belgrad

Belgrad – 16 miejsc, które warto zobaczyć

Belgrad jest największym miastem i stolicą Serbii, jednego z największych krajów bałkańskich utworzonego w 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Miasto zaczęło się rozwijać już 7000 lat temu. 1,5-milionowy Belgrad obfituje w atrakcje turystyczne i ośrodki kultury. Przybywających turystów miasto potrafi zaskoczyć swoją różnorodnością. Historyczne budowle idealnie współgrają z architekturą socrealistyczną jak i współczesnymi nowoczesnymi budynkami.

Belgrad jest stolicą Serbii praktycznie od roku 1878 z krótką przerwą podczas I wojny światowej. Po wojnie do 1929 roku miasto to było stolicą Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Później aż do roku 2006 Belgrad był stolicą Jugosławii, a po roku 2006 stał się stolicą Republiki Serbii.

Większość oferowanych przez biura podróży wycieczek objazdowych po Bałkanach koncentruje swój program w zasadzie wokół dwóch najbardziej znanych w Belgradzie miejscach: Parku i Twierdzy Kalemegdan oraz Cerkwii św. Sawy. Zarówno Serbia jak i Belgrad cały czas znajdują się na dole listy celów wyjazdów turystycznych.

belgrad

Najlepszym okresem na zwiedzanie Belgradu jest lato, choć wtedy bywa dość upalnie. W niniejszym wpisie znajdziesz propozycję programu zwiedzania stolicy Serbii, który pozwoli zobaczyć wszystkie kontrasty miasta. Z uwagi na dość dużą liczbę zaprezentowanych atrakcji warto rozłożyć zwiedzanie Belgradu na minimum 2 dni.

Zwiedzanie Belgradu rozpoczniemy od socrealistycznego Nowego Belgradu i jednego z symboli Jugosławii. Dotrzemy tu wieloma liniami komunikacji miejskiej np. autobusami 16, 65, 71, 71, 72, 75, 77, 78, 83.


Belgrad zachwyci Cię swoją brutalistyczną architekturą, życiem nocnym i przyjaznymi mieszkańcami. Oto kilka interesujących propozycji spędzenia czasu w stolicy Serbii:

Pałac Serbii (Palata Srbije)

Symbol Jugosławii – Pałac Serbii z pałacem ma wspólną tylko nazwę. Obecnie jest to budynek rządu Serbii, w którym funkcjonuje kilka ministerstw. Pałac Serbii mieści się pomiędzy dwoma dużymi ulicami: Bulwarem Nikoli Tesli i Bulwarem Mihajla Pupina.

Adres:

Bulevar Mihajla Pupina 2, Beograd

Współrzędne GPS:

44°49’11.6″N 20°25’37.6″E

Budynek nie grzeszy urodą, ale imponuje swoją wielkością. Ma kształt litery H i zajmuje całkowitą powierzchnię ponad 60.000 m2. Wewnątrz mieści setki biur, sale konferencyjne i garaże.

belgrad
Pałac Serbii (Palata Srbije)

Pierwotnie budynek nosił nazwę Federalna Rada Wykonawcza 1 (Savezno izvršno veće 1). Później był nieformalnie znany jako Pałac Federacji (Palata Federacije). Od roku 2006 Pałac Serbii nosi swoją obecną nazwę. Projekt architektoniczny budynku wyznaczył nowe trendy w powstawaniu zabudowy Nowego Belgradu od lat 60. XX wieku.

Aby dotrzeć do kolejnego obiektu na trasie wycieczki musimy przedostać się na wschodni brzeg rzeki Sawy. Z uwagi na dość sporą odległość (około 4 km) warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Musimy przejść na przystanek Šest Kaplara znajdujący się na Bulwarze Mihajla Pupina, wsiąść do autobusu linii 16 i wysiąść na drugim przystanku Zeleni venac. Bilet komunikacji miejskiej kosztuje 89 RSD i można go kupić w pojeździe.

Twierdza Kalemegdan (Twierdza Belgradzka)

W miejscu gdzie rzeka Sawa wpada do rzeki Dunaj leży na wzgórzu ogromny park Kalemegdan, a na jego terenie twierdza.

Adres:

Kalemegdan, Beograd 11000

Współrzędne GPS:

44°49’16.3″N 20°27’05.6″E

Znajdujemy się w najstarszej części Belgradu. Kiedyś miasto leżało właśnie w granicach Twierdzy Kalemegdan. Fortyfikacje na wzgórzu powstały już w I wieku jako palisada z ziemnymi murami wokół niej. Do drugiego wieku miejsce to przekształciło się w rzymską warownię i wtedy nazywano go Singidunum. W XIII wieku twierdza stała się stolicą Serbii. Zabudowa, którą obecnie widzimy pochodzi z XVII wieku.

Twierdza Kalemegdan tworzy wyjątkowy kompleks kulturalno-historyczny w parku Kalemegdan. Jest najpopularniejszą atrakcją w mieście. To ulubione miejsce odpoczynku i rekreacji Belgradczyków. Jeśli jesteś w Belgradzie to miejsce musisz odwiedzić koniecznie.

belgrad
Twierdza Kalemegdan

Twierdza Belgradzka podzielona jest na dwie części: Donji Grad (Dolne Miasto) i Gornji Grad (górne miasto). Z murów twierdzy można podziwiać przepiękny widok na Sawę i Dunaj a także na sam Belgrad.

Górne Miasto

W górnej części Twierdzy Kalemegdan znajduje się pomnik Wiktora (Pobednik), będący najbardziej rozpoznawalnym symbolem Belgradu. 14-metrowy posąg z brązu został wykonany przez słynnego serbskiego rzeźbiarza Ivana Mestrovica. Przedstawia on mężczyznę trzymającego w lewej ręce sokoła (symbol pokoju) a w prawej – miecz (symbol wojny). Pomnik został odsłonięty w 1928 roku pod nową nazwą “Zwiastun zwycięstwa” dla upamiętnienia zwycięstwa armii serbskiej nad wojskami osmańskimi i austro-węgierskimi w czasie wojen bałkańskich.

Rzymska Studnia w Górnym Mieście wbrew nazwie nie jest budowlą z czasów starożytnych, ale pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Studnia znajduje się w podziemiu i ma imponujące rozmiary – 3,40 metra szerokości i 35 metrów wysokości od góry do dołu. W momencie budowy studnia ta była jednym z największych osiągnięć architektury wojskowej. Wokół wewnętrznej ściany znajdują się dwa rzędy spiralnych stopni, dzięki którym możliwe jest zejście na głębokość 35 metrów, odpowiadającą w przybliżeniu dawnemu poziomowi wody.

Dolne Miasto

Drugim wartym uwagi monumentem na terenie Kalemegdan jest Spomenik zahvalnosti Frabcuskoj czyli Pomnik Wdzięczności Francji (za pomoc podczas I wojny światowej), wyglądem przypominający nieco Warszawską Nike.

Najlepiej zachowaną średniowieczną wieżą Twierdzy Belgradzkiej jest Kula Nebojša. “Nebojša” w języku serbskim oznacza “nieustraszony”. Wieża powstała na początku XV wieku jako element systemu obronnego, chroniącego Belgrad przed inwazją osmańską w 1456 roku.

Na terenie Twierdzy Kalemegdan znajduje się Muzeum Wojskowe, które gromadzi około 3000 eksponatów – od rzymskich mieczy i hełmów po współczesne działa i czołgi. W dolnej części twierdzy Kalemegdan, w Starej Łaźni Tureckiej, znajduje się Planetarium.

Kalemegdan – godziny zwiedzania obiektów

ObiektGodziny zwiedzania
Studnia rzymska *11:00 – 19:00
(1 kwietnia – 30 września)
10:00 – 17:00
(1 października – 31 października)
Wieża Nebojša **11:00 – 19:00
(1 kwietnia – 30 września)
10:00 – 17:00
(1 października – 31 marca)
Prochownia *11:00 – 19:00
(1 kwietnia – 30 września)
10:00 – 17:00
(1 października – 31 października)
Bunkier wojskowy *11:00 – 19:00
(1 kwietnia – 30 września)
10:00 – 17:00
(1 października – 31 października)
Kazamaty *11:00 – 19:00
(1 kwietnia – 30 września)
10:00 – 17:00
(1 października – 31 marca)
Wieża Sahat *11:00 – 19:00
(1 kwietnia – 30 września)
10:00 – 17:00
(1 października – 31 października)
* zwiedzanie od wtorku do niedzieli
** zwiedzanie od środy do niedzieli

Kalemegdan – ceny biletów wstępu

Obiektbilet normalnybilet ulgowy
Studnia rzymska170 RSD100 RSD
Wieża Nebojša270 RSD150 RSD
Prochownia270 RSD150 RSD
Bunkier wojskowy120 RSD80 RSD
Kazamaty400 RSD300 RSD
Wieża Sahat120 RSD80 RSD
Bilet łączony600 RSD400 RSD

Ponadto na terenie parku Kalemegdan znajdują się fontanny, place zabaw, boiska, planetarium, ogród zoologiczny i park dinozaurów. Cały park zajmuje obszar ponad 60 ha i jeśli zdecydujesz się zwiedzić wszystkie atrakcje możesz tu spędzić nawet kilka godzin.

Po opuszczeniu Parku Kalemegdan wejściem od ul. Kneza Michaila kierujemy się w ul. Pariską a następnie za ambasadą Francji skręcamy w lewo i docieramy do Soboru św. Michała Archanioła.

Sobór św. Michała Archanioła (Saborna crkva Svetog Arhangela Mihaila)

W historycznym centrum Belgradu znajduje się Sobór św. Michała Archanioła, najważniejsza świątynia w Belgradzie i w całej Serbii, główna świątynia Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Świątynia ma kształt wydłużonego prostokąta, z babińcem i wysoką dzwonnicą od strony zachodniej oraz obszerną nawą i półkolistą absydą ołtarzową od strony wschodniej.

Adres:

Kneza Sime Markovića, Beograd

Współrzędne GPS:

44°49’04.6″N 20°27’07.3″E

Budynek powstał w stylu neobarokowym w latach 1837-1840 na fundamentach starego kościoła. System architektoniczno-dekoracyjny elewacji i elementów architektonicznych na wewnętrznych powierzchniach ścian, a także wyposażenie architektoniczne całego wnętrza, w tym ikonostas, chóry, trony i dekoracje malarskie, są wykonane w stylu klasycyzmu. Ściany kościoła zbudowane są z cegły i zaprawy wapiennej. Obecna obróbka elewacji w sztucznym kamieniu powstała w drugiej dekadzie XX wieku, kiedy dokonano zmian w konstrukcji dachu.

belgrad
Sobór św. Michała Archanioła (Saborna crkva Svetog Arhangela Mihaila)

Wnętrze cerkwi jest bogato zdobione. Wewnątrz przechowywane są relikwie św. Stefana Štiljanovića, św. Cesarza Łazarza, św. Cesarza Uroša V Nemanjića oraz św. Jana z Szanghaju i San Francisco.

Cerkiew można zwiedzać bezpłatnie. Obowiązuje strój adekwatny do charakteru obiektu.

Dosłownie po przeciwnej stronie soboru znajduje się zabytkowa rezydencja księżniczki Ljubicy.

Rezydencja księżniczki Ljubicy (Konak kneginje Ljubice)

Rezydencja księżniczki Ljubicy jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych zachowanych przykładów architektury miejskiej pierwszej połowy XIX wieku. Ze względu na swój charakter historyczny i architektoniczny rezydencja ma w Serbii status pomnika kultury o wyjątkowym znaczeniu.

Adres:

Kneza Sime Markovića 8, Beograd

Współrzędne GPS:

44°49’01.8″N 20°27’08.2″E

Rezydencja księżnej Ljubicy została zbudowana w latach 1829-1830 z inicjatywy księcia Miloša. Budynek miał pełnić dwie funkcje – rodzinnego domu księżnej Ljubicy i jej synów Milana i Mihailo, późniejszych serbskich książąt, a także miała to być rezydencja dworska. Efekt starań księcia Miloša był imponujący. Powstała najbardziej nowoczesna rezydencja w Serbii.

belgrad
Rezydencja księżniczki Ljubicy (Konak kneginje Ljubice)

Obecnie w rezydencji funkcjonuje muzeum, w którym można oglądać wnętrza rezydencji z czasów księżniczki Ljubicy. Muzeum można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 10:00 do 17:00. Bilet wstępu kosztuje 200 RSD (ulgowy 100 RSD).

Od tego muzeum tylko 400 m dzieli nas od najpiękniejszej ulicy w Belgradzie – Kneza Mihaila. Najszybciej dotrzemy tam idąc ul. Pop-Lukina, skręcając w lewo w Topličin venac cały czas prosto, i dalej ul. Vuka Karadžića.

Ulica Kneza Mihaila

Ulica Kneza Mihaila, nazwana na cześć serbskiego księcia Mihailo Obrenovića III, biegnie w lewo w kierunku Twierdzy Kalemegdan.

Adres:

Kneza Mihaila, Beograd

Współrzędne GPS:

44°49’04.0″N 20°27’25.1″E

Ulica, a w zasadzie deptak, bo jest wyłączona z ruchu kołowego, ma długość niewiele ponad kilometr i jest jedną z najstarszych ulic Belgradu. To jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Jest kontynuacją centralnego traktu rzymskiego miasta Singidunum. W czasach osmańskich mieściły się tu ogrody, fontanny wody pitnej i meczety.

belgrad
Ulica Kneza Mihaila

Dziś przy ulicy stoją zabytkowe XIX-wieczne kamienice, w których funkcjonują hotele i restauracje a także sklepy. To również dzielnica rozrywkowa, która żyje praktycznie przez całą dobę. W ciągu dnia głównymi bywalcami tego miejsca są głównie turyści, natomiast wieczorami przychodzą tu także mieszkańcy miasta. Jeśli chcesz coś zjeść to warto udać się w jedną z bocznych ulic gdzie jest dużo lokali gastronomicznych.

Idąc ulicą Kneza Mihaila w kierunku południowo-wschodnim dotrzemy do Placu Republiki, będącego kolejnym przystankiem w czasie naszej wycieczki po Belgradzie.

Plac Republiki (Trg republike)

Plac Republiki jest głównym placem stolicy Serbii i ulubionym miejscem spotkań mieszkańców miasta.

Plac Republiki to również główny punkt orientacyjny miasta. W tym miejscu zbiega się kilkanaście linii trolejbusowych i autobusowych.

Adres:

Trg republike, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48’58.0″N 20°27’35.8″E

Przy Placu znajduje się kilka najbardziej rozpoznawalnych zabytków Belgradu:

  • Muzeum Narodowe – najstarsze muzeum w Serbii
  • Teatr Narodowy – działający w tym miejscu od drugiej połowy XIX wieku
  • XIX-wieczny monumentalny pomnik Księcia Mihaila na koniu
belgrad
Plac Republiki (Trg republike)

Jedną z głównych ulic odchodzących od Pałacu Republiki jest ulica Francuska, którą dojdziemy do oddalonej o 400 metrów od tego miejsca Skadarlij.

Skadarlija

Skadarlija to znajdująca się na Starym Mieście zabytkowa ulica w Belgradzie, będąca jedną z atrakcji turystycznych. Miejsce to skupia belgradzkich artystów.

Adres:

Skadarska, Beograd

Współrzędne GPS:

44°49’4.08″N, 20°27’51.48″E

Pod koniec XIX wieku Skadarlija zaczęła stawać się ulicą artystyczną. Mieściły się tu znane restauracje i hotele, galerie sztuki i antykwariaty, a także fontanna Sebilj. Grały tu zespoły wykonujące tradycyjną serbską muzykę.

Najlepiej przyjść tu wieczorem, kiedy ulica tętni życiem. Rano miejsce to świeci pustkami. Przy wybrukowanej uliczce stoją zabytkowe kamienice, w których mieszczą się restauracje i kawiarenki. Przy dźwiękach muzyki można w nich skosztować tradycyjnych serbskich potraw, przy okazji podziwiając pokazy miejscowych tancerzy. Spacerując tą dość krótką ulicą można obejrzeć wystawy dzieł sztuki jak również twórczość ulicznych artystów.

Wracając ze Skadarlij ul. Francuską, dalej kierując się na południe ul. Koralceva a następnie Terazije po lewej stronie mijamy Hotel “Moskwa”.

Hotel Moskwa

Hotel Moskwa to najsławniejszy hotel w Belgradzie i jeden z najdłużej działających w Serbii. Początkowo działał pod nazwą “Palata Rosija”.

Adres:

Balkanska 1, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48’46.7″N 20°27’37.5″E

Dlaczego umieściłem ten hotel na trasie zwiedzania Belgradu? Po pierwsze dlatego, że jego otwarcia dokonał w 1908 roku ówczesny król Serbii Piotr I. Po drugie dlatego, że w okresie po I wojnie światowej nocowały w nim znane osobistości m.in. Albert Einstein, Woody Allen, Thomas Alva Edison czy Lew Trocki. Wreszcie po to, aby poddać odwiedzającym to miasto jedną z możliwości noclegowych w samym centrum Belgradu.

belgrad
Hotel Moskwa

Kontynuując zwiedzanie Belgradu kierujemy się dalej ulicą Trg Nikole Pašića w stronę Muzeum Historii Serbii, gdzie docieramy po około 5 minutach.

Muzeum Historii Serbii (Istorijski Muzej Srbije)

W Muzeum Historii Serbii organizowane są czasowe wystawy o różnej tematyce ściśle związane z historią Serbii.

Adres:

Trg Nikole Pašića 11, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48’44.9″N 20°27’49.6″E

Muzeum Historii Serbii zostało powołane dekretem Rady Wykonawczej Zgromadzenia Narodowego Serbii z dnia 20 lutego 1963 r. Zgodnie z tym dekretem Muzeum miało gromadzić dzieła sztuki o dużym znaczeniu dla historii Serbii. W zbiorach znajdują się m.in. eksponaty związane z I i II Powstaniem Serbskim jak i nowszą historią kraju.

belgrad
Muzeum Historii Serbii (Istorijski Muzej Srbije)

Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 20:00. Bilet wstępu kosztuje 400 RSD (ulgowy 150 RSD).

200 metrów od Muzeum mieści się siedziba Parlamentu Republiki Serbii. Dotrzemy tam ulicą Trg Nikole Pašića.

Parlament Republiki Serbii (Narodna skupština Republike Srbije)

Budynek, w którym mieści się siedziba Parlamentu Republiki Serbii powstał w 1907 roku, zaś pierwsze posiedzenie parlamentu miało miejsce jesienią 1936 roku. Od 1992 do 2003 roku w budynku obradował Parlament Jugosławii, a później do roku 2006 Parlament Serbii i Czarnogóry.

Adres:

Trg Nikole Pašića 13, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48’41.3″N 20°27’56.2″E

Warto w tym miejscu zrobić kilka zdjęć bo budynek prezentuje się nadzwyczaj okazale. Budynek zaprojektowano w manierze akademickiego tradycjonalizmu, z bogatą architekturą wnętrz i dekoracją artystyczną. Ściany wewnątrz budynku zdobi 20 fresków, zaś w korytarzach i pomieszczeniach znajdują się liczne rzeźby, z których część symbolizuje cara Dušana, króla Tomislava, księcia Kocelja i Karađorđe.

belgrad
Parlament Republiki Serbii (Narodna skupština Republike Srbije)

W budynku znajdują się liczne biura oraz biblioteka. W 1984 roku obiekt wpisany do rejestru zabytków. Budynek Parlamentu Republiki Serbii został utrwalony na serbskim banknocie o nominale 5000 dinarów.

Przechodzimy teraz na drugą stronę ulicy Trg Nikole Pašića gdzie obok parku stoi Stary Pałac.

Stary Pałac (Stari dvor)

Stari dvor to zabytkowa XIX-wieczna rezydencja królewska dynastii Obrenović. Dziś w budynku odbywają się posiedzenia Rady Miejskiej.

Adres:

Dragoslava Jovanovića 2, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48’39″N 20°27’45″E

Budynek pełnił rolę rezydencji królewskiej do 1922 roku. Później stał się nią stojący nieopodal Nowy Pałac. Jeśli kogoś interesuje wejście do środka i zwiedzenie wnętrz to jest to możliwe w ramach wycieczek organizowanych przez belgradzkie biura turystyczne.

belgrad
Stary Pałac (Stari dvor)

Przechodzimy teraz 100 metrów przez piękny ogród do Nowego Pałacu.

Nowy Pałac (Novi dvor)

Novi dvor był do czerwca 1934 r. rezydencją królewską dynastii Karađorđević. Dziś Nowy Pałac jest siedzibą Prezydenta Serbii.

Adres:

Andrićev venac 1, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48′35″N 20°27′47″E

Budynek stanowi część jednego z najcenniejszych obszarów dziedzictwa narodowego w historycznym centrum Belgradu. Ze względu na swoją wartość historyczną, kulturową i architektoniczną Nowy Pałac został uznany za dobro kultury w 1983 roku.

belgrad
Nowy Pałac (Novi dvor)

Udajemy się teraz w kierunku północno-wschodnim przez Pionirski Park i dochodzimy do dużego skrzyżowania. Nieopodal znajduje się Park Tašmajdan, w którym stoi druga na szlaku naszej wycieczki po Belgradzie prawosławna budowla sakralna – cerkiew św. Marka.

Cerkiew św. Marka (Crkva Svetog Marka)

Przepiękna Cerkiew św. Marka została wybudowana w latach 1931–1940 i jest drugą najbardziej znaną cerkwią w Belgradzie, po cerkwi św. Sawy, do której również dotrzemy w czasie wycieczki po mieście.

Adres:

Bulevar kralja Aleksandra 17, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48’37.5″N 20°28’07.9″E

Cerkiew św. Marka robi spore wrażenie za sprawą monumentalnych kolumn. Wewnątrz cerkwi można podziwiać jedną z najbardziej wartościowych kolekcji XIX- i XX-wiecznych serbskich ikon.

belgrad
Cerkiew św. Marka (Crkva Svetog Marka)

W południowej części świątyni znajduje się sarkofag ze szczątkami cara Serbii Stefana Uroša IV Dušana, zaś w krypcie południowej spoczywa prawosławny patriarcha German.

Jeśli już jesteśmy w tym miejscu warto również zajrzeć na tyły Cerkwi św. Marka, gdzie stoi skromna rosyjska cerkiew św. Trójcy.

Dalej kierujemy się ulicą Bulevar kralja Aleksandra w kierunku południowo-wschodnim. Po około 10 minutowym spacerze dotrzemy do Muzeum Tesli.

Muzeum Nikoli Tesli (Muzej Nikole Tesle)

Czy wiesz, że wybitny wynalazca Nikola Tesla był Serbem? Nic więc dziwnego, że w stolicy Serbii znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i wynalazkom. Budynek Muzeum Nikoli Tesli jest skromny i niewielki, ale warto wejść do środka.

Adres:

Krunska 51, Beograd

Współrzędne GPS:

44°48’18.3″N 20°28’14.8″E

Nikola Tesla opatentował ponad 300 wynalazków w 26 krajach. W Muzeum zgromadzono dokumenty, książki, rysunki oraz rzeczy osobiste Tesli. Jeszcze za swojego życia wynalazca chciał, aby właśnie w Belgradzie powstało muzeum dokumentujące jego dokonania. Życzeniu Tesli stało się zadość w 1952 roku, 9 lat po jego śmierci.

Podczas zwiedzania mamy możliwość obejrzenia krótkiego filmu dokumentalnego o życiu i osiągnięciach serbskiego uczonego. W Muzeum znajduje się m.in. cewka indukcyjna wytwarzająca wyładowania o napięciu 500.000 woltów. Można naocznie sprawdzić jak działają niektóre z wynalazków. Tutaj również znajduje się również urna z prochami Tesli.

Wstęp do muzeum jest płatny, ale niestety nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów przez internet. Szczególnie w weekendy przybywa tu sporo turystów i może się okazać, że będzie trzeba poczekać w kolejce do kasy nawet pół godziny.

belgrad
Muzeum Nikoli Tesli (Muzej Nikole Tesle)

Muzeum Nikoli Tesli czynne jest w poniedziałki w godzinach od 10:00 do 18:00, a od wtorku do niedzieli – od 10:00 do 20:00. Bilet wstępu kosztuje 800 RSD kiedy zwiedzanie odbywa się po angielsku oraz 400 RSD przy opcji zwiedzania w języku serbskim. Dzieci do lat 7 nie płacą za wstęp. Bilety można zakupić wyłącznie za gotówkę.

Czeka nas teraz nieco dłuższy, około kilometrowej długości spacer do dzielnicy Vračar, gdzie znajduje się prawdziwa perła architektoniczna Belgradu i drugie, po Parku Kalemegdan, najchętniej odwiedzane miejsce w stolicy Serbii – Cerkiew św. Sawy. Z Muzeum idziemy ul. Krunską w kierunku południowo-wschodnim, następnie skręcamy w lewo w ul. Kursulina a dalej ul. Katanićeva.

Cerkiew św. Sawy

Cerkiew św. Sawy w Belgradzie to jedna z największych świątyń prawosławnych na świecie i największa na Bałkanach. Przez niektórych nazywana jest serbską Hagia Sofia.

Adres:

Krušedolska 2a, Beograd

Współrzędne GPS:

44°47’53,0″N 20°28’08,2″E

Według założeń cerkiew św. Sawy miała powstać na miejscu spalenia szczątków pierwszego arcybiskupa Serbii – świętego Sawy. Wcześniej stała w tym miejscu stara świątynia, która spłonęła w XVI wieku. Nowopowstająca cerkiew miała być nowym centrum prawosławia w Serbii.

belgrad
Cerkiew św. Sawy

Na początku XX wieku ogłoszono pierwszy konkurs na ogromny budynek cerkwi, który miał reprezentować styl serbsko-bizantyjski. Kolejny konkurs ogłoszono w roku 1926, a następny 6 lat później. Kamień węgielny pod świątynię wbudowano w roku 1935. Z uwagi na zawirowania historyczno-polityczne budowę cerkwi ukończono dopiero w roku 2001.

Budynek jest monumentalny – ma 82 metry wysokości, a kopuła mierzy 70 metrów i waży 4.000 ton. Cerkiew św. Sawy jest w stanie pomieścić 10.000 osób.

Do dziś we wnętrzach trwają prace wykończeniowo-remontowe. Wchodząc do środka cerkwi można odnieść wrażenie, że znajdujemy się na wielkim placu budowy. Stan wykończenia wnętrz w zestawieniu z dotychczas poniesionymi kosztami budowy wynoszącymi ponad 100 mln euro pokazują ile jeszcze pozostało do zrobienia.

Polecany artykuł: Serbia – Belgrad i Twierdza Kalemegdan

Ostatni punkt naszej wycieczki znajduje się już poza centrum Belgradu. Dotarcie tam piechotą zajęłoby dobre pół godziny. Warto zatem rozważyć przejście od cerkwi św. Sawy na przystanek Karađorđev Park, znajdujący się przy ul. Bulevar oslobođenja. Tam należy wsiąść do autobusu linii 36, przejechać 3 przystanki i wysiąść na przystanku Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića. Od przystanku mamy około 5 minut do Muzeum Historii Jugosławii.

Muzeum Historii Jugosławii (Muzej istorije Jugoslavije)

Muzeum Historii Jugosławii, jak sama nazwa wskazuje, poświęcone jest rozwojowy i historii państwa jugosłowiańskiego od czasów królestwa Jugosławii, aż do jego rozpadu w 1990 roku.

Adres:

Mihaila Mike Jankovića 6, Belgrade

Współrzędne GPS:

44°47’12″N 20°27’06″E

Muzeum to powstało w 1996 roku na podwalinach dawnego Muzeum Rewolucji Narodów i Narodowości Jugosławii oraz Centrum Pamięci “Josip Broz Tito”.

belgrad
Muzeum Historii Jugosławii (Muzej istorije Jugoslavije)

Muzeum Historii Jugosławii składa się z 3 części:

  • Muzeum 25 Maja (Muzej 25 maj) – to budynek-prezent dla Josipa Broz Tito, stanowiący wejście do całego kompleksu muzealnego. Znajduje się na pierwszym piętrze.
  • Dom Kwiatów – dawny ogród zimowy a obecnie mauzoleum Josipa Broz Tito oraz jego żony Jovanki Broz. Tutaj miał miejsce pogrzeb marszałka Tito, który zgromadził przedstawicieli ze 127 krajów. Zebrano tu kolekcję rzeczy osobistych i pamiątek (w tym bardzo egzotycznych) po przywódcy socjalistycznej Jugosławii.
  • Stare Muzeum (Stari muzej) – tutaj można poznać całą historię Jugosławii. Wystawy zawierają pamiątki i eksponaty z tego okresu. Znajdują się tu prezenty, które Tito otrzymał od przywódców z całego świata, w tym księżycową skałę podarowaną mu w 1969 roku przez kosmonautów z załogi Apollo 11.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilety wstępu kosztują 400 RSD (bilet normalny) i 200 RSD (bilet ulgowy). Dzieci poniżej 10. roku życia mają wstęp wolny.

Gdzie spać w Belgradzie? Polecane noclegi

Belgrad to naprawdę duże miasto. Z uwagi na to, że zdecydowana większość wyżej przedstawionych punktów na trasie zwiedzania położona jest na Starym Mieście, to warto wynająć hotelu w centrum miasta.

Jeśli zarezerwujesz nocleg za pomocą zamieszczonych we wpisie linków ja otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena noclegu pozostaje taka sama.

Studio 600

Svetogorska 24

Selection Rooms

Dobračina 9

Bed & Breakfast Garden40

Lomina 40

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *