Praktycznie w każdym odwiedzonym miejscu zetknąłem się z różnego rodzaju straganami i sklepikami, których stoły i regały uginały się od różnych przedmiotów mających na celu przypominać nam o zwiedzanym miejscu, a więc z założenia mają to być pamiątki z podróży. Magnesy, otwieracze do butelek, figurki i zabawki, kubki, breloczki i inne gadżety będą fajnym wspomnieniem z podróży, bo pomogą przywołać wspomnienia, a przecież o to przede wszystkim chodzi.
W tym artykule
Oto 10 pomysłów na pamiątki z podróży, które nie tylko pozwolą kolekcjonować wspomnienia, ale i będą praktyczne.
Fotografie
Mój zdecydowany faworyt jeśli chodzi o pamiątki z podróży. Żyjemy w czasach kiedy zdjęcia możemy robić bez ograniczeń, a fotografować każdy może, jeden lepiej, a drugi trochę gorzej. Minęły już czasy, kiedy trzeba było kupić kliszę, później oddać ją do punktu fotograficznego do wywołania i wykonania odbitek. Mało tego, że liczba możliwych do wykonania zdjęć na jednej kliszy była ograniczona, to jeszcze często się okazywało, że ujęcia, które w wizjerze aparatu wydawały się idealne, po wykonaniu odbitki były nieostre, albo ktoś się poruszył na zdjęciu, albo też w kadrze pojawił się nieproszony gość.
Teraz zdjęcia można robić “do oporu”. I w zasadzie nie trzeba dysponować nie wiadomo jak drogim sprzętem – wystarczy średniej klasy smartfon. Oczywiście dobrej klasy aparat kompaktowy lub podstawowy model lustrzanki będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla uzyskania dobrych parametrów technicznych zdjęć. Można uwiecznić nie tylko miejsca, ludzi, budynki, sytuacje, ale również rzeczy, które nam się spodobały, ale niekoniecznie chcieliśmy je kupić.
Dobrym pomysłem jest utworzenie foto-książki z podróży, którą można dodatkowo wzbogacić tekstami. Bardzo przyjemnie się takie albumy ogląda w zimowe wieczory. Polecam.
Magnesy na lodówkę
Choć przez wielu nazywane chińską tandetą, to mnogość wzorów sprawia, że można znaleźć takie magnesy, które będą zdobić lodówkę, a jednocześnie przywoływać wspomnienia z podróży i nie trącić kiczem.
Gustowny magnes kupić trudno, zatem nic na siłę. Jeżeli na jednym straganie brak takiego, który cieszy oko, idziemy dalej, a na pewno trafimy na coś interesującego. Prezent najbardziej trafiony dla tych, którzy magnesy kolekcjonują.
Pocztówki
Mam wrażenie, że to trochę zapomniane pamiątki z podróży. Pocztówki mogą być alternatywą lub uzupełnieniem dla zdjęć z podróży, szczególnie dla tych osób, którzy fotografować nie potrafią bądź nie lubią. Podczas podróży spotkać można miejsca, w których fotografować nie można z powodu zakazu. Z kolei niektóre ujęcia znane z pocztówek trudno samemu powtórzyć, bowiem albo są one robione z wysokości (np. z drona), albo z trudno dostępnych dla turystów miejsc. Ja osobiście unikam kupowania pocztówek będących kolażem kilku zdjęć i napisu z nazwą miejscowości. Zdecydowanie preferuję ujęcia artystyczne i oryginalne.
Mimo, że MMS-y wyparły pocztówki prawie całkowicie, to jednak w pewnych okolicznościach warto kupić i wysłać pocztówkę z podróży do znajomych lub po prostu do siebie do domu. Taka pamiątka może być tym bardziej egzotyczna i oryginalna jeżeli ją wyślemy z wyjątkowego miejsca np. z Watykanu, niewiele bowiem osób dysponuje pocztówką ze stemplem Poczty Watykańskiej.
Lokalne przysmaki
Jeden z moich ulubionych patentów na pamiątki z podróży. Kosztując różnych regionalnych potraw zabieram ze sobą wspomnienia smaków z podróży. Po powrocie do domu lubię odtwarzać te smaki w mojej kuchni, dlatego często kupuję lokalne składniki i przyprawy, których często próżno szukać w polskich sklepach.
Jeżeli jesteś amatorem gotowania lub po prostu chcesz na dłużej zachować smaki z podróży, poniżej przykładowe pamiątki w kategorii “przysmaki, które można przywieźć z poszczególnych krajów i regionów:
- przyprawy i sosy: kora cynamonu, aromatyczny kmin rzymski, pieprz kajeński, kurkuma – z krajów arabskich; oliwa z oliwek – z Włoch i Grecji, ajvar – z Chorwacji;
- sery: parmezan, mozzarella, gorgonzola – z Włoch, feta – z Grecji, camembert, roquefort, brie – z Francji, oscypek – z Podhala;
- wędliny: szynka parmeńska – z Włoch, chorizo – z Hiszpanii;
- słodycze: chałwa – z Albanii, czekolada – z Majorki i Szwajcarii, baklawa – z Turcji, stroopwafle – z Holandii, pierniki licitar – z Chorwacji;
- alkohol: porto – z Portugalii, anyżkowe ouzo i metaxa – z Grecji, limoncello – z Włoch, rakija – z krajów bałkańskich, riesling – z Niemiec, merlot i cabernet – z Francji, absynt – z Czech, whiskey – z Irlandii.
Ważne, żeby zakupione produkty miały długi termin przydatności i raczej niewielkie pojemności, bo raz że niedługo po powrocie mogą się nie nadawać do spożycia, a po drugie nie koniecznie muszą smakować. Zwracaj też uwagę na jakość kupowanych produktów.
Przedmioty użytkowe
Tego rodzaju pamiątki z podróży powinny być naprawdę przydatne. Jeżeli faktycznie chcemy by posłużyły na dłużej, muszą być dobrej jakości. Po powrocie takie przedmioty będą idealnie uzupełniać wystrój naszego domu, oczywiście pod warunkiem, że będą do niego pasować.
Warto zatem przywieźć z podróży:
- miski i miseczki
- kubki i filiżanki
- otwieracze do butelek lub korkociąg
- deski do krojenia
- podkładki pod szklanki
- poduszki
Kosmetyki
To prezent bardzo intymny, zatem ciężko będzie trafić w gust bliskiej osoby. Ale dla siebie można kupować śmiało, bo sami przecież najlepiej wiemy, jakich kosmetyków potrzebujemy.
Odwiedzane miejsca i kraje często są znane z oryginalnych kosmetyków. Podczas pobytu w Grecji polecam nabyć kosmetyki zawierające oliwę z oliwek, np. mydła czy balsamy do ciała. Przebywając na hiszpańskiej wyspie Fuerteventura warto zakupić kosmetyki sporządzone na bazie aloesu. Z kolei ciekawą pamiątką w tej kategorii z Chorwacji będą np. mydełka i olejki lawendowe.
Biżuteria
Jeżeli pamiątka ma być w miarę tania, można się zdecydować na ręcznie wykonane bransoletki z naturalnych materiałów, zawieszki na łańcuszek, bransoletki, koraliki i breloczki. Można również przy sprzyjającej okazji kupić po cenach niższych niż w Polsce wyroby z metali szlachetnych, np. srebrną biżuterię w Albanii.
Kamienie, piasek, muszle, szyszki
Idealna pamiątka dla osób lubiących dekorować swój dom elementami z natury. Czasem niepozorny kamyk, ogromna szyszka czy muszla będą mieć większą wartość sentymentalną niż inne pamiątki. Można z nich zrobić piękne ozdoby i rzeczy użyteczne np. z kamyków można zrobić super mydelniczkę, oryginalną ramkę na zdjęcie, lub świecznik.
Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach próba przewiezienia niektórych wytworów natury może nas narazić na odpowiedzialność karną (fragmenty raf koralowych, kość słoniowa).
Lokalne pieniądze
Każdy chyba widział euro, walutę, którą posługujemy się w większości krajów europejskich. Ale przed wprowadzeniem euro wiele krajów posiadało swoje własne waluty: Niemcy – marki, Grecja – drachmy, Holandia – guldeny, Francja – franki, Austria – funty szterlingi. Po kilku latach takie niefunkcjonujące waluty mogą byś wspaniałą pamiątką sentymentalną.
Bardzo często z podróży pozostają nam w portfelu monety, których nie da się wymienić na złotówki w polskich kantorach, albo też są to tak drobne kwoty, że zwyczajnie nie opłaci się tego robić. Czy to oznacza, że trzeba te “blaszki” wyrzucić? Absolutnie nie! Posiadam stary portfel, w którym odkładam wszystkie zbędne monety. Większość z tych monet jest z reguły okrągła, w kolorze srebra lub złota, ale są też ewenementy w kształcie sześciokąta czy krążka z dziurką w środku.
Monety to praktyczna pamiątka dla osób z zacięciem numizmatycznym.
Bilety wstępu
Czy bilet wstępu musi zawsze wyglądać jak paragon z kasy fiskalnej? Okazuje się, że niekoniecznie tak musi być. Zdarzają się wyjątki na tyle specyficzne, że warto zachować na pamiątkę bilety wstępu do zwiedzanych obiektów lub nawet bilety z publicznych środków transportu.
Czasem jako bilet wstępu możemy otrzymać np. pocztówkę z oryginalnym i artystycznym widokiem miejsca, które odwiedzamy. Takie zaskoczenie spotkało mnie w trakcie zwiedzania Kościoła Wang w Karpaczu.
Bilety to jedna z pamiątek sentymentalnych, które nie posiadają żadnej wartości materialnej, ale z pewnością przypomną nam o emocjach i wrażeniach z podróży.
Przeczytaj artykuł:
Pamiątki z podróży – jak nie kupować rzeczy nietrafionych?
Pośpiech przy kupowaniu pamiątek to bardzo zły doradca. Zatem nie ulegaj chwili. Obejrzyj i zastanów się, czy dana pamiątka będzie Ci się naprawdę podobać.
Jeżeli chcesz coś kupić na prezent dla kogoś, lepiej zadzwonić do tej osoby i zapytać, niż stawiać na żywioł.
Postaw na jakość i oryginalność. Tandetne pamiątki można kupić wszędzie. Pamiętaj, że tanio przeważnie nie oznacza dobrze.
Jeżeli w podróży kupujesz rzeczy o większych gabarytach, pamiętaj o ograniczeniach bagażu, szczególnie w samolotach.
Z całą pewnością nie należy kupować:
- plastikowych i kiczowatych bubli,
- “oryginalnych” rzeczy w super cenie,
- rzeczy, które już masz,
- pamiątek dla osób, które proszą, aby nic im nie przywozić z wycieczki.
A jakie są Twoje pomysły na pamiątki z podróży? Napisz koniecznie w komentarzu.
Wypadało by dodać w ostatnim akapicie by nie kupować lub próbować zabierać do domu rzeczy, które są zabronione przez prawo danego kraju lub niemożliwych do wwiezienia do RP. I dodatkowo nie należy przywozić “dziwnych” chorób z dalekich krajów.
Szczególnie te “dziwne” choroby to ważna przestroga w obecnej sytuacji. Pozdrawiam.
Fotografie i bilety wstępu – do albumu ‘nasz ostatni rok’, który z mężem na zmianę wypełniamy, pocztówki – do rodziny i przyjaciół, aby poczuli się obecni na tej wyprawie i lokalne smakołyki – ciszą odnalezione zimą w spiżarni! Z dalszych zakątków warto przywieźć kosmetyki – olejek arganowy czy perfumy w kostce z marokańskiego souku – niepowtarzany i użytkowy prezent . Post w 10! 🙂
Dziękuję za miły komentarz. Jak kiedyś będę w Maroku skorzystam z Twojej rady. Pozdrawiam 😉
Dla mnie pamiątki z podróży to zazwyczaj przyprawy, alkohol i zdjęcia 🙂 Uwielbiam regionalne wyroby!