jak bezpiecznie poruszać się w górach

Jak bezpiecznie poruszać się w górach?

Górskie wyprawy, pomimo iż są niezwykle ekscytujące, mogą też okazać się bardzo niebezpieczne. Dlatego każdy, kto zamierza spacerować, biegać czy przechadzać się w rejonach górskich, musi przestrzegać kilku istotnych zasad. Dotyczą one między innymi odpowiedniego ubioru oraz wyboru właściwych tras.

Jak ubrać się w góry?

Strój pełni bardzo istotną funkcję w kontekście zachowania bezpieczeństwa na szlaku. Wystarczy, że w którymś momencie wychłodzimy albo przegrzejemy organizm, a nie będzie on już na tyle wydolny, by poradzić sobie w trudnych warunkach. Jak ubierać się w góry? Zawsze musimy pamiętać o:

  • odzieży przepuszczającej powietrze – pozwala ona zachować komfort cieplny, a jednocześnie zapobiega przepoceniu,
  • bieliźnie termoaktywnej – przydatna będzie zwłaszcza w okresie zimowym, ale także wiosną czy jesienią,
  • odpowiednim obuwiu – inne parametry mają górskie buty do biegania, inne natomiast buty zimowe trekkingowe,
  • kurtce – zimą zawsze mamy ją na sobie, latem natomiast zawsze pakujemy do plecaka,
  • nakryciu głowy – czapka chroni przed słońcem, ale też wiatrem i zimnem.

Zasady doboru odzieży na wyprawy w góry zależą oczywiście od pory roku oraz od tego, w jakie partie gór się wybieramy. Pamiętajmy jednak, że w górach pogoda bywa naprawdę kapryśna, dlatego nawet latem trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie.

jak bezpiecznie poruszać się w górach

Jak bezpiecznie chodzić po górach?

Wiemy już, jak należy się ubrać na górską wędrówkę, jednak kluczowy jest również dobór odpowiedniego szlaku. Korzystajmy tylko i wyłącznie z tras oznakowanych, po których stosunkowo łatwo się poruszać. Pamiętajmy, że w wyższych partiach gór przydadzą nam się nieco inne buty górskie – z wysoką cholewką, cieplejsze, z agresywniejszym bieżnikiem. Bez względu na to, jak trasę wybierzemy, zawsze powinniśmy zabrać ze sobą mapę oraz naładowany telefon komórkowy, który będzie miał dostęp do internetu. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z określeniem swojego położenia. Korzystając z telefonu, możemy również w razie potrzeby wezwać pomoc. Bezpieczne poruszanie się po górach to również ocena własnych sił i możliwości. Zasada ta dotyczy również możliwości czasowych – powinniśmy kontrolować czas, tak aby móc zawrócić w odpowiednim momencie. Jeśli w górach zalega śnieg lub mamy do czynienia z gorszymi warunkami atmosferycznymi, zawsze słuchajmy bieżących komunikatów. Nie udawajmy się w miejsca potencjalnie niebezpieczne, przed którymi ostrzegają służby.

jak bezpiecznie poruszać się w górach

Co zrobić w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia?

Nawet najwięksi miłośnicy gór mogą znaleźć się w sytuacji, która zagraża ich zdrowiu lub życiu. Co wtedy zrobić? Jeśli tylko to możliwe, postarajmy się wezwać pomoc. Zadzwońmy pod numer alarmowy, a następnie postępujmy ze wskazówkami udzielonymi przez operatora. Jeśli znajdujemy się naprawdę wysoko, postarajmy się zejść w niższe partie gór. Ważne, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych, na przykład w czasie burzy. Gdy w pobliżu znajduje się schronisko, warto się do niego udać. Być może będziemy zmuszeni spać na podłodze, ale nikt nie odmówi nam noclegu. W sytuacji, w której na szlaku znajduje się więcej osób, w pierwszej kolejności zabezpieczmy siebie. Dopiero wtedy będziemy w stanie udzielić pomocy innym. Pamiętajmy, że w górach trzeba mierzyć siły na zamiary – weźmy pod uwagę swoje możliwości wydolnościowe oraz zdrowotne.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *