atrakcje na lanzarote

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote – 10 polecanych miejsc

Niezwykły wulkaniczny raj o wyjątkowym i niemal abstrakcyjnym pięknie. Lanzarote to wyspa kontrastów, która cieszy się wspaniałą pogodą przez cały rok i oczarowuje turystów spektakularnymi plażami. Często nazywana wyspą wiecznej wiosny, Lanzarote może poszczycić się ciepłą i suchą pogodą przez cały rok. Wzdłuż 200-kilometrowego wybrzeża znajduje się wiele wspaniałych plaż – od niezwykle pięknej i uwielbianej przez surferów plaży Famara na północy przez odległą i prawie niedostępną plażę Risco, po rajskie złote piaski plaży Papagayo. Choć to właśnie plaże są największą atrakcją wyspy, Lanzarote to także wspaniała przyroda, ciekawa kultura oraz wiele miejsc i obiektów wpisanych na Listę UNESCO. Sprawdź najciekawsze atrakcje na Lanzarote.

Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy na Lanzarote polecam najpierw zapoznać się z legendarną historią wyspy, bowiem zrozumienie przeszłości pomoże zrozumieć teraźniejszość wyspy. W dalszej części artykułu przedstawiam ciekawe miejsca i atrakcje na Lanzarote, które warto umieścić na trasie zwiedzania.

Historia drugiej najstarszej z Wysp Kanaryjskich, powstałej w wyniku erupcji wulkanu około 15 milionów lat temu, owiana jest tajemnicą. Zachowało się bardzo niewiele dowodów na wczesne osadnictwo na wyspie. Wiadomo jednak, że pierwszymi mieszkańcami Lanzarote było plemię Guanczów – Majos, które prawdopodobnie przybyło tutaj około 1000 roku p.n.e. z Afryki Północnej. Nazywali oni to miejsce Tyterogaka. Dopiero w XIV wieku, kiedy genueński kupiec i żeglarz Lancelotto Malocello przybył na wyspę, nazwał ją Lanzarote.

W 1402 roku francuski odkrywca Jean de Bethencourt, wspierany przez króla kastylijskiego, wylądował na wyspie i szybko ją zajął. Pierwsza diecezja na Wyspach Kanaryjskich powstała w pobliżu Playa Blanca, a stolica wyspy została później przeniesiona do starej wioski Teguise.

Polecany artykuł: Fuerteventura – plaża Wysp Kanaryjskich

Korona kastylijska przyznała panowanie nad Lanzarote i sąsiednimi wyspami Fuerteventura i El Hierro szlachcicowi Diego de Herrera w 1454 roku i pod jego rządami Lanzarote tkwiła w systemie feudalnym aż do 1812 roku. Pomimo roszczeń Hiszpanii do wysp, nadal były one atakowane przez piratów francuskich, marokańskich i brytyjskich.

W okresie podbojów rdzenni mieszkańcy wyspy zostali zniewoleni i sprzedani przez Europejczyków jako siła robocza. Szacuje się, że pomimo prób szukania schronienia w miejscach takich jak Cueva de los Verdes, do połowy XVII wieku na Lanzarote pozostało jedynie 300 rdzennych mieszkańców.

Kolejne stulecia naznaczone były niestabilnością, kryzysem i suszą. W latach 1730–1736 wyspę nawiedziła seria potężnych erupcji wulkanów. Przez sześć lat popiół i lawa wyrzucane były z Timanfaya i innych wulkanów. Wyrzucony w powietrze popiół blokował światło słoneczne i pokrył aż jedną czwartą wyspy niszcząc kilkanaście wiosek. Wiele pozostałości archeologicznych na Lanzarote zostało pogrzebanych pod warstwą lawy i popiołu wulkanicznego. Wydarzenia to wymusiły masową emigrację mieszkańców Lanzarote na Kubę i do obu Ameryk. Ci, którzy pozostali, przekonali się, że erupcje pozostawiły po sobie bogatą i żyzną glebę wulkaniczną.

Po kilku latach sytuacja na wyspie ponownie się ustabilizowała, a miasto Arrecife zaczęło zyskiwać na znaczeniu politycznym i gospodarczym. Dzięki portowi stało się ośrodkiem handlowym, a w 1852 roku zostało nową stolicą wyspy. W tym momencie zakończył się feudalizm, a Wyspy Kanaryjskie stały się jedną hiszpańską prowincją.

Lanzarote

Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.

Rezerwuj lot

Znajdź nocleg

Wynajmij auto

Na początku XX wieku Lanzarote przeżyło rozkwit handlowy. Zaczęto uprawiać bataty, melony i tytoń, a rozwój gospodarczy przyciągał coraz więcej turystów. Pod dyktaturą hiszpańską w latach 1936–1975 wyspa była w zasadzie samowystarczalna.

W 1966 roku urodzony na Lanzarote artysta César Manrique wrócił z Nowego Jorku i osiadł na stałe na wyspie. Zainspirowany wyjątkowością wyspy chciał przekształcić Lanzarote w miejsce łączące sztukę i architekturę z naturą. Skupił się także na intrygującym systemie jaskiń wulkanicznych Jameos del Agua, powstałych podczas erupcji wulkanu Monte Corona tysiące lat temu.

W kolejnych latach na wyspie prowadzono kampanie na rzecz ochrony pozostałości archeologicznych i polityki zrównoważonej turystyki, których celem było przyciągnięcie na Lanzarote większej liczby turystów.

Obecnie Lanzarote jest jedną z najpopularniejszych wysp hiszpańskich. Cała wyspa została uznana za Rezerwat Biosfery UNESCO i do dziś podejmowane są wysiłki na rzecz zrównoważonej turystyki.

W dalszej części artykułu prezentuję najciekawsze atrakcje na Lanzarote, których zwyczajnie nie można pominąć w trakcje urlopu spędzanego na tej wyspie.

Warto wiedzieć

Kraj:

Hiszpania

Stolica:

Madryt

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

48.345.000

Powierzchnia:

505.944 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Teguise

Położone w centrum wyspy Teguise było kiedyś stolicą Lanzarote. Jest to jeden z głównych ośrodków kulturalnych i turystycznych wyspy, a spacer po mieście jest po prostu przyjemnością.

Zwiedzanie miasteczka warto rozpocząć od starej dzielnicy uznanej za obiekt architektury historyczno-artystycznej. Stara dzielnica Teguise jest jedną z najstarszych na wyspie. Brukowane uliczki stanowią serce miasta i są niesamowicie klimatyczne.

Warto także odwiedzić Zamek Santa Bárbara. Został on zbudowany w połowie XV wieku na szczycie wulkanu. Obecnie mieści się w nim Muzeum Piratów, w którym można poznać historię tego fascynującego okresu.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Teguise
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Teguise

Z innych wartych zobaczenia atrakcji w Teguise polecam mieszczące się w Pałacu Spínola Museo del Timple, poświęcone tradycyjnemu pięciostrunowemu instrumentowi o nazwie timple, nieco przypominającemu gitarę. Jeśli zwiedzasz Teguise w niedzielę polecam udać się na targ uliczny organizowany na starym mieście. Na straganach można kupić typowe produkty Lanzarote, rękodzieło i wszelkiego rodzaju pamiątki.

W Teguise możemy znaleźć także kilka wyjątkowych miejsc, takich jak Ogród Kaktusów czy Fundacja Césara Manrique.

Najwygodniejszym sposobem poruszania się po Lanzarote jest samochód, dlatego większość turystów przybywa do Teguise właśnie samochodem. Do miasteczka można także dojechać autobusem z głównych miast wyspy.

Ogród Kaktusów (Jardín de Cactus)

Jardín de Cactus, położony w opuszczonym kamieniołomie w Guatiza, był ostatnim dziełem tego rodzaju Césara Manrique na Lanzarote. Artysta skierował swoją uwagę na zaniedbaną przestrzeń i stworzył spektakularne dzieło sztuki naturalnej.

Ogród Kaktusów znajduje się w północno-wschodniej części wyspy, pomiędzy miastami Guatiza i Mala. W ogrodzie rośnie ponad 400 różnych gatunków kaktusów z całego świata. Ponad 10 tysięcy kaktusów rosnących w pustynnych krajobrazach tworzy uderzający kontrast zielonych odcieni z błękitnym niebem i ciemną wulkaniczną glebą. Od czasu otwarcia Jardín de Cactus w 1990 roku niektóre kaktusy osiągnęły imponującą wysokość 8 metrów.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Ogród Kaktusów
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Ogród Kaktusów

Nad Ogrodem Kaktusów na Lanzarote góruje XIX-wieczny wiatrak, z którego roztacza się niepowtarzalny panoramiczny widok na kaktusy. Pod wiatrakiem znajduje się bar, w którym można odpocząć w cieniu i spróbować niezwykłego przysmaku: burgera z kaktusa – oczywiście bez kolców 😊

Ogród Kaktusów, podobnie jak wszystkie prace Manrique, inspirowany jest połączeniem architektury i natury. Wykorzystuje w pełni zarówno geografię wulkanicznej Lanzarote jak i lokalne tradycje.

El Golfo

El Golfo to niewielka miejscowość w północno-zachodniej części Lanzarote, która słynie z unikalnego krajobrazu i charakterystycznego, intensywnie zielonego jeziora.

Jezioro zwane Charco de los Clicos (Charco Verde), powstało w wyniku erupcji wulkanicznej w XVIII wieku. Wówczas wulkan El Golfo wybuchł i zalał lawą całą dolinę. W wyniku tego procesu powstał krater o głębokości około 10 metrów, który został następnie zalany wodą morską. Jezioro ma powierzchnię około 200 metrów kwadratowych. Woda w jeziorze jest bardzo słona, a jej temperatura wynosi około 20°C. Warto zwrócić uwagę na nietypowy, zielony kolor wody. Pochodzi on od obecności w wodzie alg o nazwie dunaliella salina.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Jezioro Charco de los Clicos
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Jezioro Charco de los Clicos

Do El Golfo można dojechać samochodem lub autobusem. Samochodem najlepiej jechać drogą LZ-13, która biegnie wzdłuż północnego wybrzeża Lanzarote. Odległość ze stolicy wyspy, Arrecife, wynosi około 70 kilometrów. Autobusem można tu dotrzeć z dworca autobusowego w Arrecife.

W pobliżu El Golfo znajduje się również Park Narodowy Timanfaya, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya)

Na nieco ponad 50 km2 w południowo-zachodniej części Lanzarote rozciąga się Park Narodowy Timanfaya, przypominający swoim krajobrazem Marsa. Co roku jest on odwiedzany przez około półtora miliona turystów.

Ten park to jedno rozległe morze lawy usiane uśpionymi wulkanami i fascynującymi formacjami skalnymi. Jego nazwa, Timanfaya, czyli Góry Ognia, jest nawiązaniem do erupcji wulkanów, które niszczyły wyspę przez sześć długich lat, począwszy od 1730 roku. Ten niszczycielski okres historii stworzył jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów na Lanzarote.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Park Narodowy Timanfaya
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Park Narodowy Timanfaya

Na terenie Parku Narodowego Timanfaya polecam szczególnie Islet Hilario. Można tu doświadczyć aktywności wulkanicznej a także uświadomić sobie czym jest energia geotermalna ukryta pod powierzchnią ziemi, obserwując jak wydobywająca się na powierzchnię woda tworzy potężny gejzer. Znajduje się tu restauracja “El Diablo”, która jest nie tylko jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł Césara Manrique, ale także doskonałym miejscem, w którym można delektować się tradycyjnymi kanaryjskimi potrawami przygotowywanymi z wykorzystaniem energii geotermalnej.

Wejście do Parku obejmuje wycieczkę autobusową 13-kilometrowym szlakiem wulkanicznym, podczas której można podziwiać wyjątkowo spektakularne krajobrazy wulkaniczne. Lanzarote to kraina wulkanów i nie ma lepszego sposobu na ich poznanie niż wizyta w Parku Narodowym Timanfaya.

Do Parku Narodowego Timanfaya można dostać się na dwa sposoby: samochodem lub ze zorganizowaną wycieczką. Jeśli korzystasz z wynajętego samochodu na Lanzarote, możesz zaparkować na Islote de Hilario, obok restauracji “El Diablo”. Z tego miejsca złapiesz również “guaga”, czyli autobus wycieczkowy.

Cueva de los Verdes

Cueva de los Verdes to jaskinia wulkaniczna utworzona przez strumienie lawy po erupcji Monte Corona. Jaskinia jest największą atrakcją turystyczną na Lanzarote. To wyjątkowa przestrzeń pokazująca naturalne piękno Lanzarote w najczystszej postaci.

Jaskinia odegrała ważną rolę w historii Lanzarote. Kiedy wyspa była kolonizowana, rdzenni mieszkańcy schronili się w niej, aby uniknąć sprzedaży w niewolę przez najeźdźców z Europy.

W latach 60. XX wieku, Cueva de los Verdes przyciągnęła uwagę artystów Jesúsa Soto i Césara Manrique. Przekształcili oni jaskinię w dzieło sztuki, bawiąc się światłem i cieniem, aby podkreślić jej naturalne cechy wyrzeźbione przez lawę.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Cueva de los Verdes
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Cueva de los Verdes

50-minutowa wycieczka z przewodnikiem pozwoli wybrać się w głąb ziemi i zanurzyć się w rozległej sieci podziemnych tuneli i przepastnych galerii z wysokimi sufitami sięgającymi do 50 metrów. Można podziwiać czerwonawe odcienie skał bazaltowych spowodowane utlenianiem żelaza i różne odcienie ochry spowodowane odbiciem światła od złóż soli w ścianach jaskini. Trasa przez jaskinię prowadzi do audytorium o spektakularnej naturalnej akustyce. W wyjątkowej “sali koncertowej” co roku odbywają się liczne wydarzenia muzyczne.

Mirador del Río

Mirador del Rio to taras widokowy zaprojektowany przez Césara Manrique, położony na północnym wybrzeżu Lanzarote. Z tarasu mamy niezrównane widoki na wyspę La Graciosa oraz Ocean Atlantycki.

Na początku lat 70. XX wieku César Manrique skupił się na północnym wybrzeżu Lanzarote i wykorzystał swój talent, aby stworzyć monumentalny punkt widokowy harmonizujący z otaczającymi go naturalnymi krajobrazami. Mirador del Rio (w dosłownym tłumaczeniu: punkt widokowy na rzekę) został nazwany na cześć pasa morskiego pomiędzy Lanzarote i La Graciosa i został otwarty w 1973 roku.

Punkt widokowy ma nieporównywalną lokalizację. Położony jest 400 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu oferuje najlepsze możliwe widoki na Lanzarote. Na skraju klifu poczujesz orzeźwiającą morską bryzę, podziwiając widoki na archipelag Chinijo.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Widok z Mirador del Rio na wyspę La Graciosa
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Widok z Mirador del Rio na wyspę La Graciosa

Mirador del Rio to jedna z najważniejszych atrakcji Lanzarote i miejsce, które trzeba odwiedzić ze względu na niezrównaną panoramę Wysp Kanaryjskich. Jeśli możesz wybrać dzień, w którym chcesz odwiedzić miasto, spróbuj wybrać możliwie najbardziej słoneczny dzień, aby zapewnić sobie najlepszą widoczność.

Mirador del Rio można zwiedzić na dwa sposoby: samochodem lub rezerwując zorganizowaną wycieczkę. Jeśli, jak większość turystów, wynajmujesz samochód, możesz łatwo dotrzeć do Mirador del Rio z Haria, kierując się drogami LZ-201 i LZ-202.

Rancho Texas Lanzarote Park

Rancho Texas Lanzarote Park to ogród zoologiczny i park wodny w jednym, z wystawami zwierząt, pokazami kowbojów, przejażdżkami na kucykach. To miejsce, które zapewnia rozrywkę dla całej rodziny.

Oprócz strefy z basenami i zjeżdżalniami, która pełni funkcję parku wodnego, Rancho Texas Lanzarote Park to także zoo, w którym możesz zobaczyć egzotyczne ptaki, pancerniki, szopy, lwy morskie, bawoły, pumy, a nawet białego tygrysa!

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Rancho Texas Lanzarote Park (©Ilya Kurlin / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Rancho Texas Lanzarote Park (©Ilya Kurlin / Depositphotos.com)

Organizowane są także atrakcje ze zwierzętami, w tym imponujące pokazy ptaków drapieżnych, delfinów i lwów morskich, z którymi nawet można popływać. Jeśli spędzasz urlop na Lanzarote z dziećmi tego miejsca nie możesz pominąć.

Wulkan Cuervo (Volcán El Cuervo / Caldera de Los Cuervos)

Utworzony w 1730 roku podczas erupcji Timanfaya wulkan Cuervo zalał całą okolicę warstwą gęstej lawy, co jest widoczne do dziś. Wulkan Cuervo nie jest bardzo duży, ale dzięki swojej wysokości 388 metrów n.p.m. stanowi cenną próbkę bogatego dziedzictwa geologicznego, które doprowadziło do powstania Lanzarote.

Po dotarciu ścieżką prowadzącą z parkingu można obejść dookoła, a okrężną ścieżką dotrzeć w pobliże wylotu krateru.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Wulkan Cuervo
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Wulkan Cuervo

Gorąco polecam wizytę na wulkanie Cuervo, bowiem miejsce jest wyjątkowe. Jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna również z powodu możliwości łatwego dotarcia do wnętrza krateru, również dla osób o słabej kondycji fizycznej. Trzeba tylko pamiętać o założeniu wygodnych butów.

Do wulkanu Cuervo najlepiej dojechać samochodem, drogą La Geria. Z parkingu do podnóża wulkanu można dojść w zaledwie 20 minut.

Muzeum LagOmar (Museo Lagomar)

Muzeum LagOmar, znane również jako Dom Omara Sharifa, to jeden z najbardziej urokliwych budynków na Lanzarote – arcydzieło architektury inspirowane naturą. LagOmar powstał w wyniku współpracy Césara Manrique i Jesúsa Soto.

Dzięki niezrównanemu pięknu naturalnemu Lanzarote była wybierana przez producentów filmowych. W latach 70. XX wieku wyspę odwiedził aktor Omar Sharif, aby nakręcić “Tajemniczą wyspę”. Aktor zakochał się w tej wyspie oraz w LagOmar, które stało się jego domem.

Zaledwie dwa dni po tym, jak Omar Sharif kupił tę spektakularną nieruchomość, Sam Benady, deweloper, który mu ją sprzedał, rzucił wyzwanie Sharifowi, zapalonemu hazardziście, aby ten postawił swój dom jako stawkę w grze w brydża. Benady miał jednak asa w rękawie – był także mistrzem brydża, a legenda głosi, że Sharif stracił w tej grze swój wymarzony dom.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Muzeum LagOmar (©Artem Firsov / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Muzeum LagOmar (©Artem Firsov / Depositphotos.com)

Dom zbudowany jest w starym kamieniołomie, wśród naturalnych jaskiń, tuneli i tarasów. Każdy szczegół LagOmar jest starannie przemyślany i inspirowany krajobrazami Lanzarote. Jako materiałów budowlanych użyto m.in. wulkanicznej lawy i drewna z wraków statków znalezionych u wybrzeży wyspy.

Zwiedzanie Muzeum LagOmar obejmuje także jaskinie, w których znajdują się kuchnia, sypialnie i inne pomieszczenia mieszkalne. W ogrodzie znajduje się piękne jezioro otoczone palmami i bujną roślinnością, przypominające oazę na pustyni.

O zachodzie słońca budynek wypełnia się ludźmi, stając się jedną z najbardziej spektakularnych restauracji na Lanzarote.

Puerto del Carmen

Położone niedaleko lotniska w południowo-wschodniej części wyspy Puerto del Carmen jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Lanzarote. Miasto ma niekończące się złote piaszczyste plaże i szeroką gamę restauracji, sklepów i hoteli.

Obecną nazwę miejscowość otrzymała w 1957 roku na cześć swojej patronki Nuestra Señora del Carmen. 10 lat później miasto rozpoczęło wyścig o pozycję głównego ośrodka turystycznego, przyjmując gości nie tylko z Hiszpanii, ale także z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec.

Największą atrakcją Puerto del Carmen jest niekończące się wybrzeże, długa aleja biegnąca wzdłuż oceanu, oferująca różnorodne restauracje i sklepy dla turystów szukających rozrywki. W Puerto del Carmen znajdują się również wspaniałe plaże Playa Grande, Los Pocillos i Matagorda. To łącznie 8 km wybrzeża wyposażonego we wszelkiego rodzaju udogodnienia, które oferują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Puerto del Carmen (©Pawel Kazmierczak / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje na Lanzarote — Puerto del Carmen (©Pawel Kazmierczak / Depositphotos.com)

Puerto del Carmen to jedno z najlepiej skomunikowanych miast na Lanzarote. Najpopularniejszym sposobem dotarcia na wyspę jest oczywiście samochód, ale jeśli nie planujesz wynajmować samochodu na Lanzarote, do Puerto del Carmen możesz także dojechać autobusem, albo z lotniska, albo z głównych miast na wyspie.

Polecane atrakcje na Lanzarote

Na Lanzarote możesz zobaczyć wulkany, piękne plaże a także doświadczyć ekscytującego życia nocnego. Sprawdź ciekawe i sprawdzone wycieczki lokalne, z których możesz skorzystać przez cały rok.

Podziel się artykułem
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 366
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *