Start Facebook Instagram YouTube BuyCoffee Email Cookies Do góry
cytaty o podróżach

Cytaty o podróżach inspirujące do poznawania świata

O podróżach napisano wiele. Najpierw pojawiły się powieści podróżnicze. Później reportaże w prasie branżowej, a kiedy internet na dobre zagościł w naszej rzeczywistości zaczęły powstawać blogi podróżnicze. Ale chyba najbardziej inspirujące są cytaty o podróżach zaczerpnięte z wypowiedzi znanych osób, traktujące o podróżach i ich sensie.

We wpisie znajdziesz cytaty o podróżach, które dadzą Ci do myślenia i zachęcą do wyruszenia w świat. Wybrałem cytaty tak znanych pisarzy jak Victor Hugo, Mark Twain czy Henryk Sienkiewicz, a także znanych podróżników – Tony Halika i Elżbiety Dzikowskiej.

Poznaj moje ulubione cytaty o podróżach.

Cytaty o podróżach

Dlaczego się wyjeżdża? Żeby można było wrócić. Żeby zobaczyć to miejsce, z którego się przybyło, nowymi oczami i w nowych kolorach.

– Terry Pratchett

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

– Mark Twain

Podróżować to rodzić się i umierać co chwila.

– Victor Hugo

Jeśli myślisz, że przygody bywają niebezpieczne, spróbuj rutyny. Ona jest śmiercionośna.

– Paulo Coelho

Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

– Lao-Tzu

Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę.

– św. Augustyn

Dobry podróżnik nie ma ustalonych planów, i niekoniecznie zależy mu na dotarciu do konkretnego celu.

– Lao-Tzu

Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało.

– Nicolas Bouvier

Nie mów mi, jak bardzo jesteś wykształcony. Powiedz mi, jak dużo podróżowałeś.

– Mahomet

Cieszył się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradzała mu pasja poznania.

– Owidiusz

Bezpośredni kontakt z krajobrazem, ludźmi jest nie do zastąpienia. Ponadto podróżowanie to proces ciągłego uczenia się – przygotowywanie się do nowych wypraw, zdobywanie wiedzy na temat określonego regionu i jego mieszkańców, uczenie się bycia wśród tych ludzi.

– Tony Halik

Nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie.

– Emil Zola

A jednak co tam! Lepiej jest zawsze podróżować niż siedzieć kamieniem na miejscu. Nie wydaje człowiek tak po groszu tego, co w nim jest najlepsze, w lesie jak na bruku miejskim, otrząsa się z koteryjności, z marnych osobistych sympatii i antypatii, z drobnych uraz, z małych spraw i drobiazgowości, z lichych pretensyjek – żyje szerzej, myśli może szerzej i mężniej – wyrabia w sobie dzielniej indywidualność, nie staje się wytartym groszem podobnym do każdego innego jak dwa łyse konie; jest wreszcie panem sobie – panem, co warte jest więcej niż wszystko.

– Henryk Sienkiewicz

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.

– Ryszard Kapuściński

Należy podróżować, by się czegoś nauczyć.

– Mark Twain

Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa, wędrowanie pozornie bez celu, błądzenie po omacku, żebyś nie tylko oczami, ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi i abyś całą skórą zmierzył się ze światem.

– Zbigniew Herbert

Mam wielką ciekawość świata, a do tego duży optymizm. A podróże wyrabiają też pokorę, szacunek dla innych, tolerancję. To trzeba mieć w sobie

– Elżbieta Dzikowska

Raz w roku pojedź w miejsce, w którym nigdy nie byłeś.

– Dalajlama

Może dlatego ludzie chcą podróżować, bo odcinają się wtedy od wielu problemów, mogą się skupić na jednym zagadnieniu. Poczuć świat na nowo. Zyskać świeżość widzenia.

– Marek Kamiński

Podróżowanie to sposób na życie, ale też nałóg, z którego trudno się uwolnić. Jak już posmakujemy świata, to stale jesteśmy ciekawi, co jest dalej.

– Elżbieta Dzikowska

Podróżować to żyć.

– Hans Christian Andersen

Podróżowanie uczy skromności. Widzisz, jak niewiele miejsca zajmujesz w świecie.

– Gustave Flaubert

Ludzie nie biorą udziału w podróżach, to podróże biorą udział w naszym życiu.

– John Steinbeck

Przygoda warta jest każdego trudu.

– Arystoteles

Nie, nie dla wiedzy podróżujemy. Nie po to też podróżujemy, by na chwilę z codziennych trosk się wyrwać i o kłopotach zapomnieć […] Nie, nie żądza wiedzy nas gna ani ochota ucieczki, ale ciekawość, a ciekawość jak się zdaje, jest osobnym popędem, do innych niesprowadzalnym.

– Leszek Kołakowski

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki.

– Martyna Wojciechowska

Życie bez podróży jest jak potrawa bez soli.

– Elżbieta Dzikowska

Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą.

– John Ronald Reuel Tolkien

Trzeba iść dokądkolwiek. Trzeba ufać drodze.
Gnuśnieję, kiedy nigdzie z domu nie wychodzę.

– Jan Izydor Sztaudynger

Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa.

– Francis Scott Fitzgerald

Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i ruszają na spotkanie swoich marzeń.

– Wojciech Cejrowski

A jakie są Twoje ulubione cytaty o podróżach? Będę wdzięczny, jeżeli podzielisz się nimi w komentarzu.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.