Polka w Rzymie

Polka w Rzymie – rozmowa z Edytą

Rzym to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast na świecie. Stolica Włoch zachwyciła również i mnie. Specjały włoskiej kuchni, majestatyczne Koloseum, urokliwa fontanna di Trevi, starożytny Panteon i romantyczne Schody Hiszpańskie skradły moje serce od pierwszych chwil zwiedzania Rzymu. Temu pięknemu miastu poświęciłem również kilka wpisów na blogu. Ale najlepiej o stolicy Italii opowie Polka w Rzymie.

Sprawdźmy czy w Rzymie można znaleźć swój kawałek świata. O zaletach i wadach życia tutaj opowiada Polka w Rzymie – Edyta.

Wojtek – “Podróże dalekie i bliskie”: Cześć Edyta 🙂 Ile to już lat w Rzymie? Wybrałaś to miasto świadomie, czy po prostu los tak chciał?

Edyta: Ciao Wojtek 🙂 W Rzymie na stałe mieszkam od 30 lat. Och, tyle już lat minęło, jak jeden dzień :-). Czy wybrałam ten kraj sama czy z pomocą losu… cóż na początku to miała być tylko młodzieńcza przygoda. Ale tu dopomógł mi los i moja przygoda trwa do dziś.

Jak to jest przybyć z ziemi polskiej do włoskiej? Co czułaś po przyjeździe wiedząc, że to będzie dłuższa przygoda z Rzymem? Na pewno było to spore wyzwanie i niewątpliwie odwaga. Miałaś jakiekolwiek obawy jak to będzie?

Na początku było ciężko: inna kultura, poziom życia, obcy nieznany język. Wyzwanie było ogromne? były łzy, myśli o powrocie? ale coś w tym cudownym kraju mnie przyciągało? nie “pozwalało” mi wyjechać.

Potrafiłabyś wymienić kilka rzeczy, sytuacji lub miejscowych obyczajów, które w konfrontacji z polskimi realiami wydawały Ci się dziwne lub bardzo Cię tutaj zaskoczyły?

Takich przykładów mogłabym podać mnóstwo. Przede wszystkim otwartość ludzi, ich dobroć, życzliwość? w Polsce ludzie żyli podłóg innych standardów (przypominam, że mówimy o czasie przeszłym – 30 lat wstecz). Wszystko tu było inne, dla mnie nowe i cudowne np. wszędzie unoszący się zapach kawy, gestykulujący podczas głośnych rozmów ludzie. Nocne życie, spacery…

Czym się zajmujesz w Rzymie na co dzień?

W Rzymie pracuję w prywatnym studium medycznym, gdzie robione są badania krwi, prześwietlenia itp., codzienny kontakt z ludźmi.

Rzym jest w mojej ocenie miastem dość drogim i z pewnością koszty utrzymania do niskich nie należą. Ile można zarobić robiąc to co robisz? Czy we Włoszech funkcjonuje tzw. wynagrodzenie minimalne?

Porównując waluty krajów, Rzym może wydawać się drogi. Z moim średnim wynagrodzeniem mogę pozwolić sobie na normalny standard życiowy. Ale na ferrari mnie nie stać 🙂 We Włoszech jak i innych krajach jest również wynagrodzenie minimalne, około 1000 euro.

To może zostawmy to ferrari 😉 Ile musiałbym zapłacić za wynajem średniej wielkości mieszkania na obrzeżach Rzymu?

Średniej wielkości mieszkanie na obrzeżach Rzymu kosztuje około 600-700 euro.

W Rzymie zauważyłem bardzo wzmożony ruch samochodowy. Kilkakrotnie też musiałem dość żwawo przechodzić na drugą stronę ulicy, bo miałem wrażenie, że żaden samochód nie zatrzyma się przed przejściem dla pieszych. Czy włoska policja jest bardzo sroga dla kierowców łamiących przepisy? Czy mandat to droga przyjemność? Opłaca się w ogóle po Rzymie poruszać samochodem?

Co do policji to spoko. Nie trzeba bardzo przestrzegać przepisów, ale Włosi są bardzo dobrymi kierowcami. Mandaty w zależności od przewinienia (nie polecam 🤣🤣🤣). Ruch samochodowy jest olbrzymi w Rzymie, ale nie mniejszy i nie bardziej chaotyczny niż w Warszawie. Polecam metro gdzie można wykupić dosyć tani bilet jednodniowy, tygodniowy lub miesięczny… metrem można dojechać  prawie wszędzie.

Żyjąc w bliskim otoczeniu wspaniałych antycznych zabytków zapewne po pracy i w weekendy nie możesz się oprzeć zwiedzaniu Włoch. Rozumiem, że cały Rzym masz już zaliczony wszerz i wzdłuż?

Ja jestem osobą uwielbiająca podróże. Jak mam tylko czas i okazję to zwiedzam. Ale na zobaczenie każdego zakątka Rzymu całego życia by zabrakło.

Wycieczki do Rzymu mają zwykle dość szablonowy program: Koloseum, Panteon, rzymskie fontanny, Forum Romanum. Ale jest zapewne wiele miejsc, gdzie turyści nie docierają, lub też są to zakątki dość mało popularne turystycznie. Udało Ci się odkryć takie miejsca w Rzymie i we Włoszech?

Spacerując po Rzymie za każdym razem można dostrzec nowe zaułki, antyczne uliczki, fontanny i wiele innych ciekawostek. Polecam obrzeża Rzymu np. ruiny Ostia Antica. A co do pytania o miejsca we Włoszech, to “temat morze”. Możemy go poruszyć następnym razem.

Polecany artykuł: Spacer po Rzymie szlakiem antycznych zabytków

Po tak długim zamieszkiwaniu tutaj zapewne dostrzegasz wiele różnic w mentalności Polaków i Włochów. Czego Twoim zdaniem Polacy mogą się nauczyć od Włochów? Czy słynnego “dolce vita”?

Nie można porównywać Polski do Włoch. Każdy kraj i mieszkający w nim ludzie to inna kultura, obyczaje, tradycje.

Czy w samym Rzymie mieszka na stałe dużo Polaków? Jak oni są odbierani i traktowani przez Włochów? Wydaje mi się, że Włosi to naród dość otwarty.

Masz rację, Włosi są bardzo otwartym narodem. I traktują obcokrajowców przyjaźnie. Przez tyle lat nie miałam ani razu sytuacji gdzie daliby mi odczuć że jestem tu obca. Mieszka tu na stałe dosyć dużo Polaków i myślę, że czują się tu tak samo swojsko jak ja.

Rozmawiając o tym kraju nie sposób nie zejść na tematy kulinarne. Włochy najczęściej kojarzą się z dobrą pizzą i makaronami podawanymi na tysiąc sposobów. Co być zarekomendowała Polakowi, aby doświadczył smaku prawdziwie włoskiej kuchni?

Kuchnia włoska jest bardzo pyszna. Oprócz pizzy i makaronów (przygotowywanych na tysiące sposobów), królują tu ryby i owoce morza. Bardzo dużo warzyw i owoców… i oczywiście wytrawne wino włoskie do każdego posiłku (w granicach rozsądku 😊). A na deser tylko lody. Od 16 do 20 włoskie aperitivo 😋

O mamma mia 😊 A jakie potrawy gotuje Polka w Rzymie? W Twojej domowej kuchni dominują potrawy włoskie czy polskie?

Ja staram się podtrzymywać tradycję polską. Ale często gotuję również po włosku😊 tak, że u mnie w domu kuchnia międzynarodowa.

Czy w samym Rzymie lub okolicy da się w ogóle kupić polskie produkty spożywcze?

Na terenie Rzymu jest kilka sklepów z żywnością polską. Więc bez problemu można kupić coś “swojego”.

Śledząc medialne przekazy z Włoch z ostatniego roku bardzo rzuca się w oczy widok pustych ulic miast wcześniej obleganych przez turystów. Jak Włosi sobie radzą z obostrzeniami w związku z pandemią. Czy to zdyscyplinowany naród?

Pandemia niestety uderzyła w cały świat. Na ulicach nie ma turystów, ale Włosi jakoś próbują “normalnie” żyć. Są dość zdyscyplinowani. Każdy wie jakie mogą być konsekwencje.

Często przyjeżdżasz do Polski?

Do Polski staram się jeździć co roku. Mam ten komfort, że moi rodzice są na emeryturze i 2-3 razy do roku przyjeżdżają do mnie.

Czego w Rzymie brakuje Ci z Polski?

Włochy to mój drugi kraj. Tu dojrzałam, starzeję się, uczyłam się wszystkiego, mam swoją pracę, rodzinę, przyjaciół.

Czy planujesz kiedyś wrócić do Polski?

Wydaje mi się ,ze kiedyś wrócę do Polski. Na pewno jeszcze nie teraz? ale kiedyś? jak będę już na emeryturze.

Edyta, dziękuję Ci za poświęcenie czasu na rozmowę. Jakimi słowami żegnają się Włosi?

Dziękuję Tobie Wojtku, że chciałeś ze mną porozmawiać. I polecam wakacje we Włoszech. Od północy do południa każdy znajdzie coś dla siebie. Ciao… arrivederci 😁😁

* Autorką zdjęć użytych w tym wpisie jest Edyta z Rzymu.

Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 385
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *