Londyn – leżąca nad rzeką Tamizą stolica Wielkiej Brytanii. Jest drugim, po Bangkoku, najczęściej odwiedzanym miastem świata, oraz trzecim co do wielkości miastem Europy, po Moskwie i Stambule. Obecnie Londyn jest drugim pod względem wielkości centrum finansowym świata. Swoje siedziby mają w Londynie największe banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne, oraz firmy medialne. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Londynie oraz miejsca, które warto zobaczyć i odwiedzić.
W tym artykule
Zanim przedstawię najciekawsze atrakcje w Londynie warto napisać kilka słów wprowadzenia na temat tego ciekawego, ale i kontrowersyjnego miasta.
Jeśli widzisz czerwone budki telefoniczne, piętrowe autobusy i czarne taksówki poruszające się po “niewłaściwej” stronie jezdni to znaczy, że jesteś w Londynie. Przynajmniej 30% mieszkańców Londynu pochodzi spoza Anglii. To najbardziej kosmopolityczne miasto świata, porównywalne jedynie do Nowego Jorku. To w pewnym sensie spuścizna po kolonialnej przeszłości Imperium Brytyjskiego. W porcie nad Tamizą krzyżowały się szlaki prowadzące z Nowego Świata i Indii, przynosząc ze sobą towary nieznane dotąd w Europie. Otwartość Brytyjczyków na różne style życia zaskakuje miłośników Karola Dickensa czy Jane Austin.
Londyn
Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.
Rezerwuj lot
Znajdź nocleg
Wynajmij auto
Londyn leży u ujścia Tamizy do Kanału La Manche. Rzeka dzieli miasto na dwie prawie równe części: Wielki Londyn (Greater London) oraz autonomiczne City.
Londyn zawdzięcza swój wygląd w głównej mierze czasom wiktoriańskim. Wtedy to zaczęła się rozbudowa przedmieść szeregowymi domami. Wprowadzono w tym czasie również system kanalizacyjny uwalniający mieszkańców od przenikliwego zapachu Tamizy będącej wcześniej głównym ściekiem miasta.
Polecany artykuł: 10 europejskich stolic na ciekawy city break
Atrakcje w Londynie to nie tylko zabytki, ale także zieleń parków. Latem parki wypełniają się mieszkańcami Londynu, którzy oddają się wynalezionej w Anglii przyjemności znanej wszystkim pod nazwą pikniku. Londyn to również stolica mody, gdzie rodzą się nowe tendencje i nowi kreatorzy mody. Stolica Wielkiej Brytanii to także kulinarna podróż dookoła świata. Wybór restauracji przyprawia o zawrót głowy nawet najwybredniejszych smakoszy.
Londyn nie jest tak imponującym miastem jak Berlin, ani tak elegancki jak Paryż. Nie ma urody Rzymu, ani szyku Wiednia. Mówi się nieraz, że jest za duży i za drogi, brzydki i zaśmiecony. Jednak energia tego miasta zachwyca i przytłacza. Londyn jest zanurzony w historii i zapatrzony w przyszłość.
Pora na najciekawsze atrakcje w Londynie, które powinny znaleźć się na trasie każdej wycieczki po mieście.
Warto wiedzieć
Kraj:
Wielka Brytania
Stolica:
Londyn
Waluta:
funt szterling (GBP)
Język urzędowy:
angielski
Liczba ludności:
67.081.000
Powierzchnia:
244.820 km2
Religia dominująca:
anglikanizm
Strefa czasowa:
UTC+1 (lato); UTC (zima)
The London Eye
London Eye (Londyńskie Oko), nazywane również Kołem Milenijnym (Millennium Wheel) to koło widokowe typu “diabelski młyn” wybudowane w 1999 roku w londyńskiej dzielnicy Lambeth na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Nie sposób go przeoczyć.
Budowa London Eye została sfinansowana przez brytyjskie linie lotnicze “British Airways”. Jego otwarcia dokonał 31 grudnia 1999 roku ówczesny premier Wielkiej Brytanii – Tony Blair. Z powodu początkowych problemów technicznych koło zaczęło funkcjonować od II kwartału 2000 roku. London Eye jest jedną z trzech budowli powstałych z okazji nowego tysiąclecia miasta.
Koło London Eye ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Niewielka prędkość obrotowa pozwala na swobodne wsiadanie i wysiadanie bez zatrzymywania koła. Na kole zamontowano 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie, z których można podziwiać rewelacyjne widoki na miasto, Tamizę i atrakcje w Londynie.
Tower of London
His Majesty’s Royal Palace and Fortress the Tower of London (Pałac i Twierdza Jego Królewskiej Mości), popularnie zwany Tower of London, to budowla obronna i pałacowa monarchów angielskich. Wzniesiona została w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Ostatnim monarchą Anglii, który z niej korzystał był Jakub I (1566–1625).
Zamek nigdy nie został zdobyty. Przez wieki pełnił funkcje więzienia, miejsca tortur i egzekucji. Wśród wielu słynnych ludzi, których tu pozbawiono głów byli m.in. Thomas More, autor “Utopii”, oraz dwie żony Henryka VIII – Anna Boleyn i Katarzyna Howard.
Londyńska Tower jest bardzo popularną atrakcją turystyczną stolicy Wielkiej Brytanii, położoną nad północnym brzegiem Tamizy. Tower of London jest otoczona rzędami murów oraz dawnym korytem fosy. Wysokość budowli wynosi 30 metrów, a grubość murów – ponad 3,5 metra. Główną częścią tej warowni jest XII-wieczna White Tower (Biała Wieża). W kompleksie znajduje się także Jewel House, czyli skarbiec, w którym przechowuje się królewskie klejnoty.
Opactwo Westminsterskie
Naprzeciwko Parlamentu znajduje się Collegiate Church of St Peter at Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze), bardziej znana jako Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey). Miejsce to znane jest powszechnie jako miejsce spoczynku angielskich władców. Od XI wieku, czyli od czasów Wilhelma Zdobywcy, opactwo jest miejscem koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Znajduje się tu m.in. krzesło koronacyjne z 1301 roku, na którym koronowano prawie wszystkich królów Anglii.
Opactwo Westminsterskie zbudowane na planie krzyża jest największą gotycką budowlą na Wyspach Brytyjskich. To najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska. Wnętrze Opactwa przedstawia całą gamę stylów architektonicznych i rzeźbiarskich, poczynając od surowego francuskiego gotyku nawy głównej, poprzez zadziwiające zawiłości kaplicy Henryka VII, po niezwykłą różnorodność pomników z końca XVIII wieku.
Nad głównym portalem Opactwa Westminsterskiego znajdują się rzeźby 10 największych męczenników XX wieku, w tym Maksymiliana Kolbe, który oddał życie za współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Warto też zwrócić uwagę na grobowiec Elżbiety I w kaplicy Henryka VII ozdobionej wspaniałym sklepieniem wachlarzowym oraz XVI-wieczne stalle umieszczone w prezbiterium i dekorowane motywami fantastycznych stworów.
Od XIII wieku opactwo stało się miejscem pochówku królów oraz zasłużonych dla Anglii osób. Pochowanych jest tu ponad 3000 osób, w tym poeci, pisarze, muzycy, aktorzy, uczeni i politycy, m.in.: Karol Dickens, Rudyard Kipling, Isaac Newton, Karol Darwin, Georg Friedrich Händel i Stephen Hawking.
Jednak wiele wybitnych osobistości z różnych przyczyn nie zostało pochowanych w tym miejscu (m.in. William Szekspir). Wiele lat po ich śmierci umieszczono tablice pamiątkowe.
Sea Life London Aquarium
Sea Life London Aquarium jest placówką turystyczno-edukacyjną zlokalizowaną w zabytkowym budynku London County Hall niedaleko London Eye. Wejście do obiektu znajduje się na południowym brzegu Tamizy. To jedna z największych atrakcji turystycznych Londynu. Prezentowana jest tutaj flora i fauny morska i słodkowodna. Pomieszczenia ekspozycyjne znajdują się na trzech kondygnacjach, w tym również w podziemiach.
Można tu zobaczyć m.in. duże akwaria morskie z gatunkami otwartych stref oceanicznych Atlantyku i Pacyfiku. W mniejszych akwariach są rafy koralowe. Wystawa jest bardzo atrakcyjna wizualnie, a wszystkie prezentowane gatunki flory i fauny są szczegółowo opisane. Co roku miejsce to jest odwiedzane przez ponad 700 tysięcy osób.
Królewskie Ogrody Botaniczne Kew
Królewskie Ogrody Botaniczne Kew (The Royal Botanic Gardens, Kew) to kompleks ogrodów i szklarni w południowo-zachodnim Londynie. Uznawany jest za najwspanialszy ogród publiczny na świecie.
Obecnie można tu zobaczyć około 40 tysięcy gatunków roślin. W Kew Gardens prowadzi się również badania z zakresu ogrodnictwa i botaniki. To również jedno z największych na świecie herbariów. Miejsce to zostało wpisane w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest odwiedzane przez ponad milion osób rocznie.
Warto odwiedzić palmiarnię oferującą przytulne schronienie przed zimowymi chłodami. Pochodząca z końca XIX wieku cieplarnia umożliwia hodowlę delikatnych roślin leśnych zgrupowanych według stref klimatycznych. Jest tu również XVIII-wieczna pagoda, będąca pamiątką po fascynacji Brytyjczyków orientem.
British Museum
British Museum to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, a jego wielki dziedziniec otwarty w grudniu 2000 roku jest największym zadaszonym placem w Europie. Budynek znajduje się w dzielnicy Bloomsbury, pierwszej, która miała zaplanowany układ przestrzenny w odróżnieniu od reszty miasta rozrastającej się wedle całkowitego przypadku.
Początkowo British Museum było dostępne jedynie dla studentów i ludzi nauki. Zakaz ten uchylono na początku XIX stulecia. Ówczesne zwiedzanie odbywało się wyłącznie w grupach z przewodnikiem i dotyczyło wycieczek po całości zbiorów – przyrodniczych, etnograficznych, geologicznych oraz zabytków archeologicznych, numizmatów i biblioteki.
W roku 1965 zmieniono sposób pokazywania ekspozycji i postanowiono udostępnić muzeum dla turystów. Atrakcyjność tego miejsca ma wiele przyczyn, a jedną z nich jest biblioteka z olbrzymią czytelnią na 390 miejsc i księgozbiorem podręcznym liczącym 30 tysięcy tomów. Drugą są przebogate zbiory muzeum liczące 6 milionów eksponatów przedstawiających 2 miliony lat historii świata i cywilizacji.
W British Musem znajduje się prawie 100 sal o łącznej długości 4 kilometrów. W dziale “Brytania prehistoryczna i rzymska” największą ciekawostką jest człowiek z Lindow, pochodzący z epoki żelaza, który przeleżał w bagnie aż do 1984 roku. Na jego ciele jednak zachowała się skóra.
Dział “Zachodnia Azja” zawiera pochodzące prawdopodobnie z VII wieku p.n.e. asyryjskie reliefy z pałacu króla Aszurbanipala w Niniwie. W szczególnie chętnie odwiedzanej przez turystów części muzeum “W starożytnym Egipcie” znajdują się mumie egipskie. Największym skarbem działu “Grecja i Rzym” są fragmenty fryzu z Partenonu w Atenach.
Trafalgar Square
Trafalgar Square to serce Londynu. Plac ten jest głównym miejscem wieców i spotkań, a w noc sylwestrową świadkiem hucznej zabawy. Powstał w XIX wieku w miejscu dawnych stajni królewskich. Pośrodku stoi 50-metrowa kolumna, podnóża której pilnują cztery lwy. Kolumna upamiętnia lorda Nelsona, najsławniejszego dowódcę Royal Navy (marynarki wojennej Wielkiej Brytanii), który zginął w bitwie pod Trafalgarem.
Ze śmiercią admirała Horatio Nelsona związana jest dość osobliwa legenda. Według niej ciało Nelsona umieszczono w beczce i dla lepszej konserwacji zalano rumem, a następnie przewieziono do Londynu. Jednak nieświadoma niczego załoga statku podczas podróży wysączyła rum z beczki używając cienkich słomek. Od tego czasu rum bywa niekiedy nazywany “krwią Nelsona”.
Na placu znajdują się również piękne fontanny sir Lutyensa. Ale miejsce to słynie nie tylko z historycznych monumentów, lecz także z gołębi, które jeszcze20 lat temu były chętnie dokarmiane przez londyńczyków. Od 2003 roku, między innymi z powodów sanitarnych, zakazano ich karmienia.
Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich
Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich (The Royal Greenwich Astronomical Observatory) powstało z inicjatywy króla Karola w 1675 roku. Początkowo służyło do przeprowadzania pomiarów astrometrycznych, przydatnych do nawigacji w żegludze dalekomorskiej. W XIX wieku stało się najbardziej znanym obserwatorium na świecie. The Royal Greenwich Astronomical Observatory znajduje się na południku zerowym, od którego liczy się długość geograficzną. Wszystkie punkty położone do 180 stopnia na wschód lub na zachód od południka zerowego mają odpowiednio długość wschodnią lub zachodnią.
Pałac Buckingham
Pałac Buckingham (Buckingham Palace) jest oficjalną londyńską rezydencją królewską położoną w City of Westminster. Budowla powstała w 1703 roku jako miejska rezydencja dla Johna Sheffielda, księcia Buckingham. Ta barokowa perła architektoniczna jest największym na świecie królewskim pałacem pełniącym od 1837 roku funkcję oficjalnej siedziby monarchów.
W pałacu znajduje się 600 komnat, w tym 19 reprezentacyjnych, ponad 70 łazienek i prawie 200 sypialni. Na placu przed Pałacem Buckingham stoi pomnik królowej Wiktorii (Victoria Memorial), dla której pałac stał się prywatną stałą rezydencją królewską. Pałac Buckingham to także miejsce uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw.
Apartamenty królewskie mieszczą się w północnym skrzydle. Wschodnie skrzydło wychodzi na The Mall czyli Aleję Królewską. To z jego balkonu zgodnie z tradycją królowa pozdrawia zebrane tłumy. Gdy królowa jest w pałacu, na maszcie powiewa flaga. Pałac jest zamknięty dla zwiedzających za wyjątkiem kilkutygodniowego okresu między sierpniem i wrześniem.
Od kwietnia do lipca codziennie o godzinie 11:30 odbywa się efektowna zmiana warty (w pozostałym okresie co drugi dzień). Przychodząc tu odpowiednio wcześnie można znaleźć wygodne miejsce na stopniach pomnika Wiktorii, skąd roztacza się najlepszy widok na całą paradę.
Pałac Westminsterski i Big Ben
Fantastycznie usytuowany na lewym brzegu Tamizy neogotycki Pałac Westminsterski (Palace of Westminster) jest siedzibą brytyjskiego Parlamentu, czyli Izby Gmin i Izby Lordów, a także kilku urzędów. Jego budowę rozpoczął Knut Wielki w 1016 roku. Już w XIII wieku Pałac Westminsterski stał się politycznym centrum angielskiej państwowości (m.in. obradował tu Parlament). W roku 1987 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałac Westminsterski składa się z trzech skrzydeł. Na osi centralnej znajdują się najważniejsze pomieszczenia. W samym środku znajduje się Central Lobby. Po jego obu stronach mieszczą się sale posiedzeń Izby Lordów (Lords Chamber) oraz Izby Gmin (Commons Chamber). Niezwykle fotogeniczny nadrzeczny fronton pałacu był w przeszłości wielokrotnie uwieczniany przez wielu malarzy.
Na północnym krańcu znajduje się wieża Elizabeth Tower, powszechnie znana jako Big Ben. 106-metrowa wieża zegarowa mieści w sobie 14-tonowy słynny zegar, symbol Wielkiej Brytanii. Jego wskazówka minutowa ma 4 metry i 25 centymetrów długości, a każda z łacińskich cyfr – 60 centymetrów wysokości. Dokładność czasu Big Ben zawdzięcza monetom, które umieszczone są na końcu potężnego wahadła. Zegar słynie z punktualności i bardzo rzadko się psuje. W swojej ponad 100-letniej historii zatrzymał się kilka razy, jednak nie z własnej winy – gdy zawiał go śnieg, gdy zagnieździły się w nim szpaki, wreszcie gdy robotnicy pozostawili pod wskazówkami puszkę z farbą.
Dyskusyjne jest pochodzenie jego nazwy. Przewodniki na ogół podają, że w ten sposób uczczono Benjamina Halla, który był pierwszym komisarzem robót, w czasie gdy dzwon zawieszano. Ale jest też inna wersja. Przed ponad 100 laty był w Anglii słynny zapaśnik imieniem Benjamin, który w ostatniej walce przed rezygnacją z kariery sportowej wytrzymał aż 60 rund. Wówczas dyskutowano w parlamencie nad nazwą dzwonu i jeden z posłów miał krzyknąć: “Niech się nazywa Big Ben”.
Big Ben rozsławiony został przez radio BBC, które zainstalowało mikrofony w wieży, by nadawać jego dźwięki na cały świat. W dniach obrad parlamentu nad Big Benem powiewa flaga narodowa.
National Gallery
Londyńska National Gallery to państwowa galeria sztuki znajdująca się w północnej części Trafalgar Square. Gromadzi ona imponującą kolekcję ponad 2.300 dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego powstałych w latach 1250–1900. Można tu podziwiać dzieła tak wybitnych artystów jak: Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velasquez, Pierre-Auguste Renoir oraz wielu innych.
Budynek National Gallery powstał w 1838 roku i był wielokrotnie powiększany w związku z sukcesywnym wzrostem liczby eksponatów. Obecnie większa część kolekcji mieści się na jednym poziomie podzielonym na cztery skrzydła. Obrazy eksponowane są w układzie chronologicznym. Mniej cenne obrazy wystawione są na niższej kondygnacji.
The Royal Albert Hall
Londyńska sala koncertowa Royal Albert Hall poświęcona jest księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii. Mieści się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie, w rejonie znanym jako Albertopolis. Przed budynkiem stoi pomnik na cześć księcia Alberta. W Royal Albert Hall znajdują się największe w Wielkiej Brytanii organy. Sala koncertowa ma kształt owalny i mieści 8 tysięcy osób.
Uroczystego otwarcie The Royal Albert Hall dokonała królowa Wiktoria w 1871 roku. Sala była miejscem znamienitych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, imprez sportowych i balów. W 1968 roku w Royal Albert Hall odbył się 13. finał Eurowizji, a w latach 70. i 80. XX wieku miały tu miejsce finały konkursu Miss World.
Warner Bros. Studio
Wycieczka do Warner Bros. Studio to idealny pomysł na spędzenie czasu w Londynie, szczególnie dla fanów Harry’ego Pottera, bohatera najpopularniejszej serii filmowej w historii. W trakcie wizyty w tym miejscu można zwiedzić plany filmowe, obejrzeć rekwizyty, kostiumy i poznać od kuchni efekty specjalne używane w filmach o Harry’m Potterze.
Studia Warner Bros w Londynie to doskonała atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Podczas zwiedzania można stanąć na pokrytej kocimi łbami słynnej Alei Smoka, przed wystawą sklepu z różdżkami Ollivandera, oraz przed księgarnią “Esy i Floresy”. Można także obejrzeć doskonałą kopię peronu 9 ¾, skąd wyruszał pociąg Hogwart Ekspres, wejść do banku Gringotta, zobaczyć na własne oczy skarbiec Bellatriks Lestrange, galerię goblinów i wiele więcej.
Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud
W Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud (lub po prostu Madame Tussauds) można obejrzeć wykonane z wosku postacie znanych osób z różnorodnych dziedzin życia. Początek temu miejscu dał przyjazd do Londynu w 1835 roku szwajcarki Marie Tussaud, żyjącej we Francji przed Wielką Rewolucją. Przywiozła ona ze sobą kilka woskowych odlewów głów osób z rodziny królewskiej ściętych na gilotynie. Wystawiła je w Londynie na widok publiczny a za uzyskane pieniądze utworzyła Muzeum Figur Woskowych.
Muzeum stanowi jedyną swego rodzaju atrakcję w Londynie gdzie można naocznie przekonać się czy Mel Gibson rzeczywiście jest tak niski jak Tom Cruise i jak naprawdę wygląda Margarett Thatcher. Oczywiście fotografować można do woli, dzięki czemu wspólne zdjęciem z Vladem Țepeșem, pierwowzorem Drakuli, nie nastręcza większych problemów.
Oprócz naturalnej wielkości figur słynnych polityków, przedstawicieli kościoła, gwiazd filmu, muzyki i sportu, w muzeum można obejrzeć niesamowicie realistyczną inscenizację bitwy pod Trafalgarem. Podczas niej można usłyszeć przeraźliwe jęki konających i strzały armatnie.
Muzeum Figur Woskowych mieści się blisko słynnej Baker Street, która pod numerem 239 skrywa sensacyjne Muzeum Sherlocka Holmesa.
Tower Bridge
Tower Bridge to zdecydowanie najbardziej znany obiekt w Londynie i najsłynniejszy most zwodzony na świecie. Wybudowany w 1894 roku w wiktoriańskim stylu most przerzucony jest nad Tamizą na wschodnim końcu Londynu, w pobliżu Tower of London. W tamtym czasie most uznawano go za arcydzieło inżynierii i porównywano go nawet ze słynną wieżą Eiffla. Most miał połączyć oba brzegi Tamizy bez jednoczesnego utrudniania żeglugi.
Charakterystyczne dwie główne wieże mostu są połączone u góry dwoma pomostami. Jednym z nich jest umiejscowiona ponad 44 metry nad poziomem rzeki kładka dla pieszych. Środkowa część Tower Bridge to dwa podnoszone przęsła, z których każde waży 1.200 ton.
Z pomostu Tower Bridge roztaczają się wspaniałe widoki na Tamizę i Londyn, a także na pomieszczenie z silnikiem parowym, który napędzał mechanizmy podnoszące przęsła do 1976 roku. Obecnie most jest w pełni zelektryfikowany. Jego podnoszenie trwa 1,5 minuty i oznajmiane jest biciem dzwonów. Codziennie na wyświetlaczu przy wieży od strony zamku Tower można odczytać godziny, o których będzie podnoszony. W wieżach mostu znajduje się warte odwiedzenia muzeum jego historii, gdzie można obejrzeć kilka odrzuconych projektów mostu, które przegrały z obecną konstrukcją.
The Shard
W niedalekiej odległości od Tower Bridge, na południowym brzegu Tamizy, stoi wieżowiec The Shard, znany również pod nazwami Shard London Bridge, London Bridge Tower, Shard of Glass. Na 72 kondygnacjach wieżowiec mieści biura, lokale gastronomiczne, hotel, a nawet lokale mieszkalne. Powyżej 65. piętra znajduje się taras widokowy. Wysokość wieżowca wynosi ponad 309 metrów.
Wieżowiec został oficjalnie otwarty w 2012 roku przez premiera Kataru, Hamada ibn Dżassima ibn Dżabra as-Saniego. W uroczystości otwarcia wziął także udział książę Yorku – Andrzej. Budynek stał się w chwili otwarcia najwyższym wieżowcem w Europie.
Chessington World of Adventures
Zwiedzanie Londynu warto urozmaicić wizytą w Chessington World of Adventures Resort, parku rozrywki i ogrodzie zoologicznym z ponad tysiącem zwierząt. Obiekt jest położony 19 km na południowy zachód od centrum Londynu. Jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych parków rozrywki w Wielkiej Brytanii.
Obiekt został otwarty w 1931 roku pod nazwą “Chessington Zoo”. Parkiem rozrywki stał się w 1987 roku. Oprócz typowych dla parków rozrywki kilkudziesięciu rozmaitych przejażdżek i zjeżdżalni, dla odwiedzających dostępny jest również park linowy, kemping oraz dwa hotele, co pozwala zakwalifikować Chessington World of Adventures również jako kurort turystyczny.
Chessington World of Adventures jest podzielony na kilka obszarów tematycznych stylizowanych na różne kultury świata. I tak Adventure Point to typowy angielski rynek, Mexicana przywołuje klimat Dzikiego Zachodu, Shipwreck Coast to żeglarska kraina przygód, Wild Woods to europejska ulica z bawarską zabudową, Forbidden Kingdom nawiązuje do Egiptu i Arabii, podczas gdy Land of the Tiger odzwierciedla Daleki Wschód, a Wild Asia – dżunglę.
Londyn
ArcelorMittal Orbit
ArcelorMittal Orbit to prawie 115-metrowa wieża widokowa stojąca w pobliżu stadionu olimpijskiego London Stadium. Wieża znajduje się w Queen Elisabeth Olympic Park w dzielnicy Stratford.
Konstrukcja mieści w sobie najwyższą i najdłuższą na świecie (178 metrów) zjeżdżalnię tunelową oferującą bardzo ciekawą „orbitalną” perspektywę spiralnego zjazdu w dół, co stanowi nie lada atrakcję w Londynie dla osób lubiących adrenalinę.
Stadion Wembley
Stadion Wembley jest narodowym stadionem Anglii i jednym z najdroższych obiektów sportowych. Jego wybudowanie kosztowało prawie 760 milionów funtów. Mieści na trybunach 90 tysięcy osób, co czyni go drugim co do wielkości stadionem w Europie. Pierwszy mecz na stadionie Wembley odbył się 24 marca 2007 roku.
Mecze na stadionie Wembley rozgrywa reprezentacja Anglii w piłce nożnej mężczyzn. Odbywają się tu także finałowe rozgrywki Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej oraz koncerty, w tym tak prestiżowe jak “Concert for Diana” czy “Live Earth”. Na stadionie koncertowały również wielkie gwiazdy estrady m.in. George Michael i Madonna.
Hyde Park
Ogromny Hyde Park jest jednym z parków królewskich w Londynie. Park ten stał się miejscem publicznym dopiero w I połowie XVII wieku. Za czasów króla Jerzego III czyli od połowy XVIII wieku park był miejscem słynącym z pojedynków. Odbywały się tu również wyścigi konne i demonstracje polityczne. Czasem park stanowił kryjówkę dla przestępców, dlatego od XIX wieku policja przeczesuje ten teren nocą.
Tutaj w wielkim przeszklonym pałacu Crystal Palace odbyła się w 1851 roku wielka wystawa poświęcona rozwojowi przemysłu, techniki oraz ekspansji Imperium Brytyjskiego.
W Hyde Parku urządzano również koncerty na wolnym powietrzu. Występowały tu tak znamienite gwiazdy muzyki jak The Rolling Stones, Pink Floyd, Queen, Eric Clapton, Bon Jovi, Depeche Mode, Madonna, czy tenor Luciano Pavarotti.
Jednak najciekawszym miejscem, które czyni z Hyde Parku niezwykłe forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa jest Speakers’ Corner, położony w pobliżu Marble Arch, oryginalnej bramy Pałacu Buckingham, przeniesionej tu w połowie XIX wieku. To słynny skwer przemówień. Niegdyś debatowali tu m.in. Karol Marks i Włodzimierz Lenin. Każdy może powiedzieć tu wszystko, co mu przyjdzie do głowy, pod warunkiem, że nie obrazi to królowej.
W Hyde Parku można do woli spacerować po 360 akrach krótko strzyżonej trawy, kąpać się i pływać łódkami w sztucznym jeziorze Serpentine. W soboty i niedziele, choć to samo centrum Londynu, ściągają tu mieszkańcy miasta. Rozstawiają na trawie stoliki kempingowe, krzesła i celebrują przygotowany lunch.
Polecane atrakcje w Londynie
Od piętrowych autobusów po puby i musicale – sprawdź polecane przeze mnie atrakcje w Londynie i zorganizowane wycieczki lokalne.