wakacje w styczniu

Gdzie na wakacje w styczniu 2024 roku

Szukasz ucieczki od zimy i śniegu? Wybierz się na wakacje w styczniu do ciepłych krajów. Wiele atrakcyjnych kierunków wakacyjnych w zimie jest sporo tańszych niż w sezonie letnim, dzięki czemu możesz spędzić udany urlop nie bankrutując przy tym. Sprawdź gdzie jechać na wakacje w styczniu 2024 roku i znajdź idealny kierunek wyjazdu.

W poszukiwaniu lata w zimie sprawdziłem setki ofert biur podróży. Wybrałem te miejsca, gdzie w styczniu jest ciepło, ale nie upalnie. Urlop ma bowiem służyć odpoczynkowi i regeneracji sił, a upały relaksowi nie sprzyjają. Z wielu ofert biur podróży wybrałem pięć krajów, gdzie warto jechać na wakacje w styczniu 2024 roku. W każdym z tych miejsc na odpoczywających czekają piękne plaże, słoneczna pogoda, czysta i ciepła woda w morzu i wiele atrakcji dodatkowych. Sprawdź gdzie jechać na wakacje w styczniu 2024 roku już za 2.468 zł.

Wakacje w styczniu 2024 roku w Meksyku

Meksyk jest idealnym pomysłem na wakacje w styczniu 2024 roku. Państwo to leży w Ameryce Północnej i sąsiaduje z USA, Gwatemalą i Belize. Od zachodu i południa Meksyk oblewają wody Oceany Spokojnego, a na wschodzie Zatoka Meksykańska i Morze Karaibskie. Od lat Meksyk staje się coraz bardziej popularny wśród turystów chcących tu poznać fascynującą kulturę dawnych ludów – m.in. Azteków i Majów. Aztekowie stworzyli w XIII wieku potężne imperium ze stolicą zlokalizowaną w Tenochtitlán, leżącą na terenie dzisiejszej stolicy Meksyku. Cywilizacja i imperium Azteków upadły w połowie XVI wieku w wyniku m.in. zniszczeń dokonanych przez hiszpańskich konkwistadorów.

Polecany artykuł: Wakacje z biurem podróży krok po kroku

Meksyk jest doskonałym wyborem na wakacje w styczniu 2024 roku dla szukających relaksu na plaży jak i dla miłośników odkrywania historii. Współczesny Meksyk jest kulturową mieszanką łączącą cywilizacje rdzennych mieszkańców tych ziem oraz przybyłych tu z Europy kolonizatorów. Spotkasz tu ludzi uprzejmych i gościnnych. Nastrój i klimat tego kraju sprzyja dobrej zabawie.

Wakacje w styczniu w Meksyku

Temperatura

27°C

czas przelotu

14:15

Co warto zobaczyć w Meksyku?

Spędzając w Meksyku wakacje w styczniu 2024 roku warto wybrać się do stolicy kraju – miasta Meksyk. Poznasz tu klimat i charakter wielkich meksykańskich metropolii. W stolicy Meksyku znajduje się wiele atrakcji przyciągających turystów z całego świata. Spośród tych atrakcji warto zobaczyć Piramidę Słońca, ruiny Majów w Tukum, Cabo Sans Lucas, Puerto Vallarta, Mazatlan, Manzanillo i Sierra Madre.

Wielka meksykańska metropolia – dom Fridy Khalo, tacos al pastor i wielu zabytków z listy UNESCO. Wszystkie atrakcje Meksyku możesz zobaczyć w trakcie lokalnych wycieczek z przewodnikiem.

wakacje w styczniu w meksyku
Meksyk na wakacje w styczniu 2024 — Piramida Słońca przy Alei Zmarłych w starożytnym mieście Teotihuacán

Pogoda w Meksyku

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń27°C19°C28°C
luty28°C20°C28°C
marzec29°C22°C28°C
kwiecień29°C23°C28°C
maj31°C25°C29°C
czerwiec32°C26°C29°C
lipiec32°C26°C29°C
sierpień32°C25°C30°C
wrzesień32°C24°C30°C
październik31°C23°C29°C
listopad29°C22°C29°C
grudzień28°C21°C29°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Meksyk

Stolica:

Meksyk

Waluta:

peso (MXN)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

128.600.000

Powierzchnia:

1.972.550 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC-8 do UTC-6

Dominikana na wakacje w styczniu 2024 roku

Strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o wakacje w styczniu jest Dominikana. To drugie co do wielkości, po Kubie, państwo na Morzu Karaibskim. Dominikana, dzieląc wyspę Hispaniola z Haiti, a także sąsiadując z wyspiarskimi krajami – Jamajką, Kubą, Portoryko oraz Archipelagiem Małych Antyli, tworzy z nimi Karaiby. Karaiby każdemu kojarzą się z rajskim klimatem i egzotyką.

Pierwotnie wyspę zamieszkiwały plemiona Indian Taino i Karaibów. Wraz z wyprawami w 1492 roku pojawili się tu Hiszpanie, a później osadnicy francuscy oraz afrykańscy niewolnicy. Taka różnorodność ukształtowała prawdziwą mozaikę kulturową składającą się z tradycyjnych wierzeń, zwyczajów i obrzędów oraz wpływów hiszpańskich, afrykańskich i amerykańskich.

Dominikana jest najczęściej wybieraną karaibską wyspą na wakacje w styczniu. Każdego roku wyspę odwiedza około 4 miliony turystów. Osoby wybierające się na Dominikanę na wakacje w styczniu docenią malownicze plaże z białym piaskiem oraz przepiękną pogodę. Każdy kto wybierze się na Dominikanę na wakacje doceni gościnność i wrodzoną radość życia tubylców, które udzielają się turystom. Najpopularniejszymi na Dominikanie regionami są: stolica kraju – Santo Domingo, Wybrzeże Kokosowe oraz Wybrzeże Bursztynowe.

Wakacje w styczniu na Dominikanie

Temperatura

26°C

czas przelotu

13:45

Co zobaczyć na Dominikanie

W stolicy wyspy – Santo Domingo warto zobaczyć pałac Alcázar de Colón, w którym mieści się Museo Alcázar de Diego Colón. Pałac powstał z bloków koralowych, a wybudowany został przez Diego Colóna, syna Krzysztofa Kolumba.

Również w Santo Domingo warto odwiedzić wybudowany przez Hiszpanów XVI-wieczny zamek Fortaleza Ozama. To najstarsza budowla militarna pochodzenia europejskiego. Forteca została wybudowana w celu obrony miasta i portu. Jej konstrukcja była na tyle solidna, że jeszcze w latach 60. XX wieku służyła jako więzienie.

wakacje w styczniu na dominikanie
Wakacje w styczniu na Dominikanie — Fortaleza Ozama w Santo Domingo

W stolicy Dominikany warto także zobaczyć ruiny najstarszego szpitala w Ameryce – Hospital San Nicolás de Bari, najstarszą w Ameryce katedrę – Santa Maria la Menor, latarnię morską Kolumba. Koniecznie trzeba też udać się do Ogrodu Botanicznego w Santo Domingo, a także zobaczyć pływające w wodach zatoki Samaná wieloryby.

Nie daj się zwieść kurortom. Na Dominikanie czekają na Ciebie lasy deszczowe, kolonialne miasta i adrenalina są tutaj na wyciągnięcie ręki. Sprawdź atrakcje i wycieczki z Punta Cana.

Pogoda na Dominikanie

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń26°C22°C26°C
luty26°C22°C26°C
marzec27°C22°C26°C
kwiecień27°C23°C27°C
maj28°C24°C27°C
czerwiec28°C24°C28°C
lipiec29°C24°C28°C
sierpień29°C25°C28°C
wrzesień29°C25°C29°C
październik28°C24°C29°C
listopad28°C23°C28°C
grudzień27°C23°C27°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Dominikana

Stolica:

Santo Domingo

Waluta:

peso dominikańskie (DOP)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

10.172.000

Powierzchnia:

48.730 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC-4

Tanzania na wakacje w styczniu 2024 roku

Tanzania leży we wschodniej części Afryki i jest idealnym kierunkiem na wakacje w styczniu. Kraj graniczy z Zambią, Burundi, Kenią, Rwandą, Ugandą, Malawi, Mozambikiem i Demokratyczną Republiką Konga. Stolicą Tanzanii jest miasto Dodoma. Najbardziej popularnym wśród turystów miejscem jest należąca do Tanzanii wyspa Zanzibar. Do Tanzanii należą również wyspy Mafia i Pomba.

Tanzania powstała w roku 1964 w wyniku połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru. Jak łatwo zauważyć nazwa państwa składa się z dwóch pierwszych sylab tych kolonii: TAN i ZAN. Większość mieszkańców Tanzanii to Afrykańczycy.

Dużą część powierzchni Tanzanii zajmuje płaskowyż Unyamwezi. Na północnym zachodzie kraju leży największe jezioro afrykańskie – Jezioro Wiktorii. Wzdłuż granicy Tanzanii z Kongiem rozciąga się Jezioro Tanganika. Na terenie Tanzanii znajduje się najwyższy afrykański szczyt – góra Kilimandżaro oraz chętnie odwiedzany przez turystów Park Narodowy Serengeti. Wakacje w styczniu w Tanzanii spędzisz z sawannowymi krajobrazami w tle oraz w ciekawej, bardzo odmiennej od europejskiej, kulturze. Tanzania jest rajem dla miłośników plażowania oraz amatorów nurkowania i kitesurfingu.

Wakacje w styczniu w Tanzanii

Temperatura

32°C

czas przelotu

11:30

Co zobaczyć w Tanzanii

Jeśli spędzasz wakacje w styczniu na Zanzibarze koniecznie wybierz się do Stone Town, stolicy wyspy. Zabudowania tego miasta są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stone Town chętnie odwiedzają wielbiciele twórczości Freddiego Mercury’ego, gdyż właśnie w stolicy Zanzibaru urodził się legendarny wokalista zespołu Queen.

Zanzibar to nie tylko bajeczne warunki do wypoczynku. To również masa atrakcji do zwiedzania – jaskinie, parki narodowe i inne równie urokliwe wyspy. Sprawdź z jakich atrakcji lokalnych możesz skorzystać w Tanzanii.

wakacje w styczniu w tanzanii
Wakacje w styczniu w Tanzanii — Stone Town

Pogoda w Tanzanii

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń32°C22°C28°C
luty32°C22°C28°C
marzec32°C22°C28°C
kwiecień30°C23°C28°C
maj30°C22°C27°C
czerwiec29°C21°C26°C
lipiec29°C20°C25°C
sierpień29°C19°C25°C
wrzesień30°C18°C25°C
październik31°C19°C26°C
listopad31°C20°C27°C
grudzień31°C22°C28°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Tanzania

Stolica:

Dodoma

Waluta:

szyling tanzański (TZS)

Język urzędowy:

suahili, angielski

Liczba ludności:

53.951.000

Powierzchnia:

947.300 km2

Religia dominująca:

chrześcijaństwo

Strefa czasowa:

UTC+3

Na wakacje w styczniu do Emiratów Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą na Bliskim Wschodzie, na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską i Omańską. Państwo tą sąsiaduje z Arabią Saudyjską, Katarem i Omanem. W skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich wchodzi siedem emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Stolicą kraju jest Abu Zabi. Obywatele ZEA stanowią tylko 20% całej populacji ludności kraju. Pozostała grupa to ludność pochodząca z Libanu, Syrii, Jordanii, Egiptu, Palestyny, Iranu, Indii, Pakistanu, Filipin, Sri Lanki i Bangladeszu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najbogatszych krajów na świecie. Wszechobecne są tutaj luksus i nowoczesność. Najbardziej popularnym miastem wśród turystów jest Dubaj. To tutaj znajduje się majestatyczny hotel Burj al-Arab, który stał się symbolem Dubaju.

Jeśli uwielbiasz plażowanie, sporty wodne i zakupy to wakacje w styczniu w Emiratach Arabskich są zdecydowanie dobrym wyborem. Mniej usatysfakcjonowani będą miłośnicy zabytków. Kiedy już znudzą Ci się wielkie metropolie udaj się na kontrastujące z nimi przestrzenie, gdzie miłośnicy przyrody mogą nacieszyć oczy widokami pustyni oraz gór. Wakacje w styczniu w Emiratach Arabskich to gwarantowana słoneczna pogoda bez męczących upałów występujących to pomiędzy marcem a listopadem.

Wakacje w styczniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Temperatura

23°C

czas przelotu

5:00

Co zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Najwięcej atrakcji na spędzających tu wakacje w styczniu czeka w Abu Zabi i Dubaju. W Abu Zabi musisz koniecznie zobaczyć potężny wieżowiec Abu Dhabi Investment Authority Tower, który choć nie jest tu najwyższy, to zdecydowanie wyróżnia się kształtem. Wizytę w stolicy Emiratów Arabskich uatrakcyjni zobaczenie Wielkiego Meczetu Szejka Zajida. Ta największa i najważniejsza świątynia w kraju została nazwana na część jej fundatora, jednego z prezydentów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Zayeda bin Sultan Al Nahyana. Świątynia naprawdę zapiera dech w piersiach.

Spędzając wakacje w styczniu w Emiratach Arabskich warto również wybrać się na zwiedzanie Dubaju, miasta gigantycznych wieżowców. Jednym z nich jest 321-metrowy luksusowy hotel Burj Al-Arab stojący na sztucznej wyspie usypanej na wodach Zatoki Perskiej, kształtem przypominający żagiel. Burj Al-Arab zaliczany jest do najbardziej luksusowych hoteli świata. Najniższa cena jednego miejsca noclegowego to 1.300 dolarów, zaś za dwupiętrowy apartament trzeba zapłacić nawet 24.000 dolarów za dobę.

wakacje w styczniu w zjednoczonych emiratach arabskich
Wakacje w styczniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich — Burj Khalifa w Dubaju

W Dubaju stoi najwyższy budynek świata – Burj Khalifa. Jego wysokość całkowita wynosi 828 metrów. Budynek mieści ekskluzywne apartamenty. Na 124. piętrze znajduje się przeszklony taras widokowy, na który można wjechać superszybką windą. Z tarasu można podziwiać panoramę centrum miasta, a przy przejrzystym powietrzu można dostrzec otaczającą Dubaj pustynię.

Warto również udać się do Dubai Miracle Garden, największego na świecie ogrodu kwiatowego, gdzie funkcjonuje również Ogród Motyli. Z uwagi na panujące latem w Dubaju ekstremalnie wysokie temperatury ogród jest nieczynny pomiędzy majem a wrześniem. Na koniec wycieczki koniecznie trzeba zobaczyć Wyspy Palmowe, największy na świecie zespół sztucznych wysp. Te wyspy są luksusowymi dzielnicami mieszkaniowymi z nadmorskimi hotelami i rezydencjami.

Efektowna metropolia usytuowana wśród piasków pustyni to połączenie tradycji z nowoczesnością. Jeśli chcesz lepiej poznać Emiraty Arabskie sprawdź atrakcje lokalne i wycieczki z Dubaju.

Pogoda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń23°C13°C22°C
luty25°C14°C21°C
marzec29°C16°C22°C
kwiecień34°C20°C25°C
maj39°C23°C28°C
czerwiec41°C26°C31°C
lipiec42°C28°C33°C
sierpień43°C29°C33°C
wrzesień40°C26°C33°C
październik36°C22°C31°C
listopad30°C19°C28°C
grudzień25°C15°C24°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Stolica:

Abu Zabi

Waluta:

dirham (AED)

Język urzędowy:

arabski

Liczba ludności:

10.077.000

Powierzchnia:

83.600 km2

Religia dominująca:

islam

Strefa czasowa:

UTC+4

Wakacje w styczniu 2024 na Kubie

Kuba jest jedną z największych wysp karaibskich. Wokół niej położone są Haiti, Jamajka, Bahamy i Kajmany. Wakacje na Kubie upłyną pod znakiem pięknych plaż, turkusowo-niebieskiego morza i raf koralowych.

Spędzając tu wakacje warto odwiedzić Hawanę, stolicę wyspy. Hawańskie stare miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsza część Hawany, Habana Vieja słynie z wąskich uliczek w stylu kolonialnym oraz wielu cennych zabytków. Drugim najpopularniejszym wśród turystów miastem na Kubie jest kolonialny Trynidad, w którym można odnieść wrażenie, że czas w tym miejscu zatrzymał się dawno temu. Jeśli szukasz najpiękniejszych plaż na Kubie, udaj się do miasta Vardero. Warte zobaczenia są również Santiago de Cuba w górach Sierra Maestra, Holguin nad Zatoką Bariay, a także Pinar Del Rio – światowe centrum uprawy tytoniu.

Choć “Kuba wyspa jak wulkan gorąca”, to w styczniu temperatura jest tutaj bardzo przyjemna i sprzyja relaksowi.

Wakacje w styczniu na Kubie

Temperatura

25°C

czas przelotu

22:00

Co zobaczyć na Kubie

Podczas wycieczki po Hawanie warto zobaczyć fort Castillo de la Real Fuerza. Budowla na planie gwiazdy stoi w zachodniej części portu w Hawanie i jest uważana za najstarszy kamienny fort w obu Amerykach. Obecnie działa w nim Muzeum Morskie. Spacerując w okolicy portu w oczy rzuca się Zamek Morro (Castillo De Los Tres Reyes Del Morro), jedna z największych twierdz na świecie, dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora. Dziś twierdza ta jest siedzibą kapitanatu portu.

wakacje w styczniu na kubie
Wakacje w styczniu na Kubie — Hawana

Idealnym miejscem na spacer jest Malecón (Avenida de Maceo). To szeroka promenada, droga i falochron w jednym. Swój początek ma w Starej Hawanie nad Zatoką Hawańską i ciągnie się na długości 8 kilometrów. Podczas spaceru można podziwiać pomniki znanych postaci związanych z historią Kuby m.in. generała Máximo Gomeza. Również w Starej Hawanie warto odwiedzić Muzeum Rewolucji, mieszczące się w Pałacu Prezydenckim, zajmowanym przez wszystkich prezydentów Kuby. Wystawa muzealna poświęcona jest głównie wojnie rewolucyjnej z 1950 roku i Kubie po roku 1959.

Pogoda na Kubie

Temperaturadzieńnocwoda
styczeń25°C19°C25°C
luty26°C20°C25°C
marzec27°C20°C25°C
kwiecień29°C22°C26°C
maj30°C23°C27°C
czerwiec30°C24°C28°C
lipiec31°C25°C29°C
sierpień31°C25°C29°C
wrzesień30°C25°C29°C
październik29°C24°C28°C
listopad27°C22°C27°C
grudzień26°C20°C26°C

Warto wiedzieć

Kraj:

Kuba

Stolica:

Hawana

Waluta:

peso kubańskie (CUP)

Język urzędowy:

hiszpański

Liczba ludności:

11.032.000

Powierzchnia:

110.860 km2

Religia dominująca:

katolicyzm, protestantyzm

Strefa czasowa:

UTC-5

Zaplanuj wakacje w roku 2024

Styczeń to dobry moment na planowanie wakacji. Może Ci w tym pomóc sprawdzenie ofert wyjazdów wakacyjnych do najczęściej wybieranych krajów. Rezerwacja wyjazdu z wyprzedzeniem niesie ze sobą dwie korzyści: gwarancję niezmienności ceny, możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji oraz promocyjne warunki odwołania wycieczki. Oczywiście nie musisz od razu płacić całej ceny – wystarczy zaliczka już od 10% ceny wycieczki.

Umieszczone w tym artykule linki do ofert wakacyjnych prowadzą do strony internetowej mojego partnera Wakacje.pl. Nie jestem organizatorem wyjazdów wakacyjnych oraz innych imprez turystycznych.

Jeśli klikniesz w linki zamieszczone w tym artykule i za ich pomocą dokonasz zakup wycieczki, mogę otrzymać wynagrodzenie od serwisu Wakacje.pl. Nie ma to jednak żadnego wpływu na wybór zamieszczonych ofert. Zawarte w tym artykule informacje i ceny wyjazdów nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *