść do innej łodzi podwodnej, w której dzięki symulacji komputerowej poczujemy się jakbyśmy zanurzając się coraz głębiej, aż do najgłębszego miejsca oceanu. Na ekranach można podziwiać podwodną faunę i florę oraz zatopione wraki statków. Symulacja jest bardzo realistyczna.

Hydropolis
Hydropolis — Replika batyskafu “Trieste”

Ocean życia

Życie w wodzie pojawiło się około 3,3 mln lat temu. Po wejściu do tej strefy rzuca się w oczy olbrzymich rozmiarów żarłacz tygrysi oraz sporych rozmiarów ławica tuńczyków, która jest obiektem polowania żarłacza. W tej strefie można się zapoznać z ekosystemem raf koralowych oraz różnorodnymi formami wodnego życia.

Hydropolis
Ławica tuńczyków

Strefa relaksu

Uwagę zwiedzającego przyciąga niebieskie światło. Przy ścianie pokrytej mchem ustawiono leżanki, na których można się położyć i relaksować, wsłuchując w kojące dźwięki. Zamierzeniem ekspozycji jest pokazanie z lotu ptaka puszczy amazońskiej, którą symbolizuje mech.

Człowiek i woda

Jaki związek ma człowiek z wodą? Jeżeli ktoś uważał na lekcjach biologii to wie, że ciało człowieka składa się w 60% właśnie z wody. Po wejściu do tej strefy nasz wzrok przyciąga wykonana z pleksi replika rzeźby “Dawid” Michała Anioła. Jeżeli chcesz wiedzieć jaką funkcję spełnia woda w organizmie człowieka, dowiesz się tego właśnie tutaj.

Hydropolis
Replika “Dawida” Michała Anioła

Historia inżynierii wodnej

Każdy na pewno słyszał o zegarze piaskowym, czy też klepsydrze. Ale czy zegar może być napędzany wodą? Okazuje się, że tak. I można go zobaczyć w tej strefie. Oprócz tego wyeksponowano w tym miejscu wyeksponowano wodne wynalazki z czasów starożytnych, m.in.: śrubę Archimedesa i turbinę Herona. Ponadto w gablotach znajdują się wierne modele statków i okrętów podwodnych, które obrazują rozwój techniczny maszyn pływających na przestrzeni wieków.

Miasto i woda

Wzrok odwiedzającego przyciąga potężny przestrzenny ekran, na którym przedstawiono informacje odpowiadające na pytanie: skąd się bierze woda w kranie. Na satelitarnej mapie Wrocławia przedstawiono wizualizację powodzi tysiąclecia z 1997 roku. Poznamy również proces produkcji i dostarczania wody do domów i mieszkań, a także metody odbioru i oczyszczania ścieków.

Stany wody

Jeżeli do tego momentu ktoś jeszcze nie przekonał się jak ważna jest woda na świecie, to tutaj znajdzie na to ostateczny dowód. Z lekcji fizyki każdy chyba wie, że woda występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Jak to się dzieje, że woda przechodzi z jednego stanu skupienia w drugi? Dużą rolę w tym procesie pełnią chmury, których rodzaje poznasz właśnie na tej ekspozycji.

Strefa dzieci

Jeżeli na wystawę wybierzemy się z dziećmi, co szczerze polecam, to i one znajdą tu coś dla siebie. Jeżeli w pozostałych strefach nasze pociechy będą się jednak nudziły to w tej dedykowanej im strefie na pewno się ożywią. Strefa dla dzieci mieści się pomiędzy strefą “Ocean życia” a “Strefą relaksu”. Dzieci (ale i oczywiście dorośli) mogą pograć w multimedialne gry symulujące zabawę z delfinami, rafy koralowe, mityczne potwory morskie. Najmłodsi dowiedzą się tu również jak zbudowana jest cząsteczka wody i w jaki sposób powstaje w przyrodzie.

Z uwagi na skromny materiał zdjęciowy zamieszczam poniżej oficjalny film Centrum “Hydropolis” umieszczony w serwisie YouTube.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *