albania w pigułce

Albania w pigułce — dojazd, najważniejsze atrakcje, przydatne wskazówki

Albania to państwo położone na Półwyspie Bałkańskim, do którego co roku przyjeżdża coraz więcej polskich turystów. Przyczyniają się do tego przede wszystkim atrakcyjne ceny, doskonała pogoda, pyszne jedzenie i przepiękne plaże nad Morzem Adriatyckim i Jońskim. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę planując wakacyjny pobyt w Albanii.

Jak dotrzeć do Albanii?

Tirana jest położona niecałe 2000 km od Warszawy, a dojazd ze stolicy Polski do najważniejszego miasta Albanii zajmuje ok. 21 godzin (bez przerw). Mimo dość dużej odległości, większość turystów decyduje się na podróż własnym samochodem. Wielogodzinny przejazd autem jest nieco męczący, jednak zapewnia dość dużą elastyczność i pozwala uniknąć wydatków na wynajem pojazdu na miejscu, a także korzystania z transportu publicznego.

Najchętniej wybierana trasa samochodem przebiega przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. Umożliwia dość szybkie, płynne i komfortowe pokonanie odległości pomiędzy Polską a Albanią, niemal wyłącznie po autostradach, drogach szybkiego ruchu i obwodnicach. Uwaga! Jeśli wybierzesz wspomnianą opcję (lub jakąkolwiek inną uwzględniającą przejazd przez Macedonię), zaopatrz się w potwierdzenie ubezpieczenia międzynarodowego, tzw. Zieloną Kartę OC. Niezależnie od przebiegu trasy, rozważ wykupienie krótkoterminowego assistance na wakacje zagraniczne. Taka polisa zapewni Ci wsparcie ubezpieczyciela w niespodziewanych sytuacjach na drodze.

Jest też dobra wiadomość dla osób niezmotoryzowanych lub mających niewiele czasu na urlop. Do Tirany można dolecieć samolotem z większości europejskich metropolii, w tym również z Warszawy. Warto jednak pamiętać, że stolica Albanii nie jest położona na wybrzeżu, które jest celem większości turystów. Planując lot, trzeba więc zadbać o transport z lotniska do hotelu. Trasę można pokonać np. autobusem lub wynajętym autem.

Warto pamiętać! Decydując się na podróż samolotem do Albanii, weź pod uwagę wymiary bagażu podręcznego określone przez linie lotnicze. Dzięki temu unikniesz zbędnych dopłat za nadprogramowe walizki.

Co zwiedzać w Albanii? Najpopularniejsze atrakcje

Albania słynie z malowniczych plaż, górzystych krajobrazów i wyjątkowych zabytków, dzięki czemu każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie.

  • Jezioro Koman — to sztucznie utworzony zbiornik, który przypadnie do gustu wielbicielom przyrodniczych perełek. Pozwala na przebywanie w otoczeniu natury z dala od zgiełku i miejskiego tłumu. Istnieje możliwość wzięcia udziału w rejsie po jeziorze, który umożliwia lepsze poznanie tego fantastycznego miejsca.
  • Droga widokowa SH20 — to ok. 60-kilometrowy, w pełni asfaltowy odcinek trasy biegnący od granicy z Czarnogórą w kierunku południowo-zachodnim do miejscowości Hani i Hotit. Stwarza idealne okoliczności do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Na trasie znajduje się wiele parkingów i punktów widokowych stworzonych z myślą o przejeżdżających tędy turystach.
  • Berat — to jedna z najstarszych miejscowości w Albanii, tzw. miasto tysiąca okien. Wśród znajdujących się tu atrakcji turystycznych największą popularnością cieszą się liczne fortyfikacje i świątynie. Berat widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Popularnością cieszą się również starożytne miasto Butrint, półwysep Rodonit i mauzoleum Skanderbega w Lezhy. Miłośnicy przyrodniczych wycieczek z pewnością docenią trasy biegnące wzdłuż jeziora Szkoderskiego i górskie trekkingi w Górach Przeklętych.

albania w pigułce

O czym pamiętać, planując wyjazd do Albanii?

Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne na etapie przygotowań do wyjazdu do Albanii.

  • Kraj ten można zwiedzać z dowodem osobistym lub paszportem. Osoby zmotoryzowane powinny mieć też ze sobą prawo jazdy (polskie lub międzynarodowe).
  • Aby wjechać do Albanii, nie potrzeba wizy.
  • Jeśli zamierzasz jechać na wakacje do Albanii nie swoim samochodem, zabierz ze sobą upoważnienie notarialne od właściciela auta przetłumaczone na język angielski.
  • Na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Albanii składają się m.in. apteczka pierwszej pomocy i trójkąt ostrzegawczy.

Kiedy jechać do Albanii?

Panujący w Albanii klimat śródziemnomorski zapewnia latem idealne warunki do plażowania. Średnia temperatura w miesiącach wakacyjnych wynosi tam ok. 30°C. Nie ma przeciwwskazań, aby na wybrzeże czy w inne regiony tego państwa bałkańskiego wybrać się również w maju, czerwcu, wrześniu czy październiku. Temperatury nadal pozostają wtedy dość wysokie a mniejsza liczba zwiedzających stwarza okoliczności sprzyjające przemieszczaniu się pomiędzy najbardziej turystycznymi miejscami.

Amatorzy wycieczek po lokalnych zabytkach powinni rozważyć pobyt w Albanii od listopada do stycznia. Średnia temperatura ok. 14°C zimą zachęca do podróżowania po tym kraju nawet w tym nietypowym okresie. Nieco więcej o innych miejscach, które warto odwiedzić w styczniu, przeczytasz w artykule: https://rankomat.pl/turystyka/gdzie-na-wakacje-w-styczniu.

Podsumowanie

Albania to państwo położone na Bałkanach, które warto odwiedzić w ramach wakacyjnego urlopu. Na zwiedzających czekają tu liczne atrakcje przyrodnicze i kulturalne oraz malownicze plaże nad Morzem Adriatyckim i Jońskim. Planując podróż, nie zapomnij o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego i assistance, aby być przygotowanym na każdą okoliczność.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *