dni wolne w 2023

Dni wolne w 2023 roku – zaplanuj urlop i długie weekendy

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają corocznie do dyspozycji 26 dni urlopu. Odpowiednio planując urlop przy uwzględnieniu dni ustawowo wolnych od pracy, można nieco wydłużyć swój urlop. Sprawdź dni wolne w 2023 roku, terminy ferii zimowych i zaplanuj długie weekendy.

Początek roku to dobry moment na zaplanowanie urlopu. Warto planować z głową wykorzystując wszystkie możliwości wydłużenia 26-dniowego urlopu o dodatkowe kilka dni. W 2023 roku dość często ustawowe dni wolne od pracy wypadają w trakcie tygodnia. I tak mamy 3 wolne poniedziałki, dwa wolne wtorki i dwie wolne środy. Łatwo obliczyć, że biorąc tylko 1-2 dni urlopu można sobie zapewnić długi weekend. Kiedy przypadają dni wolne w 2023 roku oraz jak zorganizować sobie długie weekendy, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Ustawowe dni wolne w 2023 roku

W 2023 roku wypada dokładnie 13 dni ustawowo wolnych od pracy: 2 w styczniu, 2 w kwietniu, 3 w maju, 1 w czerwcu, 1 w sierpniu, 2 w listopadzie oraz 2 w grudniu. Należy przy tym pamiętać, że pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, za święto przypadające w sobotę przysługuje dzień wolny w tygodniu.

Polecany artykuł: Gdzie wyjechać na weekend? 10 propozycji

Poniżej znajdziesz wykaz wszystkie ustawowe dni wolne w 2023 roku:

  • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
  • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
  • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
  • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 maja
  • 28 maja (niedziela) – Zielone Świątki
  • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (Święto Wojska Polskiego)
  • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Kiedy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy

Z powyższego zestawienia dni ustawowo wolnych od pracy w roku 2023 wynika, że trzy święta wypadają w niedzielę: Nowy Rok, Wielkanoc i Zielone Świątki. Dodatkowo w sobotę wypada listopadowe Święto Niepodległości.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

– Kodeks pracy, art. 130 §2

Z tego zapisu jasno wynika, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za przypadające w sobotę Święto Niepodległości. W zamian za święto przypadające w niedzielę pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

Dni wolne w 2023 roku – długi weekend w styczniu

W piątek 6 stycznia przypada święto Trzech Króli. Nawet nie biorąc żadnego dodatkowego dnia urlopu mamy długi 3-dniowy weekend pomiędzy 6 a 8 stycznia.

Długi weekend w kwietniu

W roku 2023 Wielkanoc przypada w dniach 9-10 kwietnia. Biorąc 4 dni urlopu od wtorku 11 kwietnia do piątku 14 kwietnia mamy w sumie 9 dni wolnego, a to już wystarczający czas na zorganizowanie wypoczynkowego wyjazdu na kilka dni.

Długi weekend w maju

Święto pracy w 2023 roku przypada w poniedziałek. Z kolei we środę 3 maja przypada Święto Konstytucji 3 maja. Wystarczy wziąć urlop 2 maja by cieszyć się aż 5-dniową majówką w dniach od 29 kwietnia do 3 maja. Jeśli dodatkowo ktoś weźmie urlop również na 4 i 5 maja (czwartek i piątek) będzie miał w sumie 9 dni wolnego – od soboty 29 kwietnia do niedzieli 7 maja.

Długi weekend w czerwcu

W czwartek 8 czerwca przypada Boże Ciało. Biorąc 1 dzień urlopu na piątek 9 czerwca mamy 4-dniowy długi weekend od 8 do 11 czerwca.

Długi weekend w sierpniu

We wtorek 15 sierpnia przypada ustawowo wolne od pracy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jeśli weźmiesz 1 dzień urlopu na poniedziałek 14 sierpnia będziesz się cieszyć 4-dniowym długim weekendem w połowie sierpnia.

Długie weekendy w listopadzie

Na kolejne dni wolne w 2023 roku poczekać prawie 6 miesięcy. Wszystkich Świętych w 2023 roku przypada w we środę. Wystarczy zatem wziąć urlop na 30 i 31 października, by mieć w sumie 5-dniowy długi weekend.

Kolejna szansa na przedłużenie weekendu w listopadzie to Święto Niepodległości. Dzień ten wypada w roku 2023 w sobotę, zatem mamy prawo do dodatkowego dnia wolnego. Jeśli weźmiemy go w piątek 10 listopada lub poniedziałek 13 listopada nasz weekend wydłuży się do 3 dni, który można jeszcze wydłużyć biorąc dodatkowy dzień urlopu.

Długie weekendy w grudniu

Święta Bożego Narodzenia przypadają w roku 2023 w poniedziałek i wtorek. Tym samym bez korzystania z urlopu mamy 4-dniowy długi weekend. Jeśli jednak ktoś planuje sylwestrowo-noworoczną podróż, wystarczy wziąć 3 dni urlopu pomiędzy 27 a 29 grudnia, by cieszyć się wolnym przez 9 dni – od soboty 23 grudnia do poniedziałku 1 stycznia 2024 roku.

dni wolne w 2023 roku
Dni wolne w 2023 roku

Ferie zimowe w 2023 roku – terminy dla poszczególnych województw

Osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym powinny zaplanować dni wolne w 2023 roku z uwzględnieniem terminu ferii zimowych, podzielonych w roku 2023 na cztery tury:

  • od 16 do 29 stycznia 2023 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • od 23 stycznia do 5 lutego 2032 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • od 13 do 26 lutego 2023 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
Wojciech Płusa
Wojciech Płusa

Jestem pasjonatem podróży, który wierzy, że każdy może odkrywać świat na własną rękę. Odwiedziłem wiele zakątków Europy, Azji i Afryki, zawsze z kubkiem dobrej kawy w ręku. Na swoim blogu dzielę się praktycznymi poradami, pokazując, że podróżowanie jest dostępne dla każdego, bez względu na budżet.

Artykuły: 372
buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *