atrakcje w dreźnie

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie – 12 miejsc w stolicy Saksonii

Drezno to urokliwe miasto leżące nad Łabą we wschodnich Niemczech, słynące z zachwycającej architektury. Jest stolicą kraju związkowego Saksonia, niegdyś niezależnego królestwa, która przed zjednoczeniem Niemiec była częścią Niemiec Wschodnich. Miasto to leży zaledwie rzut beretem od granicy z Czechami, co czyni go doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania obu krajów. Drezno oferuje wiele atrakcji, w tym zabytki, muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, a także piękne parki i ogrody. Jest miastem, które zachwyca swoją historią, kulturą i pięknem, dlatego warto go odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Dreźnie.

Ze względu na swoją barokową architekturę Drezno jest często nazywane “Florencją na Łabie”. Miasto przyciąga miłośników sztuki takimi skarbami jak m.in. Pałac Zwinger czy Opera Sempera. Najwyższej klasy atrakcje kulturalne, połączenie historycznej atmosfery z nowoczesnym urokiem i łatwy dostęp do innych europejskich miast to niewątpliwe zalety tego miasta.

Zanim przedstawię Ci najciekawsze atrakcje w Dreźnie najpierw proponuję poznać historię tego miasta.

Pierwsze wzmianki o Dreźnie pochodzą z 1206 roku, kiedy to istniała tu osada portowa należąca do słowiańskiego plemienia Milceni. W 1216 roku Drezno zostało zdobyte przez margrabiów Miśni, którzy założyli tu swoją rezydencję. W 1270 roku Drezno otrzymało prawa miejskie.

W XV wieku Drezno stało się jednym z najważniejszych miast w Saksonii i stolicą Elektoratu Saksonii. Do rozwoju miasta przyczyniło się przyjęcie luteranizmu przez elektorów saskich w 1547 roku. W tym czasie w Dreźnie powstały liczne kościoły i szkoły protestanckie.

Drezno

Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.

Rezerwuj lot

Znajdź nocleg

Wynajmij auto

XVIII wiek był okresem rozkwitu Drezna. W tym czasie miasto było siedzibą królów Saksonii, którzy uczynili z niego jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Powstały liczne barokowe budowle, w tym Zwinger, Frauenkirche i Hofkirche. Miasto stało się również ważnym ośrodkiem kultury i sztuki.

II wojna światowa przyniosła miastu ogromne zniszczenia. 13 lutego 1945 roku miasto zostało zbombardowane przez aliantów. W wyniku nalotu zginęło ponad 25 tysięcy osób, a Drezno zostało prawie całkowicie zniszczone. Po wojnie miasto zostało odbudowane. Drezno odzyskało swój dawny blask i stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Niemczech.

Obecnie Drezno jest nowoczesnym i kosmopolitycznym miastem. Jest centrum kultury, sztuki, nauki i biznesu. Miasto jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym. Poznaj atrakcje w Dreźnie, które warto umieścić na trasie zwiedzania.

Warto wiedzieć

Kraj:

Niemcy

Stolica:

Berlin

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

niemiecki

Liczba ludności:

83.019.000

Powierzchnia:

357.578 km2

Religia dominująca:

katolicyzm, protestantyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Kościół Marii Panny (Frauenkirche Dresden)

Kościół Marii Panny w Dreźnie (Frauenkirche) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Jest to barokowy luterański kościół znajdujący się na drezdeńskim Neumarkt.

Świątynia została wzniesiona w latach 1726-1743 według projektu architekta Georga Bähra. Jest to monumentalna budowla o wysokości 91 metrów. Kościół jest zwieńczony kopułą o średnicy 27 metrów.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Kościół Marii Panny (Frauenkirche)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Kościół Marii Panny (Frauenkirche)

Kościół został zniszczony w wyniku alianckich bombardowań miasta w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku. Ruiny kościoła stały w tym miejscu przez ponad 50 lat, pełniąc funkcję pomnika pamięci o ofiarach wojny.

W 1994 roku rozpoczęto prace nad odbudową kościoła według oryginalnego projektu. Prace zostały zakończone w 2005 roku. Odnowiony kościół został ponownie otwarty dla wiernych i turystów.

Kościół Marii Panny jest symbolem Drezna i całej Saksonii. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Niemczech, a także popularna atrakcja turystyczna.

Pałac Zwinger (Dresdner Zwinger)

Ten imponujący kompleks budynków, który powstał w latach 1710-1732, znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Łabą, naprzeciwko Opery Sempera. Jest on otoczony murem z trzema bramami. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Jednym z najbardziej znanych i fotografowanych obiektów Pałacu Zwinger jest Brama Koronna. Brama ta jest arcydziełem baroku, podobnie jak piękna fontanna Nymphaeum.

Pierwotnie Zwinger pełnił funkcję ogrodu pałacowego, ale z czasem stał się także miejscem reprezentacyjnym, używanym do różnych celów artystycznych i kulturalnych. Nazwa “Zwinger” pochodzi od położenia budynku na obszarze, który niegdyś znajdował się pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi.

Pałac został wzniesiony w latach 1710-1728 według projektu architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Jest on zbudowany z piaskowca i charakteryzuje się bogatą dekoracją rzeźbiarską.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Pałac Zwinger
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Pałac Zwinger

Zwinger jest znany ze swojej wspaniałej architektury, bogatego wystroju i licznych kolekcji dzieł sztuki. W skład kompleksu wchodzi kilka budynków, w tym:

 • Galeria Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), w której znajdują się dzieła takich artystów jak Rembrandt, Rubens, Tycjan i Rafael.
 • Kolekcja Porcelany (Porzellansammlung), w której znajduje się jeden z największych zbiorów porcelany chińskiej, japońskiej i koreańskiej, jak również znanych wyrobów z Miśni.
 • Muzeum Matematyczno-Fizyczne (Mathematisch-Physikalischer Salon), w którym wyeksponowane są zbiory naukowe, w tym instrumenty naukowe, globusy, zegary i inne artefakty związane z fizyką i matematyką.

Opera Sempera (Semperoper)

Zbudowana w 1841 roku Opera Sempera, zwana Semperoper, jest imponującym przykładem architektury barokowej i znajduje się w historycznym centrum Drezna, naprzeciwko Pałacu Zwinger. Budowla została nazwana na cześć swojego architekta Gottfrieda Sempera.

Fasada opery jest ozdobiona kolumnadą i rzeźbami. Wnętrze opery jest równie bogato zdobione i zawiera liczne freski i rzeźby.

Opera Sempera jest siedzibą Saksońskiej Orkiestry Państwowej. Jest to jedna z najważniejszych scen operowych na świecie. Odbywają się tu premiery nowych oper, a także wystawiane są klasyczne dzieła operowe takich sław jak Richard Wagner, Richard Strauss i Gustav Mahler.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Opera Sempera (Semperoper)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Opera Sempera (Semperoper)

W swojej historii obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Pożar w 1869 roku uszkodził część budowli, a w roku 1945 bombardowania alianckie zniszczyły znaczną część budynku. Opera Sempera została odbudowana jako dokładna replika, z wyjątkiem kilku nowoczesnych udogodnień. Została ponownie otwarta dokładnie 40 lat po jej zniszczeniu – 13 lutego 1985 roku. W 2002 roku budynek ponownie uległ zniszczeniu w wyniku wylania pobliskiej rzeki Łaby.

Opera Sempera jest jednym z najważniejszych zabytków Drezna i obowiązkowym punktem na trasie każdego turysty odwiedzającego to miasto.

Orszak Książęcy (Fürstenzug)

Orszak Książęcy to malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu “Langer Gang” ograniczającego od północy dziedziniec (Stallhof) dawnego średniowiecznego kompleksu królewskiej rezydencji w Dreźnie. Obecnie wzdłuż ściany z malowidłem przebiega ulica Augustusstraße, łącząca najważniejsze zabytki drezdeńskiego Starego Miasta.

Polecany artykuł: Najciekawsze atrakcje w Monachium – 12 miejsc w stolicy Bawarii

Malowidło zostało wykonane w latach 1871-1876 przez Wilhelma Walthera, według projektu Hermanna Hefftnera. Jest ono wykonane w technice sgraffito, na powierzchni z wapienia i piasku. Malowidło przedstawia historyczny pochód władców Saksonii z dynastii Wettynów, od Konrada I Młodszego, który w 1123 roku został pierwszym księciem Saksonii, po Fryderyka Augusta III, który był ostatnim królem Saksonii przed zjednoczeniem Niemiec w 1871 roku. W sumie na obrazie przedstawiono ponad 100 postaci, w tym władców, ich małżonki, dzieci, dworzan oraz przedstawicieli różnych stanów społecznych.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Orszak Książęcy (Fürstenzug)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Orszak Książęcy (Fürstenzug)

Orszak Książęcy jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Drezna. Jest on obowiązkowym punktem na trasie każdego turysty odwiedzającego to miasto.

Malowidło ma wymiary 101,2 m długości i 10,5 m wysokości. Składa się z ponad 25 tysięcy kafelków miśnieńskiej porcelany. Obecnie jest to największy porcelanowy mural na świecie. Na malowidle uwieczniony jest również autor dzieła. Jest on ostatnią postacią w Orszaku Książęcym.

W 1945 roku w wyniku alianckich bombardowań Drezna malowidło zostało uszkodzone. Zostało odrestaurowane w latach 1947-1950. W 2006 roku malowidło zostało poddane kolejnej renowacji.

Zamek Drezdeński (Residenzschloss)

Zamek Drezdeński, znany również jako Residenzschloss, to zamek rezydencjonalny książąt Saksonii i wspaniały przykład sztuki renesansowej i barokowej, znajdujący się na Starym Mieście w Dreźnie.

Zamek został wzniesiony w 1530 roku na wysokości bramy północnej, a następnie rozbudowany w XVI i XVII wieku. W XVIII wieku zamek został przebudowany w stylu barokowym na zlecenie Augusta II Mocnego, króla Polski i Saksonii.

W wyniku alianckich bombardowań Drezna w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku zamek został zniszczony w 90%. Odbudowano go w latach 1971-1989.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Zamek Drezdeński (Residenzschloss)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Zamek Drezdeński (Residenzschloss)

Obecnie w zamku znajduje się wiele muzeów, w tym:

 • Neues Grünes Gewölbe (Nowe Zielone Sklepienie) z kolekcją dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, w tym klejnotów i biżuterii.
 • Türckische Cammer (Komnata Turecka) z kolekcją orientalnej broni i zbroi, a także strojów i tkanin w stylu osmańskim, które niegdyś były prezentami w ramach wymiany dyplomatycznej z Imperium Osmańskim.
 • Rüstkammer (Zbrojownia), w której znajduje się niesamowita ekspozycja broni, zbroi i militariów z epoki renesansu. Szczególnie zachwycającym elementem tej kolekcji jest zbroja wykonana dla Augusta II Mocnego, elektora Saksonii.

Tarasy Brühla (Brühlsche Terrasse)

Tarasy Brühla to promenada spacerowo-widokowa, stanowiąca północną, przylegająca do Łaby część odbudowanego w latach 90. XX wieku placu Neumarkt i zabudowy staromiejskiej. Tarasy zostały zaprojektowane przez Johanna Christopha Knöfflera i wybudowane w latach 1732-1748 na zlecenie Augusta II Mocnego, króla Polski i Saksonii. Są one wykonane w stylu barokowym i charakteryzują się charakterystycznymi arkadami. Niegdyś miejsce to było częścią murów obronnych Drezna, które w latach 1739-1748 zamieniono w piękny ogród.

Spacer Tarasami zapewnia wspaniałe widoki na Łabę, Stare Miasto i Góry Łużyckie. Tarasy Brühla są jednym z najpopularniejszych zabytków Drezna. Zyskały one przydomek “Balkonu Europy”.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Tarasy Brühla (Brühlsche Terrasse)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Tarasy Brühla (Brühlsche Terrasse)

Tarasy Brühla są podzielone na trzy części:

 • Dolne Tarasy (Untere Terrasse) – znajdujące się w najniższej części i otoczone arkadami.
 • Górne Tarasy (Obere Terrasse) – znajdujące się w najwyższej części i oferujące najlepsze widoki na Łabę i Stare Miasto. Na Górnych Tarasach znajduje się również fontanna Neptuna, która jest jednym z symboli Drezna.
 • Mały Zwinger (Kleiner Zwinger) – znajdujący się między Dolnym a Górnym Tarasem, otoczony rzeźbami.

Albertinum

W północno-wschodniej części Starego Miasta, na wschodnim końcu Tarasów Brühla znajduje się Albertinum, wspaniałe muzeum sztuki słynące z dużego renesansowego budynku. Budynek nazwany został na cześć króla Saksonii Alberta I Wettyna.

Muzeum zostało założone w 1855 roku i pierwotnie było przeznaczone do przechowywania zbiorów sztuki z drezdeńskiej Galerii Nowożytnej. W czasie II wojny światowej muzeum zostało zniszczone w wyniku alianckich bombardowań. Zostało odbudowane w latach 1998-2004.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Albertinum
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Albertinum

Obecnie muzeum Albertinum prezentuje szeroki zakres sztuki od romantyzmu po współczesność. Wśród eksponatów znajdują się m.in. obrazy Caspara Davida Friedricha, Johanna Christiana Dahla, Arnolda Böcklina i innych malarzy romantycznych, rzeźby Augusta Rodina, Auguste’a Renoira i innych artystów modernizmu oraz malarstwo abstrakcyjne i pop-art.

Muzeum podzielone jest na trzy główne działy: Galeria Nowych Mistrzów, Galeria Sztuki Niemieckiej oraz Galeria Sztuki Współczesnej.

Pasaż Kunsthof (Kunsthofpassage)

Pasaż Kunsthof w Dreźnie to kompleks pięciu dziedzińców, które zostały przekształcone w galerię sztuki pod gołym niebem. Kunsthofpassage położony jest w studenckiej dzielnicy Drezna, Neustadt.

Każdy dziedziniec został zaprojektowany przez innego artystę i posiada unikalny charakter:

 • Dziedziniec Żywiołów (Hof der Elemente) składa się z niebieskiej fasady z rurami spustowymi i żółtej fasady z blach aluminiowych po zachodniej stronie.
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Pasaż Kunsthof – Dziedziniec Żywiołów (©Rudolf Ernst / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Pasaż Kunsthof – Dziedziniec Żywiołów (©Rudolf Ernst / Depositphotos.com)
 • Dziedziniec Światła (Hof des Lichts) jest oświetlony przez liczne witraże i neony.
 • Dziedziniec Zwierząt (Hof der Tiere) z zieloną elewacją, ozdobioną płaskorzeźbami zwierząt: żyraf, małp i żurawi.
 • Dziedziniec Mitycznych Stworzeń (Hof der Fabelwesen) z fasadą nawiązującą do astralnej sfery wyższych energii, elementów kosmicznych, gwiazd, komet i miłości jako wszechprzenikającego elementu spajającego wszechświat.
 • Dziedziniec Metamorfoz (Hof der Metamorphosen) charakteryzujący się harmonijną estetyką poprzez intensywny kontrast.

Wielki Ogród (Großer Garten)

Großer Garten to barokowy park założony w 1676 roku przez księcia Saksonii Jana Jerzego III Wettyna. Park był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany na przestrzeni wieków. Znajdują się tu liczne fontanny, rzeźby i inne obiekty architektoniczne. Obecnie park zajmuje obszar około 147 hektarów i jest jednym z najstarszych parków barokowych w Europie.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Wielki Ogród (Großer Garten) (©Rui Miguel Morais Vale Sousa Pereira / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Wielki Ogród (Großer Garten) (©Rui Miguel Morais Vale Sousa Pereira / Depositphotos.com)

W centrum Großer Garten znajduje się jego najważniejsza budowla. Jest nią Palais Großer Garten, pałac letni wybudowany w 1680 roku według projektu Johanna Georga Starcke. Teren wokół pałacu jest parkiem publicznym od 1814 roku.

Na obrzeżach Wielkiego Ogrodu znajduje się Drezdeńskie ZOO i ogród botaniczny, gdzie można podziwiać różnorodne drzewa, krzewy i kwiaty. Od kwietnia do października po parku jeździ miniaturowa kolejka.

Muzeum Higieny (Deutsches Hygiene-Museum)

Nieopodal Wielkiego Ogrodu znajduje się wyjątkowe Muzeum Higieny. Jest to jedyne muzeum w Europie poświęcone w całości tematyce zdrowia i higieny.

Walka ludzkości o zdrowie, dobre samopoczucie i higienę to opowieść stara jak świat. Czy wiesz, jak wyglądała praca w branży medycznej jeszcze zaledwie 200 lat temu? Czy możesz sobie wyobrazić, że w pewnym momencie historii duża część Europy uważała kąpiel za nieczystą?

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Muzeum Higieny (©Wolfgang Spitzbart / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Muzeum Higieny (©Wolfgang Spitzbart / Depositphotos.com)

Muzeum zostało założone w 1912 roku przez profesora Heinricha Zeissa, lekarza i pioniera higieny. Pierwotnie muzeum miało na celu edukację społeczeństwa w zakresie higieny i zdrowia.

Deutsches Hygiene-Museum prezentuje szeroki zakres tematów, w tym: anatomię i fizjologię człowieka, zdrowie publiczne, choroby i zapobieganie im, ochronę środowiska oraz seksualność człowieka. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki ekspozycyjne, aby przybliżyć odwiedzającym te złożone tematy.

Muzeum Transportu (Verkehrsmuseum Dresden)

Kolejnym muzeum, które polecam odwiedzić w Dreźnie jest Muzeum Transportu. Jeśli kiedykolwiek zastanawiało Cię jak to możliwe, że Zeppelin unosi się w powietrzu, albo ciekawi Cię rozwój kolei, to muzeum jest dla Ciebie.

Muzeum Transportu zostało otwarte w 1956 roku i jest jednym z największych muzeów tego typu w Europie. Mieści się w budynku Johanneum, zbudowanym w drugiej połowie XVI wieku. W przeszłości budynek służył jako stajnia dla dworu saksońskiego.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Ekspozycja Muzeum Transportu (©Dmitriy Orlov / Depositphotos.com)
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Ekspozycja Muzeum Transportu (©Dmitriy Orlov / Depositphotos.com)

Wnętrze zostało oczywiście całkowicie przeprojektowane, aby pomieścić wiele multimedialnych atrakcji edukacyjnych oraz wystaw stałych i rotacyjnych. Muzeum Transportu w Dreźnie prezentuje historię transportu od czasów starożytnych do współczesności. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: lokomotywy i wagony kolejowe, samochody, samoloty, statki, motocykle i rowery.

Katedra Świętej Trójcy (Hofkirche)

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie, znana również jako Kościół Dworski (Hofkirche), jest jedną z najważniejszych świątyń katolickich w Niemczech. Jest miejscem pochówku wielu członków dynastii Wettynów. Została wzniesiona w latach 1739-1755 według projektu architekta Gaetano Chiaveriego i jest przykładem architektury barokowej z bogatą dekoracją rzeźbiarską.

Świątynia jest podzielona na trzy nawy: główną, północną i południową. Nawa główna jest najdłuższa i ma wysokość 86 metrów. Na wschodzie nawy głównej znajduje się prezbiterium, a na zachodzie – chór.

Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Katedra Świętej Trójcy
Najciekawsze atrakcje w Dreźnie — Katedra Świętej Trójcy

Wnętrze Katedry jest bogato zdobione rzeźbami, freskami i obrazami. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny, który został wykonany przez Giovanniego Battistę Tiepolo. Na chórze znajdują się organy zbudowane przez Gottfrieda Silbermanna.

Krypta Katedry skrywa groby wielu członków dynastii Wettynów, w tym Augusta II Mocnego (króla Polski), Augusta III Sasa (króla Polski), Fryderyka Augusta I (elektora i króla Saksonii, księcia warszawskiego) i Fryderyka Augusta III (ostatniego króla Saksonii).

Katolicki Hofkirche został zbudowany przez Augusta III w XVIII wieku jako przeciwwaga dla protestanckiego kościoła Frauenkirche. Barokowa Katedra Świętej Trójcy jest jedną z najpiękniejszych budowli Drezna.

Oryginalna katedra drezdeńska została zrujnowana podczas bombardowań miasta przez aliantów podczas II wojny światowej. Została jednak odrestaurowana w latach 80. XX wieku przez rząd NRD. Jako pamiątkę pozostawiono obok ołtarza poskręcany i spalony krzyż, który niegdyś znajdował się na szczycie kopuły Katedry.

Polecane atrakcje w Dreźnie

Dzięki klasycznej architekturze oraz imponującym zamkom stolica Saksonii jest pełna historycznych perełek. Sprawdź atrakcje w Dreźnie, z których warto skorzystać podczas zwiedzania miasta.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *