Położone w północnej części Portugalii miasto Porto jest pełne historii, kultury i niepowtarzalnego uroku. To jedno z najstarszych miast w kraju, pełne wąskich uliczek, kolorowych domów i pięknych widoków na rzekę Duero. Porto zostało uznane za światową stolicę kultury w 2001 roku, a także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Dodatkowo w 2017 roku magazyn “Forbes” wybrał Porto jako “Miasto do odwiedzenia w tym roku”. Porto zdecydowanie warto zwiedzić. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Porto.
W tym artykule
Porto to drugie co do wielkości, po Lizbonie, miasto w Portugalii liczące ponad 1,7 miliona mieszkańców. Miasto jest idealne do zwiedzania pieszo. Wieczorny spacer wzdłuż rzeki Duero, zwiedzanie tętniącego życiem Mercado do Bolhão lub degustacja słynnego wina porto w malowniczych winnicach nad Duero to tylko niektóre z wielu rzeczy, które możesz zrobić w tym fascynującym mieście.
Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś w tym uroczym portugalskim mieście, proponuję najpierw poznać jego historię, a następnie zobaczyć najciekawsze atrakcje w Porto.
Pierwotna osada została założona przez Celtów w IV wieku. Kiedy osadę zajęli Rzymianie, przekształcili ją w port handlowy, zmieniając jego nazwę na “Portus Cale”. W 456 roku miasto zostało najechane przez Teodoryka II, króla Wizygotów, pod których władaniem pozostawało aż do 711 roku, kiedy to zostało napadnięte przez Maurów.
Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Lizbonie – 15 miejsc w stolicy Portugalii
W 868 roku Portus Cale został podbity przez pierwszego hrabiego Portugalii Vimara Peresa, wasala króla Alfonsa III. Portugalia jako jednostka polityczna powstała w kolejnych latach. W 1096 roku król Kastylii Alfons VI Mężny wydał swoją córkę Teresę de León za mąż za Henryka Burgundzkiego i w posagu przekazał Henrykowi hrabstwo Portucale i Coimbra, rozciągające się wokół rzymskiego portu Portus Cale.
Syn Henryka Burgundzkiego i Teresy z León – Afonso Enríquez, późniejszy Alfons I Zdobywca, pierwszy król Portugalii, po wygranej z Maurami bitwie pod Ourique w 1139 roku założył nowe Królestwo Portugalii.
Jan I, w dwa lata po ogłoszeniu go królem Portugalii w 1387 roku poślubił Filipę z Lancaster, córkę Jana z Gandawy, księcia Lancaster, siostrzenicę Henryka III, króla angielskiego. Po tym ślubie oba kraje podpisały Traktat Windsorski, najstarszy sojusz wojskowy między dwoma krajami. Król i królowa mieli kilkoro dzieci, w tym słynnego Henryka Żeglarza. Książę Henryk stał się ważną postacią w czasach Imperium Portugalskiego i przewodził Epoce Odkryć, podróżując do Afryki Zachodniej. Portugalia powoli stała się wpływowym ośrodkiem handlowym, a jej porty, w tym Porto, znacznie się rozrosły. Słynne stocznie miejskie produkowały statki używane przez Henryka Żeglarza podczas jego wypraw badawczych.
Od 1415 roku mieszkańców Porto nazywano “tripeiros”, co dosłownie oznacza zjadaczy flaków. Określenie to wzięło się stąd, że najlepsze części zwierzęcego mięsa były przeznaczone dla żeglarzy, którzy wypłynęli na podbój Ceuty w Afryce Północnej, a mieszkańcom miasta pozostawały resztki.
W latach 1580-1640 Półwysep Iberyjski zjednoczył się i znalazł pod panowaniem hiszpańskich królów z dynastii Habsburgów. Porto i większość innych dużych miast Portugalii sprzeciwiły się temu związkowi, a w 1640 roku Porto poparło zamieszki w Lizbonie, które ostatecznie przerwały zjednoczenie półwyspu. Niemniej jednak Porto skorzystało na panowaniu Habsburgów i znacznie się rozrosło.
W 1756 roku Porto zbuntowało się przeciwko Sebastião José de Carvalho e Melo, pierwszemu markizowi Pombal, który chciał stworzyć brytyjski monopol na wina porto. W odpowiedzi na zamieszki Pombal wprowadził w mieście stan wyjątkowy.
Porto
Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.
Rezerwuj lot
Znajdź nocleg
Wynajmij auto
Rok 1807 przyniósł miastu najazd wojsk napoleońskich pod dowództwem marszałka Soulta. Wraz z resztą Półwyspu Iberyjskiego Porto znajdowało się pod władzą Napoleona do przełomu lat 1813-1814. W 1820 roku w Porto wybuchła rewolucja liberalna, która miała doprowadzić do powstania monarchii konstytucyjnej w Portugalii. Po objęciu tronu przez króla Miguela miasto zbuntowało się przeciwko jego absolutystycznym rządom i w 1832 roku przeszło osiemnastomiesięczne oblężenie przez armię królewską. Porto zwyciężyło, a król Miguel abdykował.
W 1890 roku niedaleko Porto powstał Leixões, jeden z głównych portów morskich w Portugalii. To napędzało rozwój gospodarczy miasta, a na początku XX wieku miasto przeszło wiele pozytywnych zmian. Przykładem rozwoju urbanistycznego tego okresu jest słynna Avenida de los Aliados.
Pora teraz poznać najciekawsze atrakcje Porto, które warto umieścić na trasie zwiedzania miasta.
Warto wiedzieć
Kraj:
Portugalia
Stolica:
Lizbona
Waluta:
euro (EUR)
Język urzędowy:
portugalski
Liczba ludności:
10.344.000
Powierzchnia:
92.391 km2
Religia dominująca:
katolicyzm
Strefa czasowa:
UTC+1 (lato); UTC (zima)
Ribeira
Ribeira to serce historycznego Porto. Znajduje się tu labirynt wąskich uliczek, malowniczych placów i kolorowych kamienic. Spacerując Ribeirą, można poczuć puls miasta, podziwiać tradycyjne domy z azulejos (kolorowe płytki ceramiczne) i skosztować regionalnych specjałów w przytulnych restauracjach.
Położona nad brzegiem rzeki Ribeira jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Porto. Co więcej, jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej tętniących życiem dzielnic historycznego centrum Porto.
Ta część miasta tętni życiem nocą i jest idealnym miejscem na spędzenie wieczoru. Ribeira jest pełna tradycyjnych restauracji z tarasami, gdzie można delektować się pysznymi typowymi daniami portugalskimi, podziwiając jednocześnie widoki na most Dom Luís I.
Katedra w Porto (Sé Catedral)
Katedra w Porto, znana również jako Sé do Porto, to gotycki majestat w sercu miasta. Zbudowana w XII wieku świątynia zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale także panoramicznymi widokami na Porto. Klimatyczny dziedziniec i bogate wnętrze sprawiają, że warto poświęcić czas na zwiedzenie tego miejsca.
Sé Catedral jest najważniejszą budowlą sakralną w mieście i została uznana za pomnik narodowy. Znajduje się w górnej części Porto, bardzo blisko murów, które niegdyś chroniły miasto. Budynek z zewnątrz przypomina trochę fortecę z krenelażami, czyli zwieńczeniami murów obronnych w postaci tzw. zębów.
Budowę katedry rozpoczęto w XII wieku, ale na przestrzeni wieków była ona wielokrotnie przebudowywana i odnawiana. To wyjaśnia, dlaczego katedra jest mieszanką stylów architektonicznych.
Katedra jest znana ze swojego eklektycznego stylu architektonicznego, obejmującego elementy romańskie, gotyckie i barokowe. Jej fasada jest imponująca, a wnętrze jest bogato zdobione rzeźbami, malowidłami i złoceniami. W katedrze znajdują się także liczne kaplice, a także krypta.
Świątynia jest w przeważającej mierze barokowa, chociaż jej fasada i nawa są romańskie, natomiast krużganek i jedna z kaplic są w stylu gotyckim.
Wewnętrzne duże filary sprawiają, że nawa katedry wydaje się wąska, z wysokim stropem. Posiada powściągliwą dekorację z gołymi ścianami, a jedynie ołtarz główny i niektóre kaplice są ozdobione w stylu barokowym.
Wewnątrz Katedry znajduje się wejście do gotyckiego klasztornego krużganka. Klasztor pochodzi z XIV wieku i jest ozdobiony malowanymi kaflami przedstawiającymi sceny biblijne.
Katedra w Porto i jej klasztor to dwie z najlepszych atrakcji Porto i obowiązkowy punkt zwiedzania miasta.
Dworzec São Bento (Porto-São Bento)
Dworzec kolejowy São Bento w Porto został otwarty w 1916 roku na miejscu dawnego klasztoru benedyktynów São Bento de Avé-Maria. Budynek emanuje typową dla miasta melancholijną i nostalgiczną atmosferą. Jest położony w samym centrum miasta, niedaleko historycznego centrum, na placu Almeida Garrett.
Dworzec jest znany nie tylko ze swojej funkcji transportowej, ale także z pięknego wystroju wnętrza, zwłaszcza płytek ceramicznych, które zdobią jego hale.
Budynek dworca jest przykładem architektury belle époque. Jego fasada jest ozdobiona detalami, a charakterystyczne zegary i wieże nadają mu niepowtarzalny wygląd.
Hala dworca jest pokryta ponad 20 tysiącami tradycyjnych portugalskich płytek azulejos, przedstawiających różne sceny z historii Portugalii, bitwy, życie wiejskie i inne motywy.
Dworzec São Bento obsługuje głównie ruch krajowy, a także międzynarodowe połączenia, takie jak pociągi do Hiszpanii. Jest ważnym punktem transportowym w regionie.
Porto-São Bento to zdecydowanie jedna z atrakcji wartych odwiedzenia w Porto, zarówno dla miłośników historii, jak i tych, którzy doceniają piękno artystycznego wykonania.
Księgarnia Lello (Livraria Lello)
Livraria Lello to jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie. Jej charakterystyczna fasada, pełna detali, przyciąga uwagę każdego przechodnia. Wnętrze księgarni jest równie imponujące, z drewnianą klatką schodową i wielobarwnymi witrażami. To miejsce nie tylko dla miłośników literatury, ale także dla tych, którzy doceniają sztukę i historię.
Księgarnia została założona w 1906 roku przez braci Josepha i António Lello. Mieści się w budynku łączącym różne style architektoniczne, takie jak neogotyk, art deco i styl neoromański. Jego fasada jest ozdobiona pięknymi detalami, w tym rzeźbami i kolorowymi kafelkami.
Wnętrze Księgarni Lello jest równie imponujące co zewnętrzna fasada. Charakteryzuje się pięknym drewnianym wykończeniem, kolorowymi witrażami, wysokimi półkami z książkami oraz unikalnym drewnianym schodami, które prowadzą na piętro. Na piętrze znajduje się imponujący drewniany sufit, na którym widnieje tzw. “poczet czaszek” – inspirowany motywami alchemicznymi i średniowiecznymi.
Podobno J.K. Rowling zainspirowała się tą księgarnią do napisania sagi o Harrym Potterze.
Pałac Giełdy (Palácio da Bolsa)
Palácio da Bolsa, czyli Pałac Giełdy, to kolejna perła architektoniczna Porto. Został zbudowany w XIX wieku, na miejscu wcześniejszego klasztoru św. Franciszka. Budowla reprezentuje mieszankę różnych stylów architektonicznych, głównie neoklasycznego i neomudejarskiego. Jest to efekt współpracy różnych architektów, a wnętrza są równie imponujące co fasada.
Palácio da Bolsa był siedzibą Giełdy Porto przez wiele lat. Obecnie jest używany przez stowarzyszenie, które zarządza obiektem i dba o jego zachowanie.
Jednym z najważniejszych pomieszczeń w Pałacu Giełdy jest Sala Handlowa, znana również jako Sala Árabe (Sala Arabska). To przepiękne pomieszczenie zdobione jest rzeźbionym drewnem, mozaikami i szkłem. Sala jest często wykorzystywana do organizacji różnych uroczystości i wydarzeń.
Palácio da Bolsa to jeden z najciekawszych zabytków Porto, który warto odwiedzić. Zachęcam do zwiedzenia obiektu z przewodnikiem, od którego można uzyskać bardzo ciekawe informacje na temat Pałacu i historii Porto.
Kościół św. Franciszka w Porto (Igreja de São Francisco)
Kościół św. Franciszka został założony przez franciszkanów. Jego budowa trwała od 1383 do 1425 roku. Był to początkowo niewielki kościół i klasztor, który w późniejszych latach został gruntownie przebudowany. W 1832 roku pożar zniszczył część świątyni, a na tym miejscu wybudowano Giełdę Papierów Wartościowych.
Mimo że początki kościoła są romańskie, później został on przekształcony w jeden z najwybitniejszych przykładów architektury gotyckiej w Porto, noszący także pewne elementy stylu barokowego.
Kościół św. Franciszka ma trzy nawy pokryte złotymi rzeźbami. Przypuszcza się, że do dekoracji wnętrza kościoła zużyto ponad 300 kilogramów złotego pyłu. Dekoracje świątyni były przez pewien czas uważane za zbyt ekstrawaganckie w stosunku do otaczającej kościół biedy.
W nawie północnej, w kaplicy Capela da Arvore de Jesse znajduje się jeden z najpiękniejszych ołtarzy kościoła. Seria drewnianych rzeźb autorstwa Filipe da Silvy i António Gomesa przedstawia drzewo genealogiczne Jezusa, uważane za jedyne w swoim rodzaju.
Pod kościołem znajdują się katakumby, w których pochowani są franciszkańscy mnisi i członkowie najbogatszych rodzin Porto. W katakumbach znajduje się także ossuarium z tysiącami ludzkich kości, które można oglądać przez szklaną podłogę.
Kościół Kleryków (Igreja e Torre dos Clérigos)
Kościół Kleryków został zbudowany w latach 1735-1748 w stylu barokowym przez włoskiego architekta Nicolau Nasoni na tzw. “wzgórzu wisielców”, gdzie chowano straconych więźniów. Kościół zwieńczony jest 76-metrową wieżą Clérgios i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście.
Wieża Clérigos (po portugalsku Torre dos Clérigos) jest najwyższą dzwonnicą w Portugalii. Wieża mieści 49 dzwonów, które tworzą duży karylion. Na jej szczyt można wejść po 200 schodach i stąd podziwiać wspaniałe widoki na miasto i rzekę. To także idealne miejsce na zrobienie interesujących zdjęć.
W kościele znajdują się bogato zdobione ołtarze, które pochodzą z różnych okresów. Najbardziej imponującym ołtarzem jest ołtarz główny, który został wykonany w stylu barokowym. Ołtarz jest wykonany z drewna i marmuru i jest ozdobiony złoconymi rzeźbami i malowidłami.
Uwagę przykuwają bogato zdobione marmurowe posadzki, a także drewniany sufit ozdobiony złoconymi rzeźbami.
Jardins do Palácio de Cristal
Jeśli potrzebujesz chwili spokoju w otoczeniu zieleni, udaj się do Jardins do Palácio de Cristal, ogrodów znajdujących się w górnej części Porto. Te ogrody, zlokalizowane na wzgórzu, oferują wspaniałe widoki na rzekę Duero, most Luísa I oraz panoramę miasta Porto. To idealne miejsce na relaksujący spacer, piknik czy oderwanie się od miejskiego zgiełku Porto.
Jardins do Palácio de Cristal zostały założone w 1865 roku przez architekta Emílio Davida, a ich nazwa nawiązuje do hali szklanej, która pierwotnie istniała na tym obszarze. Hala została jednak zniszczona, a obecnie na jej miejscu znajduje się amfiteatr na świeżym powietrzu.
Ogrody są obsadzone różnorodnymi gatunkami roślin, drzew i kwiatów, co tworzy przyjemne otoczenie do spacerów i relaksu. Można tu także spotkać różnorodne ptaki, co sprawia, że miejsce to jest także atrakcyjne dla miłośników ornitologii.
Jardins do Palácio de Cristal to nie tylko urokliwe miejsce do spacerów. Często organizowane są tu różne wydarzenia kulturalne: koncerty, festiwale i wystawy.
Casa da Música
Miłośnikom muzyki i nowoczesnej architektury polecam wizytę w Casa da Música. Zaprojektowane przez holenderskiego architekta Rem Koolhaasa futurystyczne centrum muzyczne przyciąga zarówno wzrok jak i ucho. Budynek został otwarty w 2005 roku i od razu stał się ikoną miasta.
Warto sprawdzić program koncertów i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w tym wyjątkowym miejscu.
Budynek jest wykonany z białego betonu i ma charakterystyczny kształt. Fasada jest pokryta licznymi otworami, które zapewniają naturalne oświetlenie wnętrza. Wnętrze budynku jest również bardzo nowoczesne i skoncentrowane na muzyce.
Wewnątrz budynku znajduje się sala koncertowa, która może pomieścić 1300 osób. Sala jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt akustyczny i jest wykorzystywana do organizacji koncertów, wystawiania oper i innych wydarzeń muzycznych.
Casa da Música została szybko doceniona przez krytyków i publiczność. Została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym nagrodą Miesa van der Rohe za najlepszą europejską architekturę.
Mercado do Bolhão
Niedaleko Avenida dos Aliados znajduje się jeden z najpopularniejszych i tętniących życiem targów w Porto. Mercado do Bolhão zostało otwarte w 1850 roku i jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych targowisk w Portugalii. Budynek targowiska jest wykonany z żelaza i szkła i jest przykładem architektury neoklasycznej.
Na targowisku można kupić świeże produkty od lokalnych rolników i producentów, w tym owoce, warzywa, ryby, mięso, sery, a także kwiaty i wyroby rzemieślnicze. Targowisko jest otwarte od poniedziałku do soboty.
Mercado do Bolhão jest popularnym miejscem odwiedzanym przez mieszkańców Porto i turystów. Jest to miejsce, gdzie można poczuć atmosferę miasta i skosztować lokalnych produktów.
Targowisko ma dwa piętra, na których znajdują się liczne stoiska z żywnością, kwiatami i innymi artykułami.
Można tu kupić zarówno świeże owoce i warzywa z regionu, świeże mięso z lokalnych hodowli, ryby i owoce morza prosto z oceanu (m.in. sardynki, tuńczyka, łososia, kalmary), portugalskie sery (m.in. Queijo Serra da Estrela, Queijo de São Jorge i Queijo da Ilha), lokalne wędliny (presunto, chouriço i morcela) a także portugalskie słodycze (Pastel de Nata, Pastel de Belém i Bola de Berlim).
Moim zdaniem Mercado do Bolhão powinni odwiedzić wszyscy, którzy lubią w trakcie zwiedzania poznawać lokalne potrawy i smaki.
Zwiedzając atrakcje w Porto nie sposób pominąć degustacji wina porto. To jedno z najsłynniejszych win na świecie. Charakteryzuje się słodkim smakiem i wysoką zawartością alkoholu.
Najlepszym miejscem na degustację wina porto jest Vila Nova de Gaia, leżąca po drugiej stronie rzeki Duero. Znajdują się tu piwnice wielu znanych producentów wina porto, takich jak Taylor’s, Croft, Graham’s, Sandeman’s, Ferreira i Ramos Pinto. Większość piwnic oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, które obejmuje degustację wina. Takie degustacje zazwyczaj trwają około godziny i obejmują również prezentację historii wina porto oraz procesu jego produkcji.
Polecane atrakcje w Porto
Drugie co do wielkości miasto Portugalii oczaruje każdego turystę lokalną niepowtarzalną atmosferą i krajobrazami tak słodkimi jak wino porto. Sprawdź z jakich atrakcji i wycieczek lokalnych warto skorzystać w Porto.
Fascynujący przewodnik po najciekawszych atrakcjach w Porto! Twoja lista 10 miejsc, które warto odwiedzić, jest doskonałym przewodnikiem dla tych, którzy planują wizytę w tym pięknym mieście