atrakcje w sewilli

Najciekawsze atrakcje w Sewilli – 10 miejsc, które warto odwiedzić

Sewilla to urokliwe miasto położone na południu Hiszpanii, w regionie Andaluzja. Jest jednym z najbardziej zaludnionych miast w Hiszpanii po Madrycie, Barcelonie i Walencji. W Sewilli znajdują się niesamowite zabytki, takie jak Katedra, Torre del Oro, Plaza España i Giralda. Aby poczuć andaluzyjską atmosferę miasta czasami wystarczy przespacerować się pięknymi uliczkami dzielnic Triana i Santa Cruz lub wybrać się na spokojny spacer po oszałamiającym Parku Marii Luizy. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Sewilli.

Jeśli planujesz wycieczkę do Sewilli i chcesz dowiedzieć się więcej o mieście, proponuję na początek poznać jego ekscytującą historię. Następnie przedstawię atrakcje w Sewilli, które warto umieścić na trasie zwiedzania miasta.

Początki Sewilli nie są do końca ustalone. Jedna z legend mówi o założeniu miasta przez Herkulesa, który następnie przekazał go swojemu synowi, Hispano. Stąd też wzięła się pierwotna nazwa Sewilli – “Hispalis”. Najbardziej wiarygodna historycznie wersja zakłada, że miasto zostało założone przez Iberów zamieszkujących dolinę rzeki Gwadalkiwir. W okresie późniejszym miasto zostało zasiedlone przez Fenicjan, Greków i Kartagińczyków. W 205 roku p.n.e. Sewilla została odebrana Kartagińczykom przez Rzymian podczas drugiej wojny punickiej.

W 43 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Juliusza Cezara, który zmienił jego nazwę na “Colonia Julia Romana”. Miasto stało się jednym z najważniejszych w rzymskiej prowincji Hispania Baetica.

Po upadku Rzymu Sewilla została zajęta przez Wandali i była pod ich wpływami do czasu wygnania ich przez Wizygotów, którzy uczynili z miasta jedną ze stolic swojego królestwa.

W roku 712 Abd al-Aziz ibn Musa zajął Sewillę i zmienił jej nazwę z “Hispalis” na arabską “Išbīliya”, od której pochodzi nazwa Sewilla. Trzy lata później miasto znalazło się pod kontrolą Kordoby. Kiedy upadł kalifat Kordoby, w całej Hiszpanii pojawiły się setki Taifów. W Sewilli władzę objął Abu I Qasim i zapoczątkował dynastię Banu Abbad, torując drogę dynastii Abbadydów.

Sewilla

Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.

Rezerwuj lot

Znajdź nocleg

Wynajmij auto

W 1091 roku miasto zostało najechane przez Almorawidów, a kilka lat później przez Almohadów. W czasach dynastii Almohadów Sewilla osiągnęła swój największy rozkwit i stała się najważniejszym miastem Hiszpanii. W tej epoce zbudowano wieżę Torre del Oro oraz Wielki Meczet, po którym do dziś pozostał minaret Giralda.

Po długim oblężeniu, 23 listopada 1248 roku, Sewilla została zdobyta przez chrześcijańskiego króla Kastylii Ferdynanda III, który uczynił miasto jedną ze stolic swojego królestwa.

W XVI wieku zbudowano niektóre z najważniejszych budynków w centrum Sewilli: Katedrę, Główne Archiwum Indii, Ratusz, Casa de la Moneda, założono Uniwersytet. W tamtym okresie populacja miasta liczyła 150 tysięcy mieszkańców. Jednak w trakcie Wielkiej Zarazy w 1649 roku Sewilla doświadczyła katastrofy demograficznej, w wyniku której liczba ludności spadła o połowę i taki stan utrzymywał się aż do XIX wieku.

W XX wieku Sewilla zorganizowała Wystawę Iberoamerykańską w 1929 roku, która w znaczący sposób zmieniła wizerunek miasta. Kolejnym wydarzeniem, które przyczyniło się do rozwoju miasta była wystawa Expo ’92.

Obecnie Sewilla jest jednym z najważniejszych miast Hiszpanii. Warto poznać andaluzyjską kulturę miasta oraz najciekawsze atrakcje w Sewilli.

Warto wiedzieć

Kraj:

Hiszpania

Stolica:

Madryt

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

48.345.000

Powierzchnia:

505.944 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Katedra Najświętszej Marii Panny (Catedral de Sevilla)

Pod koniec XII wieku w mieście zaczęto budować meczet. Jednak sto lat później, kiedy chrześcijanie odbili Sewillę z rąk muzułmanów, budynek przekształcono z czasem w kościół i katedrę, z zachowaną minaretową wieżą meczetu, zwaną Giraldą.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli ma 10 drzwi. Główne nazywane są Drzwiami Wniebowzięcia, a najstarsze to Drzwi Przebaczenia, które jako jedyne pozostały z pierwotnego meczetu. Drzwi Księcia, znajdujące się na pięknym placu Plaza del Triunfo, są jednymi z najczęściej używanych przez odwiedzających. Katedra jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Katedra Najświętszej Marii Panny
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Katedra Najświętszej Marii Panny

Jest to największa gotycka katedra na świecie, a także trzecia co do wielkości pod względem powierzchni wewnętrznej. Katedra ma 116 metrów szerokości i 76 metrów długości. Jej dzwonnica, Giralda, jest wysoka na 100 metrów. Zwiedzanie Katedry zapada w pamięć ze względu na jej rozmiary oraz niesamowitą architekturę i przepych.

Wnętrze katedry jest bogato zdobione. Znajduje się tu wiele dzieł sztuki. Jednym z najbardziej niezwykłych elementów katedry jest ołtarz główny, największy jaki istnieje w chrześcijaństwie. Ołtarz pochodzi z XVI wieku i został wykonany przez Juana Martíneza Montañesa. W świątyni znajdują się obrazy Murillo, Velazqueza i Zurbarana.

Katedra jest miejscem pochówku wielu znanych osób, w tym Krzysztofa Kolumba, Alfonsa X Mądrego i Leandra z Sewilli. Grób Krzysztofa Kolumba jest jedną z głównych atrakcji. Grobowiec wspierają cztery alegoryczne postacie przedstawiające cztery królestwa Hiszpanii w tamtym okresie.

Osobną atrakcją Katedry jest jej dzwonnica – Giralda, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Sewillę.

Giralda (La Giralda)

Zainspirowana meczetem Koutoubia w Marrakeszu, Giralda została zbudowana w latach 1184-1196 przez mauretańską dynastię Almohadów. Wieża ma 100 metrów wysokości i jest jednym z najważniejszych zabytków islamskiego świata w Hiszpanii.

W XV wieku, po rekonkwiście Sewilli przez chrześcijan, Giralda została przekształcona w dzwonnicę katedry. Na szczycie wieży ustawiono brązowy posąg symbolizujący wiarę. Figura ta ma 4 metry wysokości i obraca się wraz ze zmianą kierunku wiatru.

W dzwonnicy znajdują się łącznie 24 dzwony, wśród których wyróżnia się ważący półtorej tony dzwon Santa María la Mayor.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Giralda
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Giralda

Legendarna Giralda jest symbolem Sewilli i jednym z najpiękniejszych zabytków w Hiszpanii, dlatego zdecydowanie warto ją odwiedzić.

Co ciekawe, na wieży znajduje się 35 ramp, które zainstalowano aby można było wjechać na górę konno. Rampy te istnieją do dziś i umożliwiają zwiedzającym dotarcie na szczyt bez konieczności wchodzenia po niezliczonych schodach.

Będąc na szczycie, otrzymujemy wspaniały widok z lotu ptaka na całe miasto. Z tej perspektywy można podziwiać wiele zabytków i piękne wąskie uliczki.

Główne Archiwum Indii (Archivo de Indias)

Położone w samym sercu Sewilli, blisko Katedry i Alcazaru, Główne Archiwum Indii to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, który przypomina o potężnej przeszłości Imperium Hiszpańskiego. Zawiera ono ogromny zbiór dokumentów dotyczących hiszpańskiej kolonizacji Ameryki i Filipin.

Po odkryciu Ameryki w XVI wieku w okolicach katedry pojawili się kupcy. Kapituła katedralna zdecydowała się założyć wokół katedry łańcuchy, które uniemożliwiałyby kupcom podchodzenie pod samą katedrę. W tym czasie król Hiszpanii Filip nakazał wzniesienie budynku z przeznaczeniem dla kupców.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Główne Archiwum Indii
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Główne Archiwum Indii

Główne Archiwum Indii zostało założone w 1785 roku przez króla Karola III. Mieści się w historycznym budynku, który pierwotnie był siedzibą Giełdy Handlowej w Sewilli. Archiwum gromadzi ponad 48 tysięcy woluminów, 80 tysięcy map i 2 miliony dokumentów. Dokumenty te obejmują korespondencję, raporty, umowy, dokumenty administracyjne i inne.

Archiwum jest otwarte dla zwiedzających, ale dostęp do dokumentów jest zastrzeżony tylko dla badaczy i historyków.

Złota Wieża (Torre del Oro)

Torre del Oro (Złota Wieża) to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Sewilli. Ta niesławna wieża o wysokości 36 metrów została zbudowana, aby chronić port przed statkami wroga. W związku z tym w momencie budowy Złota Wieża była jednym z dwóch punktów kotwiczenia dużego łańcucha, który byłby w stanie zablokować rzekę.

Legenda głosi, że wieża służyła nie tylko do celów obronnych, ale król wykorzystywał ją także do miłosnych spotkań z damami. Wiele lat później Złota Wieża pełniła także funkcję kaplicy i więzienia dla szlachty.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Złota Wieża
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Złota Wieża

Obecnie w Złotej Wieży mieści się muzeum przedstawiające morską historię Sewilli, podkreślając znaczenie rzeki dla rozwoju miasta. Rozmieszczone na dwóch piętrach ekspozycje pozwalają zwiedzającym poznać historię wieży i portu, a także zobaczyć dawne narzędzia żeglarskie i nawigacyjne oraz dokumenty historyczne.

Torre del Oro to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście i pozycja obowiązkowa dla odwiedzających Sewillę turystów. Ze szczytu wieży można również cieszyć się wspaniałymi widokami ze szczytu wieży.

Łatwym sposobem na zwiedzenie Złotej Wieży i poznanie wielu fascynujących faktów na temat miasta jest skorzystanie z autobusu “Hop-on-Hop-Off”, który zatrzymuje się tuż przed budynkiem.

Park Marii Luizy (Parque de María Luisa)

Liczący 34 hektary Park Marii Luizy jest zielonym sercem Sewilli. To jeden z najpiękniejszych parków w Hiszpanii i jedno z najbardziej lubianych miejsc w Sewilli.

Ten spektakularny park powstał jako część ogrodów Pałacu San Telmo i został podarowany miastu pod koniec XIX wieku. Po przekazaniu ogrody zostały zapomniane i podupadły, do czasu ich odrestaurowania na Wystawę Iberoamerykańską w 1929 roku. Wtedy osiągnęły swój szczytowy blask i stały się jedną z najbardziej charakterystycznych i cenionych przestrzeni publicznych miasta.

Park Marii Luizy jest pełen magicznych miejsc, w których warto się zgubić. Jeziora z kaczkami i małymi mostkami, wypielęgnowane ogrody i piękne aleje.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Park Marii Luizy
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Park Marii Luizy

W Parku można spędzić wiele godzin i nie zobaczyć wszystkiego. Poniżej znajdują się najbardziej godne polecenia miejsca:

  • Plaza de España: Plac Hiszpański z pięknym ceglanym budynkiem jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w parku i Sewilli.
  • Museo de Artes y Costumbres Populares de Sevilla: Muzeum Sztuki i Zwyczajów Ludowych mieści się w okazałym budynku zbudowanym również na Wystawę Iberoamerykańską i prezentuje tradycyjną kulturę andaluzyjską w prosty, ale dynamiczny sposób.
  • Museo Arqueológico de Sevilla: Muzeum Archeologiczne w Sewilli to pozycja obowiązkowa dla miłośników historii i archeologii, którzy chcą dowiedzieć się więcej o przeszłości Sewilli i jej wpływie na teraźniejszość miasta.

Park Marii Luizy jest popularnym miejscem na spacery, pikniki, uprawianie sportu i relaks. Jest to również popularne miejsce na koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Park jest bardzo duży, dlatego wielu turystów decyduje się na zwiedzanie go na rowerze lub konno.

Plac Hiszpański (Plaza de España)

Plac Hiszpański to imponujące arcydzieło zbudowane z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury modernistycznej w Europie. Jego budowa trwała 15 lat, a zatrudnienie znajdowało codziennie około 1000 robotników. Do budowy placu użyto prostych, powszechnie dostępnych materiałów budowlanych, m.in. marmuru, rzeźbionych cegieł i płytek wytwarzanych przez rzemieślników z Triany.

Plac zajmuje powierzchnię 50.000 m2. Ma kształt półkola i jest otoczony łukami, które reprezentują wszystkie prowincje Hiszpanii. W centrum placu znajduje się fontanna z kaskadami i posągami przedstawiającymi postacie z historii i mitologii hiszpańskiej.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Plac Hiszpański
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Plac Hiszpański

Plac Hiszpański jest ozdobiony ceramiką w pięknych kolorach, które przedstawiają sceny z historii i kultury Hiszpanii. Ławki na placu również są pokryte ceramiką i przedstawiają mapy Hiszpanii i krajów iberoamerykańskich. Stały się one prawdziwą atrakcją turystyczną, a Hiszpanie często robią sobie zdjęcia na ławce reprezentującej prowincję, z której pochodzą.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Placu Hiszpańskiego jest biegnący przez niego kanał o długości 500 metrów. Nie dość, że jest tu pięknie, to jeszcze można wypożyczyć łódkę i w pełni rozkoszować się wspaniałością okolicy.

Plac Hiszpański jest popularnym miejscem turystycznym i często jest wykorzystywany jako tło dla filmów i programów telewizyjnych. Kręcono tu sceny do takich filmów jak m.in. “Lawrence z Arabii”, “Dyktator” i “Gwiezdne Wojny”. Plaza de España to również popularne miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Alkazar Królewski w Sewilli (Real Alcázar de Sevilla)

Alkazar Królewski to ufortyfikowany pałac położony w sercu Sewilli, często porównywany do Alhambry w Granadzie. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Sewilli.

Jedną z głównych atrakcji Alcazaru jest to, że w środku wciąż można zobaczyć elementy z różnych okresów historii. Są to na przykład dzieła sztuki islamskiej, ruiny w stylu mudejar i gotyckim, a nawet elementy renesansowe, manierystyczne i barokowe.

Alkazar w Sewilli to budynek, który kryje w sobie niespodzianki na każdym rogu. Patio de las Doncellas (Dziedziniec Dziewic) to jedna z najbardziej lubianych części, z centralną fontanną, gdzie można zobaczyć odbicie budynku w wodzie.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Alkazar Królewski
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Alkazar Królewski

Inne godne uwagi miejsca to Salón del Techo de Carlos V (sala sufitowa Karola V), Patio del Yeso (Dziedziniec Gipsu), małe Patio de las Muñecas (Dziedziniec Lalek) i Casa de la Contratación, gdzie miały miejsce procedury administracyjno-prawne pomiędzy Hiszpanią a kontynentem amerykańskim.

Kolejną atrakcją dla zwiedzających są malownicze ogrody Alcazaru, pełne fontann, drzew pomarańczowych i palm. Ogrody są doskonałym miejscem, aby zaczerpnąć cienia i odpocząć od zgiełku miasta.

Most Triana (Puente de Triana)

Uznany w 1976 roku za narodowy pomnik historii, Most Triana (Puente de Triana) znany jest również jako Puente de Isabel II. Przerzucony jest nad rzeką Gwadalkiwir, łącząc serce miasta z uroczą dzielnicą Triana. Most został otwarty w 1852 roku i jest obecnie najstarszym żelaznym mostem w Hiszpanii oraz jednym z najbardziej znanych symboli Sewilli.

Most ma długość 149 metrów i wysokość 27 metrów. Składa się z trzech łuków, z których największy ma rozpiętość 65 metrów. Most jest ozdobiony kamiennymi ornamentami i rzeźbami.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Most Triana
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Most Triana

Zanim zbudowano Most Triana, do dzielnicy Triana przez rzekę przeprawiano się używając nietypowego “mostu z łodzi”. Jak sama nazwa wskazuje, był to system składający się z łodzi połączonych żelaznymi łańcuchami oraz drewnianych pomostów umieszczonych na górze.

Niestety nie było to praktyczne rozwiązanie z powodu zmian poziomu wody rzeki. W związku z tym zdecydowano, że powstanie stały most, który stanie się wówczas jednym z najwspanialszych dzieł architektury żelaznej w Hiszpanii.

Jeśli odwiedzasz Sewillę, Most Triana jest obowiązkowym punktem zwiedzania. To piękne i fascynujące miejsce, które zachwyci każdego.

Arena walk byków (Plaza de toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla)

Obok Las Ventas w Madrycie, Arena walk byków w Sewilli jest jest najstarszą i najbardziej prestiżową areną walk byków w Hiszpanii. Jej budowę rozpoczęto w roku 1749 i pierwotnie była ona wykonana z drewna. Od tego czasu była kilkakrotnie przebudowywana i stała się częścią historii, nie tylko walk byków, ale i całej Sewilli.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Arena walk byków
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Arena walk byków

Arena ma kształt owalny i jest otoczona 144 arkadami. Może pomieścić ponad 12 tysięcy widzów. Jest zbudowana z kamienia i drewna oraz ozdobiona bogatą ornamentyką. Wnętrze areny jest podzielone na trzy strefy: tendidos, gradas i barreras. Tendidos to najdroższe miejsca znajdujące się tuż przy arenie. Gradas to miejsca średniej klasy znajdujące się powyżej tendidos. Barreras to najtańsze miejsca. Znajdują się one najwyżej i mają ograniczony widok na arenę.

Wewnątrz arena jest pokryta ceramiką w pięknych kolorach.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Madrycie – 15 miejsc w stolicy Hiszpanii

Arena walk byków w Sewilli jest miejscem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych, w tym walk byków, koncertów i festiwali. Jest to również popularne miejsce turystyczne, odwiedzane przez miliony ludzi każdego roku.

Dom Piłata (Casa de Pilatos)

Casa de Pilatos, czyli Dom Piłata, to wystawny pałac, który jest uważany za pierwowzór andaluzyjskiego pałacu. Został zbudowany w XV wieku przez rodzinę Enríquezas de Ribera, która była jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin w Andaluzji.

Pałac jest położony w centrum Sewilli, w dzielnicy Santa Cruz. Jest otoczony ogrodami i dziedzińcami, które są ozdobione fontannami, rzeźbami i kafelkami.

Dom Piłata jest przykładem architektury mudejar, która jest połączeniem stylów muzułmańskiego i chrześcijańskiego. Wyróżnia się on bogatymi dekoracjami, które obejmują rzeźby, freski, kafelki i ozdobny kamień.

Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Dom Piłata
Najciekawsze atrakcje w Sewilli — Dom Piłata

Pałac jest podzielony na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. Część zewnętrzna jest zbudowana w stylu gotyckim i ma gotyckie portale, okna i baszty. Część wewnętrzna jest zbudowana w stylu mudejar i ma bogato zdobione patio, sale i kaplicę.

Patio jest centralnym punktem pałacu i jest ozdobione różnymi elementami mudejar, takimi jak kafelki, łuki i ornamenty. W patio znajduje się fontanna z rzeźbą przedstawiającą Poncjusza Piłata.

Sale pałacu są bogato zdobione i zawierają wiele dzieł sztuki, takich jak obrazy, rzeźby i freski.

Na terenie pałacu zostały nakręcone sceny do kilku filmów m.in. “Lawrence z Arabii” i “Królestwo niebieskie”.

Polecane atrakcje w Sewilli

To hiszpańskie miasto zachwyci Cię tętniącymi życiem placami, ekstrawagancką średniowieczną atmosferą i lokalizacjami z “Gry o tron”. Sprawdź z jakich lokalnych atrakcji i wycieczek warto skorzystać w Sewilli.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *