Wakacje Tanie loty Hotele Atrakcje Zwiedzanie Do góry
tanie wczasy w zakopanem

Tanie wczasy w Zakopanem z akcentami doby PRL-u

Wydawać by się mogło, że tanie wczasy w Zakopanem są nierealne, w szczególności, że w roku bieżącym miejscowość ta jest bardzo popularna wśród turystów. Nie tylko na Krupówkach, ale i na tatrzańskich szlakach można spotkać niezliczone rzesze miłośników tatrzańskich wycieczek. Wypoczywając u podnóża Tatr postanowiłem sprawdzić ile kosztuje tygodniowy pobyt w zimowej stolicy Polski i czy da się zorganizować tanie wczasy w Zakopanem.

Ostatni raz w Zakopanem byłem kilka lat temu i choć do taternika wiele mi brakuje, to górskie wycieczki uwielbiam. Postanowiłem tegoroczny urlop spędzić właśnie w Zakopanem, a miły i aktywny wypoczynek połączyć z przeprowadzeniem testu, który ma odpowiedzieć na dwa pytania:

  • czy da się spędzić 7-dniowe tanie wczasy w Zakopanem za około 1.000 zł na 2 osoby?
  • czy można w obecnych czasach przywołać akcenty nieobce podróżującym w czasach PRL?

Sprawdź, czy da się zorganizować tanie wczasy w Zakopanem. Poniżej znajdziesz wyniki przeprowadzonego testu.

Tanie wczasy w Zakopanem – koszt hotelu

Na 2 miesiące przed planowaną datą urlopu zacząłem przeczesywać serwery Booking.com w poszukiwaniu taniego noclegu. W grę wchodziło ścisłe centrum Zakopanego, aby wszędzie było blisko. Łatwo nie było, bo im bliżej centrum Zakopanego, tym ceny noclegów wyższe.

Ostatecznie wybór padł na hotel „Rzemieślnik” pamiętający czasy Gomułki i prawie niemodernizowany od dobrych kilkudziesięciu lat. Było nie tylko tanio, ale i wszędzie blisko – dosłownie 15 minut spacerem do Krupówek oraz do przystanków, z których odjeżdżają busy podwożące turystów na szlaki. Ponadto, stosownie do charakteru mojego wypoczynku (głównie kilkugodzinne wycieczki górskie), hotel tak naprawdę służył tylko do spania i niezbędnej toalety, tak więc standard (2 gwiazdki) i dodatkowe atrakcje w hotelu, nie miały istotnego znaczenia.

Koszt noclegu – 680 zł

Większość ofert na Booking.com pozwala na bezpłatne odwołanie rezerwacji. W takich jednak przypadkach cena za nocleg jest odpowiednio wyższa. Ja skorzystałem z tzw. oferty bezzwrotnej. Ryzyko jest takie, że jeśli nie możesz z jakichś względów przyjechać w umówionym terminie, cała kwota rezerwacji przepada. Coś za coś.

Gdybym przyjechał do hotelu samochodem musiałbym dodatkowo ponieść koszt parkingu w wysokości 30 zł za dobę, co podrożyłoby mój pobyt o ponad 200 zł.

Nie korzystałem również z wyżywienia w hotelu. Po pierwsze dlatego, że nie potrafię przewidzieć godziny, o której wrócę ze szlaku, a posiłki wydawane są w ściśle określonym przedziale czasu. Po drugie – w stosunku do jakości posiłków oferowanych przez hotel, cena była moim zdaniem wygórowana – 20 zł za śniadanie i 29 zł za obiadokolację (na osobę).

Ale czy można wyżywić się za mniej i spędzić tanie wczasy w Zakopanem? O tym nieco dalej.

Przeczytaj artykuł:

Hotel PRL Rzemieślnik w Zakopanem

Tanie wczasy w Zakopanem – koszt dojazdu

Dojazd do miejsca, w którym spędzamy urlop to jedna ze znaczących pozycji w budżecie podróży. Najwygodniej jest oczywiście dojechać do Zakopanego własnym samochodem. Do zalet takiej formy transportu nikogo nie trzeba przekonywać. Minusem tego rozwiązania jest dość spory koszt przejazdu, szczególnie, jeśli w aucie podróżuje tylko dwie osoby. Ponieważ miałem do pokonania trasę liczącą około 360 km w jedną stronę, koszty paliwa wyniosłyby około 400 zł. Dość sporo.

Drugim sposobem dotarcia do Zakopanego jest podróż autobusem. W moim przypadku koszt zakupu biletu w obie strony dla 2 osób zamykał się kwotą 240 zł. Czy można przejechać trasę jeszcze taniej?

Najtańszą formą transportu okazał się pociąg TLK „Karłowicz”. Kupując bilet na 30 dni przed terminem podróży za 2 osoby zapłaciłem 90 zł w jedną stronę. Trzeba przyznać, że to bardzo atrakcyjna cena.

Koszt transportu – 180 zł

Przy okazji podróży pociągiem pojawiły się tragikomiczne akcenty żywcem wzięte z epoki PRL. Wagony pociągu były nieklimatyzowane i niewentylowane. Za klimatyzację musiało służyć uchylone okno.

Kolejny PRL-owski absurd to nieczynna toaleta w wagonie, w którym spędziłem 6,5 godziny.

Podróż do Krakowa niemalże każdym pociągiem trwa tyle samo, ale od Krakowa zaczyna się istna „petarda”. Czas przejazdu pociągu między Krakowem a Zakopanem wynosi 3,5 godziny. W drodze powrotnej pokonanie tego samego odcinka zajmuje tylko 3 godziny. Dlaczego? Czyżby wracając z Zakopanego pociąg jedzie z górki 🙂 Tego nie wie nikt. Przed wojną pociągi pokonywały tę trasę w około 2,5 godziny, a słynna Luxtorpeda jechała na tej trasie nawet 15 minut krócej, ale jak widać rozwój techniki nie idzie na zdrowie firmie PKP 🙂 Ciekawym doświadczeniem była również zmiana kierunku jazdy i związane z tym podpięcie lokomotywy z drugiej strony pociągu na stacji Chabówka.

Na plus podróży pociągiem należy zaliczyć dotrzymanie przez PKP rozkładowego czasu dotarcia do stacji docelowej.

Tani transport w Zakopanem

Organizacja transportu w samym Zakopanem może się wydawać na pierwszy rzut oka dość chaotyczna, jednak w rzeczywistości zakopiańska komunikacja funkcjonuje wyśmienicie.

tanie wczasy w zakopanem
Tanie wczasy w Zakopanem

W granicach administracyjnych miasta można poruszać się komunikacją miejską (cena biletu 3 zł). Z kolei do miejsc, w których rozpoczynają się szlaki turystyczne można dojechać licznymi busikami prywatnych przewoźników, kursującymi co prawda bez sztywnego rozkładu jazdy, ale za to dość często. Koszt przejazdu w zależności od miejsca, do którego się dojeżdża wacha się od 4 zł do 12 zł (najdroższy jest dojazd do szlaku na Morskie Oko).

Koszt transportu po Zakopanem – 170 zł

Poruszanie się po Zakopanem i w okolicach szlaków turystycznych własnym samochodem generuje dodatkowe koszty związane z parkowaniem. W granicach miasta obowiązuje stawka 3 zł za godzinę, natomiast przy wejściach na szlaki turystyczne opłaty parkingowe w zależności od miejsca wahają się od 10 zł (nieco dalej położone) do nawet 35 zł (przy samym wejściu) za cały dzień.

Tańsze bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wejście na szlaki turystyczne w Tatrach wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty (bilet normalny – 7 zł, bilet ulgowy – 3,50 zł). Zatem przez 7 dni spędzonych na górskich szlakach trochę się tego uzbiera.

Tanie wczasy w Zakopanem

Dobrą kosztowo opcją jest zakup przez internet e-biletu 7-dniowego (normalny – 35 zł; ulgowy – 17,50 zł).

Koszt biletów wstępu na szlaki turystyczne – 70 zł

Dodatkową zaletą zakupu biletów przez internet jest brak konieczności stania w kolejce do kasy, co w przypadku niektórych popularnych szlaków oznacza oszczędność czasu rzędu 20-30 minut.

Koszty biletów Polskich Kolei Liniowych

To opcja dotarcia na niektóre tatrzańskie szczyty dla osób o nieco słabszej kondycji. Oszczędzamy siły, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami, a w przypadku wjazdu na Kasprowy Wierch z naprawdę wysoką ceną (130 zł w obie strony).

tanie wczasy w zakopanem
Tanie wczasy w Zakopanem

Podczas urlopu skorzystałem tylko raz z wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch i była to prawdę mówiąc chęć uatrakcyjnienia zaplanowanej na niedzielę spokojnej i relaksującej trasy pieszej.

Koszt korzystania z wyciągów – 26 zł

Tanie wyżywienie w Zakopanem

Wydawać by się mogło, że podana wcześniej cena wyżywienia oferowanego przez hotel nie jest wygórowana i faktycznie według mnie cena jest do przyjęcia. Ale skoro testuję jak bardzo można zejść z kosztów, warto sprawdzić inną opcję.

Korzystając z hotelowych śniadań nie ma możliwości zabrania prowiantu na drogę, a wiadomo, że idąc na górski szlak na kilka godzin, bez dobrej kanapki się nie obejdzie. Skoro jednak „Biedronkę” miałem dosłownie pod ręką, postanowiłem zorganizować na własną rękę śniadania i prowiant na trasę. Średnio na jeden dzień koszty z tym związane wynosiły 15 zł na dwie osoby (pieczywo, wędlina, ser, woda).

Z liczeniem kosztów wyżywienia, szczególnie tego przyrządzanego samemu, jest o tyle dziwna sprawa, że we własnym domu przecież też jemy śniadanie. Jednak aby nie zakłócać wyniku testu również i te wydatki uwzględniam w kosztach urlopu.

tanie wczasy w zakopanem
Tanie wczasy w Zakopanem

Pozostaje jeszcze kwestia obiadu, czy jak kto woli obiadokolacji.

Pamiętasz modne w epoce PRL bary mleczne? W Zakopanem uchowało się dwa takie lokale – jeden przy ul. Nowotarskiej (niedaleko targu pod Gubałówką), drugi – przy ul. Zamoyskiego (centrum). Stołowałem się w tym pierwszym.

Ceny bardzo umiarkowane jako na Zakopane. Najdroższym daniem był placek po zbójnicku (25 zł). Przy odrobinie samodyscypliny i przyjścia na obiad do około godziny 14 można liczyć na zestaw dnia (zupa plus drugie danie) w cenie 18 zł. Porcje jak na moje możliwości całkiem zacne.

Koszt wyżywienia – 400 zł

Wyniki testu – Czy da się zorganizować tanie wczasy w Zakopanem?

Jak napisałem na wstępie test polegał na sprawdzeniu czy da się spędzić tygodniowy urlop za około 1.000 zł. Zestawienie rzeczywistych kosztów poniesionych na dwie osoby przedstawia poniższa tabela:

Rodzaj wydatkuKwota wydatku
Pobyt w hotelu680 zł
Bilet kolejowy180 zł
Koszt dojazdu do szlaków turystycznych144 zł
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego70 zł
Koszty wyciągów / kolei liniowych26 zł
Koszty wyżywienia400 zł
Razem1.500 zł

Jak widać założony wstępnie budżet został przekroczony o 50%, jednakże moim zdaniem śmiało można stwierdzić, że całościowy koszt tygodniowego urlopu dla dwóch osób na poziomie 1.500 zł jest dość przyzwoity i pokazuje, że da się zorganizować tanie wczasy w Zakopanem. Tym bardziej, że w całym koszcie znajduje się dość spora kwota wydana na wyżywienie, którą i tak trzeba by ponieść nie ruszając się z domu.

Wyniku testu – Akcenty z epoki PRL

Druga część testu zakładała zapewnienie jak największej liczby akcentów z epoki PRL podczas pobytu. Było ich wcale nie tak mało:

  • pociąg TLK „Karłowicz” bez klimatyzacji i z nieczynną łazienką, którym dojeżdżałem i wracałem z urlopu,
  • serial „Stawka większa niż życie” – telewizyjny hit epoki PRL, który oglądałem na tablecie podczas podróży pociągiem,
  • hotel „Rzemieślnik” w charakterystycznym dla epoki PRL wystrojem, z pamiętającymi lata 60. ubiegłego wieku meblami, brak windy,
  • bar mleczny, w którym ekonomicznie stołowałem się przez większą część pobytu.

Drugą część testu uznaję za całkowicie udaną, choć niektórych akcentów z epoki PRL trzeba było dobrze poszukać.

Dajcie znać w komentarzach, jakie macie swoje sprawdzone sposoby na maksymalne obniżenie kosztów podróży i wypoczynku.

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za wsparcie otrzymasz 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków w serwisie "BookBeat".

buycoffeeto
Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *