co zobaczyć w tunezji

Co warto zobaczyć w Tunezji – 10 niezwykłych miejsc i atrakcji

Tunezja jest krajem położonym na północnym wybrzeżu Afryki. Znana ze swojego pięknego wybrzeża Morza Śródziemnego, bogatej historii i kultury, oraz różnorodnych atrakcji turystycznych, Tunezja przyciąga rocznie miliony turystów z całego świata, będąc jednym z wybieranych kierunków wakacyjnych. Sprawdź co warto zobaczyć w Tunezji. 

Co warto zobaczyć w Tunezji

Inspiracją do podróży do Tunezji są głównie rajskie plaże i popularne kurorty turystyczne w miejscowościach Hammamet, Monastir, Susa (Sousse), czy na wyspie Djerba. Choć te kurorty to idealne miejsca na wakacje, to ten arabski kraj obfituje w wiele atrakcji turystycznych i światowej klasy zabytki. Jeśli masz obawy czy Tunezja jest bezpieczna przeczytaj artykuł, który odpowie na Twoje pytania i rozwieje wiele wątpliwości. 

Polecany artykuł: Wakacje w Tunezji – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Tunezji

Wśród atrakcji Tunezji warto wyróżnić starożytne ruiny Kartaginy, które są jednym z najważniejszych zabytków kraju. To tutaj można poczuć ducha antycznej cywilizacji i zobaczyć pozostałości po niej. Inną ciekawą atrakcją jest medyna w Tunisie, która jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych miast na świecie.

Sahara to kolejne miejsce, które przyciąga turystów swoim pięknem i tajemniczością. Warto także odwiedzić Kairouan, miasto uważane za jedno z najświętszych w islamie, z wieloma ciekawymi zabytkami do zwiedzenia. Wyspa Dżerba to z kolei raj dla miłośników plaż i spędzania wakacji nad morzem. El Djem to kolejna starożytna ruina, która zachwyca swoim pięknem i historią. Sidi Bou Said to urocza miejscowość, słynąca z białych domów i pięknych widoków na morze. Natomiast Matmata to miejsce, gdzie można zobaczyć tradycyjne tunezyjskie domy wykute w skale.

Polecany artykuł: Pogoda w Tunezji – kiedy jechać na wakacje

Każde z tych miejsc oferuje unikalne doświadczenia i fascynujące historie, które przyciągają turystów zainteresowanych zarówno kulturą, jak i przyrodą. W dalszej części artykułu poznasz miejsca, które warto zwiedzić w Tunezji. Jeśli planujesz wakacje w Tunezji, warto również wybrać się poza teren kurortu na zwiedzanie, co pozwoli na znaczne uatrakcyjnienie całego wyjazdu.

Kartagina – ruiny starożytnego miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Kartagina to starożytne miasto położone 15 km od Tunisu, stolicy Tunezji. To miejsce było kiedyś potężnym miastem-państwem, które rywalizowało z Rzymem o władzę nad Morzem Śródziemnym. Kartagina została założona w IX wieku p.n.e. przez Fenicjan i szybko rozwinęła się w ważne centrum handlowe i kulturowe. Miasto było znane ze swojej potęgi morskiej, zaawansowanej cywilizacji i imponujących osiągnięć architektonicznych.

Starożytna Kartagina stoczyła szereg wojen z Rzymem, znanych jako wojny punickie. Ostatecznie Kartagina została zniszczona przez Rzymian w 146 r. p.n.e., a jej mieszkańcy zostali sprzedani w niewolę. Miasto zostało później odbudowane przez Rzymian, ale nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

Godziny zwiedzania:

codziennie 08:00 – 18:00

Bilety wstępu:

10 TND (około 13 zł)

Ruiny Kartaginy to popularne miejsce turystyczne oferujące wgląd w bogatą historię miasta. Do zachowanych ruin należą pozostałości amfiteatru, forum, łaźni i domów. Na miejscu znajduje się również Muzeum Narodowe Kartaginy prezentujące kolekcję artefaktów z miasta i jego okolic.

Jednymi z najważniejszych zabytków, które przyciągają turystów z całego świata, są ruiny starożytnego portu, termy Antonina, amfiteatr, a także świątynia Eshmuna. Te imponujące pozostałości przypominają o dawnej potędze i bogatej historii miasta.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Ruiny Kartaginy
Co warto zobaczyć w Tunezji — Ruiny Kartaginy

Ruiny portu punickiego to miejsce, gdzie kiedyś cumowały statki handlowe z całego świata. Port w Kartaginie był niegdyś jednym z najważniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Oprócz możliwości spaceru po nadbrzeżu i podziwiania widoków na morze turyści mogą obejrzeć wystawę poświęconą punickiej żegludze i handlowi morskiemu.

Termy Antoniusza są kompleksem budynków, w których mieszkańcy miasta korzystali z kąpieli i zabiegów leczniczych. Kompleks łaźni publicznych pochodzi z II wieku n.e. i był jednym z największych w imperium rzymskim. Składał się z basenów o różnych temperaturach, sal gimnastycznych, saun i pomieszczeń wypoczynkowych. Można tu zobaczyć m.in. zachowane fragmenty murów, podłóg, hipokaustów (systemów ogrzewania) i mozaik.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Termy Antoniusza na terenie Kartaginy
Co warto zobaczyć w Tunezji — Termy Antoniusza na terenie Kartaginy

Kolejną atrakcją ruin Kartaginy jest Amfiteatr, czyli monumentalna arena z czasów rzymskich, mogąca pomieścić do 35 tysięcy widzów. Odbywały się tu walki gladiatorów, polowania na zwierzęta i inne publiczne widowiska. Obecnie oglądamy tu częściowo zachowane, imponujące ruiny z dobrze widocznym układem miejsc siedzących i ścianami zewnętrznymi.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Rzymski amfiteatr w Kartaginie
Co warto zobaczyć w Tunezji — Rzymski amfiteatr w Kartaginie

Muzeum Narodowe Kartaginy gromadzi bogatą kolekcję artefaktów z Kartaginy, obejmującą rzeźby, ceramikę, biżuterię, monety i sarkofagi. Prezentacje chronologiczne i tematyczne ukazują historię i kulturę starożytnego miasta z epoki punickiej, rzymskiej i wczesnochrześcijańskiej.

Sercem starożytnej Kartaginy było Wzgórze Byrsa. Znajdowała się na nim cytadela Punijczyków. W miejscu wykopalisk archeologicznych odkryto ruiny świątyń, domów i innych budowli. Z tego miejsca można podziwiać także panoramiczne widoki na miasto i morze.

Zwiedzanie ruin Kartaginy to fascynująca podróż w czasie, pozwalająca odkryć historię i kulturę jednego z najpotężniejszych miast starożytnego świata.

Sidi Bou Said – białe domy z niebieskimi drzwiami z widokiem na morze

Sidi Bou Said to malownicza miejscowość położona kaskadowo na klifie nad Morzem Śródziemnym, w okolicy Kartaginy. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Tunezji.

Znane jest z brukowanych uliczek, białych domków z niebieskimi drzwiami i oknami oraz kawiarni na świeżym powietrzu. Miasteczko znajduje się około 20 kilometrów od stolicy Tunezji i jest popularnym celem turystycznym. To miejsce przyciąga artystów i miłośników architektury, którzy podziwiają jego piękno. Spacerując po uliczkach Sidi Bou Said, można poczuć się jak w bajce, a widok na morze zapiera dech w piersiach. To idealne miejsce dla osób szukających spokoju i relaksu w pięknej scenerii.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Sidi Bou Said
Co warto zobaczyć w Tunezji — Sidi Bou Said

Jednymi z najważniejszych zabytków w Sidi Bou Said jest Pałac Ennejma Ezzahra, który jest centrum kultury i sztuki. Warto także zajrzeć do bardzo oryginalnego Muzeum Dar el-Annabi. Tradycyjny dom został przekształcony w muzeum, w którym eksponowane są tunezyjskie dzieła sztuki i artefakty, a także można zobaczyć tradycyjne tunezyjskie rzemiosło. 

Obowiązkową atrakcją Sidi Bou Said jest działająca od XVI wieku kawiarnia Cafe des Nattes, która oferuje wspaniałe widoki na morze i jest doskonałym miejscem do odpoczynku. Jest to popularne miejsce spotkań dla turystów jak i lokalnych mieszkańców. 

Medyna w Tunisie – zabytkowe miasto w centrum stolicy Tunezji

Medyna w Tunisie, czyli otoczone murami Stare Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych miast w Afryce Północnej, pełne wąskich uliczek, tętniących życiem targów i zabytkowych meczetów.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie medyny jest po prostu zgubienie się w labiryncie uliczek. W ten sposób odkryjesz ukryte skarby, takie jak małe meczety, tradycyjne warsztaty i lokalne restauracje. Możesz także wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej o historii i kulturze medyny.

Na terenie medyny znajduje się wiele cennych zabytków. Jednym z najważniejszych jest Wielki Meczet Al-Zaytuna. Ten imponujący meczet został zbudowany w VIII wieku i może pomieścić do 10 tysięcy wiernych. Jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Tunezji. Niemuzułmanie mogą zwiedzać dziedziniec i podziwiać architekturę z zewnątrz. 

Co warto zobaczyć w Tunezji — Wielki Meczet Al-Zaytuna w Tunisie (©Urs Flueeler / Depostitphotos.com)
Co warto zobaczyć w Tunezji — Wielki Meczet Al-Zaytuna w Tunisie (©Urs Flueeler / Depostitphotos.com)

Przy meczecie znajduje się Medresa Ez-Zitouna, czyli szkoła koraniczna, będąca jedną z najstarszych w świecie islamskim. Zwiedzający mogą podziwiać piękny dziedziniec i arkadowy krużganek.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć na medynie jest Dar Ben Abdallah. Ten XVIII-wieczny pałac swoją nazwę zawdzięcza ostatniemu jego właścicielowi, bogatemu handlarzowi jedwabiem Mohamedowi Taharowi Ben Abdallahowi. Obecnie mieści się w nim etnograficzne Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej. 

Jak w każdym arabskim kraju trzeba odwiedzić przynajmniej jeden suk. W Tunisie szczególnie polecam Souk des Chéchias, znajdujący się nieopodal Wielkiego Meczetu. Na tym tętniącym życiem targu można kupić m.in. tradycyjne czapki fez, dywany, biżuterię i inne pamiątki. 

W Tunisie warto także zobaczyć Pałac Dar al-Bej oraz Muzeum Narodowe Bardo będące jednym z najważniejszych muzeów w Afryce Północnej. 

Sahara – pustynia pełna tajemniczych krajobrazów

Sahara to obszar o powierzchni ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych, co czyni ją jedną z największych pustyń na świecie. Jednakże, mimo swojej surowości, Sahara przyciąga turystów z całego świata, będąc jedną z największych atrakcji turystycznych. Podróżując po Saharze można podziwiać niezwykłe krajobrazy, takie jak złote wydmy, skaliste formacje i oazy. W ciągu dnia słońce praży bezlitośnie, ale nocą można podziwiać piękne gwiazdy na niebie. Sahara to miejsce, które zapada w pamięć na długo i pozostawia niezapomniane wrażenia.

Wśród wielu atrakcji, najważniejszymi miejscami do odwiedzenia są miasto Douz oraz oaza Tozeur. Douz jest znane jako “brama do Sahary” i jest idealnym miejscem, aby spróbować jazdy na wielbłądach oraz doświadczyć tradycyjnego stylu życia pustynnego. W Douz można również podziwiać piękne krajobrazy oraz zwiedzać lokalne targowiska.

Natomiast oaza Tozeur słynie z pięknych palmowych sadów oraz tradycyjnych domów, które zachwycają swoją architekturą i klimatem. Tozeur to również idealne miejsce, aby spróbować lokalnej kuchni i zakupić ręcznie robione pamiątki. 

Tatooine – pustynna planeta z filmu “Gwiezdne Wojny”

Dużą popularnością, szczególnie wśród wielbicieli “Gwiezdnych Wojen”, cieszy się położone na pustyni miasteczko Tatooine, znane również jako Ksar Hadada. W rzeczywistości to nie jest miasto, a zespół dekoracji filmowych zbudowanych na pustyni. Zostały one wykorzystane w kręceniu scen do pierwszego filmu z serii “Gwiezdne Wojny” – “Mroczne widmo”.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Miasteczko Tatooine (©Nikola Spasic / Depositphotos.com)
Co warto zobaczyć w Tunezji — Miasteczko Tatooine (©Nikola Spasic / Depositphotos.com)

Ksar Hadada to zrekonstruowany fort berberyjski, składający się z glinianych budynków o charakterystycznych kopułach oraz z wąskich uliczek. W filmie “Gwiezdne Wojny” posłużył on jako tło dla Mos Espa, rodzinnego miasta Anakina Skywalkera. Zwiedzając Ksar Hadada można poczuć się jak na innej planecie. Spacerując po krętych uliczkach można wyobrazić sobie, że jest się w Mos Espa i spotyka się Luke’a Skywalkera, Hana Solo czy Obi-Wana Kenobiego. Na miejscu można również zobaczyć wiele rekwizytów z filmu, takich jak domy, statki kosmiczne i kantynę.

Oaza Chebika – malownicze miejsce u stóp Gór Atlas

W południowej części Tunezji, niedaleko malowniczej miejscowości Tozeur, znajduje się przepiękna Oaza Chebika, która jest znana również jako Qasr el-Szams (Forteca Słońca) ze względu na swoje położenie na pustyni u podnóża Gór Atlas. To miejsce zachwyca swoim urokiem i niepowtarzalnym klimatem.

Oaza jest usiana palmami daktylowymi i drzewami oliwnymi i zasilana jest przez źródło, które tryska ze skał. Otoczona górami i skałami oaza skrywa w sobie zielone ogrody, wodospady oraz naturalne baseny. Woda w basenach jest krystalicznie czysta i ma turkusowy kolor, co dodaje temu miejscu jeszcze większego uroku.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Oaza Chebika
Co warto zobaczyć w Tunezji — Oaza Chebika

W pobliżu oazy znajdują się ruiny starożytnej osady rzymskiej. Osada nosiła nazwę Ad Speculum i była ważnym przystankiem na szlaku karawanowym łączącym północną Afrykę z resztą imperium rzymskiego. Z ruin roztaczają się wspaniałe widoki na oazę i góry.

Oaza Chebika to idealne miejsce na relaksujący wypoczynek wśród natury. Można tu odpocząć od miejskiego zgiełku i poczuć się jakby czas zatrzymał się w miejscu. Warto tu przyjechać i zobaczyć na własne oczy jak piękna może być tunezyjska przyroda. Oaza Chebika to także doskonałe miejsce dla miłośników filmów – wiele produkcji filmowych były kręcone właśnie tutaj, m.in. “Gwiezdne Wojny” czy “Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki”.

Matmata – miasto wykute w skałach

Matmata to wyjątkowe miasto, które znajduje się w południowej części Tunezji. Co wyróżnia to miejsce na tle innych, to jego charakterystyczne domy wykute w skałach. Te unikalne domy były budowane przez Berberów od wieków i zapewniały schronienie przed ekstremalnymi temperaturami pustyni.

To właśnie dzięki nim Matmata stało się popularnym miejscem turystycznym. Te unikalne troglodyckie budynki są prawdziwym skarbem kulturowym i turystycznym tego regionu. Niektóre z tych domów zostały przekształcone w hotele, restauracje i sklepy z pamiątkami. Domy wykute w skałach są zamieszkiwane przez lokalną ludność, a niektóre można zwiedzić.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Domy Troglodytów w miejscowości Matmata (©Konstantin Litvinov / Depositphotos.com)
Co warto zobaczyć w Tunezji — Domy Troglodytów w miejscowości Matmata (©Konstantin Litvinov / Depositphotos.com)

W mieście znajduje się małe Muzeum Troglodytów poświęcone historii i kulturze Matmaty. W muzeum znajdują się eksponaty związane ze stylem życia Troglodytów, a także kolekcja artefaktów z regionu. 

Warto również wspomnieć, że w tym mieście kręcono sceny znanego filmu “Gwiezdne Wojny”. Dla fanów sagi George’a Lucasa jest to z pewnością dodatkową atrakcją i powód do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Kairouan – święte miasto islamu

Kairouan, znane również jako Al-Qayrawan to jedno z najważniejszych miast w Tunezji i jedno z najważniejszych miejsc dla muzułmanów na świecie. Miasto jest uważane za czwarte najświętsze miejsce islamu i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto zostało założone w 670 roku przez Uqbę ibn Nafi, wodza arabskiego. Szybko stało się ważnym ośrodkiem religijnym, kulturalnym i handlowym. Kairouan był stolicą Aghlabidów w IX wieku, a później stolicą kalifatu fatymidzkiego w Afryce Północnej.

Kairuan leży około 160 km na południe od Tunisu i 60 km na zachód od Susy. Miasto słynie z licznych zabytków. Jednym z najważniejszych jest Wielki Meczet Sidi Uqby, który jest uważany za jeden z najstarszych meczetów w Afryce Północnej. Został zbudowany w IX wieku i jest znany ze swojego charakterystycznego minaretu. To miejsce, które przyciąga turystów z całego świata swoim pięknem i bogatą historią.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Wielki Meczet Sidi Uqby w Kairouan
Co warto zobaczyć w Tunezji — Wielki Meczet Sidi Uqby w Kairouan

Kolejną atrakcją Kairouan są Baseny Aghlabidów, czyli kompleks zbiorników wodnych, zbudowanych w IX wieku. Były one używane do zaopatrywania miasta w wodę pitną i do nawadniania pól uprawnych, a dziś są popularnym miejscem wypoczynku. 

Warto również zobaczyć Mauzoleum Sidi Amor Abada. Jest to miejsce pochówku sufińskiego świętego, który żył w XII wieku, a zarazem popularne miejsce pielgrzymkowe dla muzułmanów.

Wyspa Djerba – rajskie plaże i nie tylko

Djerba (Dżerba) to malownicza wyspa położona u wybrzeży Tunezji, która jest popularnym miejscem wypoczynku dla turystów. Znana jest z piaszczystych plaż, błękitnej wody i bogatej kultury. Do najpopularniejszych plaż należą Plage de Sidi Mahrez, Plage de la Seguia i Plage de Sidi Akkour. 

Co warto zobaczyć w Tunezji — Fort Ghazi Mustapha na wyspie Djerba
Co warto zobaczyć w Tunezji — Fort Ghazi Mustapha na wyspie Djerba

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych wyspy jest Fort Ghazi Mustapha, jedna z najlepiej zachowanych tego typu budowli w Tunezji, a także jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków na wyspie. Fort ma kształt kwadratu o wymiarach 68 metrów na 53 metry. Posiada cztery baszty i centralny dziedziniec. Z jego murów roztacza się panoramiczny widok na Houmt Souk i Morze Śródziemne.

Godziny zwiedzania:

codziennie 08:00 – 19:00

Bilety wstępu:

8 TND (około 11 zł)

Houmt Souk to stolica Djerby i największe miasto na wyspie z labiryntem wąskich uliczek, straganów i meczetów. Jest to świetne miejsce na poznanie tradycyjnego życia w Tunezji.

Polecany artykuł: Djerba – TOP 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Tunezji na wyspie

Na wyspie znajduje się jedna z najstarszych synagog w Afryce Północnej. Synagoga El Ghriba została zbudowana w VII wieku i jest ważnym miejscem pielgrzymkowym dla Żydów z całego świata.

Na Dżerbie warto odwiedzić także Djerba Explore Park (Park Krokodyli), szczególnie jeśli spędzasz wakacje w Tunezji razem z dziećmi. 

El Jem – rzymski amfiteatr, czyli tunezyjskie Koloseum

El Jem (Al-Dżamm) to miasto położone w centralnej części Tunezji. Znajduje się tu najbardziej monumentalna rzymska budowla w Afryce Północnej, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Amfiteatr do złudzenia przypomina Koloseum w Rzymie. Jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie.

Co warto zobaczyć w Tunezji — Amfiteatr w Al-Dżamm
Co warto zobaczyć w Tunezji — Amfiteatr w Al-Dżamm

Amfiteatr w Al-Dżamm jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu budynków na świecie i może pomieścić nawet 35 tysięcy widzów. Przypominające rzymskie Koloseum, imponujące dzieło architektury przyciąga turystów z całego świata. W amfiteatrze kręcone były niektóre sceny do filmu “Gladiator”.

Godziny zwiedzania:

codziennie 07:00 – 16:30

Bilety wstępu:

4 TND (około 5 zł)

Oprócz amfiteatru w El Jem znajdują się również inne ruiny rzymskie, w tym łaźnie, forum i świątynie. W mieście znajduje się również muzeum archeologiczne, w którym znajduje się kolekcja artefaktów z rzymskiej przeszłości miasta: mozaiki, rzeźby, monety i wiele innych cennych przedmiotów. 

Wakacje w Tunezji – polecane wycieczki lokalne

Tunezja jest świetnym miejscem na wakacje. Czy warto się wybierać w Tunezji na wycieczkę fakultatywną? Zdecydowanie tak, bo Tunezja to kraj pełen fascynujących atrakcji turystycznych, które oferują niezapomniane doświadczenia dla każdego: od starożytnych ruin Kartaginy po nowoczesne kurorty Hammamet, Monastir, Sousse i piękne plaże na wyspie Djerba. 

Jeśli spędzisz najbliższe wakacje w Tunezji koniecznie wybierz się na wycieczkę obejmującą najważniejsze atrakcje turystyczne kraju, takie jak starożytne ruiny Kartaginy, medyna w Tunisie, Sahara, Kairouan, wyspa Dżerba, El Djem, Sidi Bou Said oraz Matmata. Każde z tych miejsc oferuje unikalne doświadczenia, które pozwolą poznać bogactwo kultury i dziedzictwa Tunezji.

Powered by GetYourGuide
Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *