dni wolne w 2023

Dni wolne w 2023 roku – zaplanuj urlop i długie weekendy

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają corocznie do dyspozycji 26 dni urlopu. Odpowiednio planując urlop przy uwzględnieniu dni ustawowo wolnych od pracy, można nieco wydłużyć swój urlop. Sprawdź dni wolne w 2023 roku, terminy ferii zimowych i zaplanuj długie weekendy.

Początek roku to dobry moment na zaplanowanie urlopu. Warto planować z głową wykorzystując wszystkie możliwości wydłużenia 26-dniowego urlopu o dodatkowe kilka dni. W 2023 roku dość często ustawowe dni wolne od pracy wypadają w trakcie tygodnia. I tak mamy 3 wolne poniedziałki, dwa wolne wtorki i dwie wolne środy. Łatwo obliczyć, że biorąc tylko 1-2 dni urlopu można sobie zapewnić długi weekend. Kiedy przypadają dni wolne w 2023 roku oraz jak zorganizować sobie długie weekendy, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Ustawowe dni wolne w 2023 roku

W 2023 roku wypada dokładnie 13 dni ustawowo wolnych od pracy: 2 w styczniu, 2 w kwietniu, 3 w maju, 1 w czerwcu, 1 w sierpniu, 2 w listopadzie oraz 2 w grudniu. Należy przy tym pamiętać, że pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, za święto przypadające w sobotę przysługuje dzień wolny w tygodniu.

Polecany artykuł: Gdzie wyjechać na weekend? 10 propozycji

Poniżej znajdziesz wykaz wszystkie ustawowe dni wolne w 2023 roku:

 • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
 • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
 • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 maja
 • 28 maja (niedziela) – Zielone Świątki
 • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (Święto Wojska Polskiego)
 • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Kiedy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy

Z powyższego zestawienia dni ustawowo wolnych od pracy w roku 2023 wynika, że trzy święta wypadają w niedzielę: Nowy Rok, Wielkanoc i Zielone Świątki. Dodatkowo w sobotę wypada listopadowe Święto Niepodległości.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

– Kodeks pracy, art. 130 §2

Z tego zapisu jasno wynika, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za przypadające w sobotę Święto Niepodległości. W zamian za święto przypadające w niedzielę pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

Dni wolne w 2023 roku – długi weekend w styczniu

W piątek 6 stycznia przypada święto Trzech Króli. Nawet nie biorąc żadnego dodatkowego dnia urlopu mamy długi 3-dniowy weekend pomiędzy 6 a 8 stycznia.

Długi weekend w kwietniu

W roku 2023 Wielkanoc przypada w dniach 9-10 kwietnia. Biorąc 4 dni urlopu od wtorku 11 kwietnia do piątku 14 kwietnia mamy w sumie 9 dni wolnego, a to już wystarczający czas na zorganizowanie wypoczynkowego wyjazdu na kilka dni.

Długi weekend w maju

Święto pracy w 2023 roku przypada w poniedziałek. Z kolei we środę 3 maja przypada Święto Konstytucji 3 maja. Wystarczy wziąć urlop 2 maja by cieszyć się aż 5-dniową majówką w dniach od 29 kwietnia do 3 maja. Jeśli dodatkowo ktoś weźmie urlop również na 4 i 5 maja (czwartek i piątek) będzie miał w sumie 9 dni wolnego – od soboty 29 kwietnia do niedzieli 7 maja.

Długi weekend w czerwcu

W czwartek 8 czerwca przypada Boże Ciało. Biorąc 1 dzień urlopu na piątek 9 czerwca mamy 4-dniowy długi weekend od 8 do 11 czerwca.

Długi weekend w sierpniu

We wtorek 15 sierpnia przypada ustawowo wolne od pracy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jeśli weźmiesz 1 dzień urlopu na poniedziałek 14 sierpnia będziesz się cieszyć 4-dniowym długim weekendem w połowie sierpnia.

Długie weekendy w listopadzie

Na kolejne dni wolne w 2023 roku poczekać prawie 6 miesięcy. Wszystkich Świętych w 2023 roku przypada w we środę. Wystarczy zatem wziąć urlop na 30 i 31 października, by mieć w sumie 5-dniowy długi weekend.

Kolejna szansa na przedłużenie weekendu w listopadzie to Święto Niepodległości. Dzień ten wypada w roku 2023 w sobotę, zatem mamy prawo do dodatkowego dnia wolnego. Jeśli weźmiemy go w piątek 10 listopada lub poniedziałek 13 listopada nasz weekend wydłuży się do 3 dni, który można jeszcze wydłużyć biorąc dodatkowy dzień urlopu.

Długie weekendy w grudniu

Święta Bożego Narodzenia przypadają w roku 2023 w poniedziałek i wtorek. Tym samym bez korzystania z urlopu mamy 4-dniowy długi weekend. Jeśli jednak ktoś planuje sylwestrowo-noworoczną podróż, wystarczy wziąć 3 dni urlopu pomiędzy 27 a 29 grudnia, by cieszyć się wolnym przez 9 dni – od soboty 23 grudnia do poniedziałku 1 stycznia 2024 roku.

dni wolne w 2023 roku
Dni wolne w 2023 roku

Ferie zimowe w 2023 roku – terminy dla poszczególnych województw

Osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym powinny zaplanować dni wolne w 2023 roku z uwzględnieniem terminu ferii zimowych, podzielonych w roku 2023 na cztery tury:

 • od 16 do 29 stycznia 2023 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
 • od 23 stycznia do 5 lutego 2032 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
 • od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
 • od 13 do 26 lutego 2023 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *