Wirtualne podróże – część 3

Po niezbyt udanym turystycznie roku 2020 wirtualne podróże udostępnia coraz więcej obiektów w Polsce i na świecie. Trudno je porównać z prawdziwym zwiedzaniem, ale jest to jakaś namiastka adekwatna do sytuacji spowodowanej pandemią i ograniczeniami w podróżowaniu z nią związanymi.

W trzecim wpisie poświęconym takiej formie zwiedzania przedstawiam kolejne 10 pomysłów na wirtualne podróże, głównie po pałacach i zamkach, które odnalazłem w internecie.

Polecany artykuł: Wirtualne podróże – część 1

Pieniny, Czorsztyn i Niedzica

wirtualne podróże - trzy korony
Wirtualne podróże — Pieniny, Czorsztyn i Niedzica

Symbolem Pienin są Trzy Korony. Zobacz z ich szczytu całe pasmo Pienin. Zajrzyj również do przystani flisackiej i poczuj klimat spływu przełomem Dunajca.

Podczas wirtualnego spaceru udasz się także na Sokolicę, do Szczawnicy, Czorsztyna i Niedzicy, gdzie czekają na Ciebie dwa zamki i Jezioro Czorsztyńskie. Całość została wzbogacona nastrojową muzyką i odgłosami przyrody. Mój zdecydowany numer 1 w kategorii “wirtualne podróże”.

Zamek w Pieskowej Skale

wirtualne podróże - zamek w pieskowej skale
Wirtualne podróże — Zamek w Pieskowej Skale

Położony w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Zamek w Pieskowej Skale jest elementem łańcucha obronnych Orlich Gniazd. Popatrz na zamek ze Skały Wernyhory oraz z lotu ptaka. Obejrzyj fortyfikacje zamkowe, dziedziniec oraz wnętrza.

Pałac w Mosznej

Wirtualne podróże — Pałac w Mosznej

Pałac w Mosznej jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Budynek jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Podczas wirtualnego spaceru po obiekcie zobaczysz jego oryginalne komnaty, bibliotekę, oranżerię i kaplicę.

Zamek Książ w Wałbrzychu

wirtualne podróże - zamek książ
Wirtualne podróże — Zamek Książ w Wałbrzychu

Obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, po Zamku Krzyżackim w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentacja jest dość skromna i pozwala jedynie obejrzeć zamek z zewnątrz z różnych stron. Tym bardziej powinna obudzić nutkę ciekawości i zachęcić do bezpośredniego zwiedzenia zamku.

Zamek w Łańcucie

wirtualne podróże - zamek w łańcucie
Wirtualne podróże — Zamek w Łańcucie

To dawna rezydencja magnacka Lubomirskich i Potockich i jednocześnie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Wirtualne zwiedzanie rozpoczyna się w przepięknym ogrodzie włoskim, pozwala obejść zamek dookoła i kończy się przy moście południowym. Niestety nie ma możliwości wirtualnego obejrzenia wnętrz.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Wirtualne podróże — Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

W skansenie zgromadzono i udostępniono zwiedzającym zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego: wiejskie chaty, zabudowania gospodarcze, obiekty sakralne i wiatraki. Wirtualny spacer jest przygotowany na bardzo wysokim poziomie i pozwala na obejrzenie większości obiektów w każdym z sektorów.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

wirtualne podróże - kozłówka
Wirtualne podróże — Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Ta późnobarokowa rezydencja jest dawną siedzibą rodu Zamoyskich. Wnętrzach zachowały swój oryginalny wystrój i gromadzą kopie starych mebli i obrazów, w tym portretów rodzinnych, związanych z Zamoyskimi. Wirtualnie przespacerujesz się po bogato wyposażonych korytarzach, salonach i magnackich sypialniach.

Muzeum II wojny światowej na Westerplatte

wirtualne podróże - westerplatte
Wirtualne podróże — Muzeum II wojny światowej na Westerplatte

Muzeum “Pole Chwały Westerplatte” jest w trakcie rozbudowy. Powstaje wokół pomnika Obrońców Wybrzeża. Celem powstającego muzeum jest stworzenie przestrzeni wystawienniczej i ośrodka inspirującego do refleksji na temat historii Westerplatte i Wojny Obronnej Polski w 1939 r.

Zamek w Szydłowcu i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Wirtualne podróże — Zamek w Szydłowcu

Najważniejszy XV-wieczny zabytek Szydłowca, będący dawną rezydencją rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny. W zamku mieści się również Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, w którym zgromadzono bardzo ciekawy ich zbiór.

Rezydencje Prezydenta RP – Pałac Prezydencki, Belweder, Zamek w Wiśle

Wirtualne podróże — Rezydencje Prezydenta RP

Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu i Belweder to najbardziej znane siedziby Prezydenta RP. Jednak mało kto ma okazję zwiedzić zamek w Wiśle, gdzie Prezydent RP również bywa. Podczas wirtualnego spaceru obejrzysz wszystkie trzy obiekty nie tylko z zewnątrz, ale również przejdziesz się po ich pomieszczeniach.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *