Start Facebook Instagram YouTube BuyCoffee Email Cookies Do góry

Wirtualne podróże – część 3

Po niezbyt udanym turystycznie roku 2020 wirtualne podróże udostępnia coraz więcej obiektów w Polsce i na świecie. Trudno je porównać z prawdziwym zwiedzaniem, ale jest to jakaś namiastka adekwatna do sytuacji spowodowanej pandemią i ograniczeniami w podróżowaniu z nią związanymi.

W trzecim wpisie poświęconym takiej formie zwiedzania przedstawiam kolejne 10 pomysłów na wirtualne podróże, głównie po pałacach i zamkach, które odnalazłem w internecie.

Pieniny, Czorsztyn i Niedzica

wirtualne podróże - trzy korony

Symbolem Pienin są Trzy Korony. Zobacz z ich szczytu całe pasmo Pienin. Zajrzyj również do przystani flisackiej i poczuj klimat spływu przełomem Dunajca.

Podczas wirtualnego spaceru udasz się także na Sokolicę, do Szczawnicy, Czorsztyna i Niedzicy, gdzie czekają na Ciebie dwa zamki i Jezioro Czorsztyńskie. Całość została wzbogacona nastrojową muzyką i odgłosami przyrody. Mój zdecydowany numer 1 w kategorii „wirtualne podróże”.

Zamek w Pieskowej Skale

wirtualne podróże - zamek w pieskowej skale

Położony w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Zamek w Pieskowej Skale jest elementem łańcucha obronnych Orlich Gniazd. Popatrz na zamek ze Skały Wernyhory oraz z lotu ptaka. Obejrzyj fortyfikacje zamkowe, dziedziniec oraz wnętrza.

Pałac w Mosznej

Pałac w Mosznej jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Budynek jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Podczas wirtualnego spaceru po obiekcie zobaczysz jego oryginalne komnaty, bibliotekę, oranżerię i kaplicę.

Zamek Książ w Wałbrzychu

wirtualne podróże - zamek książ

Obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, po Zamku Krzyżackim w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentacja jest dość skromna i pozwala jedynie obejrzeć zamek z zewnątrz z różnych stron. Tym bardziej powinna obudzić nutkę ciekawości i zachęcić do bezpośredniego zwiedzenia zamku.

Zamek w Łańcucie

wirtualne podróże - zamek w łańcucie

To dawna rezydencja magnacka Lubomirskich i Potockich i jednocześnie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Wirtualne zwiedzanie rozpoczyna się w przepięknym ogrodzie włoskim, pozwala obejść zamek dookoła i kończy się przy moście południowym. Niestety nie ma możliwości wirtualnego obejrzenia wnętrz.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

W skansenie zgromadzono i udostępniono zwiedzającym zabytki kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego: wiejskie chaty, zabudowania gospodarcze, obiekty sakralne i wiatraki. Wirtualny spacer jest przygotowany na bardzo wysokim poziomie i pozwala na obejrzenie większości obiektów w każdym z sektorów.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

wirtualne podróże - kozłówka

Ta późnobarokowa rezydencja jest dawną siedzibą rodu Zamoyskich. Wnętrzach zachowały swój oryginalny wystrój i gromadzą kopie starych mebli i obrazów, w tym portretów rodzinnych, związanych z Zamoyskimi. Wirtualnie przespacerujesz się po bogato wyposażonych korytarzach, salonach i magnackich sypialniach.

Muzeum II wojny światowej na Westerplatte

wirtualne podróże - westerplatte

Muzeum „Pole Chwały Westerplatte” jest w trakcie rozbudowy. Powstaje wokół pomnika Obrońców Wybrzeża. Celem powstającego muzeum jest stworzenie przestrzeni wystawienniczej i ośrodka inspirującego do refleksji na temat historii Westerplatte i Wojny Obronnej Polski w 1939 r.

Zamek w Szydłowcu i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Najważniejszy XV-wieczny zabytek Szydłowca, będący dawną rezydencją rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny. W zamku mieści się również Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, w którym zgromadzono bardzo ciekawy ich zbiór.

Rezydencje Prezydenta RP – Pałac Prezydencki, Belweder, Zamek w Wiśle

Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu i Belweder to najbardziej znane siedziby Prezydenta RP. Jednak mało kto ma okazję zwiedzić zamek w Wiśle, gdzie Prezydent RP również bywa. Podczas wirtualnego spaceru obejrzysz wszystkie trzy obiekty nie tylko z zewnątrz, ale również przejdziesz się po ich pomieszczeniach.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.