Trasa prowadząca Doliną Białego na Sarnią Skałę rozpoczyna się i kończy na parkingu przy Dolinie Strążyskiej. Po osiągnięciu Sarniej Skały będziemy się kierować na Polanę Strążyską, skąd pójdziemy do pięknego tatrzańskiego wodospadu – Siklawicy. Od Siklawicy wrócimy na Polanę Strążyską i Doliną Strążyską wrócimy na parking, z którego rozpoczęliśmy wędrówkę. Trasa nie jest długa, ale momentami idziemy dość mozolnymi podejściami. Dolina Białego jest uznawana za jedną z bardziej malowniczych reglowych dolin. Podobnie jak Dolina Strążyska jest łatwo dostępna z centrum Zakopanego.
W tym artykule
Jak dojechać do parkingu przy ul. Strążyskiej
Z Zakopanego do parkingu na końcu ul. Strążyskiej najlepiej dojechać busem oznaczonym jako linia nr 12 (cena biletu 6 zł). Przyjazd samochodem wiąże się z opłatą parkingową w wysokości 30 zł.
Adres:
ul. Strążyska 34, 34-500 Zakopane
Współrzędne GPS:
49°16’43.8″N 19°56’19.7″E
Biletów wstępu do TPN nie kupujemy w kasie stojącej w pobliżu parkingu, a dopiero przy wejściu do Doliny Białego.
Doliną Białego na Sarnią Skałę i do Siklawicy – statystyka trasy
Szlaki | |
Czas przejścia | 3h 43′ |
Odległość | 8,7 km |
Najwyższy punkt | Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) |
Różnica wysokości | 475 m |
Poziom trudności | ★★★☆☆ |
Doliną Białego na Sarnią Skałę i do Siklawicy – punkty orientacyjne i czasy przejścia
Dolina Strążyska, parking (902 m n.p.m.) → Dolina ku Dziurze (906 m n.p.m.) 0h 05′ |
Dolina ku Dziurze (906 m n.p.m.) → Dolina Białego (920 m n.p.m.) 0h 20′ |
Dolina Białego (920 m n.p.m.) → Dolina Białego – górne piętro (1212 m n.p.m.) 1h 15′ |
Dolina Białego – górne piętro (1212 m n.p.m.) → Czerwona Przełęcz (1301 m n.p.m.) 0h 15′ |
Czerwona Przełęcz (1301 m n.p.m.) → Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) 0h 10′ |
Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) → Czerwona Przełęcz (1301 m n.p.m.) 0h 10′ |
Czerwona Przełęcz (1301 m n.p.m.) → Polana Strążyska – odejście szlaku żółtego (1053 m n.p.m.) 0h 30′ |
Polana Strążyska – odejście szlaku żółtego (1053 m n.p.m.) → Siklawica (1123 m n.p.m.) 0h 10′ |
Siklawica (1123 m n.p.m.) → Polana Strążyska – odejście szlaku żółtego (1053 m n.p.m.) 0h 10′ |
Polana Strążyska – odejście szlaku żółtego (1053 m n.p.m.) → Polana Strążyska (1042 m n.p.m.) 0h 03′ |
Polana Strążyska (1042 m n.p.m.) → Dolina Strążyska – parking (902 m n.p.m.) 0h 35′ |
Doliną Białego na Sarnią Skałę i do Siklawicy – opis trasy
Poniższy podział szlaku na poszczególne odcinki wynika z sugerowanych odpoczynków na trasie. Podane czasy przejść są orientacyjne i mogą się różnic w zależności od natężenia ruchu na szlaku, warunków atmosferycznych oraz kondycji turysty.
Dolina Strążyska, parking (902 m n.p.m.) → Dolina Białego (920 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 25′
Stojąc przodem do wejścia do Doliny Strążyskiej kierujemy się w lewo w Drogę pod Reglami. Czarny szlak jest dość łagodny, a droga początkowo żwirowa. Dalszy odcinek szlaku jest wyłożony kamieniami. Po 5 minutach marszu w prawą stronę odbija szlak niebieski prowadzący do Jaskini Dziura. My idziemy dalej prosto czarnym szlakiem. Po prawej stronie mamy las, a po lewej stronie wspaniałe widoki na Zakopane i Gubałówkę.
Po około kwadransie mijamy niezbyt duży Wodospad Spadowiec, a po kolejnych 10 minutach marszu dochodzimy do w miejsca, gdzie z Drogą pod Reglami łączy się szlak żółty. Przy wejściu na szlak wiodący Doliną Białego znajduje się bufet, kram z pamiątkami oraz kasa, w której kupujemy bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Dolina Białego (920 m n.p.m.) → Dolina Białego – górne piętro (1212 m n.p.m.)
czas przejścia: 1h 15′
Żółty szlak prowadzi jedną z najbardziej malowniczych tatrzańskich dolin reglowych wzdłuż Białego Potoku, z licznymi progami i wodospadami. Pierwszy odcinek szlaku jest płaski i niemęczący, drugi – wymaga więcej wysiłku. Podejście biegnie zboczami Igły aż do Ścieżki nad Reglami.
Polecany artykuł: Co zabrać na wyjście w góry – niezbędnik turysty
Początkowy odcinek nie nastręcza żadnych trudności. Trasa jest łagodna a po drodze można podziwiać liczne skałki i małe wodospady. Przepływa przez nią Biały Potok, który trzykrotnie przekroczymy za pomocą drewnianych mostków. Dookoła rośnie gęsty las. Miejscami spomiędzy drzew przebija widok na zbocza Długiego Giewontu. Na trasie jest dużo ławeczek i dużych kamieni, na których można przysiąść w razie potrzeby i odpocząć. Dolina Białego ma 2,5 km długości.
Kiedy szlak skręca ostro w prawo zaczyna się bardziej wymagający odcinek trasy. Teren zaczyna się wznosić. Idąc ścieżką wśród lasu możemy w pewnym momencie zobaczyć Sarnią Skałę, która jest celem naszej wyprawy.
Żółty szlak doprowadza nas do kompleksu niewielkich wodospadów, przy których skręca ostro w prawo. Przed nami podejście przez las na Polanę Białego, gdzie znajduje się skrzyżowanie ze Ścieżką nad Reglami.
Dolina Białego – górne piętro (1212 m n.p.m.) → Czerwona Przełęcz (1301 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 15′
Skręcamy ostro w prawo i wchodzimy na Ścieżkę pod Reglami. Podejście jest dość forsowne. Nie obejdzie się po drodze bez 2-3-minutowych postojów dla złapania oddechu. Aż do Czerwonej Przełęczy idziemy świerkowym lasem po kamiennych schodach.
Po 15 minutach docieramy na Czerwoną Przełęcz. Są tu drewniane ławy, na których można odpocząć przed wspinaczką na Sarnią Skałę.
Nazwa przełęczy pochodzi od brunatnego koloru podłoża, wskazującego na obecność w nim związków żelaza, w tym przypadku zawartego w erodujących łupkach triasowych.
Z Czerwonej Przełęczy szlak czarny biegnie w dwie strony – na Sarnią Skałę, gdzie zaraz się udamy, oraz do Doliny Strążyskiej, w której kierunku udamy się po zejściu z Sarniej Skały.
Czerwona Przełęcz (1301 m n.p.m.) → Sarnia Skała (1377 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 10′
Z Czerwonej Przełęczy kierujemy się na północ. Kamienna ścieżka wchodzi w las. Jest dość stromo i dosyć wąsko, co może być sporym utrudnieniem w przypadku dużego natężenia turystów. Po dosłownie paru minutach marszu wśród kosodrzewiny dochodzimy do skalnego zbocza Sarniej Skały. Na sam szczyt szlak prowadzi po skałach, bez żadnych sztucznych ułatwień.
Kiedy panuje tu duży ruch warto poczekać, aż turyści schodzący ze szczytu opuszczą ten odcinek szlaku i dopiero wtedy zacząć się wspinać na Sarnią Skałę. Skały, po których wchodzimy są wyślizgane, więc trzeba zachować szczególną ostrożność.
Sarnia Skała uchodzi za jeden z łatwiejszych do zdobycia szczytów w Tatrach. Szczyt Sarniej Skały jest dość szeroki, dzięki czemu przy dobrej pogodzie można z niego podziwiać przepiękną panoramę na Kominiarski Wierch, masyw Giewontu, Krokiew, Kopę Magury, Tatry Bielskie, Gorce, otoczenie Hali Gąsienicowej oraz na Zakopane.
Ze szczytu Sarniej Skały schodzimy tą samą trasą, którą się wspinaliśmy do góry.
Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) → Polana Strążyska – odejście szlaku żółtego (1053 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 40′
Po powrocie na Czerwoną Przełęcz kierujemy się w stronę Polany Strążyskiej. Szlak jest dość prosty, jednakże idziemy po dużych kamieniach, które miejscami mogą być śliskie, szczególnie po deszczu. Dodatkowo z podłoża wystają korzenie drzew, trzeba więc uważnie patrzeć pod nogi.
Na dotarcie do odejścia szlaku przy Polanie Strążyskiej potrzebujemy około 40 minut.
Polana Strążyska – odejście szlaku żółtego (1053 m n.p.m.) → Siklawica (1053 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 10′
Żółty szlak do Siklawicy odbija w lewo i biegnie wzdłuż Potoku Strążyskiego. Idziemy dość wąską kamienną ścieżką wśród zieleni. Kamienie, po których stąpamy są miejscami śliskie. Po 10 minutach niemęczącego marszu docieramy do wodospadu Siklawica.
Siklawica położona jest w północnej ścianie Giewontu. Wysokość wodospadu wynosi w sumie 23 m (dolna ściana – 13 m, górna ściana – 10 m). Siklawica składa się z dwóch prawie pionowych ścian, po których spływa woda Potoku Strążyskiego. Dawniej nazywano ten wodospad Siczącą, Siczawą lub Siklawą.
Siklawica (1053 m n.p.m.) → Polana Strążyska (1042 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 13′
Tą samą drogą, którą dotarliśmy do Siklawicy wracamy w kierunku Polany Strążyskiej. Na polanie znajduje się schronisko, w którym można skosztować specjałów bufetu góralskiego, napić się czegoś, odpocząć na jednej z ławek i udać się w kierunku Doliny Strążyskiej.
Polana Strążyska (1042 m n.p.m.) → Dolina Strążyska – parking (902 m n.p.m.)
czas przejścia: 0h 35′
Z Polany Strążyskiej kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku Doliny Strążyskiej. Trasa jest bardzo łatwa i przyjemna, choć nachylenie dość duże. Prowadzi żwirową drogą, przez większą część wzdłuż Potoku Strążyskiego.
Po nieco ponad półgodzinnym spacerze docieramy do wylotu Doliny Strążyskiej, a następnie trafiamy na parking, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę. Przy parkingu znajduje się przystanek busów, którymi można dotrzeć do centrum Zakopanego.