Dublin, stolica Irlandii, położony jest na wschodnim wybrzeżu wyspy, nad rzeką Liffey. Turyści odwiedzają Dublin, aby podziwiać jego zabytki i muzea, a także odwiedzać puby. W mieście odbywają się liczne festiwale muzyczne, w tym m.in.: Irish Music Festival, Electric Picnic i Longitude. Tętniące życiem centrum Dublina i jego bogata w zieleń okolica sprawiają, że jest to idealne miejsce dla każdego podróżnika – zarówno dla tych, którzy wolą naturę, jak i osób lubiących zwiedzać miasta. Dublin jest przyjaznym miastem dla turystów również ze względu na otwartość i gościnność jego mieszkańców. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Dublinie.
W tym artykule
Jeśli wybierasz się Dublina po raz pierwszy polecam najpierw poznać bogatą i ciekawą historię stolicy Irlandii. Następnie warto ułożyć sobie plan zwiedzania adekwatnie do długości pobytu w Dublinie.
Żeby poznać najważniejsze atrakcje w Dublinie wystarczy 3-4 dni. Jeśli chcesz zobaczyć więcej, warto zaplanować dłuższy pobyt. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Dublina jest spacer po starym mieście. Można tam zobaczyć liczne zabytki, takie jak Zamek Dubliński, Katedra św. Patryka czy Trinity College. Warto również odwiedzić muzea i galerie, w których można zapoznać się z historią i kulturą Irlandii.
Przeczytaj artykuł:
Dublin oferuje różne możliwości spędzenia wolnego czasu. W mieście znajduje się wiele pubów, klubów i restauracji, w których można skosztować tradycyjnej irlandzkiej kuchni i poczuć atmosferę miasta.
Miasto ma bogatą historię sięgającą czasów celtyckich. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem handlowym i religijnym. W XIX wieku przeżywało okres industrializacji, a w XX wieku było jednym z głównych ośrodków ruchu niepodległościowego.
Dokładna data założenia Dublina nie jest znana, ale uważa się, że zatoka, w której obecnie znajduje się Dublin, była zamieszkana tysiące lat temu przez plemiona łowców-zbieraczy. W II wieku p.n.e. osadnicy w tym rejonie wznieśli duże pomniki z kamienia, które zachowały się do dziś.
Pierwszą wzmiankę o stolicy Irlandii, zwanej wówczas Eblaną, znajdziemy w dokumencie Ptolemeusza. Ten grecko-rzymski astronom, astrolog i matematyk nawiązuje do starożytnej osady powstałej około 140 roku naszej ery.
Uważa się, że Celtowie wylądowali w zatoce około 700 roku p.n.e. Nawrócili się na chrześcijaństwo w V wieku za sprawą św. Patryka, patrona Irlandii. Około 841 roku przybyli tu Wikingowie, którzy założyli osadę na południowym brzegu rzeki Liffey, znaną jako Dubh Linn (Czarna Sadzawka). Tymczasem Celtowie mieszkali na północnym brzegu rzeki, w obozowisku zwanym Áth Cliath (Bród Płotków).
Pod koniec XII wieku król Leinster w Irlandii Diarmait Mac Murchada poprosił króla Anglii Henryka II o pomoc w odzyskaniu królestwa, które zostało mu odebrane przez Wielkiego Króla Irlandii. Henryk II wysłał swoje wojska do Irlandii w 1170 roku. Rok później wyspą rządził król Anglii, aż do 1542 roku. W tym okresie Dublin stał się wojskowym i sądowniczym centrum Irlandii i rozrastał się wraz z przybyciem Anglików, Holendrów i Żydów.
W XVI wieku Henryk VIII, który zapoczątkował angielską reformację, próbował nawracać na protestantyzm wszystkie terytoria podlegające królowi Anglii. Spotkało się to z buntem Irlandczyków. Henryk VIII stłumił irlandzkie powstanie i zainicjował poważne reformy mające na celu przekształcenie Irlandii w kraj protestancki.
W 1592 roku w Dublinie na ziemi skonfiskowanej klasztorowi założono Trinity College, pierwszy irlandzki uniwersytet. Mogli w nim pobierać naukę wyłącznie studenci protestanccy.
Po bitwie pod Kinsdale w 1601 roku Anglia ostatecznie podbiła całą Irlandię. Wydano Akt Supremacji, na mocy którego wysokie stanowiska przyznano wyłącznie protestantom lub Anglikom. Irlandczycy dokonali zamachu stanu w październiku 1641 roku i próbowali odzyskać kontrolę nad swoim krajem. Doprowadziło to do powstania Konfederacji Katolickiej, formy rządu niezwiązanego z administracją angielską, która trwała prawie dziesięć lat.
Od 1688 do 1690 roku Dublin wspierał ostatniego katolickiego monarchę Anglii, Jakuba II, przeciwko Wilhelmowi I, księciu Orańskiemu, który był protestantem. Jednak Jakub II został pokonany, co zapoczątkowało ponad dwa stulecia panowania brytyjskiego i protestanckiego w Irlandii.
W XVIII wieku miasto Dublin szybko się rozrastało, częściowo za sprawą hugenotów, francuskich protestantów wypędzonych z Francji, którzy wyemigrowali do stolicy Irlandii. Handel rozkwitł, a Dublin stał się piątym co do wielkości miastem w Europie.
Akt Unii z 1800 roku połączył Wielką Brytanię i Irlandię, tworząc Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.
W latach 1845-1849 zbiory ziemniaków zniszczyła zaraza, co doprowadziło do głodu. Wielu Irlandczyków wyemigrowało. W ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci populacja Irlandii zmniejszyła się o 30%.
Dublin
W 1905 roku Arthur Griffith założył Sinn Féin, irlandzką partię polityczną. Irlandzcy republikanie zorganizowali w 1916 roku bunt zwany Powstaniem Wielkanocnym przeciwko panowaniu brytyjskiemu. Anglicy stłumili powstanie i aresztowali ponad 3000 mężczyzn i kobiet, z których większość została zwolniona, jednak przywódcy zostali straceni.
W 1919 roku Irlandzka Armia Republikańska (IRA), złożona z irlandzkich ochotników, zbuntowała się przeciwko siłom brytyjskim i przez trzy kolejne lata część Dublina została poważnie zniszczona w wyniku konfliktu partyzanckiego. W 1921 roku Irlandczycy i Brytyjczycy podpisali Traktat angiesko-irlandzki, dający Irlandii możliwość stworzenia samorządnego państwa. Traktat ten doprowadził do konfliktów wewnętrznych. Rok później wybuchła irlandzka wojna domowa. W 1937 r. Éamon de Valera przygotował nową Konstytucję Irlandii, która została zatwierdzona w referendum i obowiązuje do dziś.
Od roku 1973, w którym Irlandia stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej, kraj dynamicznie się rozwijał. W Dublinie wiele międzynarodowych korporacji zorganizowało swoje siedziby i od tego czasu miasto stało się bardzo kosmopolityczne.
Obecnie Dublin jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, szczególnie wśród Europejczyków, którzy lubią młodą i swobodną atmosferę miasta. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Dublinie i zaplanuj swoją wycieczkę do stolicy Irlandii.
Warto wiedzieć
Kraj:
Irlandia
Stolica:
Dublin
Waluta:
euro (EUR)
Język urzędowy:
irlandzki, angielski
Liczba ludności:
5.224.000
Powierzchnia:
70.273 km2
Religia dominująca:
katolicyzm
Strefa czasowa:
UTC+1 (lato); UTC+0 (zima)
O’Connell Street
Położona w centrum Dublina O’Connell Street to główna arteria miasta, biegnąca od mostu O’Connell Bridge do Parnell Street. O’Connell Street i jej okolice (Henry Street, Parnell Street) to jedne z głównych miejsc handlowych w Dublinie z licznymi centrami handlowymi.
Na O’Connell Street znajduje się wiele rzeźb i pomników, w tym jedna z najwyższych rzeźb na świecie – Spire of Dublin. Przypominający igłę 120-metrowej wysokości monument został zaprojektowany w 2003 roku i umieszczony w miejscu, w którym kiedyś stała Kolumna Nelsona, zniszczona wiele lat wcześniej przez Irlandzką Armię Republikańską.

Innym ważnym zabytkiem, który warto zobaczyć przy O’Connell Street jest pomnik Daniela O’Connella, XIX-wiecznego przywódcy nacjonalistów irlandzkich. Jednym z najpiękniejszych budynków na O’Connell Street jest budynek Poczty Głównej, zaprojektowany w 1818 roku. To właśnie tutaj ogłoszono Proklamację Republiki.
Mimo, że wiele budynków zostało zniszczonych podczas walk o niepodległość Irlandii oraz w trakcie wojny domowej, niektóre kultowe budynki nadal stoją, jak hotel Gresham wzniesiony w 1817 roku czy dom towarowy Clery’s z 1822 roku.
O’Connell Street to jedna z głównych atrakcji Dublina i obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów odwiedzających stolicę Irlandii. To świetne miejsce na spacer i podziwianie architektury. Jest to także węzeł komunikacyjny wszystkich autobusów miejskich w Dublinie.
Temple Bar
Temple Bar to kulturalne serce Dublina i jedna z najlepszych dzielnic do odwiedzenia zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, kiedy bary tętnią życiem. Położone pomiędzy ulicą Dame Street i rzeką Liffey wąskie i brukowane uliczki oraz urocza architektura zachowują czystą esencję miasta. Uważa się, że nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska Sir Williama Temple’a, który zbudował tu swój dom rodzinny na początku XVII wieku.

Na przełomie XIX i XX wieku ta okolica była bardzo zniszczona. Stało tu wiele zaniedbanych budynków i było to centrum prostytucji w Dublinie. Pod koniec XX wieku teren został sprzedany pod budowę centralnego dworca autobusowego, który przyciągał tutaj wiele małych przedsiębiorstw i mieszkańców. Ostatecznie projekt dworca autobusowego został porzucony, ale okolica nadal prosperowała. W 1991 roku Dublin został wybrany Europejską Stolicą Kultury, a rząd podjął wysiłki, aby ożywić Temple Bar.
Obecnie Temple Bar to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic stolicy. Łączy różne obiekty kulturalne z dziesiątkami barów, restauracji i typowych irlandzkich pubów. Okolica słynie z bogatego życia nocnego, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i turyści spotykają się, aby wypić kufel Stouta i inne klasyczne irlandzkie drinki.
Trinity College
Położony w samym sercu Dublina i założony w roku 1592 przez królową Elżbietę I na terenie dawnego klasztoru augustianów Trinity College wraz z całym kampusem uniwersyteckim zajmuje powierzchnię 190.000 m2. Chociaż w chwili otwarcia mogli tu studiować tylko protestanci, od 1793 roku przyjmowani byli również studenci katoliccy.
Na najstarszym irlandzkim uniwersytecie studiowało kilku znamienitych obywateli Irlandii, w tym Samuel Beckett, Bram Stoker, Oscar Wilde i Edmund Burke.
Biblioteka Trinity College posiada największą kolekcję książek i rękopisów w Irlandii. Od 1801 roku otrzymuje bezpłatnie egzemplarze wszystkich książek w miękkiej oprawie wydawanych zarówno w Irlandii, jak i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu posiada blisko 3 miliony książek dystrybuowanych w ośmiu różnych budynkach.

Najstarszy budynek, zwany Starą Biblioteką, został zbudowany w latach 1712–1732. Jedną z jego atrakcji jest Long Room, czyli 65-metrowy hol główny, w którym znajduje się 200 tysięcy najstarszych książek Biblioteki.
Niekończące się półki wypełnione wszelkiego rodzaju książkami wydzielają bardzo wyraźny zapach drewna zmieszanego ze starym papierem. Znajdują się tu także dziesiątki marmurowych popiersi oraz średniowieczna harfa gaelicka, jedna z najstarszych w Irlandii, wykonana z dębu i wierzby, ze strunami z brązu.
Prawdziwym skarbem Biblioteki jest “Księga z Kells”. Ten słynny rękopis zawiera cztery Ewangelie Nowego Testamentu napisane po łacinie, a jej karty są misternie zdobione celtyckimi motywami roślinnymi i figuralnymi. Uważa się, że “Księga z Kells” została przepisana w IX wieku przez mnichów z opactwa Iona. W tym czasie Wikingowie najechali Ionę, a mnisi, którzy przeżyli, uciekli do opactwa w Kells. Setki lat później rękopis wysłano do Dublina, a następnie w 1661 roku do Trinity College.
Trinity College to obowiązkowy punkt wizyty w Dublinie. Kampus uniwersytecki jest idealnym miejscem na spacer.
Muzeum Browaru Guinessa (Guinness Storehouse)
Kultowe ciemne piwo Guinnessa jest znane na całym świecie. Będąc w Dublinie warto odwiedzić Muzeum Browaru Guinessa. Guinness Storehouse powstał w 1904 roku jako zakład fermentacyjny dla browaru St. James’ Gate. W 1988 roku został zamknięty, a dekadę później, w 2000 roku, przekształcono go w siedmiopiętrowe muzeum.
Wejście do Guinness Storehouse prowadzi przez ogromne atrium ze szkła kuflowego. Na parterze mieści się kopia oryginalnej umowy dzierżawy browaru podpisanej przez Arthura Guinnessa w 1759 roku na 9000 lat. Nieco dalej znajduje się godna uwagi wystawa poświęcona czterem składnikom piwa. Zaskakujące jest to, że po prostu łącząc wodę, chmiel, drożdże i jęczmień, powstaje charakterystyczny stout Guinnessa.

Na pierwszym piętrze można poznać proces produkcji ciemnego piwa. W dużym pomieszczeniu przechowywane są stare maszyny używane niegdyś w browarze, w tym młyn, destylarnia i gigantyczna drewniana beczka.
Na drugim piętrze prezentowana jest historia reklamy Guinnessa. Jedna z najbardziej pamiętnych kampanii miała miejsce w 1916 roku, kiedy do morza wrzucono tysiące butelek z przesłaniem. Wiele lat później nadal odnajdywano te butelki.
Na kolejnym piętrze zwiedzający mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat alkoholu, korzystając z różnego rodzaju gier interaktywnych. Następne piętro pozwala poznać historię budynku od 1904 do 2000 roku, kiedy to przekształcono go w atrakcję turystyczną. Następnie delektując się kuflem Guinnessa można otrzymać dyplom potwierdzający zdobytą wiedzę. Sekcja poświęcona Johnowi Gilroyowi przedstawia kampanie reklamowe, które stworzył od 1930 do 1960 roku.
Na siódmym piętrze mieści się Gravity Bar, przyjemny bar ze wspaniałym widokiem na Dublin, w którym otrzymasz darmowy kufel stouta Guinnessa.
Kilmainham Gaol
Założone w 1796 roku Kilmainham Gaol to dawne więzienie w Dublinie, w którym przetrzymywano i stracono wielu rewolucjonistów. Kilmainham Gaol nadal jest ikonicznym symbolem dla większości irlandzkiej populacji, jako symbol ich buntu przeciwko brytyjskiej dominacji.
Przetrzymywano tu więźniów wszystkich typów, w tym kobiety, mężczyzn i małe dzieci, oskarżonych o rabunek. Wilgotne, zimne i ciemne cele oświetlano i ogrzewano jedynie małą świeczką.

Kiedy w 1845 roku Irlandię nawiedził głód tysiące ludzi kradło żywność, aby przeżyć. Mimo, że więzienie było przepełnione, wiele osób wolało pozostać w więzieniu, niż wyjść na wolność i umrzeć z głodu.
Wolne Państwo Irlandzkie zamknęło więzienie w 1924 roku, wypuszczając wcześniej Éamona de Valerę, który po latach został prezydentem Irlandii.
Wycieczka z przewodnikiem po więzieniu Kilmainham Gaol rozpoczyna się od kaplicy więziennej, gdzie Joseph Plunkett poślubił Grace Gifford na krótko przed egzekucją za udział w Powstaniu Wielkanocnym. Następnie odwiedzamy ponure i wilgotne cele oraz patio, gdzie zostało straconych wielu więźniów.
Zamek Dubliński (Dublin Castle)
Zamek Dubliński odgrywał na przestrzeni wieków ważną rolę. Niegdyś dawne miejsce osadnictwa Wikingów, zostało przekształcone w fortecę wojskową, rezydencję królewską, a następnie stało się irlandzkim Trybunałem Sprawiedliwości. Kiedyś w zamku mieściła się siedziba irlandzkiego rządu pod panowaniem brytyjskim.
Choć fasada twierdzy została niemal całkowicie odbudowana po poważnym pożarze w 1684 roku, jej wnętrze zachowało się bardzo dobrze. Dawna rezydencja królewska jest bogato zdobiona licznymi dywanami i antykami.

Aby szczegółowo poznać historię zamku i jego komnaty, warto zwiedzić wnętrze Zamku Dublińskiego. Podczas zwiedzania można zobaczyć większość pomieszczeń, w tym miejsce, gdzie Gwardia Królewska broniła Sali Tronowej. Na trasie zwiedzania znajdują się także: James Connolly Hall, Granard Hall, komnaty króla i królowej oraz Sala Tronowa.
Katedra św. Patryka (St Patrick’s Cathedral)
Katedra św. Patryka, założona na cześć patrona Irlandii, należy do kościoła irlandzkiego, podobnie jak Katedra Kościoła Chrystusowego. Katedra św. Patryka jest największym kościołem w Irlandii i została wzniesiona w pobliżu studni, przy której około 450 roku patron Irlandii ochrzcił nawróconych.
Część kościoła, łącznie z nawą i wieżą, uległa zniszczeniu w pożarze w 1370 roku, ale zostały one odbudowane. W 1749 roku architekt George Semple dodał iglicę. Po latach profanacji i pożarów Katedra św. Patryka została odrestaurowana w 1860 roku dzięki dużej darowiźnie Sir Benjamina Guinnessa.

Ta anglikańska świątynia ma niezwykłe wnętrze, które odzwierciedla różne okresy historyczne. Jednym z ważniejszych elementów są “Drzwi Pojednania”. W XV wieku dwie irlandzkie rodziny, Butlerowie z Ormonde i FitzGeraldowie z Kildare, były ze sobą w konflikcie. Butler schronił się przed swoim przeciwnikiem w kapitularzu katedry. Kiedy doszło do pojednania Butler zrobił w drzwiach dziurę, aby mogli sobie podać dłonie na zgodę. Inną atrakcją katedry jest doskonale zachowana imponująca średniowieczna chrzcielnica.
W katedrze znajdują się także liczne popiersia, pomniki nagrobne i tablice grobowe upamiętniające niektórych z najsłynniejszych obywateli Irlandii, takich jak Douglas Hyde, Turlough O’Carolan i Jonathan Swift.
Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral)
Katedra Kościoła Chrystusowego, nazywana również Katedrą Świętej Trójcy, założona została jako mała drewniana świątynia w 1038 roku przez Wikingów. Następnie w 1172 roku powstała świątynia z kamienia. Z powodu zbudowania fundamentów na niestabilnym gruncie w 1562 roku zawaliła się południowa ściana katedry, którą odbudowano w XVII wieku. Dwa wieki później katedra wymagała ponownej renowacji, a prace naprawcze podjęto w latach 1871–1878. Katedra Kościoła Chrystusowego nabrała stylu neogotyckiego.

W Katedrze znajduje się duża łukowata krypta pochodząca z XII wieku. W kaplicy św. Wawrzyńca O’Toole przechowywane jest serce świętego. Dzwonnica świątyni wyposażona jest w 19 dzwonów, które dobudowano na przestrzeni lat. Jeden z dzwonów pochodzi z roku 1038, czyli z okresu kiedy zbudowano kościół.
Dublin jest pełen ciekawych kościołów, które warto odwiedzić. Niemniej jednak Katedra Kościoła Chrystusowego jest jednym z najważniejszych miejsc kultu w mieście.
Chester Beatty Library
Chester Beatty Library zdobyła kilka nagród, w tym tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2002. Biblioteka została założona w prywatnym domu Alfreda Chestera Beatty’ego i gromadzi imponującą kolekcję artefaktów zachodnich, islamskich i wschodnioazjatyckich. Biblioteka została otwarta dla publiczności w 1950 roku, kiedy Sir Alfred Chester Beatty, amerykański potentat miedziowy, podarował społeczeństwu swoją bogatą kolekcję.

Zbiory biblioteki składają się z rzadkich rękopisów, druków, miniatur, ikon, dzieł sztuki i książek. Znajdujące się tu dwie stałe wystawy. Na pierwszym piętrze prezentowane są rękopisy z Europy, chińskie książki z jadeitu oraz ilustracje z Indii i Bliskiego Wschodu. Na drugim piętrze znajduje się wystawa poświęcona największym religiom świata, takim jak chrześcijaństwo, islam, buddyzm, konfucjanizm i taoizm, która prezentuje liczne święte teksty i dzieła sztuki.
Irlandzka Galeria Narodowa (National Gallery of Ireland)
Położona w samym sercu Dublina Irlandzka Galeria Narodowa prezentuje słynną kolekcję sztuki irlandzkiej i europejskiej od średniowiecza do XX wieku. Mieszcząca się przy Merrion Square Irlandzka Galeria Narodowa została otwarta w 1854 roku. Ponieważ bardzo szybko rosła gromadzona tu kolekcja, budynek powiększono w latach 1903, 1968 i 2002.
Irlandzka Galeria Narodowa to niezwykle duże muzeum sztuki z 54 salami, w których prezentowanych jest ponad 16 tysięcy dzieł sztuki. Imponująca kolekcja jest uporządkowana geograficznie, historycznie i tematycznie.

Pierwsze piętro poświęcone jest irlandzkim i brytyjskim artystom oraz ich twórczości. Wystawa obejmuje także kolekcję portretów. Na ostatnim piętrze i antresoli znajdują się również ciekawe wystawy znanych artystów, takich jak Picasso, Monet i Tycjan. Do najwybitniejszych artystów, których dzieła znajdują się w Irlandzkiej Galerii Narodowej Irlandii należą Caravaggio, Rembrandt, Velázquez, Goya czy Van Gogh.
Narodowy Ogród Botaniczny (National Botanic Gardens)
Otwarty w 1795 roku Narodowy Ogród Botaniczny to prawdziwa oaza spokoju, położona 3,5 km od centrum Dublina. Na powierzchni prawie 20 hektarów rośnie ponad 17 tysięcy gatunków roślin z całego świata, z czego 300 z nich jest zagrożonych wyginięciem, a niektóre już nie występują poza ogrodem. W latach 1843–1869 wybudowano tu kilka szklarni, aby chronić egzotyczne kwiaty i krzewy przed wilgotnym klimatem miasta.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Ogrodów jest zgubienie się w krętych ścieżkach otoczonymi wszelkiego rodzaju drzewami i krzewami. Warto zobaczyć najbardziej wyjątkowe obszary Ogrodów, takie jak Ogród Różany, Dom Orchidei, Ogród Chiński, Ogród Skalny lub grządkę warzywną.
Jako, że jest to jedna z najczęściej odwiedzanych bezpłatnych atrakcji Dublina, gorąco polecam uciec od zgiełku i spędzić kilka godzin na odkrywaniu tych niezwykłych Ogrodów.
Phoenix Park
Phoenix Park to park miejski położony niecałe 5 km od centrum Dublina. Jest jednym z największych parków w Europie i zajmuje powierzchnię ponad 700 hektarów. Phoenix Park powstał pierwotnie jako królewski teren łowiecki w 1662 roku. Niecałe sto lat później, w 1745 roku, został udostępniony dla wszystkich jako park miejski.
Jeśli chcesz odpocząć po intensywnym zwiedzaniu Dublina, warto udać się na długi spacer po Phoenix Parku. Park jest jednak tak duży, że w czasie kilkugodzinnej wizyty nie da się wszystkiego zobaczyć.

W parku znajdują się głównie tereny zielone, idealne również na zorganizowanie pikniku, oraz alejki. Co ciekawe, od XVII wieku obecne są tu dzikie daniele, będące nie lada atrakcją Phoenix Parku.
Na terenie parku znajdują się również inne atrakcje, a wśród nich m.in.:
- Monument Wellingtona – obelisk upamiętniający Arthura Wellesleya, brytyjskiego arystokratę i polityka;
- Dublin ZOO – jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie, założony w 1831 roku;
- Papal Cross – Krzyż Papieski wzniesiony w miejscu, gdzie w 1979 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę dla miliona osób w trakcie jego trzeciej podróży apostolskiej;
- Áras an Uachtaráin – oficjalna rezydencja Prezydenta Irlandii;
- Victorian People’s Flower Gardens – 9-hektarowe ogrody z miejscami do zabawy dla dzieci i jeziorami;
Najlepszym sposobem na zobaczenie jak największej części Phoenix Park jest wypożyczenie roweru lub jogging, o ile czujesz się na siłach.

Polecane atrakcje w Dublinie
Bogate życie artystyczne, wyborna whiskey i przyjaźni mieszkańcy Dublina to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Sprawdź atrakcje i lokalne wycieczki, które urozmaicą pobyt w Dublinie.