Do “Hydropolis” trafiłem zupełnie przypadkowo w trakcie służbowej wizyty we Wrocławiu. A ponieważ nie byłem przygotowany na zbieranie materiału na bloga, zdjęcia musiałem wyjątkowo zrobić smartfonem. Moje zauroczenie tym miejscem było tak duże, że postanowiłem podzielić się moim “odkryciem” z Czytelnikami bloga. “Hydropolis” mieści się we Wrocławiu przy ul. Przy Grobli 17.
W tym artykule
Centrum Edukacji Ekologicznej “Hydropolis” w swojej koncepcji daleko odbiega od tradycyjnego muzeum. To centrum wiedzy poświęcone wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą przekazu. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce.
Lokalizacja Hydropolis
Wystawa mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4.600 m kw. Zbiornik należący do wrocławskich wodociągów pełnił swą pierwotną funkcję od XIX wieku, aż do roku 2011 roku. Po przeprowadzeniu koniecznych prac remontowych otwarto tutaj w grudniu 2015 roku Centrum Edukacji Ekologicznej “Hydropolis”.
Adres:
ul. Na Grobli 17, 50-421 Wrocław
Współrzędne GPS:
51°06’15.6″N 17°03’26.6″E
Dojazd:
Autobusy: 920 (przystanek “Plac Piłsudskiego”/Hydropolis)
Tramwaje: 3, 5, 16, 70 (przystanek “Plac Wróblewskiego”)
Jeszcze zanim wejdziemy na teren obiektu przechodzimy przez 46-metrową drukarkę wodną. Jej zadaniem jest wizualizacja na ścianie wody różnych wzorów i napisów. Kiedy podchodzimy do jednego z wejść na wystawę, kurtyna wodna rozstępuje się, abyśmy mogli wejść do środka “suchą nogą”.
Obecne na każdym kroku technologie multimedialne, interaktywne instalacje, ekrany dotykowe, wierne repliki i modele ukazują wodę z różnych perspektyw: od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na ziemi. Obejrzymy film o powstaniu wody na panoramicznym ekranie 360 stopni, wejdziemy do batyskafu “Trieste” – pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi, sprawdzimy działanie starożytnych wynalazków wodnych.
Ekspozycja składa się z następujących stref tematycznych:
- Planeta Wody,
- Głębiny,
- Ocean Życia,
- Strefa Relaksu,
- Człowiek i Woda,
- Historia Inżynierii Wodnej,
- Miasto i Woda,
- Stany Wody,
- Strefa Dzieci.
Bilety wstępu do Hydropolis
Bilet normalny:
38 zł
Bilet ulgowy:
29 zł
Godziny otwarcia Hydropolis
Od poniedziałku do piątku:
9:00 – 18:00
Sobota i niedziela:
10:00 – 20:00
Ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem obiektu. Spędzimy tu od 1 do 2 godzin, w zależności od formy zwiedzania, jaką wybierzemy: z przewodnikiem, lub, jeżeli ktoś woli robić to w samotności, można skorzystać z dedykowanej aplikacji na smartfony “Hydropolis”. Aplikacja mobilna jest naprawdę godna uwagi. Dzięki zastosowanej technologii zbliżenie się do jednego z eksponatów uruchamia odtworzenie materiału przypisanego do danej atrakcji. Można również zsynchronizować odsłuchiwany dźwięk z kadrem napotkanym w jednej z sal kinowych.
Polecany artkuł: Gdzie wyjechać na weekend? 10 propozycji
Przed wejściem na teren wystawy przywita nas robot, który wskaże konkretne miejsca obiektu komputerowym głosem i równie mechanicznymi gestami.
Ciekawa jest również umieszczona w tym miejscu instalacja przedstawiająca zjawisko wiru wodnego. W trzymetrowym cylindrze ze szkła akrylowego specjalny mechanizm wprawia w ruch 4,5 tysiąca litrów wody. Efektem tego ruchu jest fantastyczny spektakl, ukazujący siłę żywiołu.
Zarówno wystrój wnętrz obiektu, jak i naukowa strona wystaw po prostu zachwyca. Zaciemnione korytarze i wszechobecne niebieskie światło nadają temu miejscu niesamowitego nastroju, pozwalającego odwiedzającym wczuć się w wodny klimat.
Planeta wody
Na 65-metrowym ekranie przywita nas projekcja w systemie 360 stopni. 10-minutowy film opowiada w jaki sposób powstała na Ziemi woda – substancja życia. Niezwykłości prezentacji dodaje 2-metrowej średnicy kula ziemska zawieszona nad wodą. Wrażenie naprawdę niesamowite. Całości dopełnia wspaniała muzyka. O historii powstania wody na ziemi opowiada zza kadru Krystyna Czubówna.
Głębiny
Zaprezentowano tu różne stworzenia żyjące w głębinach. Całości dopełnia replika batyskafu “Trieste”, który w 1960 roku dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi.
W tej strefie można również wejść do innej łodzi podwodnej, w której dzięki symulacji komputerowej poczujemy się jakbyśmy zanurzając się coraz głębiej, aż do najgłębszego miejsca oceanu. Na ekranach można podziwiać podwodną faunę i florę oraz zatopione wraki statków. Symulacja jest bardzo realistyczna.
Ocean życia
Życie w wodzie pojawiło się około 3,3 mln lat temu. Po wejściu do tej strefy rzuca się w oczy olbrzymich rozmiarów żarłacz tygrysi oraz sporych rozmiarów ławica tuńczyków, która jest obiektem polowania żarłacza. W tej strefie można się zapoznać z ekosystemem raf koralowych oraz różnorodnymi formami wodnego życia.
Strefa relaksu
Uwagę zwiedzającego przyciąga niebieskie światło. Przy ścianie pokrytej mchem ustawiono leżanki, na których można się położyć i relaksować, wsłuchując w kojące dźwięki. Zamierzeniem ekspozycji jest pokazanie z lotu ptaka puszczy amazońskiej, którą symbolizuje mech.
Człowiek i woda
Jaki związek ma człowiek z wodą? Jeżeli ktoś uważał na lekcjach biologii to wie, że ciało człowieka składa się w 60% właśnie z wody. Po wejściu do tej strefy nasz wzrok przyciąga wykonana z pleksi replika rzeźby “Dawid” Michała Anioła. Jeżeli chcesz wiedzieć jaką funkcję spełnia woda w organizmie człowieka, dowiesz się tego właśnie tutaj.
Historia inżynierii wodnej
Każdy na pewno słyszał o zegarze piaskowym, czy też klepsydrze. Ale czy zegar może być napędzany wodą? Okazuje się, że tak. I można go zobaczyć w tej strefie. Oprócz tego wyeksponowano w tym miejscu wyeksponowano wodne wynalazki z czasów starożytnych, m.in.: śrubę Archimedesa i turbinę Herona. Ponadto w gablotach znajdują się wierne modele statków i okrętów podwodnych, które obrazują rozwój techniczny maszyn pływających na przestrzeni wieków.
Miasto i woda
Wzrok odwiedzającego przyciąga potężny przestrzenny ekran, na którym przedstawiono informacje odpowiadające na pytanie: skąd się bierze woda w kranie. Na satelitarnej mapie Wrocławia przedstawiono wizualizację powodzi tysiąclecia z 1997 roku. Poznamy również proces produkcji i dostarczania wody do domów i mieszkań, a także metody odbioru i oczyszczania ścieków.
Stany wody
Jeżeli do tego momentu ktoś jeszcze nie przekonał się jak ważna jest woda na świecie, to tutaj znajdzie na to ostateczny dowód. Z lekcji fizyki każdy chyba wie, że woda występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Jak to się dzieje, że woda przechodzi z jednego stanu skupienia w drugi? Dużą rolę w tym procesie pełnią chmury, których rodzaje poznasz właśnie na tej ekspozycji.
Strefa dzieci
Jeżeli na wystawę wybierzemy się z dziećmi, co szczerze polecam, to i one znajdą tu coś dla siebie. Jeżeli w pozostałych strefach nasze pociechy będą się jednak nudziły to w tej dedykowanej im strefie na pewno się ożywią. Strefa dla dzieci mieści się pomiędzy strefą “Ocean życia” a “Strefą relaksu”. Dzieci (ale i oczywiście dorośli) mogą pograć w multimedialne gry symulujące zabawę z delfinami, rafy koralowe, mityczne potwory morskie. Najmłodsi dowiedzą się tu również jak zbudowana jest cząsteczka wody i w jaki sposób powstaje w przyrodzie.
Z uwagi na skromny materiał zdjęciowy zamieszczam poniżej oficjalny film Centrum “Hydropolis” umieszczony w serwisie YouTube.