atrakcje w barcelonie

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie – 10 miejsc, które musisz odwiedzić

Położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego Barcelona jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. To kosmopolityczne miasto jest także jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, kulturalnych i handlowych Hiszpanii, przyciągającym turystykę wypoczynkową i biznesową z całego świata. Co roku tysiące turystów odwiedza Barcelonę, aby odkryć jej wyjątkowość lub wziąć udział w licznych konferencjach, komitetach i innego rodzaju spotkaniach. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Barcelonie.

Według Rufo Festo Avieno, zwanego Awienusem, łacińskiego poety urodzonego pod koniec IV wieku, w Barcelonie i jej okolicach znajdowały się dwie iberyjskie wioski: jedna na Mont Tàber, której nazwa nie jest znana. Ta wioska była nazywana przez różnych historyków Barcilo, Barcinom lub Barkeno i uważa się, że stąd wzięła się nazwa Barcelona. Druga osada nazywała się Laye i została założona na Montjüic.

W I wieku p.n.e. osada została podbita przez Rzymian i otrzymała nazwę Barcino. W okresie rzymskim Barcelona stała się ważnym ośrodkiem handlowym i militarnym. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Barcelona znalazła się pod panowaniem Wizygotów. W VII wieku została podbita przez Arabów, którzy rządzili nią przez ponad 500 lat. W tym okresie miasto zostało przebudowane na wzór arabski.

W 1238 roku Barcelona została odbita przez chrześcijan i odzyskała swoją niezależność. W XIII wieku miasto stało się stolicą Hrabstwa Barcelony. Okres rozkwitu gospodarczego i kulturalnego Barcelona przeżywała w XIV i XV wieku. W tym czasie miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków handlu i rzemiosła w Europie.

W XVI wieku Barcelona została podbita przez Hiszpanów. W tym okresie miasto utraciło swoją niezależność i zostało włączone do Królestwa Hiszpanii. Wiek XVII i XVIII był dla Barcelony okresem stagnacji gospodarczej i społecznej.

Polecany artykuł: 10 europejskich stolic na ciekawy city break

Wiek XIX to okres odrodzenia Barcelony. W tym okresie miasto rozwinęło się gospodarczo i kulturalnie. W 1848 roku oddano do użytku pierwszą linię kolejową, w 1886 roku zelektryfikowano tramwaje, a pod koniec stulecia zbudowano duże aleje, takie jak Las Ramblas. W roku 1888 Barcelona była gospodarzem Wystawy Światowej EXPO, która przyczyniła się do rozwoju miasta.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku Barcelona stała się jednym z miast, w którym ruch modernistyczny rozwinął się z wielkim rozmachem. Malarze, projektanci i architekci pozostawili po sobie niezatarty ślad w mieście, który na zawsze naznaczył specyfikę Barcelony. Jednym z największych przedstawicieli katalońskiego modernizmu był Antoni Gaudí.

Wiek XX przyniósł Barcelonie kolejne okresy rozwoju i stagnacji. W 1929 roku po raz kolejny w Barcelonie odbyła się Wystawa Światowa. W okresie hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) miasto zostało zbombardowane przez faszystów. Po wojnie Barcelona opowiadała się za industrializacją, której rozwój przypadł na lata 1960-1975.

Barcelona

Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.

Rezerwuj lot

Znajdź nocleg

Wynajmij auto

Ożywienie gospodarcze, spowodowane w dużej mierze wejściem Hiszpanii do Unii Europejskiej, umożliwiło jej organizację Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku, co przyczyniło się do promocji miasta na arenie międzynarodowej.

Dziś Barcelona jest jednym z najważniejszych miast w Europie. Jest to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i turystyczny. Miasto jest siedzibą wielu międzynarodowych firm i instytucji. Barcelona jest również popularnym celem turystycznym, znanym ze swoich zabytków, muzeów i galerii sztuki.

Jeżeli planujesz wycieczkę do stolicy Katalonii, sprawdź najciekawsze atrakcje w Barcelonie, które warto odwiedzić.

Warto wiedzieć

Kraj:

Hiszpania

Stolica:

Madryt

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

48.345.000

Powierzchnia:

505.944 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Sagrada Familia (Templo Expiatorio de la Sagrada Familia)

Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) to najbardziej charakterystyczny symbol Barcelony i najczęściej odwiedzany obiekt w całej Hiszpanii. Kościół uważany jest za najlepszy przykład architektury modernistycznej legendarnego architekta Antoniego Gaudíego. Do tej osobliwej i nieukończonej jeszcze świątyni codziennie przybywają tysiące turystów.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1882 roku. Pierwotnie kościół został zaprojektowany w stylu neogotyckim. Rok później projekt zlecono katalońskiemu architektowi Antoniemu Gaudíemu, który zaprojektował niezwykły i oryginalny kościół, który miał mieć 18 wież. Gaudí zmarł w 1926 roku, pozostawiając swój najważniejszy projekt, któremu był całkowicie oddany, niedokończony. W tym czasie zdołał ukończyć 4 wieże, kryptę, fasadę Narodzenia Pańskiego i fasadę Męki Pańskiej. Niemniej jednak, dzięki jego planom, jego dzieło do dziś jest kontynuowane przez uznanych architektów. Pieniądze na budowę pochodzą z wpływów z biletów wstępu oraz różnych datków i darowizn. Planuje się, że budowa kościoła zostanie ukończona w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci Gaudíego.

Chociaż Sagrada Familia nie jest jeszcze ukończona, jest imponującą świątynią wypełnioną symboliką religijną. Obecnie ukończono 9 z 18 wież: wieże 8 apostołów oraz wieżę Maryi. W trakcie budowy są 4 wieże Ewangelistów oraz wieża Jezusa Chrystusa. Wysokość każdej wieży będzie zależała od hierarchii religijnej, którą reprezentuje.

Kościół posiada trzy symboliczne fasady:

 • Fasada Narodzenia Pańskiego – przedstawia narodziny Chrystusa
 • Fasada Męki Pańskiej – ta część świątyni jest nieco bardziej pusta i prosta niż pozostałe fasady. Przedstawia cierpienie Jezusa podczas ukrzyżowania.
 • Fasada Chwały – główna fasada, która jest większa i bardziej spektakularna. Symbolizuje śmierć i zmartwychwstanie Jezusa oraz jego obecną i przyszłą chwałę.

Gaudí pozostawał pod głębokim wpływem natury i jej form. Wewnątrz Sagrada Familia zaprojektował filary w kształcie eleganckich i smukłych pni drzew, tworząc we wnętrzu świątyni betonowy las.

Sagrada Familia jest symbolem Barcelony i wizyta w kościele jest koniecznością. Ponieważ do zwiedzania zawsze ustawia się długa kolejka, bilety warto kupić online, aby uniknąć czekania. Najlepszym sposobem na poznanie Sagrada Familia, historii świątyni oraz Antoniego Gaudíego jest zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem.

Park Güell

Park Güell to jeden z najbardziej znanych parków w Barcelonie i jedno z najsłynniejszych dzieł architekta Antonio Gaudíego. Został on zaprojektowany w latach 1900-1914 na zlecenie przedsiębiorcy Eusebiego Güella, który chciał stworzyć ekskluzywne osiedle dla bogatych mieszkańców miasta. Z biegiem lat pomysł ten został porzucony i na jego miejscu Güell i Gaudí zaprojektowali park, który mógłby być scenerią dla bajki.

Otwarcie parku dla publiczności miało miejsce w 1922 roku i od tego czasu Park Güell stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych Barcelony. W 1984 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Güell zajmuje powierzchnię 17 hektarów i obejmuje zaokrąglone formy, kolumny przypominające pnie drzew, figury zwierząt i kształty geometryczne. Większość elementów architektonicznych ozdobiona jest mozaikami wykonanymi z kolorowych kawałków ceramiki.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Park Güell
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Park Güell

Zainspirowany naturą architekt ozdobił park wyrafinowanymi konstrukcjami imitującymi naturalne formy, w których nie ma ani sztywności, ani klasycyzmu. Wszystkie kręte i kolorowe formy są inspirowane symboliką, zarówno polityczną, jak i religijną.

Park Güell podzielony jest na dwie części: strefę monumentalną, w której znajdują się najważniejsze dzieła Gaudiego, oraz strefę leśną, która jest dostępna bezpłatnie.

Centrum parku stanowi wielki plac ze 110-metrowej długości ławką biegnącą wzdłuż niego. Ma ona kształt długiego węża i jest ozdobiona kolorowymi mozaikami.

W Parku Güell mieści się Muzeum Domu Gaudíego (Casa-Museu Gaudí), w którym architekt wraz z rodziną mieszkał w latach 1906–1925. Obecnie w domu znajduje się kolekcja mebli i przedmiotów zaprojektowanych przez Gaudíego.

Po obu stronach głównego wejścia znajdują się dwa domy, które wyglądają jak wyjęte z bajki. W jednym z tych budynków mieści się obecnie sklep, drugi nosi nazwę Casa del Guarda (Dom Strażnika).

Park Güell to magiczne miejsce, które każdego wprawi w zdumienie. Grzechem byłoby przyjechać do Barcelony i nie odwiedzić tego parku.

Casa Batlló

Casa Batlló, znana również jako “Dom Kości”, jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budynków w Barcelonie. Został zaprojektowany przez Antoniego Gaudíego. Pięciokondygnacyjna kamienica powstała w latach 1904-1906 na zlecenie hiszpańskiego przedsiębiorcy Josepa Batlló.

Fasada budynku jest bogato zdobiona i nawiązuje do naturalnych form. Wykonana jest z terakoty, kamienia i szkła, a jej elementy przypominają kości, łuski i fale. Dach budynku jest również charakterystyczny i przypomina smoka.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Casa Batlló
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Casa Batlló

Wnętrze budynku jest równie niezwykłe jak jego fasada. Znajdują się tu liczne mozaiki, kolumny i łuki, które tworzą spójną i harmonijną całość. Zdecydowanie polecam zwiedzenie wnętrza dawnej rezydencji rodziny Batlló i odkrycie jej wszystkie zakamarki, w tym piękne Patio de Luces, a także legendarny dach i kominy.

Casa Batlló jest obecnie jedną z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych atrakcji Barcelony.

Unikalne detale w każdej przestrzeni domu sprawiają, że ta wycieczka jest niezwykle warta zachodu i prawdopodobnie stanie się jedną z Twoich ulubionych atrakcji w Barcelonie. Zdecydowanie polecam.

Camp Nou

Nawet jeśli nie należysz do zagorzałych fanów piłki nożnej, w trakcie wycieczki do Barcelony musisz odwiedzić Camp Nou, otwarty w 1957 roku stadion piłkarski FC Barcelona, jednego z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie. To jeden z największych stadionów na świecie, będący świadkiem zwycięstw i porażek słynnej drużyny piłkarskiej.

W latach 1998-1999 stadion został rozbudowany do obecnej pojemności 99 354 miejsc. Rozgrywano na nim liczne mecze międzynarodowe, w tym finały Mistrzostw Świata w 1982 roku i Mistrzostw Europy w 1964 roku.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Camp Nou
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Camp Nou

Zwiedzanie Camp Nou obejmuje wizytę w szatniach oraz przejście tunelem na boisko, tak jak robią to zawodnicy przed rozpoczęciem meczu. Można także wejść na murawę, na której rozegrano wiele legendarnych meczów. Zwiedzanie obejmuje także spacer po trybunach i loży VIP.

Trasa zwiedzania kończy się w Muzeum FC Barcelona, które jest wypełnione zdjęciami, trofeami i przedmiotami osobistymi należącymi do najbardziej legendarnych piłkarzy tej drużyny. Dodatkowo fani FC Barcelony w sklepie z pamiątkami mogą kupić koszulki, czapki i inne gadżety z logo klubu piłkarskiego.

Muzeum Picassa (Museu Picasso)

W barcelońskim Museu Picasso znajduje się 4251 dzieł Pabla Picassa, jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Muzeum mieści największą kolekcję dzieł artysty i koncentruje się głównie na wczesnych pracach Picassa.

Picasso spędził swoje młode lata w Barcelonie, a miasto pod pewnymi względami stało się jego muzą, co wyjaśnia, dlaczego muzeum otwarto w Barcelonie, a nie w Maladze, gdzie urodził się malarz. Muzeum zostało założone w 1963 roku przez dobrego przyjaciela Picassa, Jaume’a Sabartésa, który podarował do kolekcji liczne obrazy artysty.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Wejście do Muzeum Picassa (©Carlos Sanchez Pereyra / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Wejście do Muzeum Picassa (© Carlos Sanchez Pereyra / Depositphotos.com)

Muzeum mieści się w pięciu pałacach w stylu katalońskiego gotyku, w których w porządku chronologicznym zawieszone są dzieła Picassa. Rezydencje zostały praktycznie całkowicie odnowione, ale niektóre obszary zachowały swój pierwotny wygląd, dzięki czemu można sobie wyobrazić, jak żyły najbogatsze rodziny Barcelony w XIX wieku.

La Rambla

La Rambla zwana również Las Ramblas, to jedna z głównych arterii Barcelony. Ulica ma długość 1,3 km i łączy Plaça de Catalunya ze starym portem. La Rambla zawsze tętni życiem. Jest pełna turystów, mieszkańców i artystów ulicznych pozujących jako żywe posągi. Liczne tarasy i restauracje znajdujące się po obu stronach ulicy zachęcając, aby tu usiąść i obserwować przechodzących ludzi. Ponieważ jest to miejsce bardzo popularne, ceny są tu sporo wyższe niż w innych częściach Barcelony.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — La Rambla
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — La Rambla

La Rambla jest podzielona na szereg krótszych uliczek i dlatego czasami nazywana jest Las Ramblas. Oto lista kilku “Ramblas”, zaczynających się od Plaça Catalunya:

 • Rambla de Canaletes: Ulica położona w najwyższej części Las Ramblas, obok Plaça de Catalunya. Jest zawsze zatłoczona.
 • Rambla dels Estudis: Jej nazwa (ulica Studiów) wzięła się od dawnego Uniwersytetu Jezuickiego, który istniał w tym miejscu. Znana jest również jako La Rambla de los Pájaros (ulica Ptasia), ponieważ znajdował się w tej okolicy stary Targ Ptasi.
 • Rambla de Sant Josep: Najbardziej kolorowa i pachnąca część La Rambla. Pełna jest kwiaciarni i sklepów z roślinami. W tym obszarze znajduje się rynek Boquería.
 • Rambla dels Caputxins: Na tej ulicy, zwanej także Rambla del Centro, znajdują się liczne zabytki, takie jak Palau Güell, Gran Teatre del Liceu i pobliski Plaça Reial.
 • Rambla de Santa Mònica: To tętniąca życiem dzielnica pełna barów i restauracji. Na końcu bulwaru, tuż przed dotarciem do nabrzeża, natkniesz się na Pomnik Kolumba (Mirador de Colom).

Casa Milà (La Pedrera)

Casa Milà, ze względu na swój kamienny wygląd znana jako La Pedrera (Kamieniołom), to zaskakujący modernistyczny budynek zaprojektowany w latach 1906-1912 przez Gaudíego. Ten imponujący budynek znajduje się przy Passeig de Gràcia i odzwierciedla wyjątkowy i charakterystyczny styl architekta. W tym samym okresie pracował on również nad innymi projektami na terenie Barcelony.

Budynek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uważany za jedno z arcydzieł Gaudiego.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Casa Milà
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Casa Milà

Fasada budynku jest bogato zdobiona i nawiązuje do motywów morskich. Jest wykonana z kamienia i cegły i ma płynne linie, które nawiązują do kształtów natury. Balkony są ozdobione kutymi z żelaza balustradami przypominającymi krzaki. Na fasadzie znajdują się również liczne mozaiki i rzeźby.

Na parterze budynku, w którym mieszkała rodzina Milá obecnie jest duża otwarta przestrzeń wystawowa, ale nadal są tu obecne niektóre unikalne i ciekawe elementy Gaudíego. W trakcie zwiedzania można zobaczyć także typowe mieszkanie klas wyższych w Barcelonie z początku XX wieku.

Najbardziej fascynującą częścią Casa Milà jest dach. W tej niezwykłej przestrzeni Gaudí stworzył fascynujące kształty i bryły, wszystkie z ważną symboliką. Na tym oryginalnym dachu kominy zdają zamieniać się w dym. Z dachu Casa Milà roztaczają się także imponujące widoki na centrum Barcelony.

Dzielnica Gotycka (Barri Gòtic)

Dzielnica Gotycka położona jest w centrum starego miasta Barcelony i jest jedną z najbardziej niezwykłych części miasta. Rozciąga się od Las Ramblas do Vía Laietana i od Passeig de Colom do Plaça de Catalunya.

Obecne budynki stoją na terenie dawnej rzymskiej osady Barcino. W średniowieczu miasto rozrastało się, wznoszono kościoły i gotyckie pałace niszcząc przy tym większość rzymskich ruin.

Wąskie i kręte średniowieczne uliczki Dzielnicy Gotyckiej to idealna sceneria do powolnego zwiedzania centrum miasta, podziwiania architektury i małych lokalnych sklepów.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Plaça Reial w Dzielnicy Gotyckiej
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Plaça Reial w Dzielnicy Gotyckiej

W Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym:

 • Katedra Świętego Krzyża i św. Eulalii, która jest klasyczny przykładem katalońskiej architektury gotyckiej.
 • Plaça Sant Jaume: Polityczne centrum miasta z Ratuszem i Pałacem Generalitat.
 • Carrer del Bisbe: Uroczy deptak łączący Plaça Sant Jaume i Katedrę.
 • Plaça Reial: Neoklasyczny plac będący jednym z najbardziej urokliwych i tętniących życiem placów w centrum miasta.
 • Plaça del Rei: Na tym placu znajduje się wiele średniowiecznych budynków, w tym Palau Reial Major. Na placu znajduje się także Muzeum Historii Miasta Barcelony. Znajdują się tu ciekawe wykopaliska archeologiczne, które pozwolą zwiedzającym odkryć miasto od jego założenia przez Rzymian w I wieku p.n.e. aż do średniowiecza.
 • Portal de L’Angel: To jedna z najważniejszych ulic handlowych w mieście.
 • Plaça Nova: Plac usytuowany bardzo blisko Katedry, gdzie zachowała się część starych rzymskich wież.
 • Museu Frederic Marès: Otwarte w części starego Pałacu Królewskiego muzeum z różnorodną kolekcją zgromadzoną przez hiszpańskiego rzeźbiarza Frederica Marèsa.
 • Dzielnica Żydowska: Chociaż dzielnica znana jako El Call została zlikwidowana ponad 600 lat temu, nadal można zobaczyć pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej.

Plac Kataloński (Plaça de Catalunya)

Plac Kataloński ma powierzchnię 30.000 m2. Jest to jeden z największych placów w Hiszpanii i jedna z najbardziej charakterystycznych części Barcelony. Łączy centrum miasta z dzielnicą Eixample. Plac jest jedną z najważniejszych dzielnic handlowych w Barcelonie, ponieważ otoczony jest centrami handlowymi, sklepami, hotelami, bankami, barami i restauracjami. Na tym placu odbywa się także kilka koncertów, wystaw i innych rodzajów pokazów.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Plac Kataloński
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Plac Kataloński

Plaça Catalunya tętni życiem o każdej porze dnia, co czyni go idealnym miejscem do odwiedzenia, zrobienia zakupów a także siedzenia na jednej z ławek i obserwowania przechodniów.

Jeśli chcesz zobaczyć ładną panoramę Placu Katalońskiego udaj się do znajdującego się przy tym placu centrum handlowego “El Corte Inglés”. Mieści się tu panoramiczna restauracja, z której roztaczają się wspaniałe widoki na plac.

Montjuïc

Montjuïc to wzgórze w Barcelonie i druga najwyższa góra w mieście po Tibidabo. Prace przeprowadzone w związku z Wystawą Światową w 1929 roku i Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w roku 1992 uczyniły Montjüic bardzo interesującym miejscem.

Na Montjuïc znajduje się kilka doskonałych punktów widokowych, z których roztacza się imponujący widok na Barcelonę.

Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Magiczna Fontanna
Najciekawsze atrakcje w Barcelonie — Magiczna Fontanna

Znajduje się tu również kilka atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić:

 • Magiczna Fontanna (Font Màgica): Położona pomiędzy Plaça d’Espanya a imponującym Museu Nacional d’Art de Catalunya, Magiczna Fontanna na Montjuïc słynie z muzyki i pokazów świetlnych odbywających się w każdy weekend.
 • Zamek Monjuïc (Castell de Montjuïc): Zamek Montjuïc znajduje się na szczycie wzgórza. Jest to stara twierdza wojskowa, która zawsze była ściśle związana z miastem. Obecnie służy jako taras widokowy, z którego można podziwiać fantastyczny widok na Barcelonę. Do zamku można dojść pieszo lub wjechać kolejką linową.
 • Poble Espanyol: Ciekawe muzeum na świeżym powietrzu z replikami niektórych z najbardziej tradycyjnych hiszpańskich budynków. Zostało otwarte na Wystawę Światową w 1929 roku.
 • Anella Olímpica: Park Olimpijski w Barcelonie, który został zbudowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku. Obejmuje Palau Sant Jordi, Estadi Olímpic Lluís Companys, basen Bernat Picornell i Torre de Calatrava.
 • Museu Nacional d’Art de Catalunya: Muzeum mieści się w imponującym budynku. Gromadzi różne rodzaje sztuki z dość długiego okresu historycznego.
 • Fundació Joan Miró: Ta przestrzeń poświęcona jest twórczości hiszpańskiego artysty Joana Miro i sztuce współczesnej.
 • Ogród Botaniczny (El Jardí Botànic): Ogród botaniczny w Barcelonie gromadzi ponad 2.000 gatunków roślin. Znajduje się na dawnym wysypisku miejskim, które zostało przekształcone w zaskakującą zieloną oazę.

Polecane atrakcje w Barcelonie

W Barcelonie na turystów czeka wyjątkowa architektura, barwne targowiska oraz przepyszne tapas. Sprawdź polecane atrakcje i wycieczki lokalne w stolicy Katalonii, z których warto skorzystać.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *