Stolica Rumunii potrafi zaskoczyć, nawet kiedy odwiedzasz to miasto po raz kolejny. W Bukareszcie zobaczysz Pałac Parlamentu – drugi na świecie pod względem wielkości budynek, zabytkowe cerkwie, odwiedzisz interesujące muzea i odpoczniesz w zielonych parkach. Z kolei nieco poza centrum poczujesz socrealistyczny klimat szarych betonowych budynków pamiętających czasy dyktatury Nicolae Ceaușescu. Sprawdź najciekawsze atrakcje w Bukareszcie i wybierz się na wycieczkę do stolicy Rumunii, miasta nazywanego “Paryżem Wschodu”.
W tym artykule
Przed wycieczką do stolicy Rumunii warto najpierw zapoznać się z historią miasta leżącego nad rzeką Dymbowicą, a w drugiej kolejności poznać najciekawsze atrakcje w Bukareszcie, które warto umieścić na trasie zwiedzania.
Podobnie jak w przypadku wielu innych miast, o początkach Bukaresztu krążą legendy. Jedna z nich głosi, że młoda kobieta imieniem Dambovita, odrzuciwszy miłość księcia zamieszkała z pasterzem imieniem Bucur w miejscu zwanym București.
Polecany artykuł: 10 europejskich stolic na ciekawy city break
Obecny region Wołoszczyzny, pomiędzy podgórzem Karpat a Dunajem, gdzie znajduje się Bukareszt, był zamieszkany przez plemiona Getów już w 70 roku p.n.e., jednak aż do XV wieku nie można znaleźć żadnych dokumentów potwierdzających istnienie miasta w okresie wcześniejszym.
Pierwsza wzmianka o Bukareszcie znajduje się w dokumencie z 20 września 1459 roku, podpisanym przez rezydującego tam Włada III, który nakazywał wybudować twierdzę do obrony przed Turkami i zachowania szlaku handlowego pomiędzy Braszowem a Dunajem. Dlatego też Wład III, znany również jako Wład Palownik, uważany jest za założyciela Bukaresztu. Powszechnie znany jest on jako Dracula dzięki powieści irlandzkiego autora Brama Stokera.
Przez trzy stulecia wojewodowie wołoscy mieli swoją stolicę w Tirgoviste i letnią rezydencję w Bukareszcie. W 1659 roku postanowili uczynić to drugie miasto swoją stolicą. Bukareszt był wielokrotnie najeżdżany przez Turków, Rosjan i Austriaków. Najazdy te trwały do końca XV wieku.
W 1859 roku księstwa Mołdawii i Wołoszczyzny zjednoczyły się, tworząc Zjednoczone Księstwa Rumunii, wchodzące w skład Imperium Osmańskiego. 24 stycznia 1862 roku Bukareszt stał się stolicą nowej Rumunii. Kraj uzyskał niepodległość w 1881 roku po wojnie rosyjsko-tureckiej, a książę Karol z dynastii Hohenzollern-Sigmaringen został królem Karolem I. Jego rządy trwały do 1914 roku i okres ten był niewątpliwie najwspanialszym okresem w historii Rumunii. Upodobanie króla do stylu francuskiego sprawiło, że zaczęto budować wysadzane drzewami aleje i duże neoklasyczne budynki, w związku z czym miasto zaczęto nazywać “Małym Paryżem” lub “Paryżem Wschodu”.
Bukareszt
Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.
Rezerwuj lot
Znajdź nocleg
Wynajmij auto
W 1916 roku podczas I wojny światowej Bukareszt wpadł w ręce niemieckie, a stolicą Rumunii stało się miasto Lasi, położone w regionie Mołdawii. W 1940 r. miasto zostało ponownie zajęte przez Wehrmacht i zbombardowane przez aliantów. 31 sierpnia 1944 Rumunia dołączyła do aliantów i została następnie zbombardowana przez Luftwaffe. Miasto praktycznie legło w ruinie.
W 1977 roku miało miejsce w Bukareszcie silne trzęsienie ziemi, które spowodowało śmierć ponad 1400 osób i zniszczyło wiele budynków. Trzy lata później ogarnięty megalomanią prezydent Nicolae Ceaușescu zaproponował plan renowacji miasta. Wiązało się to z wyburzeniem jednej piątej budynków w Bukareszcie i zastąpienie ich nieestetycznymi budynkami w stylu sowieckim. To spowodowało, że Bukareszt utracił dużą część swojego monumentalnego dziedzictwa.
Po tak wielu zniszczeniach Bukareszt wciąż próbuje odzyskać magię swojego historycznego centrum. Jest to powolny proces, ale w znacznym stopniu pomogło w tym miastu przystąpienie do Unii Europejskiej w 2007 roku.
Bukareszt jest stolicą Rumunii, a także przemysłowym, handlowym i kulturalnym sercem kraju. Dla wielu osób jest to wciąż miasto nieznane. Stolica Rumunii emanuje historią. Na każdym kroku możesz dosłownie przenieść się w przeszłość, odkrywając tajemnice Bukaresztu: od mieszczańskich pałaców przypominających najwspanialszą epokę miasta, po wielkie komunistyczne wieżowce zbudowane w najciemniejszym okresie historii Rumunii. Gdyby ściany umiały mówić, opowiedziałyby wiele historii. Sprawdź najciekawsze atrakcje Bukaresztu i zainspiruj się do odwiedzenia stolicy Rumunii.
Warto wiedzieć
Kraj:
Rumunia
Stolica:
Bukareszt
Waluta:
lej (RON)
Język urzędowy:
rumuński
Liczba ludności:
18.326.000
Powierzchnia:
238.391 km2
Religia dominująca:
prawosławie
Strefa czasowa:
UTC+3 (lato); UTC+2 (zima)
Zamek Bran (Castelul Bran)
Zamek Bran położony jest na klifie na starej granicy Transylwanii i Wołoszczyzny. Jest nie tylko najpopularniejszą fortecą w Rumunii, ale także legendarnym domem Draculi. Zbudowany w latach 1377–1388 zamek jest ważnym zabytkiem narodowym, który zainspirował słynnego pisarza Brama Stokera do stworzenia jednej z najpopularniejszych powieści wszechczasów – “Draculi”. Zamek Bran jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Rumunii. Co roku przybywają tu tysiące turystów.
Spacerując wąskimi korytarzami zamku zobaczysz różne pomieszczenia i średniowieczne meble, które sprawią, że poczujesz się, jakbyś cofnął się w czasie. Jedna z sal poświęcona jest legendzie o Władzie Palowniku i micie o hrabim Drakuli. Jest tu nawet pomieszczenie pełne pomysłowych narzędzi tortur, które wówczas były używane. Zamek posiada także centralny dziedziniec, na którym odbywały się dalekie od sprawiedliwych procesy osób oskarżonych o herezję.
Chociaż budowla słynie z tego, że jest zamkiem Draculi, czyli Vlada Tepesa, bardziej znanego jako “Palownik”, tak naprawdę Dracula nigdy nie mieszkał w zamku Bran.
Zamek Bran dzieli od Bukaresztu 3 godziny jazdy samochodem, dlatego najprostszym sposobem dotarcia do zamku jest wycieczka z przewodnikiem. Dzięki temu możesz cieszyć się krajobrazami, zamiast koncentrować się drodze. Dodatkowo przewodnik opowie całą historię zamku i liczne anegdoty. Doskonałą opcją jest zwiedzenie zamków Bran i Peles tego samego dnia, w pełni wykorzystując czas spędzony w Bukareszcie. Jeśli podróżujesz w większej grupie, możesz również wybrać się na prywatną wycieczkę po obu zamkach.
Synagoga Chóralna w Bukareszcie (Templul Coral)
Templul Coral to największa synagoga w Rumunii i jedna z niewielu, która jest nadal używana. Świątynia jest pełna historii, które są w stanie urzec każdego. Pierwsze wrażenie robi fasada synagogi, ozdobiona żółtymi i czerwonymi cegłami w stylu arabeski. Po wejściu do środka synagoga zaskakuje złotymi detalami i pięknymi elementami dekoracyjnymi.
Położona w samym sercu miasta synagoga Templul Coral to obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich odwiedzających Bukareszt. Warto skorzystać z anglojęzycznego przewodnika, który pozwoli lepiej poznać historię synagogi.
Plac Rewolucji (Piața Revoluției)
Plac Rewolucji z imponującym betonowym budynkiem o surowym komunistycznym charakterze, gromadził kiedyś Rumunów z oddaniem słuchających triumfalnych przemówień wygłaszanych z balkonu przez komunistycznego przywódcę Nicolae Ceaușescu.
Piața Revoluției nie jest miejscem, które odwiedza się ze względu na jego piękno, ale raczej ze względu na jego ogromne znaczenie historyczne, ponieważ był on świadkiem wielu wydarzeń, które wyznaczały historię.
Na środku placu stoi 25-metrowy obelisk, nazywany przez miejscowych “ziemniakiem”, zbudowany w hołdzie ofiarom, które straciły życie podczas rewolucji.
Jedno z najważniejszych wydarzeń na Placu Rewolucji miało miejsce w grudniu 1989 roku, kiedy Nicolae Ceaușescu i jego żona zostali zmuszeni do ucieczki helikopterem z dachu siedziby Rumuńskiej Partii Komunistycznej na kilka godzin przed ich schwytaniem, a następnie rozstrzelaniem.
W okolicy Placu Rewolucji znajdują się inne atrakcje turystyczne, takie jak cerkiew Kretzulescu i Rumuńskie Narodowe Muzeum Sztuki.
Cerkiew Kretzulescu (Biserica “Kretzulescu”)
Cerkiew Kretzulescu jest jedną z najbardziej przyciągających wzrok świątyń w Bukareszcie. Jest ona jednym z głównych świadków końca okresu komunizmu w Rumunii. Świątynia powstała w latach 1720-1722 i na przestrzeni swojej historii przeżywała liczne wzloty i upadki. Pierwsze, co przykuwa wzrok, to przedsionek ozdobiony licznymi freskami. Wewnątrz cerkwi zobaczysz bogate dekoracje z wyróżniającym się złotym ołtarzem głównym.
Stojąca obok Placu Rewolucji Cerkiew Kretzulescu była świadkiem każdego przemówienia komunistów, w tym przemówień Nicolae Ceaușescu.
Po trzęsieniu ziemi w 1940 roku cerkiew uległa poważnym zniszczeniom i rozważano jej rozbiórkę, ale szczęśliwie udało się ją odrestaurować i do dziś Cerkiew Kretzulescu zachowała swój urok i wprost bajkowe piękno.
Warto odwiedzić cerkiew w trakcie sprawowania nabożeństw, bowiem rozbrzmiewające śpiewy sprawią, że wizyta w cerkwi będzie bardzo szczególnym przeżyciem.
Aleja Zwycięstwa (Calea Victoriei)
Calea Victoriei jest najważniejszą i najstarszą ulicą w Bukareszcie. Warto przespacerować się od samego serca miasta, przez historyczne centrum, aż do Placu Zwycięstwa.
Historia tej słynnej drogi sięga 1692 roku, kiedy to książę Constantin Brâncoveanu zapragnął stworzyć arterię łączącą dwór królewski na starym mieście z jego pałacem w Mogoşoaia, wsi na północ od Bukaresztu. Ulica ewoluowała na przestrzeni lat stając się pierwszą oświetloną ulicą w mieście w 1814 roku, a w 1842 roku pierwszą wybrukowaną aleją.
W październiku 1878 roku, po zwycięstwie Rumunii w wojnie o niepodległość, zmieniono nazwę ulicy na Calea Victoriei (Aleja Zwycięstwa). Właśnie tą ulicą maszerowały zwycięskie wojska.
Aleja Zwycięstwa w Bukareszcie jest często porównywana do Pól Elizejskich w Paryżu. Obecnie to najdroższa i najbardziej ekskluzywna ulica w stolicy Rumunii, z hotelami takich sieci jak Hilton i sklepami ekskluzywnych marek takich jak Gucci i Rolex. Mieszczą się one w dekadenckich, charakterystycznych budynkach.
Spacer z jednego końca alei na drugi jest według mnie punktem obowiązkowym zwiedzania Bukaresztu. W trakcie marszu możesz obejrzeć niesamowite budynki i pomniki, takie jak Ateneum Rumuńskie, Narodowe Muzeum Sztuki Rumunii, Muzeum Historii Narodowej, Pałac Cantacuzino i Pałac CEC.
Plac Zjednoczenia (Piața Unirii)
Plac Zjednoczenia (lub Plac Unii) w czasach komunizmu znany był jako Plac Narodowy. To jeden z największych placów w Bukareszcie. W centrum znajduje się park, a cały projekt architektoniczny i urbanistyczny jest wyraźnym przykładem megalomanii, z jaką zbudowano większą część miasta.
Unirii to jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w Bukareszcie. Po jednej stronie placu znajduje się Centrum Handlowe Unirea, popularna dzielnica handlowa zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.
Plac Zjednoczenia jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych w mieście. Wiele informatorów turystycznych podaje, że jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych Bukaresztu.
Pałac Ludowy / Parlament (Palatul Parlamentului)
Symbol megalomanii i żądzy wielkości dyktatora Ceaușescu, Parlament w Bukareszcie jest drugim co do wielkości, po Pentagonie, biurowcem na świecie.
Ziarno posiadania najbardziej imponującego pałacu na świecie zostało zasiane po tym, jak Nicolae Ceaușescu powrócił z wizyty u swojego północnokoreańskiego odpowiednika. Ceaușescu wykorzystał zamieszanie i zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi w 1977 roku, aby odbudować miasto według własnego gustu i planu. Aby dać upust swoim ambicjom, Ceaușescu nie przejmował się zburzeniem różnych historycznych obszarów miasta, które stanęły mu na drodze, w tym licznych świątyń, szpitali i fabryk. Za nic również miał los ponad 40 tysięcy ludzi pozbawionych swoich domów i eksmitowanych.
Ta potężna konstrukcja została zbudowana przez ponad 100 tysięcy pracowników, którzy pracowali 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wiele osób straciło życie pracując przy tej budowie. Uważa się, że wiele z nich jest pochowanych pod warstwą betonu.
Aby sfinansować projekt, który kosztował równowartość pięcioletniego budżetu państwa, Ceaușescu zaciągnął znaczący dług za granicą, który z łatwością spłacił, pogrążając Rumunów w nędzy.
Ogromny budynek ma powierzchnię 365.000 m2 i obejmuje 1100 pomieszczeń. Aby lepiej zobrazować rozmiary gmachu warto podać, że ma on 240 metrów długości i 270 metrów szerokości. Budynek ma 12 pięter plus dodatkowo 8 pięter podziemnych oraz własny bunkier. Uważany jest także za najcięższy budynek na świecie.
Pałac Parlamentu jest fizyczną pamiątką jednego z najważniejszych okresów w historii Bukaresztu i dzięki temu oraz swoim niesamowitym rozmiarom nie ma wątpliwości, że jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Aby zwiedzić Parlament wewnątrz swoją wizytę należy zarezerwować co najmniej 24 godziny wcześniej, zwłaszcza jeśli chcesz skorzystać z wycieczki z przewodnikiem.
Pasaż Macca-Vilacrosse (Pasajul Macca-Villacrosse)
Położony pomiędzy Aleją Zwycięstwa i Lipscani, Pasaż Macca-Vilacrosse to magiczne miejsce w Bukareszcie. Ta arkadowa ulica w kształcie widelca, pokryta dachem z żółtego szkła powstała pod wyraźnymi wpływami francuskimi. Wpadające przez szklany dach promienie słońca czynią to miejsce niezwykłym.
W czasach rządów komunistycznych mieściły się tu wszystkie główne sklepy jubilerskie w mieście. Nadano mu wtedy nazwę Pasaż Biżuteryjny. Dopiero później przywrócono pierwotną nazwę.
Obecnie Pasajul Macca-Vilacrosse jest pełne barów i restauracji odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Bukaresztu, szczególnie po zmroku.
Monaster Stavropoleos (Biserica Mănăstirii “Stavropoleos”)
Świątynię wybudowano w 1724 roku wraz z niewielkim klasztorem i karczmą, z której pokrywano wszystkie wydatki kościoła. Pod koniec XIX wieku zajazd i klasztor zostały zburzone, a seria trzęsień ziemi spowodowała zawalenie się kopuły świątyni. W związku z tym zasugerowano rozbiórkę kościoła, jednak na szczęście tak się nie stało. Świątynię odbudowano i odrestaurowano.
Z zewnątrz widać kolorowe ściany, które urzekają przechodniów. Po przekroczeniu małych drewnianych drzwi zobaczysz zaskakująco piękne wnętrze. Ściany i sufity pokryte są malowidłami i eleganckimi elementami dekoracyjnymi, które tworzą piękną kolekcję sztuki sakralnej.
Monaster Stavropoleos jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Bukaresztu. Jego centralne położenie w samym sercu miasta oznacza, że możesz odwiedzić to miejsce w trakcie spaceru po starym mieście.
Narodowe Muzeum Wsi (Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti”)
Otwarte w 1936 roku Narodowe Muzeum Wsi przedstawia życie na obszarach wiejskich Rumunii. Skansen pozwala wprost przenieść się w czasie i przestrzeni odkrywać różne regiony, okresy i kultury.
Muzeum zajmuje powierzchnię ponad 100.000 m2. Na część wystawienniczą składa się 340 konstrukcji, w tym domów, gospodarstw i młynów, a także około 50 tysięcy przedmiotów codziennego użytku, które doskonale odtwarzają warunki życia w rumuńskich wioskach. Spacerując po skansenie odniesiesz wrażenie, że jesteś w prawdziwej wiosce.
Muzeum powstało pierwotnie z zamiarem jak najbardziej realistycznego ukazania sposobu życia społeczności wiejskich. W tym celu w pierwszej kolejności do znajdujących się tu domów wprowadzali się dawni właściciele wraz ze swoimi bliskimi i zwierzętami, stając się w pewnym sensie częścią samego skansenu.
Spacer na świeżym powietrzu w jednej z głównych zielonych przestrzeni Bukaresztu jest niebywałą przyjemnością. Może być okazją do ciekawej formy odpoczynku w trakcie intensywnego zwiedzania miasta.
Rezydencja Ceaușescu (Casa Ceaușescu)
Otwarta dla publiczności w 2016 roku Rezydencja Ceaușescu, zwana również Pałacem Primaverii, ukazuje ostentacyjne życie dwóch głównych osobistości politycznych w Rumunii. Rezydencja Ceaușescu to luksusowa przestrzeń, która urzeka każdego, kto ją odwiedza.
Urodzony w 1918 roku w biednej, skromnej rodzinie Nicolae Ceaușescu marzył o byciu szewcem. Nie udało mu się ukończyć szkoły podstawowej. Nie przeszkodziło mu to jednak stać się jednym z najbardziej wpływowych polityków w Rumunii.
Ceaușescu rozpoczął karierę od fałszowania dokumentów. Dzięki temu wykreował swoją rewolucyjną przeszłość, co pomogło mu wspiąć się po szczeblach kariery politycznej. Jego żona stała się drugą najpotężniejszą i najbardziej znienawidzoną osobą w Rumunii. Para prowadziła jawnie ostentacyjne życie, które potęgował fakt, że wielu Rumunów zostało pozbawionych podstawowych środków do życia. Taki styl życia pozostawał w bezpośredniej sprzeczności z socjalistycznym dyskursem tego polityka.
Rezydencja Nicolae i Eleny Ceaușescu kryje za swoimi drzwiami znacznie więcej historii, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Znajduje się przy jednej z najbogatszych ulic stolicy, gdzie mieszkało wielu ważnych członków partii komunistycznej.
Zwiedzając rezydencję zobaczysz harmonijnie urządzone pokoje, ostentacyjne łazienki z najnowocześniejszymi udogodnieniami, piękny wewnętrzny ogród tropikalny, imponującą salę kinową wyposażoną w najnowszą technologię oraz klejnot koronny rezydencji – pomieszczenie z ogromnym, przyciągającym wzrok basenem ozdobionym mozaikami, którego budowa trwała dwa lata.
Niedaleko Domu Ceaușescu, przy alei Kiseleff, znajduje się wykonany z granitu 26-metrowy Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf) poświęcony wszystkim żołnierzom walczącym w barwach Rumunii. Przez swoje podobieństwo do paryskiego Łuku Triumfalnego symbolizuje także przyjaźń rumuńsko-francuską.
Ogrody Cișmigiu (Grădina Cișmigiu)
Ogrody Cișmigiu są najstarszym parkiem w Bukareszcie, położonym w samym sercu miasta. Zajmują obszar 17 hektarów, a więc jest to jednocześnie największy park w Bukareszcie.
Od czasu otwarcia parku w 1860 roku tutejsze ścieżki i alejki są ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Bukaresztu. Miejsce to zainspirowało także wielu poetów i artystów. Pośród bujnej roślinności znajduje się wiele rzeźb, w tym Pomnik Bohaterów Francuskich, ustawiony ku czci francuskich żołnierzy, którzy stracili życie podczas I wojny światowej. Ponadto znajdują się tu także popiersia najbardziej znanych pisarzy rumuńskich.
Park Cismigiu jest często miejscem spotkań mieszkańców i turystów, którzy chcą uciec od zgiełku miasta, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni. W miesiącach letnich często można spotkać ulicznych artystów. Niemniej popularny jest park w okresie zimowym. Znajdujące się tu jezioro całkowicie zamarza i staje się lodowiskiem.
Polecane atrakcje w Bukareszcie
Wizyta w Bukareszcie to szansa na poznanie bogatej kultury, ciekawej historii i unikalnych budynków. Mogą w tym pomóc lokalne wycieczki i zorganizowane atrakcje, z których warto skorzystać podczas zwiedzania stolicy Rumunii.