Madryt jest stolicą Hiszpanii i najczęściej odwiedzanym miastem w tym kraju, a także jednym z najpopularniejszych miast w Europie. Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Madryt stale rośnie ze względu na jego bogatą kulturę, liczne zabytki, życie nocne i liczne rozrywki. W Madrycie poczujesz esencję Hiszpanii w architekturze, na ruchliwych placach i w przepysznej kuchni. Miasto to dosłownie pęka w szwach od dzieł sztuki, a muzea stolicy Hiszpanii są pełne prawdziwych klejnotów autorstwa czołowych malarzy i rzeźbiarzy. Muzea Prado, Reina Sofía i Thyssen-Bornemisza tworzą tzw. Złoty Trójkąt Sztuki, w którym można podziwiać najlepsze hiszpańskie i międzynarodowe arcydzieła. Poznaj najciekawsze atrakcje w Madrycie, które warto umieścić na trasie zwiedzania miasta.
W tym artykule
Madryt w przeszłości nie był wpływowym miastem, dopóki król Filip II nie przeniósł stolicy Hiszpanii z Toledo do Madrytu w 1561 roku. Po przeprowadzce do Madrytu dworu królewskiego stało się oczywiste, że konieczne jest przeprowadzenie reform. Dwór królewski przyciągał do Madrytu wielu hiszpańskich i zagranicznych artystów, a miasto stało się artystycznym i literackim centrum Hiszpanii.
Liczba mieszkańców miasta wzrosła z 4.060 w 1530 r. do 37,5 tysiąca w 1594 r. Miasto stało się największym ośrodkiem handlowym i gospodarczym kraju. W kwietniu 1637 r. w Madrycie mieszkało 1.300 biedaków oraz 3.300 żebraków. Większość z nich stanowili cudzoziemcy, byli żołnierze i pielgrzymi z Santiago de Compostela w Galicji. Stanowili oni, wraz z drobnymi oszustami, dno madryckiej piramidy społecznej. Niezadowolenie ludności spowodowane niedoborem chleba i inflacją było wykorzystywane przez niektóre środowiska do nawoływania do zamieszek.
W XVIII wieku trwała walka o sukcesję hiszpańską, wywołana śmiercią Karola II, który zmarł bezpotomnie. O imperium zabiegały domy królewskie Austrii (Habsburgów), Francji (Bourbonowie) i Bawarii (Wittelsbachowie). Madryt wspierał rodzinę Burbonów od 1706 roku. Król Francji Ludwik XIV wysłał do Madrytu swojego wnuka, który został królem Hiszpanii Filipem V. Władca ten zlecił budowę nowych pałaców i budynków, w tym mostu w Toledo i Pałacu Królewskiego w Madrycie, zbudowanego w miejsce królewskiego Alcazar, spalonego w 1734 r.
Duży wkład w rozwój miasta wnieśli także królowie Ferdynand VI i Karol III. Za ich panowania przy ulicach powstały kamienne chodniki, postawiono uliczne latarnie, a także zatrudnione zostały osoby do nocnego patrolowania miasta. Karol IV kontynuował te reformy, ale już na mniejszą skalę.
Zmienili się także mieszkańcy Madrytu. Niemniej jednak klasy niższe nadal były narażone na okresowe klęski głodu, a ich niezadowolenie doprowadziło do zamieszek politycznych, takich jak rozruchy w Esquilache (marzec 1766) i bunt w Aranjuez (1808). Starania Burbonów o przekształcenie Madrytu w nowoczesne i rozwinięte miasto przerwały wojny napoleońskie. Miasto odrodziło się w pełni dopiero w latach 30. XIX wieku.
Madryt
Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.
Rezerwuj lot
Znajdź nocleg
Wynajmij auto
Od 1920 r. imigracja doprowadziła do poważnych zmian demograficznych. W 1930 r. prawie co drugi mieszkaniec stolicy urodził się poza Madrytem.
Po II wojnie światowej Madryt był kluczowym rynkiem konsumenckim. Miasto przeszło okres modernizacji. Powstały duże firmy i zaczęły się rozwijać niektóre branże, takie jak chemiczno-farmaceutyczna, metalurgiczna i elektromaszynowa.
Obecnie w aglomeracji Madrytu (Madryt plus 40 okolicznych gmin) mieszka 6 milionów ludzi, a stolica Hiszpanii jest jednym z najważniejszych miast w Europie. Madryt przyciąga wielu imigrantów z całego świata (głównie z Ameryki Łacińskiej, Europy, Azji, Afryki zachodniej i północnej), którzy stanowią około 17% populacji.
Polecany artykuł: 10 europejskich stolic na ciekawy city break
W tym artykule prezentuję najciekawsze atrakcje w Madrycie, a zaczynam od Puerta del Sol (Bramy Słońca), placu otoczonego XVIII-wiecznymi domami, będącego hiszpańskim „kilometrem zero”, od którego mierzy się wszystkie odległości i główne drogi Hiszpanii. Madryt to jedno z najbardziej zielonych miast na świecie. W stolicy Hiszpanii znajduje również jedna z największych aren corridy na świecie – Las Ventas.
Warto wiedzieć
Kraj:
Hiszpania
Stolica:
Madryt
Waluta:
euro (EUR)
Język urzędowy:
hiszpański
Liczba ludności:
48.345.000
Powierzchnia:
505.944 km2
Religia dominująca:
katolicyzm
Strefa czasowa:
UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)
Puerta del Sol
Puerta del Sol to jeden z najbardziej znanych placów w Madrycie, miejsce spotkań zarówno turystów jak i mieszkańców miasta. Na Puerta del Sol miało miejsce kilka ważnych wydarzeń historycznych, takich jak proklamacja Drugiej Republiki w 1931 roku, a ostatnio, w 2011 roku – Ruch 15-M, ogromna demonstracja hiszpańskiej demokracji.
Na Puerta del Sol znajdują się trzy dobrze znane symbole Madrytu. Przy wejściu na Calle Alcalá znajduje się 20-tonowa rzeźba El Oso y el Madroño przedstawiająca niedźwiedzia wspinającego się na truskawkowe drzewo. Najważniejszym budynkiem na placu jest Królewski Dom Pocztowy (Real Casa de Correos) obecnie służący jako urząd Przewodniczącego Gminy Madrytu. W Real Casa de Correos znajduje się słynny zegar. Zgodnie z tradycją w noc sylwestrową zjada się dwanaście winogron, jedno z każdym uderzeniem zegara o północy. Przed Królewskim Domem Pocztowym znajduje się tzw. Kilometr Zerowy, oznaczający punkt, od którego mierzone są odległości na drogach wychodzących z Madrytu.
Pałac Królewski w Madrycie (Palacio Real de Madrid / Palacio de Oriente)
Pałac Królewski w Madrycie, znany również jako Palacio de Oriente (ze względu na bliskość Plaza de Oriente) jest oficjalną rezydencją hiszpańskiej rodziny królewskiej.
Budowa Pałacu rozpoczęła się w 1738 roku i trwała 16 lat. Kiedy budynek został ukończony w 1764 roku król Karol III ustanowił tu swoją oficjalną rezydencję. Przedtem na tym miejscu stał Palacio de los Asturias, który spłonął w Wigilię Bożego Narodzenia w 1734 roku. Obecnie Pałac służy wyłącznie do organizacji przyjęć, ceremonii państwowych i oficjalnych uroczystości. Król Hiszpanii mieszka w Palacio de la Zarzuela.
W każdą pierwszą środę miesiąca w południe, za wyjątkiem stycznia, sierpnia i września, odbywa się zmiana warty przed Pałacem Królewskim.
Zwiedzając Pałac Królewski w Madrycie warto zobaczyć Sale Oficjalne (Salones Oficiales) na czele z Salą Tronową, Królewską Zbrojownię (Armería Real) oraz Królewską Aptekę (Farmacia Real) z wierną rekonstrukcją laboratorium.
Plaza Mayor
Plaza Mayor znajduje się w sercu Madrytu, w pobliżu Puerta del Sol i Pałacu Królewskiego. Plac ma 129 metrów długości i 94 metry szerokości i jest otoczony trzypiętrowymi budynkami z gankami. W XV wieku Plaza Mayor nosił nazwę Plaza del Arrabal, a następnie przemianowano go na Plaza de la Constitución, Plaza Real i Plaza de la República. Po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej plac otrzymał nazwę Plaza Mayor, którą nosi do dziś.
Na Plaza Mayor znajdują się trzy słynne zabytki:
- Pomnik konny Filipa III – rzeźba podarowana królowi Hiszpanii przez księcia Florencji, która do połowy XIX wieku stała w Casa de Campo, największym parku w Madrycie;
- Casa de la Panadería – budynek z 1590 roku, w którym początkowo funkcjonowała najważniejsza piekarnia w Madrycie;
- El Arco de Cuchilleros – najbardziej znane z dziewięciu wejść na Plaza Mayor, znajdujące się w południowo-zachodnim rogu placu.
Targ San Miguel (Mercado de San Miguel)
Położony nieopodal Plaza Mayor najsłynniejszy w Madrycie targ Mercado de San Miguel to zadaszony targ spożywczy, który zachował swoją oryginalną żelazną konstrukcję z początku XX wieku. W miejscu, gdzie dziś znajduje się targ spożywczy, stał kiedyś kościół San Miguel de los Octoes, który został zbudowany w pobliżu murów miejskich. W 1790 r. świątynię zniszczył straszliwy pożar, a w 1809 r. mimo odbudowy kościół został rozebrany.
Przestrzeń po rozebranej świątyni przekształcono w plac miejski, na którym handlowano na straganach artykułami żywnościowymi w dość prymitywnych warunkach, a w dodatku tłumy handlujących i kupujących zakłócały ruch na okolicznych ulicach. Rozwiązaniem było zaprojektowanie krytej hali targowej o żelaznej konstrukcji. Hala została oddana do użytku w 1916 roku.
W 1999 roku hala została odrestaurowana z zachowaniem pierwotnego wyglądu. Mercado de San Miguel nie był na tyle duży, aby konkurować z nowoczesnymi supermarketami i centrami handlowymi, przez co jego byt skazany był na porażkę. Na szczęście powstało stowarzyszenie, dzięki którego staraniom udało się przekształcić targ w obowiązkową atrakcję turystyczną w centrum Madrytu. Obecnie znajdują się tu liczne stoiska z warzywami i owocami, a także można zjeść pyszne lokalne tapas.
Rynek miejski (Plaza de Oriente)
Plaza de Oriente znajduje się w zabytkowym centrum Madrytu, w otoczeniu dwóch najważniejszych budynków w mieście – Pałacu Królewskiego i Teatru Królewskiego. Plac został zaprojektowany w 1844 roku przez architekta Narciso Pascuala Colomera na rozkaz króla Józefa I, który polecił wyburzyć średniowieczne domy w okolicy.
Na środku placu znajduje się wykonany z brązu konny pomnik Filipa IV, jako pierwszy na świecie przedstawiający konia stojącego na dwóch tylnych łapach. W wykonaniu tego pomnika rzeźbiarz korzystał z pomocy Galileusza.
Na Plaza de Oriente znajduje się również kolekcja wapiennych rzeźb przedstawiających 44 hiszpańskich królów, które początkowo miały być dekoracją Pałacu Królewskiego, ale ostatecznie zostały ustawione na tym placu.
Plaza de Oriente to przyjemne i spokojne miejsce, idealne na spacer po jednej z najstarszych i najbardziej zaskakujących części Madrytu. To miejsce, którego nie powinno zabraknąć na trasie zwiedzania Madrytu.
Muzeum Prado (Museo Nacional del Prado)
Muzeum Prado jest jednym z najbardziej znanych muzeów w Madrycie i jednym z najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Budynek został zaprojektowany przez Juana de Villanuevę i został oddany do użytku w 1819 roku.
Muzealna kolekcja obejmuje dzieła sztuki od XVI do XX wieku stworzone przez takich malarzy jak Velázquez, El Greco, Rubens, Bosch i Goya.
W Muzeum Prado znajdują się obrazy, które zdeterminowały historię sztuki, między innymi:
- Las Meninas – portret grupowy autorstwa Diego Velázqueza;
- El 3 de mayo en Madrid / Los fusilamientos – obraz Francisco de Goi przedstawiający jeden z najczarniejszych dni w historii Madrytu;
- El caballero de la mano en el pecho – obraz El Greco uznawany za przedstawienie kwintesencji hiszpańskiego arystokraty;
- Trzy Gracje – olejny obraz Petera Paula Rubensa
Jeśli jesteś fanem sztuki i lubisz zwiedzać muzea, zarezerwuj cały poranek na zwiedzanie głównych sal tej galerii sztuki. Jeśli sztuka Cię nie interesuje, polecam odwiedzić Muzeum Prado kiedy odwiedzających jest stosunkowo mało (po godzinie 18:00), aby zobaczyć tylko najsłynniejsze dzieła sztuki.
Muzeum Prado znajduje się tuż obok parku Retiro, więc po zwiedzaniu muzeum warto połączyć obie atrakcje tego samego dnia i wybrać się na spacer po pięknym parku.
Park Retiro (Parque de El Retiro)
Park Retiro stał się najbardziej znanym parkiem w Madrycie, odkąd został po raz pierwszy otwarty dla publiczności w 1868 roku. Retiro to najważniejszy park w Madrycie i jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzany zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów, obejmujący 118 hektarów terenów zielonych w samym centrum miasta.
Ten duży park miejski został zbudowany w połowie XVII wieku dla króla Filipa IV. Chociaż park został częściowo zniszczony podczas wojny o niepodległość, odzyskał swój urok i elegancję i stał się dostępny publicznie. Retiro jest pełen atrakcji, takich jak pomniki, galerie, posągi, jeziora i wspaniałe budynki.
Park Retiro to idealne miejsce dla podróżujących z dziećmi. Niemal w każdą sobotę i niedzielę teatrzyk kukiełkowy wystawia ciekawe przedstawienia dla dzieci.
W Parku Retiro, blisko wejścia do Puerta de Alcalá, znajduje się duże sztuczne jezioro, po którym można popływać niewielką łódką lub skorzystać z rejsów wokół jeziora niewielkim stateczkiem. Na skraju jeziora stoi ogromny pomnik króla Alfonsa XII, pod którym co niedziela można posłuchać muzyków grających na przeróżnych instrumentach.
Kolejną atrakcją parku jest Palacio de Cristal (Kryształowy Pałac) zbudowany w 1887 roku, początkowo używany jako szklarnia, a obecnie mieszczący współczesne wystawy. Niedaleko Palacio de Cristal znajduje się Palacio de Velázquez (Pałac Velázquez), kolejna galeria sztuki.
Spacer po parku warto zakończyć na Paseo de la Argentina, szerokiej promenadzie z dwoma rzędami posągów poświęconych hiszpańskim monarchom.
Puerta de Alcalá
Puerta de Alcalá jest jednym z najbardziej znanych zabytków Madrytu. Ten neoklasycystyczny łuk triumfalny znajduje się na Plaza de la Independencia (Plac Niepodległości), w pobliżu jednego z głównych wejść do parku El Retiro. Puerta de Alcalá zastąpił ceglany pomnik z XVI wieku, który przed laty kazał zburzyć król Karol III. Wcześniej był jedną z pięciu bram miejskich. Był to pierwszy łuk triumfalny zbudowany w Europie po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Łuk jest starszy niż np. Łuk Triumfalny w Paryżu czy Brama Brandenburska.
Nazwa łuku “Puerta de Alcalá” (Brama Alcalá) i ulicy “Calle Alcalá” pochodzą od drogi, która prowadziła do Alcalá de Henares, hiszpańskiego miasta położonego 35 km na północny wschód od Madrytu. Łuk nazywa się “Puerta” (Brama) ponieważ był kiedyś jedną z pięciu bram królewskich, którymi wchodziło się do Madrytu.
Świątynia Debod (Templo de Debod)
Świątynia Debod to jeden z najpiękniejszych skarbów Madrytu. Znajduje się w Parque de la Montaña (w południowej części Parque del Oeste). Ta starożytna egipska świątynia pochodzi z II wieku p.n.e. i została podarowana Hiszpanii przez państwo egipskie za pomoc w ocaleniu świątyni Abu Simbel, a także innych pomników i stanowisk archeologicznych przed zakopaniem w trakcie budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej.
Świątynia Debod została rozebrana i przetransportowana do Hiszpanii, ale odbudowa zajęła aż dwa lata, do roku 1972, ponieważ nie było wiarygodnych planów konstrukcyjnych, a niektóre elementy kamienne zaginęły podczas transportu i musiały zostać wymienione.
Świątynię otaczają liczne gatunki roślin, drzewa i bujne zielone trawniki. Mieszkańcy Madrytu przychodzą tu wiosną, latem, jesienią i zimą na pikniki, aby uprawiać jogę lub po prostu żeby odpocząć i podziwiać widoki. Najlepiej zwiedzać Świątynię Debod tuż przed zachodem słońca z uwagi na zapierający dech w piersiach widok Świątyni w całej okazałości z pięknie rozświetlonym niebem w tle.
Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía / Museo Reina Sofía)
Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii jest jednym z najmłodszych i najczęściej odwiedzanych muzeów w Madrycie. Zostało założone w 1992 roku i gromadzi jedną z najlepszych kolekcji hiszpańskiej sztuki współczesnej. Najwcześniejsze dzieło sztuki pochodzi z roku 1881, tego samego roku, w którym urodził się Pablo Picasso. XVIII-wieczny budynek, w którym obecnie mieści się muzeum, był wcześniej używany jako szpital (Hospital de San Carlos).
Muzeum Reina Sofía prezentuje dużą kolekcję obrazów znanych XX-wiecznych artystów hiszpańskich, takich jak Pablo Picasso, Salvador Dalí i Joan Miró. Najsłynniejszym dziełem sztuki w muzeum jest “Guernica” Picassa, jeden z najbardziej efektownych obrazów antywojennych na świecie.
Fani sztuki będą potrzebować kilku godzin, aby zwiedzić muzeum. Jeśli jesteś mniej entuzjastycznie nastawiony do tego typu sztuki, obejrzenie najbardziej znanych obrazów i rzeźb zajmie Ci około jednej do dwóch godzin.
Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Nacional Thyssen-Bornemisza)
Muzeum Thyssen-Bornemisza jest jednym z najpopularniejszych muzeów sztuki w Madrycie. Wraz z Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii i Muzeum Prado tworzy Złoty Trójkąt Sztuki. Bogata kolekcja Thyssena obejmuje blisko 1000 dzieł. Zarządzana jest przez fundację utworzoną, gdy rząd hiszpański zakupił kolekcję od rodziny Thyssen-Bornemisza w lipcu 1993 roku.
Muzeum mieści się w pięknym pałacu El Palacio de Villahermosa zbudowanym pod koniec XVIII wieku i będącym przykładem neoklasycystycznej architektury Madrytu. Ekspozycja jest rozmieszczona na trzech kondygnacjach. Aby odkryć ewolucję malarstwa europejskiego, różne ruchy, style i znanych artystów, polecam rozpocząć zwiedzanie muzeum od drugiego piętra, następnie obejrzeć wystawy na pierwszym piętrze, a na koniec przejść na najniższą kondygnację.
Muzeum prezentuje sztukę z okresu od XVII do XX wieku i obejmuje obrazy światowej sławy malarzy, takich jak Van Gogh, Kirchner, Hopper, Gauguin, Rubens i Frans Hals. Kolekcja Muzeum Thyssen-Bornemisza stanowi doskonałe uzupełnienie zbiorów dwóch pozostałych głównych muzeów sztuki w Madrycie.
Ulica Gran Vía (Calle Gran Vía)
Zbudowana w latach 1910-1929 Gran Vía to najsłynniejsza ulica Madrytu, łącząca Salamankę i Argüelles. Przy ulicy tej znajdują się sklepy, restauracje i kilka najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Hiszpanii. Jest popularnym miejscem spotkań, kulturalnym i turystycznym centrum Madrytu oraz jego architektoniczną wizytówką.
Projekt alei Gran Vía powstawał przez kilka dekad. Pierwsze plany ulicy pochodzą z 1862 roku, kiedy to wyremontowano część śródmieścia. Jednak ostateczny projekt został przedstawiony dopiero w 1899 roku przez architektów José Lópeza Salaberry i Francisco Octavio Palaciosę. Gran Vía była jedną z najtrudniejszych konstrukcji miejskich w Hiszpanii, ponieważ konieczne było wyburzenie ponad 300 budynków i 50 ulic.
W przeszłości aleja ta nosiła nazwę Avenida de Rusia ze względu na poparcie Rosji dla Republiki Hiszpańskiej. W czasie dyktatury Franco ulica Gran Vía została przemianowana na Avenida de José Antonio, na cześć założyciela partii faszystowskiej.
Obecnie przy Gran Vía znajdują się liczne restauracje, sklepy odzieżowe wiodących marek, kina, teatry oraz kluby nocne. Ta ulica nigdy nie zasypia. Stoją tu również najsłynniejsze budynki w kraju, takie jak Metropolis, Edificio Telefónica czy budynek Carrion ze słynnym szyldem Schweppes.
Las Ventas (Plaza de Toros de Las Ventas)
Plaza de Toros de Las Ventas może pomieścić ponad 23 tysiące osób i jest największą areną walki byków w Hiszpanii oraz jedną z największych na świecie. Arena powstała w 1929 roku w miejscu znanym jako Las Ventas del Espíritu Santo. Ma średnicę 31 metrów i została zaprojektowana w stylu neomudéjar.
Od 1913 roku popularność walk byków w Madrycie znacznie wzrosła, a pierwsza arena zbudowana w roku 1874 wkrótce okazała się za mała, aby pomieścić wszystkich widzów. Zaproponowano budowę nowej, większej areny, aby wszyscy fani walk byków mogli oglądać pokazy.
Na zewnątrz Las Ventas stoją posągi i rzeźby przedstawiające ważne postacie świata walk byków, m.in. Luisa Miguela Dominguína czy Antonio Bienvenidę. Znajduje się tu również popiersie Alexandra Fleminga, odkrywcy penicyliny. Wewnątrz znajduje się muzeum walki byków poświęcone historii corridy i jej znaczeniu dla historii i kultury Hiszpanii.
Catedral de la Almudena (Catedral de Santa María la Real de la Almudena)
Catedral de la Almudena to najważniejsza budowla sakralna w Madrycie. Została konsekrowana przez papieża Jana Pawła II 15 czerwca 1993 r. Prace budowlane prowadzone pod kierunkiem architekta Francisco de Cubas rozpoczęły się 4 kwietnia 1883 r.
Wnętrze świątyni jest dość zaskakujące, ponieważ jest zupełnie inne niż jakakolwiek inna katedra zbudowana w tym samym okresie: sufit i witraże są ozdobione żywymi kolorami i prostymi liniami, co znacznie różni się od stylu klasycznego.
Muzeum Katedralne La Almudena zawiera liczne przedmioty przedstawiające historię diecezji madryckiej. Muzeum składa się z dwunastu sal, w których zgromadzono mozaiki, symbole władzy biskupiej i szaty liturgiczne. Chociaż muzeum jest małe, jest bardzo interesujące.
W przeciwieństwie do niektórych katedr, takich jak choćby Notre Dame w Paryżu, kopuła katedry nie jest ani spektakularna, ani nie zapewnia wybitnych widoków na Madryt.
Casa de Campo (La Casa de Campo de Madrid)
Listę najciekawszych atrakcji w Madrycie zamyka park Casa de Campo. Kupiony przez rodzinę królewską jako miejsce polowań i wypoczynku w 1562 roku, Casa de Campo jest zielonymi płucami stolicy Hiszpanii. Leży na obszarze ponad 1.700 hektarów, co czyni go największym parkiem publicznym w mieście. Park jest położony na zachód od ścisłego centrum Madrytu.
Casa de Campo jest pięć razy większy od słynnego Central Parku w Nowym Jorku i prawie siedem razy większy od Hyde Parku w Londynie. Zwiedzenie całego parku na piechotę jest po prostu niewykonalne. Jednak warto odnaleźć tu jakiś przyjemny zakątek dla siebie.
W sercu Casa de Campo znajduje się park rozrywki Parque de Atracciones de Madrid, ogród zoologiczny Zoo Aquarium de Madrid Zoo oraz kolejka linowa Teleférico, z której można podziwiać Madryt z góry.
Na terenie parku znajduje się również duże sztuczne jezioro, wokół którego warto pospacerować na łonie natury, wypić drinka w jednym z barów, a nawet wynająć łódź. A na koniec znaleźć wygodne miejsce na piknik, który będzie przyjemnym zakończeniem wycieczki po Madrycie.
Polecane atrakcje w Madrycie
Stolica Hiszpanii to doskonały pomysł na ciekawą wycieczkę. Na turystów czeka tu wspaniała architektura, zdumiewająca sztuka i smaczna kuchnia. Sprawdź atrakcje, które pozwolą Ci odkryć Madryt.