cytaty o podróżach

Cytaty o podróżach inspirujące do poznawania świata

O podróżach napisano wiele. Najpierw pojawiły się powieści podróżnicze. Później reportaże w prasie branżowej, a kiedy internet na dobre zagościł w naszej rzeczywistości zaczęły powstawać blogi podróżnicze. Ale chyba najbardziej inspirujące są cytaty o podróżach zaczerpnięte z wypowiedzi znanych osób, traktujące o podróżach i ich sensie.

We wpisie znajdziesz cytaty o podróżach, które dadzą Ci do myślenia i zachęcą do wyruszenia w świat. Wybrałem cytaty tak znanych pisarzy jak Victor Hugo, Mark Twain czy Henryk Sienkiewicz, a także znanych podróżników – Tony Halika i Elżbiety Dzikowskiej.

Poznaj moje ulubione cytaty o podróżach.

Cytaty o podróżach

Dlaczego się wyjeżdża? Żeby można było wrócić. Żeby zobaczyć to miejsce, z którego się przybyło, nowymi oczami i w nowych kolorach.

— Terry Pratchett

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

— Mark Twain

Podróżować to rodzić się i umierać co chwila.

— Victor Hugo

Jeśli myślisz, że przygody bywają niebezpieczne, spróbuj rutyny. Ona jest śmiercionośna.

— Paulo Coelho

Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

— Lao-Tzu

Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę.

— św. Augustyn

Dobry podróżnik nie ma ustalonych planów, i niekoniecznie zależy mu na dotarciu do konkretnego celu.

— Lao-Tzu

Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało.

— Nicolas Bouvier

Nie mów mi, jak bardzo jesteś wykształcony. Powiedz mi, jak dużo podróżowałeś.

— Mahomet

Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania.

— Owidiusz

Bezpośredni kontakt z krajobrazem, ludźmi jest nie do zastąpienia. Ponadto podróżowanie to proces ciągłego uczenia się – przygotowywanie się do nowych wypraw, zdobywanie wiedzy na temat określonego regionu i jego mieszkańców, uczenie się bycia wśród tych ludzi.

— Tony Halik

Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie.

— Emil Zola

A jednak co tam! Lepiej jest zawsze podróżować niż siedzieć kamieniem na miejscu. Nie wydaje człowiek tak po groszu tego, co w nim jest najlepsze, w lesie jak na bruku miejskim, otrząsa się z koteryjności, z marnych osobistych sympatii i antypatii, z drobnych uraz, z małych spraw i drobiazgowości, z lichych pretensyjek – żyje szerzej, myśli może szerzej i mężniej – wyrabia w sobie dzielniej indywidualność, nie staje się wytartym groszem podobnym do każdego innego jak dwa łyse konie; jest wreszcie panem sobie – panem, co warte jest więcej niż wszystko.

— Henryk Sienkiewicz

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.

— Ryszard Kapuściński

Należy podróżować, by się czegoś nauczyć.

— Mark Twain

Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa, wędrowanie pozornie bez celu, błądzenie po omacku, żebyś nie tylko oczami, ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi i abyś całą skórą zmierzył się ze światem.

— Zbigniew Herbert

Mam wielką ciekawość świata, a do tego duży optymizm. A podróże wyrabiają też pokorę, szacunek dla innych, tolerancję. To trzeba mieć w sobie

— Elżbieta Dzikowska

Raz w roku pojedź w miejsce, w którym nigdy nie byłeś.

— Dalajlama

Może dlatego ludzie chcą podróżować, bo odcinają się wtedy od wielu problemów, mogą się skupić na jednym zagadnieniu. Poczuć świat na nowo. Zyskać świeżość widzenia.

— Marek Kamiński

Podróżowanie to sposób na życie, ale też nałóg, z którego trudno się uwolnić. Jak już posmakujemy świata, to stale jesteśmy ciekawi, co jest dalej.

— Elżbieta Dzikowska

Podróżować to żyć.

— Hans Christian Andersen

Podróżowanie uczy skromności. Widzisz, jak niewiele miejsca zajmujesz w świecie.

— Gustave Flaubert

Ludzie nie biorą udziału w podróżach, to podróże biorą udział w naszym życiu.

— John Steinbeck

Przygoda warta jest każdego trudu.

— Arystoteles

Nie, nie dla wiedzy podróżujemy. Nie po to też podróżujemy, by na chwilę z codziennych trosk się wyrwać i o kłopotach zapomnieć […] Nie, nie żądza wiedzy nas gna ani ochota ucieczki, ale ciekawość, a ciekawość jak się zdaje, jest osobnym popędem, do innych niesprowadzalnym.

— Leszek Kołakowski

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki.

— Martyna Wojciechowska

Życie bez podróży jest jak potrawa bez soli.

— Elżbieta Dzikowska

Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą.

— John Ronald Reuel Tolkien

Trzeba iść dokądkolwiek. Trzeba ufać drodze.
Gnuśnieję, kiedy nigdzie z domu nie wychodzę.

— Jan Izydor Sztaudynger

Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa.

— Francis Scott Fitzgerald

Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i ruszają na spotkanie swoich marzeń.

— Wojciech Cejrowski

A jakie są Twoje ulubione cytaty o podróżach? Będę wdzięczny, jeżeli podzielisz się nimi w komentarzu. Sprawdź również filmy inspirujące do podróży.

Podziel się artykułem

Każda filiżanka kawy to nowa historia.

Jeśli artykuł dostarczył Ci szukanych informacji będzie mi miło jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Twoje wsparcie motywuje mnie do tworzenia nowych treści i pomaga w finansowaniu kosztów utrzymania bloga.

W podziękowaniu za Twoje wsparcie otrzymasz 60 dni darmowego dostępu do platformy BookBeat, gdzie znajdziesz ogromną bibliotekę audiobooków. To więcej niż standardowy okres próbny dostępny na oficjalnej stronie BookBeat.

buycoffeeto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *