Budapeszt jest stolicą i największym miastem Węgier. Powstał połączenia trzech miast położonych nad rzeką Dunaj: Budy i Óbudy leżących na wzgórzu na prawym brzegu oraz Pesztu – na równinie na brzegu lewym. W roku 1950 przyłączono do Budapesztu 23 pobliskie miejscowości. Obecnie stolica Węgier należy do najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym, a także uzdrowiskowym z racji posiadanych kompleksów balneologicznych. Miasto znajduje się w czołówce europejskich stolic idealnych na city break. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Budapeszcie.
W tym artykule
W XIX wieku połączone Peszt i Budę nazywano Peszt-Buda. W tamtym czasie Peszt był uważany za miasto o wyższej randze, zaś w Budzie na Wzgórzu Zamkowym miał swoją siedzibę król Węgier. Wzgórze Zamkowe jest dzisiaj jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.
Liczący 1,7 miliona mieszkańców Budapeszt jest dziewiątym co do wielkości miastem europejskim pod względem liczby ludności oraz jednym z głównych ośrodków turystycznych w Europie.
Budapeszt
Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.
Rezerwuj lot
Znajdź nocleg
Wynajmij auto
Budapeszt polecam przede wszystkim osobom lubiącym intensywnie zwiedzać, bowiem w mieście jest mnóstwo zabytków i muzeów. Ale stolica Węgier jest bardzo uniwersalnym celem podróży. Turyści lubiący poimprezować po zwiedzaniu odkryją tu wiele klimatycznych pubów oraz klubów. Z kolei osoby, które wolą odpoczywać w rytmie slow mogą zrelaksować się na spacerze w jednym z budapesztańskich parków oraz wybrać się w rejs po Dunaju, najdłuższej, zaraz po Wołdze, rzece w Europie.
Polecany artykuł: 10 europejskich stolic na ciekawy city break
Poznaj historyczne ulice miasta i zabytki, a dowiesz się dlaczego Budapeszt nazywany jest Perłą Dunaju i dlaczego każdego roku odwiedza go ponad 7 milionów turystów. Poznaj najciekawsze atrakcje w Budapeszcie, które warto zobaczyć w trakcie wycieczki do stolicy Węgier.
Warto wiedzieć
Kraj:
Węgry
Stolica:
Budapeszt
Waluta:
forint (HUF)
Język urzędowy:
węgierski
Liczba ludności:
9.728.000
Powierzchnia:
93.030 km2
Religia dominująca:
katolicyzm
Strefa czasowa:
UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)
Bazylika św. Stefana
Bazylika św. Stefana (Szent István Bazilika) jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych kościołów oraz atrakcji turystycznych Węgier. Wynika to po części z dziedzictwa historycznego świątyni, a częściowo z architektonicznej i artystycznej wartości budowli. Bazylika poświęcona jest świętemu królowi Stefanowi I, założycielowi państwa węgierskiego. Wśród wielu innych relikwii w kościele przechowywana jest zmumifikowana prawica świętego Stefana.
Świątynię budowano przez pół wieku do 1905 roku. Dłuższa przerwa w budowie w 1868 roku spowodowana była zawaleniem się kopuły podczas burzy. Konstrukcję trzeba było rozebrać, a następnie odbudować od podstaw.
Położona w V dzielnicy Budapesztu Bazylika św. Stefana może pomieścić ponad 8 tysięcy osób. Fasada z kolumnadowym wejściem ozdobiona jest rzeźbami apostołów. W przedsionku znajduje się rzeźba św. Gerarda (Gellérta). Bazylika jest dość ciemna i ponura w środku. Zwieńczeniem bazyliki jest 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca.
Jeśli jesteś melomanem, udaj się na jeden z bezpłatnych koncertów organowych w świątyni. W kopule Bazyliki św. Stefana zorganizowano punkt widokowy, na który można się dostać windą lub piechotą, pokonując 364 schodów. Widok z kopuły bazyliki na Budapeszt jest fenomenalny.
Zamek Królewski w Budapeszcie
Zamek Królewski w Budapeszcie (Budavári Palota), zaraz po Parlamencie, uznawany jest za najbardziej reprezentacyjną budowlę nie tylko Budapesztu, ale także całych Węgier. Majestatyczna bryła zamku zajmuje niemal całą południową część Wzgórza Zamkowego i jest jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów w Budapeszcie.
Zamek przez wiele wieków był siedzibą władców Węgier, a obecnie jest świadkiem czasów świetności i splendoru cesarskich siedzib Habsburgów i władców Węgier. We wnętrzach Zamku znajdują się muzea, m.in. muzeum historyczne Budapesti Történeti Múzeum.
Pierwszy zamek na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym powstał z inicjatywy księcia Slawonii Stefana, młodszego brata węgierskiego króla Ludwika I. Rozbudowany i ufortyfikowany był dwukrotnie przebudowywany w XV wieku, dzięki czemu otrzymał wygląd w stylu włoskiego renesansu.
Do Zamku Królewskiego najlepiej dostać się XIX-wieczną kolejką linową sikló, mającą swój początek na Clark Adam ter. Bezpłatnie można zwiedzić taras zachodni, wschodni oraz dziedziniec. Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Most Małgorzaty
Most Małgorzaty (Margit híd) łączy bulwar świętego Stefana (Szent István körút) po stronie peszteńskiej oraz bulwar Małgorzaty (Margit körút) po stronie budańskiej z Wyspą Małgorzaty. Ma 607 metrów długości, a jego szerokość wynosi ponad 25 metrów. Został wybudowany w latach 1872-1876 jako drugi, po Moście Łańcuchowym, stały most w Budapeszcie.
Most prowadzi na Wyspę Małgorzaty i jest trochę nietypowy. Składa się z dwóch części stykających się ze sobą pod kątem 165 stopni od strony wyspy.
Wkrótce po otwarciu most stał się ulubionym miejscem samobójców. Fala samobójstw zainspirowała znanego węgierskiego poetę Jánosa Arany’ego do napisania ballady o skoczkach “Híd-avatás” (“Inauguracja mostu”).
Wyspa Małgorzaty
Wyspa Małgorzaty (Margit-sziget) powstała w sposób sztuczny w trakcie prac związanych z regulacją rzeki Dunaj w 1950 roku. Przy okazji tych prac połączono trzy leżące blisko siebie mniejsze wyspy w jedną. Wyspa Małgorzaty zajmuje powierzchnię ponad 95 hektarów, ma 2,5 kilometra długości, a jej szerokość w najszerszym miejscu wynosi 500 metrów.
W średniowieczu wyspę nazywano “Wyspą Królików”. Obecna nazwa pochodzi od św. Małgorzaty, córki węgierskiego króla Beli IV. Właśnie na tej wyspie w klasztorze spędziła ona większość swojego życia.
Na Wyspie Małgorzaty można znaleźć spokojną kryjówkę przed zgiełkiem śródmieścia Budapesztu. Miejsce to jest najpopularniejszym parkiem publicznym węgierskiej stolicy. Znajdują się tu obszerne trawniki, ogród japoński, mini ogród zoologiczny, ścieżki rowerowe, średniowieczne ruiny, a także hotele, obiekty sportowe, kluby i restauracje.
Park miejski Városliget
Park Miejski w Budapeszcie, znany również jako Park Városliget jest jednym z najpopularniejszych parków publicznych w mieście, do którego przychodzą mieszkańcy i turyści aby odpocząć i cieszyć się słońcem. Pierwotnie Park, podobnie jak wiele innych posiadłości, był prywatnym królewskim terenem łowieckim używanym przez szlachtę. W XVIII i XIX wieku teren ten stopniowo przekształcano w park publiczny.
Na powierzchni ponad 100 hektarów znajduje się wiele atrakcji, w tym ogród zoologiczny, park rozrywki, łaźnia termalna Széchenyi i zamek Vajdahunyad.
Pierwszy zamek Vajdahunyad wybudowany został z drewna z okazji Wystawy Tysiąclecia w 1896 roku. Stał się jedną z ulubionych atrakcji Expo i w okresie późniejszym został odbudowany z kamienia. Budynek jest kopią kilku słynnych węgierskich zabytków, które istniały już w momencie jego projektowania. W rezydencji mieści się Muzeum Węgierskiego Rolnictwa i mały urokliwy kościółek. Większość obiektów, z wyjątkiem zamku, znajduje się na lewo od Placu Bohaterów.
W Parku Városliget znajduje się również jezioro, po którym, w zależności od pory roku, można jeździć na łyżwach lub pływać wypożyczoną łódką.
Termy Széchenyi
Termy Széchenyi (Széchenyi Fürdő) to największe naturalne uzdrowisko z gorącymi źródłami w Europie. Ta łaźnia w stylu neogotyckim została otwarta w 1913 roku.
Termy składają się z kilkunastu basenów, z czego 3 to duże baseny odkryte, a pozostałe mniejsze – kryte. Co ciekawe zimą temperatura wody w zewnętrznych basenach wynosi 37°C. Można tu również skorzystać z sauny i różnych rodzajów masaży. Széchenyi to moim zdaniem najlepsze SPA w Budapeszcie, które nie ma sobie równych.
Plac Bohaterów
Plac Bohaterów (Hősök tere), nazywany również Placem Tysiąclecia lub Placem Millenijnym, to jeden z głównych placów w Budapeszcie. Znajduje się na końcu alei Andrássy’ego przy Parku Városliget. Zarówno Plac jak i Aleja zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2002 roku.
Na Placu Bohaterów stoi jeden z kultowych symboli miasta – Pomnik Tysiąclecia, powstały z okazji 1000-lecia państwa węgierskiego i upamiętniający siedmiu wodzów plemion Madziarów, którzy założyli Węgry, oraz inne ważne głowy państw. Pomiędzy posągami znajduje się duża kolumna z Archaniołem Gabrielem, który według legendy miał ukazać się pierwszemu królowi Stefanowi i nakazał mu przyjęcie korony. Kolumnę z archaniołem Gabrielem otacza półkolista kolumnada podzielona na dwie części.
Najbardziej charakterystycznym budynkiem na Placu Bohaterów jest Muzeum Sztuk Pięknych (Szépművészeti Múzeum), jedno z najlepszych muzeów w Budapeszcie.
Przez cały okres swojego istnienia Plac był miejscem wielu demonstracji politycznych. W czasie Węgierskiej Republiki Rad zniszczono znajdujący się tutaj pomnik Franciszka Józefa. Po II wojnie światowej stanął na placu pomnik Stalina, zniszczony przez Węgrów podczas powstania w 1956 roku. Później ustawiono na placu pomnik Lenina.
Na Plac Bohaterów najlepiej przyjść po zmroku, bo o tej porze jest najpiękniejszy. W soboty i niedziele przychodzą tu mieszkańcy Budapesztu, którzy chętnie wypoczywają w pobliskim Parku Városliget.
Aleja Andrássyego
Aleja Andrássyego (Andrássy út) jest jednym z najbardziej charakterystycznych bulwarów w Budapeszcie. Aleja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2002 roku.
Rozległa aleja Andrássy’ego łączy Plac Elżbiety z Placem Bohaterów, kończąc się w Parku Városliget. Aleja powstała w 1872 roku. Stoi przy niej wiele niezwykle eklektycznych neorenesansowych rezydencji i pałaców zaprojektowanych przez znanych architektów.
Obecnie Aleja Andrássy’ego jest niezwykle szykowna. Działa przy niej wiele ekskluzywnych butików światowej sławy projektantów, m.in. Armani, Dior, Dolce&Gabanna czy Louis Vuitton. Jest tu również wiele modnych restauracji i kawiarni.
Przy Alei Andrássy’ego stoi także jeden z najbardziej znanych budynków w Budapeszcie, Węgierska Opera Państwowa oraz jedno z reprezentacyjnych muzeów Budapesztu – Terror Háza.
Kościół Macieja
Kościół Macieja (Mátyás templom) jest najczęściej odwiedzaną świątynią rzymskokatolicką w Budapeszcie. Często nazywany jest również kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Budzińską Świątynią Koronacyjną (Budavári Koronázó Főtemplom). Nazwa kościoła pochodzi od króla Macieja Korwina.
Neogotycka świątynia powstała między XIII a XV wiekiem. Pod koniec XIX wieku kościół został gruntownie odnowiony. Do dzisiaj zachowało się kilka elementów pierwotnej budowli: główny portal z XIV wieku, oratorium w południowej kaplicy oraz wieża południowa.
W kościele został pochowany Béla III, król Węgier i Chorwacji w latach 1172-1196, oraz jego żona Agnieszka z Antiochii. Kościół Macieja był świadkiem kilku królewskich ślubów i koronacji, w tym w 1916 roku Karola I, ostatniego władcy Cesarstwa Austro-Węgierskiego.
Wnętrze kościoła wypełniają XIX-wieczne freski przedstawiające m.in. herb i postać Macieja Korwina, a także ceremonię koronacyjną Franciszka Józefa i jego żony Elżbiety.
Dzięki imponującej akustyce w kościele Macieja dość często odbywają się koncerty muzyki organowej i klasycznej.
Buty na brzegu Dunaju
Buty na brzegu Dunaju (Cipők a Duna-parton) to pomnik Holokaustu, stworzony według pomysłu węgierskiego reżysera filmowego Cana Togaya i zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Gyulę Pauera.
Pomnik upamiętnia rzeź Żydów rozstrzelanych i wrzuconych do Dunaju w latach 1944-1945, w okresie terroru strzałokrzyżowców – faszystowskiego i antysemickiego ugrupowania kolaborującego w czasie II wojny światowej z III Rzeszą. Symbolizuje on zdejmowanie butów przed egzekucją.
Parlament w Budapeszcie
Położony nad Dunajem Parlament w Budapeszcie (Országház) to ikona stolicy Węgier i jeden z największych parlamentów na świecie. Jest również jedną z najbardziej znanych budowli w Europie. Jest trzecim co do wielkości budynkiem zgromadzeń na świecie, po Parlamencie Rumunii i Kongresie Narodowym Argentyny.
Wybudowana w latach 1884-1902 na podmokłym terenie w okolicy wówczas niezamieszkanej i cieszącej się złą reputacją siedziba Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego była największym budynkiem swoich czasów. Budynek liczy 691 pokoi, ma 268 metrów długości i 123 metry szerokości. Wielkość tej budowli miała być oznaką potęgi gospodarczej Węgier na początku XX wieku. W budynku była przechowywana największa relikwia narodu węgierskiego – korona świętego Stefana.
Gmach parlamentu jest otwarty dla zwiedzających. W jego podziemiach znajduje się muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi.
Most Łańcuchowy
Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd) jest najstarszym mostem wiszącym w Budapeszcie i najbardziej znanym na rzece Dunaj. Został wybudowany w latach 1839–1849. Łączy on obie strony miasta, czyli Budę z Pesztem. Właściwa nazwa mostu to Széchenyi, ku pamięci hrabiego Istvána Széchenyi, który pomógł go zbudować. Po wybudowaniu most był pierwszym mostem kamiennym na odcinku Dunaju w granicach ówczesnych Węgier.
Przed powstaniem Mostu Łańcuchowego przekroczenie Dunaju było możliwe tylko łodzią lub pieszo, gdy rzeka zamarzała zimą.
Podczas II wojny światowej wycofujące się wojska hitlerowskie wysadziły w powietrze wszystkie mosty w Budapeszcie. Most Łańcuchowy musiał zostać całkowicie przebudowany. Otwarto go ponownie w 1949 roku, dokładnie 100 lat po jego pierwotnym otwarciu.
Most Elżbiety
Most Elżbiety (Erzsébet híd) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów w Budapeszcie. Łączy V dzielnicę Pesztu z I dzielnicą Budy. Zbudowano go w latach 1897–1903, a nazwano na cześć węgierskiej królowej Elżbiety.
W czasie II wojny światowej wycofujące się wojska niemieckie zniszczyły most. Ocalał jedynie pylon na brzegu po stronie peszteńskiej, stojący aż do 1960 roku. Duży wzrost ruchu ulicznego w Budapeszcie przyczynił się do decyzji o wybudowaniu nowego mostu o większej przepustowości. Obecny most użytkowany jest od 1964 roku.
Węgierska Opera Państwowa
Węgierska Opera Państwowa (Magyar Állami Operaház) wzniesiona została w latach 1875-1884 według projektu architekta Miklósa Ybla. Budynek stanowi przykład stylu neorenesansowego II połowy XIX wieku.
Budowa gmachu została sfinansowana przez cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I, pod warunkiem, że opera w Budapeszcie nie będzie większa niż Wiedeńska Opera Państwowa. Węgierska Opera Państwowa w Budapeszcie może obecnie pomieścić 1261 osób.
Jeśli jesteś fanem opery lub baletu, nie możesz przegapić okazji zobaczenia jednego z przedstawień wystawianych w Węgierskiej Operze Państwowej.
Wielka Synagoga
Wielka Synagoga (Nagy zsinagóga) jest drugą co do wielkości synagogą na świecie, po Wielkiej Synagodze w Jerozolimie.
Synagoga została zbudowana w latach 1854-1859 w stylu mauretańskim z elementami stylów bizantyjskiego, gotyckiego i romańskiego. Ma 53 metry wysokości i 26 metrów szerokości. Może pomieścić do 2964 osób: 1492 mężczyzn i 1472 kobiety.
Podczas II wojny światowej hitlerowcy utworzyli wokół Wielkiej Synagogi żydowskie getto, które później zostało przekształcone w obóz koncentracyjny. Z tego obozu wielu węgierskich Żydów zostało wysłanych do obozów zagłady. Z głodu i zimna w getcie zmarło ponad 2000 Żydów, którzy zostali pochowani na cmentarzu obok Wielkiej Synagogi.
Obecnie na cmentarzu można zobaczyć rzeźbę w postaci płaczącej wierzby zwaną Drzewem Życia. Rzeźba ta powstała w 1991 roku ku pamięci wszystkich Żydów, którzy zginęli w czasie wojny. Na każdym liściu widnieje imię osoby, która zmarła w czasie prześladowań.
Baszta Rybacka
Baszta Rybacka (Halászbástya) jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Budapeszcie i jednocześnie punktem widokowym na Wzgórzu Zamkowym ze spektakularnymi widokami na miasto, Dunaj, Wyspę Małgorzaty i Górę Gellérta. Zbudowana została w stylu neoromańskim w miejscu dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronili tej części murów.
Budowa tej neogotyckiej i neoromańskiej budowli trwała blisko 20 lat, do 1902 roku. Na tarasie znajduje się siedem wież, które symbolizują siedem plemion Madziarów, które założyły Węgry, a na bastionie stoi konny pomnik Stefana I. Obecne piękne wieże widokowe i ozdobne fortyfikacje Baszty Rybackiej powstały w XIX wieku.
Jeśli przyjdziesz tu tuż przed zmierzchem, nie tylko zrobisz najlepsze zdjęcia, ale także będziesz mógł podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na rozświetlony Peszt.
Góra Gellérta
Góra Gellérta (Gellért-hegy) to 235-metrowej wysokości wzgórze położone na zachód od Wzgórza Zamkowego. Swoją nazwę góra zawdzięcza biskupowi Gellértowi, który według legendy właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan poprzez spuszczenie go ze szczytu w drewnianej beczce. W okresie kontrreformacji uważano, że na górze zbierają się czarownice na sabat.
Na szczycie Góry Gellérta stoi Pomnik Wolności (Szabadság-szobor), wzniesiony w 1947 roku. Przez długie lata pomnik był poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w walce o Budapeszt. 15-metrowej wysokości monument z brązu, ustawiony na 26-metrowym postumencie przedstawia kobietę trzymającą palmowy liść. Po 1989 roku z pomnika usunięto czerwoną gwiazdę i napis wdzięczności Armii Czerwonej za wyzwolenie miasta. Dzisiaj pomnik upamiętnia wszystkich poległych za Węgry.
Drugim obiektem na Górze Gellérta jest Cytadela (Citadella) wzniesiona po upadku węgierskiej Wiosny Ludów w latach 1850-1854 przez węgierskich robotników przymusowych. Na budowli funkcjonuje punkt widokowy i restauracja. Cytadela jest konstrukcją w kształcie litery U, zbudowaną wokół centralnego dziedzińca. Ma 220 metrów długości i 60 metrów szerokości.
Aquincum
Aquincum było dużym miastem rzymskim położonym w prowincji Panonia, w obecnych granicach Budapesztu. Miasto to zostało założone po podbiciu przez Rzymian ziemii plemienia celtyckiego, które żyło na tym obszarze od 400 r. p.n.e. Największa część Aquincum została zbudowana między II a III wiekiem.
Ruiny tego starożytnego miasta odkryte zostały pod koniec XIX wieku. Obecnie jest to jedno z największych stanowisk archeologicznych na Węgrzech.
Na terenie Aquincum można spacerować ulicami miasta i oglądać świątynie, sklepy, domy i łaźnie termalne. Aquincum było znacznie większym miastem niż to co obecnie można zobaczyć. Dotychczas odkopana została tylko trzecia część centrum miasta.
W Muzeum Aquincum można obejrzeć kolekcję historycznych artefaktów celtyckich i rzymskich, w tym posągi i mozaiki.
Ulica Váci
Ulica Váci (Váci utca) jest, wraz z Aleją Andrássy’ego, główną arterią Budapesztu. Deptak ten jest uważany za serce dzielnicy turystycznej i najlepszą ulicę handlową w mieście. Ulica biegnie równolegle do Dunaju, między placem Vörösmarty a Centralną Halą Targową (Nagyvásárcsarnok).
W średniowieczu Budapeszt był otoczony murami miejskimi, biegnącymi dzisiejszą ulicą Déak Ferenc utca. Váci Utca była zaś centralnym bulwarem prowadzącym do jednej z bram miejskich, która z czasem została przekształcona w plac Vörösmarty.
Ulica Váci powstała w XVIII wieku. Do dziś zachowały się niektóre z okazałych budynków z tamtego okresu. Ulica ta była bardzo popularna wśród najbogatszych rodzin Budapesztu, które miały przy niej swoje domy. Obecnie ulica jest pełna sklepów, centrów handlowych, hoteli, restauracji i kawiarni.
Centralna Hala Targowa
Kiedy już zobaczysz wyżej wymienione atrakcje w Budapeszcie udaj się do Centralnej Hali Targowej (Nagyvásárcsarnok) znajdującej się na końcu słynnego deptaka Váci utca. Hala jest największym (10.000 m2) i najstarszym krytym targiem w mieście. Pomysł i inicjatywa wybudowania tak dużej hali targowej wypłynęła od pierwszego burmistrza Budapesztu Károly’ego Kamermayera, który dokonał otwarcia hali w 1897 roku.
Od dnia otwarcia hala spotkała się z oburzeniem mieszkańców Budapesztu spowodowanym wzrostem cen żywności, które systematycznie rosły aż do I wojny światowej. W czasie II wojny światowej hala została całkowicie zniszczona. W 1991 roku zamknięto halę na czas jej gruntownego odrestaurowania. Obecnie Centralna Hala Targowa jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Budapesztu.
Hala targowa jest otwarta codziennie z wyjątkiem niedziel. Warto się tu wybrać nie tylko na zakupy po zwiedzaniu Budapesztu, ale także aby zjeść smaczny i w miarę tani posiłek. Stoiska gastronomiczne znajdują się na najwyższym piętrze hali.
Polecane atrakcje w Budapeszcie
Stolica Węgier z pewnością zachwyci Cię mieszanką kultury, sztuki i architektury. Sprawdź polecane przeze mnie lokalne wycieczki atrakcje w Budapeszcie.