Dzięki swojej długiej i burzliwej historii, niesamowitemu dziedzictwu architektonicznemu i kulturowemu oraz pięknym krajobrazom naturalnym Monachium jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Niemczech. Miasto jest stolicą kraju związkowego Bawaria. Ulice Monachium są pełne pięknych budynków pochodzących nawet z XII wieku. W pierwszej połowie XX wieku miasto stało się wylęgarnią skrajnej polityki i było miejscem nieudanego zamachu stanu Hitlera w 1923 roku. Miasto, które doświadczyło ogromnych zniszczeń podczas drugiej wojny światowej, zostało pieczołowicie odbudowane. Dziś stolica Bawarii jest ważnym ośrodkiem finansowym w Niemczech. Poznaj najciekawsze atrakcje w Monachium.
W tym artykule
Jeśli wybierasz się do Monachium po raz pierwszy i nie wiesz jeszcze zbyt wiele o tym mieście, zapoznaj się najpierw z legendarną historią miasta, a następnie sprawdź polecane atrakcje w Monachium.
Nazwa Monachium (po niemiecku München) wywodzi się od klasztoru benedyktynów założonego na tym terenie około połowy VIII wieku. Miasto powstało przy klasztorze (“bei den Mönchen”, tzn. przy mnichach). Chociaż istnieją dowody na osadnictwo na tym obszarze datowane na okres neolitu, a historia regionu Bawarii jest powiązana z Cesarstwem Rzymskim, pierwsza dokumentowa wzmianka o Monachium pochodzi dopiero z roku 1158.
W 1157 roku Henryk Lew, książę Bawarii, przyznał benedyktyńskim mnichom prawo do organizacji targów. Tego samego roku Monachium otrzymało prawa miejskie, a wokół niego zbudowano ufortyfikowane mury miejskie. Henryk Lew został obalony, a Monachium przeszło pod władzę dynastii Wittelsbachów, która rządziła Bawarią do 1918 roku.
Przez całą epokę średniowiecza Monachium rozwijało się pod rządami Wittelsbachów. Chociaż miasto zostało zniszczone przez pożary w 1327 i w 1429 roku, niektóre elementy architektury zachowały się do dziś, m.in. Ratusz Staromiejski pochodzący z 1310 roku, a także charakterystyczny kościół Frauenkirche, czyli Katedra w Monachium, zbudowana w 1494 roku.
Od 1506 roku, kiedy Monachium zostało ustanowione stolicą Bawarii, stało się ośrodkiem niemieckiej kontrreformacji oraz sztuki renesansowej i kwitło aż do wojny trzydziestoletniej. W 1642 roku zostało zajęte przez Szwecję, a następnie cierpiało z powodu epidemii dżumy, która zabiła jedną trzecią populacji miasta.
Pierwszy Oktoberfest w Monachium odbył się w 1810 roku na cześć małżeństwa króla Bawarii Ludwika I i księżnej Teresy z Saxe-Hildburghausen. W XIX wieku Monachium rozkwitało jako centrum sztuki, literatury i muzyki.
W połowie XIX wieku w całym kraju miało miejsce wiele powstań, zwłaszcza po nadejściu rewolucji przemysłowej, która spowodowała masowy napływ ludności ze wsi do Monachium. W roku 1871 Otto von Bismarck zjednoczył Cesarstwo Niemieckie.
Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Berlinie – 15 miejsc, które warto zobaczyć
Podczas I wojny światowej Monachium nie doznało większych zniszczeń. Po wojnie miasto ponownie stało się centrum niepokojów politycznych, a duża część Monachium była spolaryzowana między skrajną prawicą a skrajną lewicą. W tej sytuacji do władzy doszedł Adolf Hitler. Jedna ze słynnych monachijskich piwiarni była miejscem jego próby zamachu stanu. Choć ten zamach nie powiódł się, to kiedy Hitler i naziści przejęli kontrolę nad Niemcami w 1933 roku, Monachium stało się ideologicznym centrum narodowego socjalizmu. Wokół miasta powstało wiele budynków Partii Narodowo-Socjalistycznej, a w Dachau pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny.
Monachium
Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.
Rezerwuj lot
Znajdź nocleg
Wynajmij auto
Podczas II wojny światowej Monachium zostało mocno zbombardowane, a jego historyczne centrum zostało prawie całkowicie zniszczone przez aliantów. W okresie powojennym Monachium starannie odbudowano z zachowaniem oryginalnej siatki ulic i przywróceniem wielu historycznych budynków. Liczba ludności wzrosła, osiągając 1 milion osób w 1957 roku.
W 1972 roku miasto było gospodarzem igrzysk olimpijskich z okazji ustanowienia nowych i demokratycznych Niemiec. Wydarzenie zakończyło się jednak tragedią. W wyniku ataku terrorystycznego zginęło 17 osób.
Monachium jest dziś miastem, które rozwija się zarówno pod względem przemysłowym, jak i turystycznym. Jest kosmopolityczne, ma piękne historyczne centrum, tętni życiem kulturalnym, wysokim standardem życia i ma niski wskaźnik przestępczości.
Poznaj najciekawsze atrakcje w Monachium.
Warto wiedzieć
Kraj:
Niemcy
Stolica:
Berlin
Waluta:
euro (EUR)
Język urzędowy:
niemiecki
Liczba ludności:
83.019.000
Powierzchnia:
357.578 km2
Religia dominująca:
katolicyzm, protestantyzm
Strefa czasowa:
UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)
Pałac Nymphenburg (Schloss Nymphenburg)
Zbudowany w 1664 roku jako letnia rezydencja rodziny Wittelsbachów, Pałac Nymphenburg to imponujący, bogato zdobiony pałac w stylu barokowym, rozciągający się nad dużymi, eleganckimi ogrodami w zachodniej części Monachium.
Wewnątrz Pałacu Nymphenburg doskonale zachowały się wspaniałe dekoracje i wyposażenie z epoki, a zwiedzający mogą podziwiać Salę Balową w stylu rokoko, Sypialnię Królowej z oryginalnym łóżkiem w kształcie sań, na którym urodził się Ludwig II, oraz Schönheitengalerie, w której znajduje się kolekcja portretów kobiet.
W jednym z najważniejszych na świecie muzeów powozów dworskich, Marstallmuseum, znajduje się obszerna wystawa ekstrawaganckich powozów królewskich.
Ogromny ogród otaczający Pałac Nymphenburg, który rozciąga się na powierzchni ponad 200 hektarów, został zaprojektowany na przestrzeni lat zgodnie z modą z dawnych okresów. Od początku XIX wieku ogród utrzymany jest w stylu angielskim.
W ogrodach znajduje się wiele pawilonów, czyli mini pałaców, które warto odwiedzić:
- Amalienburg: Ten domek myśliwski w stylu rokoko jest wprawdzie mały, ale nie brakuje mu dekoracji – przyjrzyj się spektakularnym złoceniom i kryształowym detalom w pokojach.
- Badenburg: Sauna i łaźnia mają do dziś oryginalny system ogrzewania, a także salę bankietową.
- Pagodenburg: Zbudowana na początku XVIII wieku w stylu chińskiej herbaciarni, dwupiętrowa pagoda została zaprojektowana jako miejsce odpoczynku po grze w “mailspiel”, popularną wówczas grę przypominającą golfa.
- Magdalenenklause: Zaprojektowana w stylu imitującej ruinę, pozorowana pustelnia, która była miejscem medytacji i ucieczki od życia dworskiego.
Plac Mariacki (Marienplatz)
Malowniczy Marienplatz jest sercem i duszą Monachium od momentu założenia miasta. Choć swoją obecną nazwę zawdzięcza słynnej Kolumnie Maryjnej znajdującej się w centrum placu, pierwotnie nosił nazwę Schrannenplatz, czyli Rynek Zbożowy, gdyż był to główny plac targowy w średniowieczu. Plac Mariacki był miejscem ważnych wydarzeń i uroczystości publicznych oraz jednym z najbardziej lubianych punktów Monachium.
Dziś Marienplatz otoczony jest przez niektóre z najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta:
- Mariensäule: Kolumna Najświętszej Marii Panny wzniesiona na środku placu w 1638 roku dla uczczenia zakończenia szwedzkiej okupacji. Kolumna zwieńczona jest złotym posągiem Matki Boskiej.
- Neues Rathaus: Nowy Ratusz to imponujący neogotycki budynek, w którym od chwili jego otwarcia w 1874 roku mieszczą się biura władz miasta. Na jego wieżę można wejść i podziwiać widoki na Monachium.
- Rathaus Glockenspiel: Oprócz groteskowych gargulców i wspinającego się po wieży smoka, na fasadzie Nowego Ratusza znajdują się także dzwonki. Codziennie o 11:00 i 12:00 (a latem o 17:00) 43 dzwony i 32 figurki tego misternego “zegara z kukułką” odtwarzają historyczny turniej i Schäfflertanz, czyli taniec bednarza.
- Altes Rathaus: Ratusz Staromiejski z ponad 500-letnią historią i wieloma związanymi z nim historiami, jest dawnym budynkiem rządowym.
- Fischbrunnen: Przed Nowym Ratuszem znajduje się fontanna, której historia sięga średniowiecza. Obecny Fischbrunnen został zaprojektowany w 1864 roku i odbudowany po zniszczeniach podczas II wojny światowej.
Katedra NMP w Monachium (Frauenkirche)
Katedra NMP w Monachium, oficjalnie Dom zu Unserer Lieben Frau, jest najbardziej znana jako Frauenkirche. Zbudowana na szczycie romańskiego kościoła z XII wieku, ogromna katedra w stylu gotyckim została ukończona w 1488 roku.
Sama Katedra jest konstrukcją z czerwonej cegły i ma bardzo prostą konstrukcję, częściowo ze względu na brak funduszy w czasie jej budowy. Dopiero w 1525 roku jej wieże – dobrze widoczne w całym mieście, mające 99 metrów wysokości – zostały ostatecznie pokryte osobliwymi zielonymi kopułami.
Duża część wnętrza Frauenkirche została zniszczona podczas II wojny światowej, ale to co przetrwało, zostało starannie odrestaurowane. Głównymi elementami wnętrza świątyni są gotycka nawa główna, kilka oryginalnych witraży, zbiór dzieł sztuki z XIV–XVIII wieku oraz grób Świętego Cesarza Rzymskiego Ludwika IV.
Jednym z najbardziej uderzających detali Katedry jest tak zwany “Ślad Diabła” (Teufelstritt), czarny znak przypominający ślad stopy, wokół którego powstało wiele tajemniczych legend.
W krypcie Katedry pochowani są władcy i książęta z dynastii Wittelsbachów m.in. cesarz Ludwik IV Bawarski, książę bawarski Ludwik V, książę bawarski Wilhelm IV, arcyksiężniczka Anna Habsburżanka oraz król bawarski Ludwik III Bawarski.
Kościół św. Piotra (Peterskirche)
Położony w samym sercu Monachium Kościół św. Piotra jest najstarszym kościołem katolickim w mieście. Choć kościół stał tu już w VIII wieku, sama budowla pochodzi z XII wieku. W ciągu ostatnich 800 lat kościół był wielokrotnie odbudowywany po pożarach i wojnach.
Wnętrze kościoła, będące wiernym odzwierciedleniem jego długiej historii, stanowi mieszankę stylów architektonicznych gotyku, baroku i rokoka. Szczególnymi atrakcjami są ołtarz św. Marcina i fresk na suficie autorstwa Johanna Baptisty Zimmermanna.
Uwagę zwiedzających przyciąga druga kaplica po lewej stronie, w której znajduje się dość niezwykły relikt – szczątki św. Munditii, chrześcijańskiej męczennicy.
Warto wspiąć się na wieżę kościoła, czyli “Alter Peter”, jak powszechnie się ją nazywa. Z wysokości 92 metrów można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na historyczne centrum Monachium.
Viktualienmarkt
Położony w samym sercu historycznego centrum Monachium Viktualienmarkt to ogromny targ spożywczy, na którym sprzedawane są owoce i warzywa, kwiaty, sery, mięso, ryby, przyprawy i wiele innych towarów.
Kiedy Marienplatz, dawny targ zbożowy w Monachium, stał się zbyt mały, aby pełnić funkcję głównego placu targowego miasta, król Maksymilian I nakazał przeniesienie go w nowe, większe miejsce na placu pomiędzy Heiliggeist-Kirche i Frauenstrasse. Na początku XIX wieku rozebrano budynki kościelne w celu zbudowania Viktualienmarkt, a przez cały XIX wiek był on rozbudowywany, w wyniku czego powstał duży rynek, który widzimy dziś.
Na Viktualienmarkt, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego żywność, można kupić wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, od świeżych składników po gorące przekąski, takie jak słynne kiełbaski (wurst).
Zwiedzając atrakcje w Monachium polecam wybrać się na Viktualienmarkt w słoneczny dzień, a po zakupach usiąść w ogródku piwnym i przyglądać się przechodniom.
Rezydencja w Monachium (Residenz München)
Rodzina Wittelsbachów, która rządziła Bawarią od XI wieku do 1918 roku, przez ponad 400 lat używała tego ogromnego pałacu jako swojej oficjalnej rezydencji i siedziby rządu. Rezydencja w Monachium ma historię tak złożoną, jak jej architektura.
Zbudowana w 1385 roku jako skromna średniowieczna twierdza, była rozbudowywana przez lata przez kolejnych władców. W wyniku tych rozbudów powstał największy pałac miejski w Niemczech z 10 dziedzińcami, 130 pokojami, kościołem, teatrem, stadniną koni i ogrodem.
Ogromna część budynku została zniszczona podczas II wojny światowej, ale została odrestaurowana. Dzisiaj można podziwiać wspaniałe rzeźby i fontanny, wystawne wnętrza z ogromną kolekcją antyków, oszałamiające freski, majestatyczne gobeliny i różne dzieła sztuki odzwierciedlające potęgę i bogactwo bawarskich monarchów na przestrzeni wieków.
Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na zwiedzanie, polecam obejrzenie następujących atrakcji:
- Teatr Cuvilliés: Zbudowany w latach 1751–1755 i pieczołowicie odtworzony po zniszczeniach z II wojny światowej luksusowy czerwono-złoty rokokowy teatr został nazwany na cześć architekta, który go zaprojektował.
- Schatzkammer: Skarbiec Wittelsbacha, w którym znajduje się w kolekcja klejnotów sprzed ponad 1000 lat. Są tu insygnia królewskie i miecze wysadzane klejnotami, kielichy i zastawa stołowa, chińska porcelana, kość słoniowa z Cejlonu i tureckie sztylety.
- Antiquarium: Sala bankietowa ze sklepieniem kolebkowym stworzona, aby zaprezentować bogatą kolekcję antyków Wittelsbachów.
Hofgarten
Hofgarten to ładny ogród krajobrazowy, zbudowany na początku XVII wieku na polecenie księcia Bawarii Maksymiliana II. Ogród zachował swój wygląd w stylu włoskiego renesansu. W centrum parku znajduje się Świątynia Diany (Dianatempel), zaprojektowany w 1615 roku elegancki pawilon poświęcony rzymskiej bogini Dianie. Z każdego z ośmiu łuków prowadzi ścieżka na skraj ogrodu, oddzielając wypielęgnowane trawniki i klomby.
Idealnie położony pomiędzy najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Monachium, Hofgarten to idealne miejsce na relaks i ucieczkę od zgiełku miasta, popularne zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.
Stara Pinakoteka (Alte Pinakothek)
Dzięki doskonałej kolekcji dzieł z okresu od średniowiecza aż do początków XIX wieku monachijska Stara Pinakoteka jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki w Niemczech i jedną z najstarszych galerii na świecie.
Historia mieszczącego się w imponującym neoklasycystycznym budynku muzeum sięga XVI wieku i osobistej kolekcji dzieł sztuki rodziny Wittelsbachów. Obecnie kolekcja rozrosła się do kilku tysięcy dzieł sztuki i nie wszystkie z nich mieszczą się w Alte Pinakothek. Znajdujące się na obszarze znanym jako Kunstareal pinakoteki są podzielone na trzy epoki. Oprócz Alte Pinakothek funkcjonuje jeszcze Neue Pinakothek prezentująca sztukę XIX-wieczną, oraz Pinakothek der Moderne prezentująca sztukę współczesną.
W Alte Pinakothek znajdują się najstarsze dzieła sztuki w kolekcji. Na wystawie stałej prezentowanych jest około 700 obrazów, w tym kolekcja malarstwa wczesnowłoskiego, staroniemieckiego, staroholenderskiego i flamandzkiego, uważana za jedną z najważniejszych na świecie, a także znaczące dzieła mistrzów staroeuropejskich.
Dla miłośników sztuki Stara Pinakoteka to wspaniałe muzeum pełne historycznych arcydzieł, które jest fascynującą atrakcją w trakcie zwiedzania Monachium.
Hofbräuhaus
Według legendy, książę Bawarii Wilhelm V, członek rodziny Wittelsbachów, stwierdził, że piwo w Monachium jest tak złe, że musi uruchomić własny browar. W ten sposób narodził się Staatliches Hofbräuhaus, a w 1589 roku powstał Hofbräuhaus.
Po stuleciach produkcji piwa dla rodziny królewskiej, w 1828 roku król Bawarii Ludwik I otworzył Hofbräuhaus dla mieszkańców. Piwiarnia szybko stała się centrum życia publicznego i politycznego Monachium, a jej stałymi klientami były takie osobistości jak Mozart i Lenin.
Piwiarnia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1919 roku komunistyczny rząd Monachium założył swoją siedzibę w Hofbräuhaus, a rok później w Festsaal odbyło się pierwsze spotkanie Hitlera i Partii Narodowo-Socjalistycznej.
Hofbräuhaus został prawie całkowicie zniszczony w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej w 1945 roku, ale przeszedł ponad dekadę prac konserwatorskich, by ostatecznie ponownie otworzyć się w 1958 roku.
Każdego dnia ponad 30 tysięcy osób odwiedza ogromne hale piwne Hofbräuhaus, co czyni go jedną z głównych atrakcji turystycznych Monachium, zwłaszcza podczas corocznych obchodów Oktoberfest. Fascynująca historia, wyszukany tradycyjny wystrój i oczywiście różnorodne i pyszne piwa wciąż warzone zgodnie z bawarską tradycją sprawiają, że jest to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Monachium.
Kiedy odwiedzasz Hofbräuhaus, dzielenie stołu z innymi osobami jest zupełnie normalne, ale zwracaj uwagę na “Stammtisch”. Są to stoły stałych bywalców, którzy mają tu nawet swoje spersonalizowane kufle do piwa.
Muzeum Niemieckie (Deutsches Museum)
Dzięki zróżnicowanej kolekcji ponad 28 tysięcy eksponatów prezentujących pięćdziesiąt różnych dziedzin nauki i technologii, Deutsches Museum jest największym muzeum tego typu na świecie i największym muzeum w Monachium.
Założone w 1903 roku Deutsches Museum to ogromny budynek położony na małej wyspie na rzece Isar. Szacuje się, że obejrzenie wszystkich eksponatów zajęłoby osiem dni.
Wystawy są bardzo różnorodne i obejmują dziedziny od górnictwa po inżynierię lotniczą, od ceramiki po krótkofalówkę, przez muzykę, budownictwo mostowe, zabawki i tekstylia, po reprodukcję hiszpańskiej jaskini z malowidłami z epoki kamienia i planetarium.
Oprócz wystaw stałych Muzeum Niemieckie oferuje również interaktywne i multimedialne zwiedzanie, w tym eksperymenty z ciekłym azotem i możliwość wyodrębnienia własnego DNA.
Aby zobaczyć kolejne proponowane przeze mnie atrakcje w Monachium warto skorzystać z metra, bowiem znajdują się one daleko poza centrum miasta.
BMW Welt
Mieszczące się w inspirującym, futurystycznym budynku ze szkła i stali, położone obok światowej siedziby BMW i naprzeciwko monachijskiego Olympiapark, BMW Welt to kompleks wystaw i atrakcji zapewniających rozrywkę dla całej rodziny, niezależnie od tego, czy jesteś fanem czterech kółek.
BMW Welt to nie tylko miejsce, do którego idzie się po odbiór nowego auta z najwyższej półki, ale także salon wystawowy najnowszych modeli samochodów i motocykli tej znanej marki motoryzacyjnej. Znajduje się tu także dedykowany kampus dla dzieci, gdzie najmłodsi turyści mogą zaprojektować własny pojazd i sporo dowiedzieć się o motoryzacji.
W Monachium znajduje się także Muzeum BMW, w którym można odkryć historię marki i zobaczyć zarówno modele pojazdów zabytkowych, prototypy samochodów, motocykli, samochodów w stylu science-fiction, a nawet samolot.
W ramach zwiedzania BMW Welt można także odwiedzić fabrykę BMW i dowiedzieć się, jak projektowane i montowane są pojazdy tej kultowej marki.
Olympiaturm
Mająca ponad 291 metrów wysokości wieża Olympiaturm jest najwyższym budynkiem w Monachium i jedną z najbardziej charakterystycznych budowli i atrakcji, codziennie odwiedzaną przez tysiące turystów.
Olympiaturm znajduje się poza centrum miasta, niedaleko Parku Olimpijskiego w Monachium. Taras widokowy Olympiaturm jest idealnym miejscem na podziwianie widoku na Olympiapark.
Budowa wieży telewizyjnej Olympiaturm rozpoczęła się w 1965 roku i zakończyła w 1968 roku. Wieża została zbudowana z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich 1972.
Olympiaturm jest podzielona na dwie części: dolną, która zawiera restaurację i taras widokowy, oraz górną, która zawiera anteny radiowe i telewizyjne.
Mieszcząca się na wysokości 180 metrów restauracja oferuje panoramiczny widok na okolicę. Znajdujący się na wysokości 212 metrów taras widokowy jest otwarty dla zwiedzających za opłatą.
Wieża Olympiaturm jest popularnym celem turystycznym. Co roku odwiedza ją około miliona osób. Wieża jest również wykorzystywana do celów komercyjnych, takich jak konferencje i imprezy okolicznościowe.
Polecane atrakcje w Monachium
Ciekawa kultura, bogata historia i kulinarne rozkosze tego bawarskiego miasta warte są poznania. Sprawdź zorganizowane wycieczki i lokalne atrakcje w Monachium, dzięki którym odkryjesz wszystkie oblicza miasta.