Zwiedzanie Marrakeszu może dostarczyć fascynujących wrażeń zmysłowych. Kolory, smaki i zapachy uderzają turystę już po wyjściu z samolotu i pozostają w pamięci przez długi czas po powrocie. Marrakesz to miasto, które oferuje turystom wiele ekscytujących atrakcji. Po zwiedzeniu miasta możesz wybrać się na jedno- lub kilkudniowe wycieczki z Marrakeszu do Rabatu, As-Suwajra, Warzazat, wodospadów Ouzoud i doliny Ourika. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Marrakeszu.
W tym artykule
Przed pierwszą wizytą w Maroku, a w szczególności w Marrakeszu, polecam najpierw zapoznać się z historią miasta, a następnie poznać najciekawsze atrakcje w Marrakeszu, aby dobrze zaplanować swoją podróż.
Marrakesz został założony w 1062 roku przez Yusufa ibn Tashfina, przywódcę marokańskiego imperium Almorawidów. Uważany jest on także za jednego z najwybitniejszych przywódców kraju, propagującego islam w całym kraju, muzułmańskiej Hiszpanii i Maghrebie. Marrakesz stał się stolicą kraju za panowania Almorawidów.
Nowy ruch religijny z Atlasu Wysokiego, zwany Almohadami, przejął miasto Marrakesz od Almorawidów w 1147 roku, a kalif Almohad Abd al-Mu’min odmówił wjazdu do miasta, twierdząc, że meczety w Marakkeszu nie są wystarczająco islamskie.
Kilka lat później Abd al-Mu’min zlecił budowę dwóch meczetów. Jednym z nich był słynny dziś meczet Koutoubia, który został zainspirowany architekturą islamską al-Andalus (andaluzyjską). Dlatego też architektura meczetu jest bardzo podobna do dzwonnicy katedry w Sewilli.
Marrakesz
Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.
Rezerwuj lot
Znajdź nocleg
W 1230 roku Marrakesz został zdobyty przez al-Ma’muna z dynastii Marynidów. Wkrótce potem jego brat Abu Yusuf Yaqub zmusił Almohadów do wycofania się do Atlasu, a Marynidzi rządzili Marrakeszem przez następne dwa stulecia. W tym okresie miasto zostało nieco zapomniane, gdy dynastia przeniosła stolicę do Fezu.
Dynastia Marynidów została zastąpiona przez Wattasidów, którzy zostali wypędzeni przez rodziny Sharif. Sharifowie są potomkami kuzyna proroka Mahometa Alego i jego córki Fatimy. Dynastia Alawitów, która pochodzi od słowa Ali, to obecna marokańska rodzina królewska.
W XVI wieku Saadyci uczynili Marakkesz swoją stolicą. Do najsłynniejszych obiektów architektonicznych z tego okresu zalicza się meczet Bab Doukkala, medresa Alego ibn Jusufa zbudowana w 1570 roku i grobowce Saadytów.
Polecany artykuł: Wakacje z biurem podróży krok po kroku
Marrakesz przeżywał te same epizody historyczne, co reszta Maroka. Portugalczycy, Hiszpanie i Francuzi atakowali kraj, czasem próbując pokonać piratów, czasem w odwecie za zbytnią pobłażliwość wobec piractwa. Ale ogólnie rzecz biorąc głównym powodem najazdów była kontrola zasobów naturalnych i uprzywilejowana lokalizacja Maroka, jako okna na Afrykę.
Do chwili uzyskania przez kraj niepodległości w 1956 roku w Maroku było niewiele okresów pokoju. Przez stulecia Maroko było przedmiotem zainteresowania różnych krajów europejskich, które zaciekle walczyły o przejęcie nad nim kontroli.
Polecany artykuł: Pogoda w Maroku – kiedy jechać na wakacje
W 1911 roku stolicę Maroka przeniesiono do Rabatu, a Marrakesz stał się stolicą środkowo-południowo-zachodniego regionu kraju. Obecnie główna gospodarka miasta opiera się na turystyce, a także produktach rolnych eksportowanych głównie do Europy oraz konserwach warzywnych. Jest to centrum handlowe regionu, skąd transportowane są minerały wydobywane z Atlasu.
Warto wiedzieć
Kraj:
Maroko
Stolica:
Rabat
Waluta:
dirham marokański (MAD)
Język urzędowy:
arabski
Liczba ludności:
33.986.000
Powierzchnia:
446.550 km2
Religia dominująca:
islam
Strefa czasowa:
UTC+1
Dżami al-Fana (Jemaa el-Fnaa)
Dżami al-Fana to główny plac Marrakeszu i najważniejsza część medyny. Mieszkańcy i turyści gromadzą się tu zarówno w dzień, jak i w nocy, aby coś zjeść, zrobić zakupy lub obejrzeć mające tu miejsce widowiska. To, co najbardziej podoba mi się w tym bajecznym placu, to jego metamorfoza w różnych porach dnia.
W ciągu dnia plac jest pełen zaskakujących widoków – od treserów małp po zaklinaczy węży. Znajdują się tu także liczne stoiska, na których sprzedawany jest sok pomarańczowy, przyprawy, liście mięty i ślimaki. O zmierzchu główny plac Marrakeszu zmienia się nie do poznania. Poranne stragany znikają, ustępując miejsca stoiskom z jedzeniem. Odwiedzający mogą zjeść kolację w otoczeniu marokańskich muzyków grających tradycyjną muzykę. Można też obserwować przeróżne występy.
Dżami al-Fana jest zdecydowanie największą atrakcją Marrakeszu, którą polecam odwiedzić dwukrotnie. Warto tu pojawić się wcześnie rano, a następnie przyjść ponownie wieczorem, aby zobaczyć jaką metamorfozę przechodzi ten plac.
Główny plac Marakkeszu zdecydowanie nigdy nie jest nudny. Pełno tu sklepów z pamiątkami, barów i restauracji. To idealne miejsce na zjedzenie niedrogiego, ale smacznego marokańskiego posiłku.
Ogród Majorelle (Jardin Majorelle)
Ogród Majorelle został zaprojektowany w 1924 roku przez Jacques’a Majorelle, francuskiego malarza orientalistę, który osiadł w Marakkeszu w 1919 roku. Przez pierwsze lata malarz czerpał z ogrodu inspirację, a w 1947 roku udostępnił go zwiedzającym. Od 1980 roku właścicielem ogrodu jest Yves Saint Laurent.
W Ogrodzie Majorelle znajduje się Muzeum Sztuki Islamskiej w Marrakeszu. W tym dość małym muzeum są wyeksponowane różne dzieła sztuki islamskiej.
Ogród Majorelle jest stosunkowo duży i rośnie tu wiele gatunków roślin, drzew i kwiatów. Są one podzielone na różne obszary, gdzie można zobaczyć palmy, kaktusy, rośliny ogrodowe i wodne.
Miejsce to nie jest tak znane jak Ogrody Menara, które opisuję w dalszej części artykułu, ale według mnie Ogród Majorelle to najpiękniejszy park w Marakkeszu. Żywe kolory, fontanny i egzotyczne rośliny sprawiają, że jest to jeden z najbardziej urokliwych i relaksujących parków w mieście. Istotną zaletą tego ogrodu jest to, że drzewa i roślinność dają odwiedzającym cień podczas gorących marokańskich dni, podczas gdy Ogrody Menara nie zapewniają tak dużej osłony przed słońcem.
Pałac Bahia (Palais de la Bahia)
Pałac Bahia to jeden z najbardziej imponujących budynków w Marrakeszu. Został zbudowany pod koniec XIX wieku.
Budowa pałacu, na zlecenie wielkiego wezyra Ba Ahmeda ben Moussy, trwała ponad 10 lat i była projektowana w dwóch etapach. Pod koniec XIX wieku Abu Ahmed, czarny niewolnik, który doszedł do władzy i został wezyrem, powiększył pałac i sprowadził do pracy w rezydencji rzemieślników z całego kraju.
Budynek ma 8 hektarów i 150 pokoi, które prowadzą do różnych patio i ogrodów. Najbardziej ekscytującą częścią zwiedzania jest harem 4 żon i 24 konkubin Abu Bou Ahmeda.
Co ciekawe, “bahia” oznacza “piękny”, ale istnieje kilka teorii na temat tego, czy pałac nazwano “bahia” ze względu na piękno architektoniczne, czy też na cześć ulubionej żony wezyra.
Niestety wszystkie pokoje w Pałacu Bahia są puste. Kiedy wezyr zmarł, wiele osób, w tym jego żony i sułtan, zabrało z pałacu wszystkie dzieła sztuki i meble, aby udekorować własne posiadłości. Na szczęście imponująca dekoracja sufitu pozostała do dziś nienaruszona.
Choć niektórych może nieco rozczarować brak dekoracji w pałacowych pomieszczeniach, moim zdaniem Pałac Bahia to jedna z najlepszych atrakcji Marrakeszu.
Biorąc pod uwagę, że pałac jest praktycznie pusty i jest bardzo mało informacji w języku angielskim o tej budowli, polecam rezerwację wycieczki z przewodnikiem, aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę w Pałacu Bahia.
Meczet Koutoubia (Masdżid al-Kutubijja / Mosquée Koutoubia)
Meczet Koutoubia jest najważniejszym meczetem w Marrakeszu wybudowanym w stylu almohadzkim. Kiedy został ukończony w 1158 roku był jednym z największych miejsc kultu wyznawców islamu. Ze względu na liczne półki na książki, które wtedy otaczały meczet, nazywany jest również Meczetem Księgarzy.
Na zlecenie Abd-al-Mu’mina budowę Meczetu Koutoubia rozpoczęto w 1141 roku. Najważniejszą atrakcją meczetu jest minaret o wysokości 69 metrów, który jest bardzo podobny do dzwonnicy katedry w Sewilli w Hiszpanii. Meczet ma charakterystyczny dla tego regionu kolor – jest wykonany z czerwonego kamienia. Minaret meczetu jest najwyższym punktem Marrakeszu i dumnie góruje nad miastem.
Musisz wiedzieć, że do samego meczetu Koutoubia, podobnie z resztą jak do innych meczetów w Marrakeszu, nie mogą wchodzić osoby niebędące muzułmanami. Pozostaje zobaczenie meczetu z zewnątrz. Okolice Meczetu są zawsze pełne ludzi, zarówno odwiedzających ogrody świątyni jak i pobliskie ulice. Dotarcie do Meczetu Koutoubia jest bardzo łatwe, ponieważ znajduje się naprzeciwko głównego placu miasta – Dżami al-Fana.
Pałac Badi (Palais el-Badi)
Pałac Badi został zbudowany pod koniec XVI wieku przez sułtana Ahmeda al-Mansoura dla upamiętnienia zwycięstwa w bitwie z Portugalczykami.
Ponieważ obecnie jest to ruina pałacu, aby zorientować się, jak Palais el-Badi wyglądał w chwili jego budowy musimy zdać się na relacje historyków i opowieści przewodników. Pewne wyobrażenie dawnej wspaniałości tej budowli daje również ogromny zniszczony dziedziniec. Mówi się, że “Niezrównany”, bo tak należy tłumaczyć nazwę “El Badi”, był pałacem posiadającym ponad 300 komnat ozdobionych złotem, turkusem i kryształami.
Budowla weszła w okres upadku pod koniec XVII wieku, kiedy sułtan Ismail Ibn Sharif podjął decyzję o przeniesieniu stolicy Maroka z Marakkeszu do Meknes. Przy okazji całkowicie ogołocił pałac.
Wewnątrz Pałacu Badi znajduje się Koutoubia Minbar, który można określić jako ambonę. Wykonany jest on z drewna cedrowego i inkrustowany intarsjami oraz drobnymi napisami ze złota i srebra, wykonanymi przez rzemieślników z Kordoby.
Aby zwiedzić wnętrze pałacu i dowiedzieć się nieco więcej o tych imponujących ruinach, najlepiej wynająć lokalnego anglojęzycznego przewodnika lub skorzystać ze zorganizowanej wycieczki.
Każdemu komu podobało się zwiedzanie Forum Romanum w Rzymie lub Akropolu w Atenach, spodoba się również Pałac Badi. W trakcie zwiedzania polecam wejście na mury i podziwianie z nich wspaniałych widoków na Marrakesz.
Medresa Alego ibn Jusufa
Medresa Alego ibn Jusufa była największą i najważniejszą szkołą islamską w Marrakeszu i Maroku. Jeśli nigdy nie byłeś w kraju muzułmańskim, być może nie słyszałeś wcześniej słowa “medresa”, oznaczającego szkołę islamską specjalizującą się w naukach religijnych.
Szkoła została zbudowana dla uczniów uczęszczających do Meczetu Alego ibn Jusufa, znajdującego się w sąsiedztwie medresy.
Medresa Alego ibn Jusufa została założona w XIV wieku i przebudowana w 1565 roku na zlecenie Abdallaha al-Ghaliba. Ma ponad 130 pomieszczeń i wykształciła prawie tysiąc studentów.
Największą atrakcją Medresy Alego ibn Jusufa jest wspaniałe wewnętrzne patio. Podczas zwiedzania można zobaczyć także puste cele w “akademiku”, w których mieszkali się studenci.
Nekropolia Sadytów (Tombeaux Saadiens)
Nekropolia Sadytów to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Marakkeszu. Została udostępniona do zwiedzania w 1917 roku, kiedy ją odkryto.
Grobowce pochodzą z końca XVI wieku i zostały zaprojektowane przez Ahmada al-Mansura. Znajdują się w zamkniętym ogrodzie, do którego zwiedzający mają dostęp poprzez niewielkie przejście. W tym samym ogrodzie zobaczysz ponad sto grobowców pięknie ozdobionych kolorowymi mozaikami.
Najważniejszą częścią Nekropolii Sadytów jest główne mauzoleum. W tej głównej komorze grobowej znajdują się groby sułtana Ahmada al-Mansura i jego rodziny. Mauzoleum składa się z trzech pomieszczeń, z których najsłynniejszą jest komora dwunastu kolumn, w której pochowane są dzieci sułtana.
Ogrody Menara (Jardin Menara)
Ogrody Menara to najpopularniejszy ogród krajobrazowy w Marrakeszu, położony na zachód od medyny, w pobliżu gór Atlas. Zostały one założone w XII wieku wokół jeziora, które służyło do podlewania sadzonych na ich terenie owoców i warzyw. Pierwotnie ogrody zostały zamówione przez Abd al-Mu’mina, przywódcę Ruchu Almohadów. Później ogrody zostały odnowione w 1870 roku. W 1985 roku Ogrody Menara zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Arabskie słowo “menara” oznacza minaret, latarnię morską lub inne tego rodzaju konstrukcje.
Najpiękniejszymi częściami tej zielonej przestrzeni jest jezioro, pawilon oraz tysiące drzew oliwnych otaczających ten obszar. Pawilon został zbudowany przez sułtana Sidi Mohammeda ibn Abdallaha.
Drzew, które mogłyby dawać cień podczas upalnego marokańskiego lata jest tu niestety jak na lekarstwo. Jeśli zatem chcesz odwiedzić Ogrody Menara, to najlepiej wybrać się tu albo bardzo wcześnie rano, albo późnym popołudniem, kiedy słońce nie operuje tak intensywnie jak w środku dnia.
Gaj Palmowy (Palmeraie)
Na Gaj Palmowy w Marrakeszu składa się ponad 100 tysięcy palm rosnących na obszarze 140 km2. Zostały one zasadzone za czasów dynastii Almorawidów w XI i XII wieku.
Miejski gaj palmowy jest obecnie uważany za ekskluzywne miejsce do zamieszkania w Marrakeszu. Jest to centrum ważnego planu urbanistycznego obejmującego rezydencje, hotele i kluby golfowe. Ale póki co Gaj Palmowy nadal ma mistyczną atmosferę, a budynki dobrze komponują się z krajobrazem.
Warto wiedzieć, że palmy są bardzo ważne dla Marrakeszu. Wykorzystuje się je do produkcji drewna i daktyli. Ponadto drzewa te tworzą dobry ekosystem dla drzew owocowych i plantacji na tym obszarze.
Najprzyjemniejszym i jednocześnie oryginalnym sposobem dotarcia do Gaju Palmowego w Marrakeszu jest wynajęcie powozu konnego, który kursuje z placu Dżami al-Fana do hotelu Palmeraie Golf Palace, który to hotel sam w sobie jest dobrym przykładem tego, jak bogaty stał się ten obszar w ostatnich latach. Przejażdżka zajmie około dwóch godzin.
Oprócz rozkoszowania się filiżanką miętowej herbaty w pięciogwiazdkowych hotelach w Palm Grove, najpopularniejszą rozrywką w tej okolicy jest przejażdżka na wielbłądzie w otoczeniu wspaniałych palm lub wycieczka quadem po marokańskiej pustyni.
Dzielnica Gueliz
Gueliz to dzielnica Marrakeszu, w której decyduje się zamieszkać większość obcokrajowców osiedlających się w tym mieście. To serce nowoczesnego Marrakeszu z głównymi alejami – Mohammeda VI i Mohammeda V.
W tej okolicy mieszczą się międzynarodowe sklepy odzieżowe, takie jak Zara i H&M, a także nowoczesne restauracje i kawiarnie. Na Avenue Mohammed V znajdują się najdroższe butiki i ekskluzywne sklepy Marrakeszu.
Jeśli spędzasz w Maroku kilka dni, np. wakacje w jednym z kurortów i tradycyjna kuchnia marokańska stanie się trochę nudna, warto wtedy udać się do dzielnicy Gueliz, gdzie znajdziesz restauracje zarówno marokańskie, jak również europejskie i amerykańskie. Znajdziesz tu nawet restaurację McDonald’s. I choć ta okolica może wydawać się nieco droższa niż reszta Marrakeszu, to restauracje i bary nadal są dość tanie.
Muzeum Dar Si Said
Muzeum Dar Si Said jest najstarszym muzeum w Marrakeszu. Podobnie jak inne pałace w Marrakeszu, Dar Si Said był pierwotnie rezydencją należącą do Si Saida, brata wielkiego wezyra Marrakeszu, Bou Ahmeda.
Pałac jest ogromny, ma kilka patio i dwa piętra. Najpiękniejsza dekoracja budynku znajduje się przy wejściu od dziedzińca i na drugim piętrze.
Muzeum Dar Si Said jest znacznie większe niż popularne Muzeum Marrakeszu. To muzeum zajmuje aż dwa piętra i mieści o wiele więcej obiektów. W Muzeum Dar Si Said znajdują się w antyki, broń, instrumenty i jedne z najstarszych przedmiotów w Marrakeszu. Moim zdaniem najbardziej niezwykłą częścią Muzeum jest sam pałac.
Suk w Marrakeszu
Odwiedzić Marrakesz a nie być na suku, to trochę tak, jak pojechać do Paryża i nie widzieć Wieży Eiffla. Marokańskie targi zwane sukami tworzą w Marrakeszu kręty labirynt wąskich uliczek wypełnionych straganami, gdzie miejscowi robią zakupy, a kupcy starają się przyciągać turystów bogatym asortymentem towarów.
Suki w Marrakeszu są zlokalizowane poczynając od północnej części Dżami al-Fana, ciągną się przez liczne pasaże i ulice, a kończą przy Muzeum Marrakeszu. Na tych fascynujących tradycyjnych targowiskach możesz kupić ubrania, tkaniny, żywność, przyprawy, ceramikę, biżuterię i wiele innych tradycyjnych produktów marokańskich.
W Marrakeszu typowe jest targowanie się w każdym sklepie lub stoisku z jedzeniem. Jednak największym sprawdzianem umiejętności targowania się są suki. Handlujący wprost czekają na “twardych zawodników”. Kupujący powinien dążyć do zbicia pierwotnej ceny do jednej trzeciej jej pierwotnej wysokości.
Najlepszy czas na chodzenie po sukach to wczesny poranek, gdyż po południu wiele stoisk jest zamkniętych. I oczywiście podczas oglądania towarów nie należy się spieszyć. Jeśli zwiedzasz Marrakesz, suków po prostu nie możesz ominąć.
Polecane atrakcje w Marrakeszu
Atrakcje w Marrakeszu znajdziesz na każdym kroku, od zatłoczonych targowisk po pałace i muzea. Wycieczka do tego miasta to prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów. Sprawdź polecane wycieczki lokalne i atrakcje w Marrakeszu, których nie możesz pominąć.